Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: Fuser.exe »

Cześć, chcemy sobie coś wypożyczyć na weekend, bedzięmy grać w 3. Wymagania:

1) jesteśmy ograniczeni dostępnymi grami. ich lista jest tu i tu 2) prostota zasad: maksymalnie średniotrudne. dobrze, zeby byla klarowna instrukcja zeby potem nie sprawdzac wszystkiego w internecie.

3) element przestrzenny: gralismy ostatnio w chicago express i nam sie podobalo, gramy tez w summoner wars i tez sie podobalo (wszelkie podobieństwa z Zimną Wojną też na plus)

4) element giełdowy: fajnie gdyby mozna bylo kupowac akcje, rozwadniać komuś udziały, kupować i psuć linię itp.

5) dużo negatywnej interakcji

6) RPG odpada, tematyka w zasadzie dowolna ale preferuję realistyczną


To wszystko, za wszelkie porady będę wdzięczny.
kasia_d
Posty: 23
Rejestracja: 01 lip 2014, 12:17

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: kasia_d »

Może na początek którąś z tych?
- 7 Cudów Świata
- Linie Lotnicze Europa
- Osadnicy z Catanu
Każda z nich po trochu spełnia Twoje wymagania.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: rastula »

Age of Steam
:D

Obrazek
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: Fuser.exe »

ciezko cos znalezc na 3 osoby. zrezygnowalem z elementu licytacji bo nic dobrego nie znalazlem.

na shortliście mam teraz:

-Szogun
-Tikal
-Kemet i Cyklady (ale tutaj nie wiem jak ze skalowalnością)
-lewis&clark (ale tutaj chyba w ogole nie ma negatywnej interakcji)
-Vikingowie (ale wydają się strasznym sucharkiem)
-Glory to Rome

Czy któraś z nich ma chociaż minimum negatywnej interakcji?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: kwiatosz »

Z wartych zagrania interakcja w kolejności rosnącej:
Shogun
Kemet i Cyklady

:P Tam generalnie niewiele jest poza negatywną interakcją (licytacja w Cykladach)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: Fuser.exe »

a co jest prostsze/ma lepsza instrukcje?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: Pixa »

Cyklady na 3 chodzą calkiem fajnie. Reguły dość proste i spokojnie do ogarniecia. Instrukcja przystepnie napisana.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: Fuser.exe »

dzieki :-)
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 667
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: Tyrek »

+1 Age of Steam

Gra spełnia Twoje wymagania prawie w 100%

2) Zasady nie są trudne! Instrukcja jest jasna w 100% Łatwo wytłumaczyć - trudniej stosować. Sama gra jest może trochę hardcorowa bo po prostu nie wybacza błędów - zanim zaczniemy na poważnie zarabiać $ na swoich liniach upływa kilka ładnych tur - kluczem jest to, że trzeba zacząć zarabiać - jeden błąd, zła decyzja może kosztować nas grę :) Ale satysfakcja i sama gra jest mega mięsista.

3) Element przestrzenny jest i to bardzo istotny. Budujemy połączenia pomiędzy miastami i musimy to tak robić, aby wychodzić na tym jak najlepiej i zarabiać $ :)

4) Giełdy nie ma - jest licytacja o kolejność (wbrew pozorom bardzo ważna i do tego każdy coś płaci, nawet jak nie wygra - poza pierwszym pasującym), do tego poza kolejnością ruchów wybór akcji specjalnej.

5) Negatywna interakcja jak najbardziej i to bardzo perfidna forma! Nie można co prawda nikomu nic zniszczyć czy specjalnie popsuć. Można natomiast bardzo specjalnie komuś zwijać kostki towarów sprzed nosa :twisted: Może się wydaje to śmieszne ;) Ale bardzo dokucza - szczególnie jak na jakiejś możemy zarobić naprawdę dużo co pozwoli nam się ustawić na kolejną turę, a tutaj prysk, ktoś nam zabiera :(

6) Temat realistyczny jak najbardziej :)

Minus jedyny - gra przez niektórych uznawana jest za brzydką - Rastula dał zdjęcie starej edycji z drewnianymi dyskami i jednolitym terenem. W nowej, która pewnie jest w wypożyczalni są plastikowe lokomotywy i deseń terenu na planszy. Wygląda to lepiej, ale pięknością nie grzeszy. Za to jest plus - gra jest mega czytelna i pomaga to szybko orientować się w sytuacji, a to jest w niej bardzo ważne.
Awatar użytkownika
plokij
Posty: 46
Rejestracja: 14 lis 2010, 20:30

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: plokij »

Age of Steam - poprzedni 0post wszystko wyjaśnia
Warto również zobaczyć:

Świat Dysku - TYLKO negatywna interakcja (przestawianie i usuwanie pionków przeciwnika), prosta i bardzo krótka instrukcja (dobre karty pomocy dla każdego gracza), sporo drewna na planszy, można kupować domy które dają bonusy, no i każdy ma ukryty cel prowadzący do zwycięstwa.

Kolejka - TYLKO negatywna interakcja, prosta instrukcja, dobrze działa na 3 osoby. Jeśli pamiętacie tamte czasy to zabawa jest przednia.

7 cudów świata - nietypowa mechanika gry (warto zobaczyć recenzję), instrukcja bardzo prosta, występuje coś w rodzaju handlu, czas gry do 30 min. Mimo, że są to praktycznie same karty gra jest warta uwagi.

Nexus Ops - zasady proste, peeełno figurek...typowe wyrzynanie przeciwnika (w kosmosie) :) Wiem, że nie o to wam chodzi ale możne warto się przyjrzeć.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: Fuser.exe »

nexus ops nie jest przypadkiem optymalne na 4? w kolejkę grałem, jak dla mnie za łatwa. rozważam terez tylko dwie opcje: Cyklady i Age of Steam. dzieki za pomoc :-)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: kwiatosz »

Cyklady to dość radosna wyrzynka (ale mniej radosna niż Nexus Ops), natomiast Steam to liczenie, później liczenie liczenia, a później liczenie czy prawidłowo policzyliśmy liczenie. Ja wstałem od tego z traumą, czuj się ostrzeżony ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: rastula »

kwiatosz pisze:Cyklady to dość radosna wyrzynka (ale mniej radosna niż Nexus Ops), natomiast Steam to liczenie, później liczenie liczenia, a później liczenie czy prawidłowo policzyliśmy liczenie. Ja wstałem od tego z traumą, czuj się ostrzeżony ;)
Najchętniej poleciłbym "railways of the world" które jest nieco przystępniejszą i o niebo lepiej wydaną wersją Age of Steam... no ale na liście nie widziałem...

liczenie , liczeniem - w sumie każda gra po odarciu z grafiki to jakiś model matematyczny - jak ktoś ma uraz psychiczny ze szkoły to nie poradzisz ;D...

Myślę, że AoS, RotW są dobrze pod tym względem wyważone - zresztą Wallace ( mimo kilku błędów) to mistrz jest i kropka...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: kwiatosz »

Ja gram raczej intuicyjnie niż przeliczając wszystko - Steam boleśnie odziera z marzeń o takim graniu w niego. Dlatego ostrzegam :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: rastula »

kwiatosz pisze:Ja gram raczej intuicyjnie niż przeliczając wszystko - Steam boleśnie odziera z marzeń o takim graniu w niego. Dlatego ostrzegam :)

ja też raczej relaksuję się przy graniu :), a jednak te kolejówki dostarczyły mi już nie raz świetniej zabawy...
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Co wypożyczyć? Na 3 facetów.

Post autor: krecilapka »

kwiatosz pisze:Cyklady to dość radosna wyrzynka
Kemet! Na pewno chciałeś napisać Kemet, a nie Cyklady ;).
W Kemecie jest tylko walka, i żadnej licytacji. W Cykladach osią gry jest właśnie licytacja, a w Kemecie wyrzynka. Gra funkcjonuje bardzo dobrze na 3 graczy.
Na negatywną interakcję Age of Steam to ja bym przez palce jednak mocno spojrzał. Gra skądinąd fajna, chociaż brzydka, no ale bez przesady. Jeśli do stołu siadłby ktoś komu chcesz uprzykrzać życie to w Age of Steam nie masz takich mechanizmów. A czy to w Cykladach czy Kemecie możesz go atakować, utrudniać mu grę, nawet bez dążenia po zwycięstwo. Nie zachęcam do tego by na planszy rozstrzygać animozje, ale to jest właśnie mechanizm negatywnej interakcji. A w tych grach też nie jest aż tak ekstremalnie rozwinięty by komuś dokopać tak, że kończy grę, a reszta bawi się dalej.

Ja poleciłbym Nexus Ops z zastrzeżeniem, że angielski nie jest problemem dla graczy. Jeśli jest, to doradzałbym Kemeta ponieważ jest niezależny językowo. Jak ktoś lubi licytację dodatkowo to Cyklady mu się na pewno spodobają. To tyle jeśli chodzi o nawalanki. A Age of Steam do tej grupy nie należy ale można się przy nim fajnie pobawić.
ODPOWIEDZ