Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

neutrino pisze:- No i po misji! Odkryli nas!
- Jasny gwint!

Pierwszy? :D
Zauważyłem to już wczoraj i się zastanawiałem czy nie zapodać. :P
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 227
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: neutrino »

romeck pisze:
neutrino pisze:- No i po misji! Odkryli nas!
- Jasny gwint!

Pierwszy? :D
Zauważyłem to już wczoraj i się zastanawiałem czy nie zapodać. :P
No ja właśnie dostałem grę:)
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pan_satyros »

Pierwsze partie za nami (2 osoby). Gra jest bardzo płynna, nie ma zaglądania do instrukcji - zastawiamy się już tyko nad czystą rozgrywką. Najbardziej podoba mi się to, że faktycznie nasze imperium rodzi się w ciągu tych 5 rund! Początkowo więcej kart jest po prawej stronie (wstępna osada z kart zwykłych), natomiast pod koniec znacznie więcej znajduje się po lewej (karty frakcyjne).
Wywarło to na mnie spore wrażenie - lubię gdy zasady jakoś oddają ducha gry, a tu sie to udało.
Również same frakcje są wyczuwalnie inne, każda posiada swoje własne cechy i sposób gry - od otwarcia, po rozwój.

Czekam na dodatki - mam nadzieję, że pojawią się moi ukochani Aztekowie, Majowie lub Inkowie.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pezetto »

Kolejna nocka zarwana, ale Osadnicy trafili na stół tylko raz. Partia 4-osobowa w której byłem tylko obserwatorem. Kolega dotąd grający Egipcjanami przesiadł się na Japończyków i w ciągu gry wykorzystał wszystkie ich karty frakcyjne :!: Gra naprawdę zaskakuje :D
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pattom »

Kiedy filmik instuktażowy PL?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

Wypraska mega klimatyczna :-)
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tejot »

Chyba jestem bezkrytyczny bo nie doszukalem się żadnych wad / usterek / zastrzeżeń które zaslugiwały by na pisanie o tym na forum. To tyle jeśli chodzi o ocenę po otwarciu pudełka i zakoszulkowaniu. Teraz czas na grę by zobaczyć ile to naprawdę jest warte.. Patrzeć się na ten cukierowy świat mozna długo - cholera, nieźle mnie shype'owali ... ;-)
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Fuser.exe »

wrzuci ktos jakies zdjecia?
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: myszor »

Fuser.exe pisze:wrzuci ktos jakies zdjecia?
Ktoś już to zrobił na BGG: http://boardgamegeek.com/images/boardga ... l-settlers
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: sorfal »

Odebrałem - ładne, pachnące, wszystko ok. Teraz tylko zagrać :D
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pingus »

Wreszcie zagrałem, 2 partie na 2 osoby. Pierwsza barbarzyńcami, druga japończykami.
Wrażenia ogólne baaaaardzo pozytywne.
Kilka malutkich uwag mam, ale poczekam na więcej gier, bo może w międzyczasie znikną.
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: japacyk »

Rozegrałem jak narazie 2 partie 2-osobowe. Musze przyznać, że gra się bardzo przyjemnie, a rozgrywka jest intuicyjna. Już po pierwszej partii, gdzie poznawaliśmy zasady, wszystko szło bardzo płynnie, a wykładanie kolejnych kart i budowanie imperium sprawiało dużą satysfakcje. Gra bardzo klimatyczna, a smaczki tj. chociażby obrazek na odwrocie toru punktacji, czy podobizny głów przywódców frakcji (moze i troszke niewyraźne, ale miło, że się pojawiły) na monetach, cieszą oko. Co ciekawe gdy już załapaliśmy jak grać, rozgrywka przy drugim podejściu nie zacznie się wydłużyła przez proces kombinowania :D. Trzeba przyznać, że w końcowym etapie gry ma się dość spore pole do popisu, a poprzez kombinacje z kart, możliwości można sobie jeszcze powiększyć. Nie mogę się doczekać kolejnej rozgrywki. Pod spodem przykład rozgrywki w ostatnie rundzie, a jeszcze troszkę dóbr i kart na ręce było :) Obrazek
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1090
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Toudi »

sillue pisze:
Atamán pisze:Ja jestem po 2 rozgrywkach 4-osobowych i wrażenia mam bardzo pozytywne.
kilka słów jako uczestnik w/w...

bardzo przyzwoity czas rozgrywki... o ile pierwsza partia ciut się przeciągała, ale to normalne... druga trwała 1:35, z czego 25 min. ostatnia runda... szósta byłaby przegięciem, ale wierzę, że znajdą się chętni na godzinną, dodatkową rundę :mrgreen:
kapitalnie widać różnorodność talii, Rzymem zbudowałem 17 z 30 kart frakcyjnych, chociaż można grać nimi również agresywnie i skupić się na psuciu... można grać w pasjansa albo bić i patrzeć czy równo puchnie, yyy się plądruje... 8)
w obu partiach wyszło, że trzeba bardzo uważać na to co robią przeciwnicy i psuć dobre komba w zarodku, inaczej, jak to prawi klasyka "nas nie dogoniat" :twisted:
pierwsze partie to będzie poznawanie talii i frakcji, czysty fun... potem wierzę, że zacznie się rozpoznawanie wzorców oraz kombinacji, partie będą bardziej taktyczne i zacznie się oczekiwanie na dodatki...
bardzo trzeba pilnować kart cech i zysków z nich, chyba się niedoliczyłem kilku punktów, bo nie ogarniałem kuwety...
może jakieś fajne drewienka do oznaczania zysków z cech? takie przypominajki dla oczu...
wszyscy się zastanawialiśmy, dlaczego bladoróżowy kolor meepli... czarny jest passe? :roll:
to na pewno dlatego, że czarny jest w jakimś wielkim planie zarezerwowany dla innego towaru... :D
w porównaniu do 51/NE/W oczywiście prostsza, bardziej przejrzysta i przystępna,
wciąż wolę 51/NE/W, wciąż osobiście czekam na Big Box, teraz wierzę w niego, jak w polskie jabłka... i zapłacę za niego dużo, byle mieć ujednoliconą wersję z takimi drewienkami...
8,5/10 z widokami na dziewiątkę (dodatki), którą ma u mnie 51/NE/W...
A to jest jakaś szansa na to ze będzie 51 stan "big box"
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1302 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vinnichi »

Wszystko chyba narazie w fazie pomysłu ale ja też po Osadnikach coraz chętniej zerkam w kierunku 51 stanu ;) a takie wydanie mogłoby przybliżyć wycieczkę na Molochowe pole
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Dwie pierwsze partyjki za mną, Rzymianie kontra Barbarzyńcy.
Gra się świetnie, na razie moje wrażenia takie, że Rzymianami o wiele łatwiej już w pierwszych partiach wykoncypować jakąś niezłą strategię. Barbarzyńcami grało się trudniej, być może wynikło to ze złego podejścia (przekonania, że mieczyki należy koniecznie zużywać na plądrowanie budynków przeciwnika; mam wrażenie, że o wiele wydajniejszy jest dobry dociąg i plądrowanie z ręki, żeby się szybko rozwijać).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1302 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vinnichi »

Mam takie sam odczucia grałem 2 razy Rzyminani i silnik rósł w oczach, natomiast Barbarzyńcy po drugiej stronie stołu wiecznie zaganiani z brakami surowców. Coś mi dię wydaje że barbarzyncami jednak trzeba grać mocno agresywnie i nie oszczędzać przeciwnika Spróbuje to sie przekonam ;)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: japacyk »

Ja grałem akurat barbarzyńcami i miałem kilka fajnych kart z akcjami, które przede wszystkim opierały się na robotnikach, no i podstawa - punktowanie za plądrowanie. W tej rozgrywce akurat opłacało mi się bardziej plądrować swoje karty z ręki (taniej = więcej), a przy ponad 14 robotnikach w ostatniej rundzie, na brak zasobów nie narzekałem :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pan_satyros »

Trolliszcze pisze:Dwie pierwsze partyjki za mną, Rzymianie kontra Barbarzyńcy.
Gra się świetnie, na razie moje wrażenia takie, że Rzymianami o wiele łatwiej już w pierwszych partiach wykoncypować jakąś niezłą strategię. Barbarzyńcami grało się trudniej, być może wynikło to ze złego podejścia (przekonania, że mieczyki należy koniecznie zużywać na plądrowanie budynków przeciwnika; mam wrażenie, że o wiele wydajniejszy jest dobry dociąg i plądrowanie z ręki, żeby się szybko rozwijać).
Ha utrafiłeś w moje obawy, jakie pojawiły się na początku pierwszej partii Barbarzyńcami.
Również wpierw grałem Rzymem, potem zamiana.
No i zaczęło się ...
Musiałem szybko wyskoczyć z myślenia rzymskiego i przerzucić się na koczowniczy tryb życia ;)
Czyli plądrowanie oraz plądrowanie z kapliczką - (częściej własne niż przeciwnika), dużo kart punktujących za oddawanie nadmiarowych surowców oraz mnożenie ludzi ponad miarę.
Dzięki temu mimo mniejszej ilości budynków - pod koniec przeskoczyłem przeciwnika o 15 punktów.

tak to u nas wyglądało:

Obrazek

Strasznie mi się podoba, jak wyraźnie różne podejście do gry generują talie frakcji i startowe zasoby.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

Miałem okazję w sobotę rozegrać partię na 4 osoby.
To była nasza pierwsza rozgrywka w Osadników (moja druga bo raz zagrałem wcześniej solo).
Żaden z nas nie grał wcześniej w 51 stan ani Nową Erę (albo się nie przyznał).
Wylosowałem Egipcjan. Wszystkim nam poszło raczej marnie.
O ile dobrze pamiętam: Japończycy - 36; Egipcjanie - 37; Barbarzyńcy - 38; Rzymianie - 40.
Wyszło na to że jesteśmy bandą sługusów (i jeden giermek) ;p
--- edit: dałem ciała i pominąłem jedną ważną kwestię w zasadach, przez co graliśmy źle. Nie braliśmy natychmiast dóbr produkowanych przez lokacje które nie miały "bonusu za zbudowanie" ---

Zasady - piękna sprawa. Tłumaczenie ich potrwało może kilkanaście minut ze szczegółami i tylko raz musiałem popić ;p

Bezpośredniej negatywnej interakcji w grze było raczej mało.
Bardziej opierało się to na zabraniu karty potrzebnej innemu graczowi.
Lokacja przeciwnika w trakcie gry została splądrowana raptem kilka razy (przez wszystkich graczy w sumie).

To czego się nauczyłem - każdy punkcik może decydować o zwycięstwie.
Na początku rozgrywki wymiana robotnika+kamień za 2 punkty, w lokacji która też tania nie jest wydawała się śmieszna.
Prędko okazało się że każdy punkt jest na wagę złota (w przenośni bo złoto w grze jest przydatne ale punkty ważniejsze) ;p

Lokacji frakcyjnych zbudowaliśmy mało (6-10 każdy o ile dobrze pamiętam) i pewnie stąd marne wyniki.

Trochę liczyłem na większą ilość tej bezpośredniej, negatywnej interakcji.
Gdzieś zasłyszałem, że Egipcjanie mają do dyspozycji czarną magię ale na moją rękę nic takiego nie trafiło podczas rozgrywki.
Gdyby nie budynek który pozwalał wymienić 2 roboli na 2 mieczyki to w ogóle bym przeciwnikom nie splądrował żadnej lokacji.

Podsumowując - z kapci mnie jeszcze nie wywaliło ale gra bardzo przyjemna :)
Myślę, że chętnie będę po nią sięgał.

Po obejrzeniu recenzji Nowej Ery (której w rękach nigdy nie miałem) rozumiem dlaczego mnóstwo osób stwierdza że ma już jeden 51 stan/Nową Erę i kolejnej nie potrzebuje :)
Ja jednak cieszę się że posiadam Osadników choćby ze względu na śliczne grafiki i ładne komponenty. Lubię też gry w których każdy ma swoją specjalną zdolność.
Nie chciałbym urazić niczyich uczuć religijnych, ale cukierkowy świat Osadników zdecydowanie bardziej do mnie przemawia niż post-nuklearne stany zjednoczone, mutanty itp. (wybaczcie moją ignorancję). ;)
Zee Garcia z Dice Tower zarzuca grze wygląd jak z gierek facebookowych. Dla mnie to ogromny plus.
Lubię taki klimat i żałuję że poważne firmy jak Gameloft produkują takie tytuły, jedynie jako badziewia z mikropłatnościami.
Chętnie kupiłbym na PC kilka "pełnych - nieograniczonych" gierek, które wyglądają w ten sposób.

To że Portal wyraźnie jedzie na renomie Settlersów wcale mi nie przeszkadza :)
To że przerobili swoją poprzednią grę i "odgrzali kotleta" (nie doszukujcie się proszę niczego negatywnego) uważam za plus, inaczej nie zagrałbym pewnie wcale.
To że zrobili dodatkowo tryb solo - też miło. Dużo lepiej można zaimplementować tryb solo (innego autora niż samej gry) zanim gra uzyska swój ostateczny kształt, niż zastanawiać się nad tym później i umieszczać na BGG możliwe warianty. Zupełnie inaczej też patrzę na tryb solo "zaakceptowany" przez autora/wydawcę, niż stworzony przez fanów.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2014, 15:49 przez CydPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Elisek »

A ja zapytam osoby które juz grały. Jeśli posiadam 51.stan , nowa erę oraz zimę ale z braku czasu póki co ogralismy z dziewczyna dopiero 51 stan czy jest sens kupowac IS ? Mechanika 51 podoba nam sie jak i tematyka IS tym bardziej. Martwi mnie tylko czy n8e zrezygnujemy calkiem z 51 i nowa era oraz zima nigdy nie zagoszcza na stole przez IS ?

Prosze o opinie osob ktore maja obie gry .
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pan_satyros »

Elisek pisze:A ja zapytam osoby które juz grały. Jeśli posiadam 51.stan , nowa erę oraz zimę ale z braku czasu póki co ogralismy z dziewczyna dopiero 51 stan czy jest sens kupowac IS ? Mechanika 51 podoba nam sie jak i tematyka IS tym bardziej. Martwi mnie tylko czy n8e zrezygnujemy calkiem z 51 i nowa era oraz zima nigdy nie zagoszcza na stole przez IS ?

Prosze o opinie osob ktore maja obie gry .
Czuję się wywołany do tablicy ;)
Moim zdaniem warto mieć obie.

W 51 pilnujesz się reguły 3 gniazd i ona wymusza inną strategię, w Nowej Erze masz umowy z lokacjami, to również wprowadza "inność" w stosunku do Osadników, W zimie masz Kość zasobów, a Ruiny wprowadzają masę kart z ciekawymi zdolnościami zupełnie różnymi od Osadników -np. sporo magazynów.

W Osadnikach masz za to brak limitów w używaniu kart (brak 3 gniazd - karty mają bardziej wyspecjalizowane działanie). Często wypstrykasz się z całej ręki podczas jednej tury, masz więcej dróg do pozyskania zasobów, a sama rozgrywka przebiega szybciej. No i Osadnicy są ZNACZNIE łatwiejsi do przedstawienia nowym graczom.

Ja lubię oba tytuły - właśnie z racji tego, że "ograniczenia" 51 wymuszają zupełnie inny styl gry.

(więcej napiszę na blogu. W recenzji Osadników mam zamiar poświecić nieco miejsca posiadaczom 51. W ciągu 2-3 tygodni recka powinna się pojawić)
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: carlos »

Ciężko powiedzieć.... Obie gry mają bardzo podobną mechanikę, ale różnice oczywiście są. Zdecydowanie bardziej przystępną grą są Osadnicy. Dla mnie to gra na codzień, natomiast w 51 Stan z dodatkami gramy rzadziej (mimo, że gra również jest świetna). Dodatkowo moja żona jest wręcz zachwycona Osadnikami mimo że z reguły średnio lubi karcianki (a jak jeszcze wygra to w domu jest szał np. wczoraj wygrała dosłownie "jednym znacznikiem drewna" i widoku jej radości nic mi nie zabierze). ;)

Zdecydowanie polecam obie... Pamiętaj też, że w Osadników zagrasz prawie z każdym. Co do 51 Stanu nie mam już tej pewności. :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Perpetka »

Jak duży stół jest potrzebny? Trochę miejsca jednak zajmuje, zdaje się?
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Banan2 »

pan_satyros pisze:(więcej napiszę na blogu. W recenzji Osadników mam zamiar poświecić nieco miejsca posiadaczom 51. W ciągu 2-3 tygodni recka powinna się pojawić)
Ooo, super :) Bo ja mam cały czas wątpliwości czy potrzebuję drugą podobną grę.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pingus »

Perpetka pisze:Jak duży stół jest potrzebny? Trochę miejsca jednak zajmuje, zdaje się?
Na 4 osoby duuuuży stół.
ODPOWIEDZ