1989: Dawn of Freedom / Jesień Narodów (Jason Matthews, Ted Torgerson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: prezestomek »

Ile edycji będzie przewidzianych? Bo nie wiem czy kupować czy czekać^^
jest błąd w instrukcji w przykładowym opisie gry: tura 1 runda 7 komunistów
Komentarz: Komuniści kontrolują trzy pola (Bydgoszcz, Warszawę i Gdańsk), więc dobierają 10 kart. Mogą potencjalnie dobrać możliwye do zagrania karty liderów..
poprawcie póki do druku nie poszło.
hancza123
Posty: 3658
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 51 times
Been thanked: 150 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: hancza123 »

widzę że w polskiej wersji też jest ta karta "Monday Demonstrations"... grałem co prawda tylko 2 razy ale ta karta wydaje mi się absurdalnie mocna, ma siłę bomby atomowej w NRD, trochę mi ta karta psuje tą grę.. ale może jak więcej razy zagram to przestanie mi przeszkadzać?
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: wolfe »

hancza123 pisze:widzę że w polskiej wersji też jest ta karta "Monday Demonstrations"... (...)trochę mi ta karta psuje tą grę...
No mi też się wydaje, że moc kościołów w grze jest dużo przesadzona :)
Podoba mi się za to, że zamiast toru Plac Tiananmen będzie tor Ustrój polityczny. Jakoś bardziej to pasuje tematycznie do tej gry.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: clown »

Ile edycji będzie przewidzianych? Bo nie wiem czy kupować czy czekać^^
Czekać, tak ze trzy edycje :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: prezestomek »

to jest ostateczny front pudełka?
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: TTR_1983 »

prezestomek pisze:to jest ostateczny front pudełka?
myślę, że tak. Też mi się nie podoba, ale co zrobić :lol:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: clown »

Oryginalna okładka też rewelacją nie jest, ale ta to jakieś qui pro quo.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: wolfe »

A ja się zastanawiam skąd tu logo Instytutu Propagandy Narodowej, przecież na kartach Wałęsa i Michnik i okrągły stół. Brak prezesa i Torunia na mapie.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Karol Madaj »

wolfe pisze:A ja się zastanawiam skąd tu logo Instytutu
Zerknij do instrukcji kto jest konsultantem historycznym (tor Ustrój Polityczny sam się nie wymyślił) :D
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: wolfe »

Karol Madaj pisze:
wolfe pisze:A ja się zastanawiam skąd tu logo Instytutu
Zerknij do instrukcji kto jest konsultantem historycznym (tor Ustrój Polityczny sam się nie wymyślił) :D
Wiem, widziałem, tym większe moje zdziwienie (pozytywne) :) A Ustrój Polityczny to wg mnie bardzo dobry pomysł.
A tak przy okazji torów, to jeszcze się zastanawiam nad funkcją toru stabilności ZSRR. Funkcją mechaniczną, bo jak widać ZSRR jest stabilne do dzisiaj... :)
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Atamán »

Mi też się podoba ustrój polityczny zamiast placu Tiananmen. Nie podoba mi się natomiast termin Pola zmagań (jakoś mi to nie brzmi dobrze).
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Valarus »

Ja pewnie będę w mniejszości, ale mi się "ustrój polityczny" nie podoba. Raz, że bardzo odchodzi od oryginału, czego w tłumaczeniach nie lubię, dwa - znika lekki element humorystyczny, który występował też w TS, czyli "wyślę papieża w kosmos". No bo czy nie fajnie np. wysłać Wałęsę do Chin? Toć to prawie jak front wschodni;) Gry nie muszą być w końcu zawsze sztywne i suche.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: wolfe »

Atamán pisze:Nie podoba mi się natomiast termin Pola zmagań (jakoś mi to nie brzmi dobrze).
W oryginale jest battlegrounds a to wydaje mi się jeszcze gorsze, bo jest coś jak pola walk zbrojnych - co pewnie czyni z 1989 - w oczach amerykanów na BGG - grę wojenną. :)
Valarus pisze:Ja pewnie będę w mniejszości, ale mi się "ustrój polityczny" nie podoba. Raz, że bardzo odchodzi od oryginału
Odchodzi, ale chyba jednak w dobrym kierunku, wydaje mi się że na arenie walki z komunizmem było tyle wydarzeń, że dla nas mieszkających tutaj plac niebiańskiego pokoju nie miał aż takiej mocy sprawczej. A co do wysyłania papieża w kosmos, to raczej obraziłbyś uczucia religijne twórców gdybyś próbował wmówić im że efekt humorystyczny był przez nich zamierzony. Poza tym, na BGG radość wywołuje karta nr 7, a raczej film z nią związany.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Valarus »

wolfe pisze:A co do wysyłania papieża w kosmos, to raczej obraziłbyś uczucia religijne twórców gdybyś próbował wmówić im że efekt humorystyczny był przez nich zamierzony. Poza tym, na BGG radość wywołuje karta nr 7, a raczej film z nią związany.
Nie mam zamiaru nic nikomu wmawiać i chociaż rzeczywiście ciężko powiedzieć, że było to zamierzone, to jednak wcale nie byłbym zaskoczony, gdyby twórcy byli świadomi tego efektu. Nie jest to w końcu coś, z czego będziesz się śmiał na podłodze. Gdyby autorzy chciali całkowicie uniknąć elementów humorystycznych, to szturchania drugiego gracza w pierś też by w TS nie było. A żeby zobaczyć w tym wszystkim obrazę uczuć religijnych to trzeba być strasznie przeczulonym - żadna to krytyka, żadna prowokacja.

Inaczej mówiąc - chociaż gry są poważne, to elementy humorystyczne w nich są jak najbardziej na miejscu, szczególnie w 1989, w końcu ta epoka miała swój specyficzny, surrealistycznie "zabawny" klimat.

Jednocześnie nie ma co narzekać - jestem pewien, że ustrój polityczny sprawdzi się bardzo dobrze. A to, że ja bym wolał wersję z oryginału? I tak nie wymienię mojej wersji GMT na Polską, więc jest to bez znaczenia :wink:
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Tolis »

Wiadomo kiedy bedzie dostepny preorder?
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: walkingdead »

Tolis pisze:Wiadomo kiedy bedzie dostepny preorder?
Czy są już wstępne ustalenia dotyczące daty premiery w maju?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Hiu »

W oczekiwaniu na PL edycje...GMT obnizylo ceny o polowe na wszystko w magazynie przy zakupie do 3 szt towaru... Przez tydzien. Milego wybierania i kompletowania.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: rastula »

Hiu pisze:W oczekiwaniu na PL edycje...GMT obnizylo ceny o polowe na wszystko w magazynie przy zakupie do 3 szt towaru... Przez tydzien. Milego wybierania i kompletowania.

wysyłka ok 33 $ - ale i tak dobra oferta z tego się robi ... niestety u mnie w kieszeni pusto...
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

To naszego biura trafiły 3 pierwsze sztuki 1989 Jesień Narodów, pod poniższym linkiem garść zdjęć.

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 337&type=1
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: uyco »

wyglada apetycznie, ciekawe jak plansza od nowego podwykonawcy? a kiedy będzie w sklepach?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

1989 powinno pojawić się w sklepach gdzieś za dwa tygodnie ;) co do planszy spełniła moje oczekiwania, nie dość że lepsza jakościowo to kładzie się bez najmniejszych oporów we wszystkich trzech egzemplarzach :) Również pudełko i karty zostały ulepszone jakościowo w stosunku do III edycji zimnej wojny.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Gra dostępna już w przedsprzedaży :)

http://www.bard.pl/0,21645,oferta,categ ... arodow.htm
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: rastula »

Przemek Bard.pl pisze:Gra dostępna już w przedsprzedaży :)

http://www.bard.pl/0,21645,oferta,categ ... arodow.htm

nieeeeeeeeeeeeeeeeee!


;)...


ale w czerwcu , moi drodzy, dopiero w czerwcu ....
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: gafik »

Juhuuu...!!! dodzekałem się! :P
Fuser

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Fuser »

Na taką grę czekałem! Labirynt jakoś mnie nie przekonał ale już się łamałem i chciałem go kupić bo podoba mi się mechanika Zimnej Wojny. Mam nadzieję, że pierwsza edycja będzie dobrze wydana i nie będzie trzeba po chwili wydawać drugiej. Gracias! :D
ODPOWIEDZ