Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1800
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Legun »

ananas pisze:W jednym się pojawiła i postanowiłem skorzystać z okazji. W końcu Tom Vasel powiedział, że każdy ma mieć tę grę w swojej kolekcji. :wink:
Problemem jest tylko mało zgrabna nazwa - w szczególności po polsku. W domu promuję dla gry nazwę "Wigwam", na okoliczność jednej z kart, która przypomniała mi warszawskie biuro nieruchomości o tej jakże budującej wiarygodność nazwie :roll: . Pamiętam, jak mnie rozczuliła, gdy dostrzegłem jej szyld z samochodu Andiego - prawie jak tarnowska firma logistyczna "Amnezja" 8) .
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: gafik »

Dobra! Na fali hajpu, też zamówiłem For Sale!

Ostatnio na wyjazd służbowy zabrałem do kieszeni Rekiny Biznesu, Zbuduj Swoje Miasto i Agentów Molocha. Kilkanaście osób wciągnęło się w planszówki :twisted: i okazało się, że:

Zbuduj... jest bardzo fajnym chwilerem dla kompletnych nowicjuszy - średnio budowa miasta trwała ok. 15 minut - ale po kilku głębszych ludziom odechciewało się liczyć wszystkie punkty na budynkach :lol: (dobre jest to, że do 5 ludków może się bawić, a niedobre jest to, że szybko się nudzi).

Rekiny... na 4 osoby już chyba wychodzi poza ramy chwilera (ponad 30 - 45 min.) ale klimat podpasował szczególnie ludkom 30+ (Złoty Klozet wymiatał :lol: )

Agenci... w moim przypadku trwały około 25 min (na 6-7 osób). Ale znam ludzi którzy przy jednej misji potrafili kłócić się prze pół godziny :twisted:

Przygotowałem sobie jeszcze 6 bierze! ale zapomniałem w końcu włożyć do kielni...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1800
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Legun »

Bardzo zabawna gra imprezowa, prosta i ładna:

http://boardgamegeek.com/boardgame/83195/ghost-blitz

Świetna też dla małych dzieci jako zabawa logiczna - w każdym razie moja najmłodsza córka (prawie 4 lata) non stop chce w to grać. Na razie to jest zabawa "raz ty - raz ja", lecz już za kilka dni będzie chyba walczyć w normalną wersję jak równy z równym.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
jaskierv2
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2013, 15:51

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: jaskierv2 »

Może to co podam, to nie wszystko fillery ale do wciągania nowych graczy są jak znalazł.
1. Potwory w Tokio
2. Sabotażysta
3. Hej to moja ryba
4. List miłosny
5. Cytadela (ale to już dłuższy tytuł)
KubaP pisze:
watman pisze:Love Letter i To moja ryba!
Hej! To moja ryba! byłoby dla mnie fajną grą z gatunku chwilerów, ale (grałem tylko raz!) setup zabrał mi więcej czasu niż sama gra! Ułożenie tych wszystkich kafelków zgodnie z instrukcją było mega mozolne.
Ja odwracam wszystkie kry rewersem do góry, wymieszam i razem z dziewczyną losowo odkrywamy (układając rzędami). Całość tego procederu to 2, maks 3 minuty jak się o coś pokłócimy przy ustalaniu kry, więc nie wiem jak Ty musiałeś to układać :-) Chyba dokładnie tak jak jest pokazane na przykładowej krze w instrukcji :-)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: KubaP »

jaskierv2 pisze:
KubaP pisze:
watman pisze:Love Letter i To moja ryba!
Hej! To moja ryba! byłoby dla mnie fajną grą z gatunku chwilerów, ale (grałem tylko raz!) setup zabrał mi więcej czasu niż sama gra! Ułożenie tych wszystkich kafelków zgodnie z instrukcją było mega mozolne.
Ja odwracam wszystkie kry rewersem do góry, wymieszam i razem z dziewczyną losowo odkrywamy (układając rzędami). Całość tego procederu to 2, maks 3 minuty jak się o coś pokłócimy przy ustalaniu kry, więc nie wiem jak Ty musiałeś to układać :-) Chyba dokładnie tak jak jest pokazane na przykładowej krze w instrukcji :-)
Tak właśnie robiłem :oops:
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: watman »

KubaP pisze:
jaskierv2 pisze:
KubaP pisze:Hej! To moja ryba! byłoby dla mnie fajną grą z gatunku chwilerów, ale (grałem tylko raz!) setup zabrał mi więcej czasu niż sama gra! Ułożenie tych wszystkich kafelków zgodnie z instrukcją było mega mozolne.
Ja odwracam wszystkie kry rewersem do góry, wymieszam i razem z dziewczyną losowo odkrywamy (układając rzędami). Całość tego procederu to 2, maks 3 minuty jak się o coś pokłócimy przy ustalaniu kry, więc nie wiem jak Ty musiałeś to układać :-) Chyba dokładnie tak jak jest pokazane na przykładowej krze w instrukcji :-)
Tak właśnie robiłem :oops:
Nie śmiałem pytać wcześniej... :) Spróbuj 'wariantu' z losowym setupem, a zobaczysz, że to bardzo fajny filler ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: kwiatosz »

Nawet losowy setup, mimo że nie aż taki długi, to jednak w porównaniu z długością partii trwa zdecydowanie za długo. Ten post sponsorowało słówko "długo".
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
budzo
Posty: 92
Rejestracja: 16 lis 2012, 17:17

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: budzo »

Avalon!

To jedyny chwiler w którego można grać cały wieczór. Nie jeden wieczór :)
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Munchhausen »

Nie tak dawno temu powiedziałbym, że "Potwory w Tokio" są bezkonkurencyjne w kategorii fillerów, ale wszystko zmieniło się po odkryciu "Escape: The Curse of the Temple". Wow. Ta gra to czysta zabawa i do tego trwa równiuśkie 10 minut, choć z powodu emocji nie polecam jej graczom o słabych sercach. Choć co ta za filler, skoro zaraz wszyscy chcą grać znowu i z 10 minut robią się przynajmniej dwie godziny?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: schizofretka »

Nikt nie wspomniał Coup? Odkąd mam, Love Letter jest niegrane.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1800
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Legun »

Legun pisze:Bardzo zabawna gra imprezowa, prosta i ładna:

http://boardgamegeek.com/boardgame/83195/ghost-blitz

Świetna też dla małych dzieci jako zabawa logiczna - w każdym razie moja najmłodsza córka (prawie 4 lata) non stop chce w to grać. Na razie to jest zabawa "raz ty - raz ja", lecz już za kilka dni będzie chyba walczyć w normalną wersję jak równy z równym.
Jest polskie wydanie - Duuuszki z Egmontu. Polecam.
http://www.planszomania.pl/imprezowe/6040/Duuuszki.html
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Pixa »

Munchhausen pisze:wszystko zmieniło się po odkryciu "Escape: The Curse of the Temple". Wow. Ta gra to czysta zabawa i do tego trwa równiuśkie 10 minut, choć z powodu emocji nie polecam jej graczom o słabych sercach. Choć co ta za filler, skoro zaraz wszyscy chcą grać znowu i z 10 minut robią się przynajmniej dwie godziny?
Cena zabija - 170-180 zl za filler to troche duzo.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4083
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: lacki2000 »

Pixa pisze:
Munchhausen pisze:wszystko zmieniło się po odkryciu "Escape: The Curse of the Temple". Wow. Ta gra to czysta zabawa i do tego trwa równiuśkie 10 minut, choć z powodu emocji nie polecam jej graczom o słabych sercach. Choć co ta za filler, skoro zaraz wszyscy chcą grać znowu i z 10 minut robią się przynajmniej dwie godziny?
Cena zabija - 170-180 zl za filler to troche duzo.
To może dlatego ludzie grają przynajmniej dwie godziny, bo kasy wydanej szkoda :D
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Munchhausen »

Pixa pisze:
Munchhausen pisze:wszystko zmieniło się po odkryciu "Escape: The Curse of the Temple". Wow. Ta gra to czysta zabawa i do tego trwa równiuśkie 10 minut, choć z powodu emocji nie polecam jej graczom o słabych sercach. Choć co ta za filler, skoro zaraz wszyscy chcą grać znowu i z 10 minut robią się przynajmniej dwie godziny?
Cena zabija - 170-180 zl za filler to troche duzo.
Z dwoma dodatkami cena rzeczywiście zabija, bo 195zł to niemało, ale gra błyskawicznie się zwróciła - dzięki krótkiemu czasowi rozgrywki i ogromnej modularności gramy praktycznie co chwilę, a poza tym zasady są na tyle proste, że nowi gracze łapią je w mig. IMHO, to raczej atrakcja wieczoru niż zwykły wypełniacz (ale jestem nieobiektywny, bo jaram się tą grą bardziej niż żona Rahdo).
lacki2000 pisze:To może dlatego ludzie grają przynajmniej dwie godziny, bo kasy wydanej szkoda :D
Bardziej bolało mnie kupno Battlestara z dodatkiem, w które zagrałem może dwa-trzy razy. To dopiero kiepski przelicznik wydanych pieniędzy względem rozegranych partii :D
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Kosma »

RftG
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: killy9999 »

Na dwie osoby Battle Line. Na 4 Love Letter.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: maciejo »

1.NH Hex
2.RftG
3.Famiglia
4.Drako
5.Super 5
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ