Badacze głębin czy Trajan?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Loluu
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2013, 09:07
Lokalizacja: Warszawa

Badacze głębin czy Trajan?

Post autor: Loluu »

Witajcie,
Chcę kupić Felda: cięższego, idealnego na dwóch graczy i z czasem rozgrywki max. 1h 15min - 1,5 h.
Za Badaczami przemawia: "nowość" i tematyka, za Trajanem mózgożerność. W żadną nie grałam i proszę ślicznie o rady. Generalnie preferuję: optymalizację ruchów, dużo strategii równorzędnych, ukryte cele (ale to chyba nie u Stefana?), płynność rozgrywki no i by koniec gry było kiedyś widać, a nie że tak grasz i grasz i końca nie widać ;)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Badacze głębin czy Trajan?

Post autor: romeck »

Chcesz Felda + ukryte cele? Weź Troyes.

Niestety w Aquaphere jeszcze nie zagrałem (mimo, że już stoi na półce). Jeśli nie grałeś dotychczas w żadną z gier Felda*, to Trajan może się okazać zbyt abstrakcyjny, choć oczywiście jest świetny. Jak forum pokazało, czasem z Feldem trzeba ostrożnie, za dużo do stracenia by się zrazić. :)

*Widzę, że masz Bora Bora, więc chyba grałeś. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Loluu
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2013, 09:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Badacze głębin czy Trajan?

Post autor: Loluu »

W troyes gram na BGA, w realu czekam na promocje;). Jest świetna.
Czy Trajan jest zatem bardziej abstrakcyjny niż Bora bora i Troyes? Nie to, że mi to przeszkadzałoby, ale może to plus dla Badaczy?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Badacze głębin czy Trajan?

Post autor: KubaP »

Nie umiem wypowiedziec sie o abstrakcyjnosci, bo dla mnie klimat to wszystko to, co przeszkadza cieszyc sie mechanika. W Aquasphere sa ladne kamyki i meeple osmiornic jesli o to chodzi. Po kilku partiach mam tez podobne do Veridiany wrazenie, ze to jednak najtrudniejsza gra Felda. Trajan jest za to jego najlepsza, obok Zamkow gra. Choc niewiele od Aquasphere lepsza :)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Badacze głębin czy Trajan?

Post autor: pingus »

Nie grałem jeszcze w Bora-Bora, ale z tych co zagrałem to Aquasphere było dla mnie najbardziej "męczące" (w dobrym tego słowa znaczeniu).

Obie gry są bardzo dobre i jeśli lubisz takie mózgożerki prędzej czy później będziesz chciał mieć obie.
Nie ma tutaj moim zdaniem złego wyboru.
Klimatu nie zaobserwowałem, Aqua jest ładniej wydana.
Awatar użytkownika
Peter
Posty: 46
Rejestracja: 26 sie 2014, 00:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Badacze głębin czy Trajan?

Post autor: Peter »

Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem Aquasphere. Nie nazwę się jakimś ogromnym fanem Felda, ale jego najnowszy tytuł do mnie przemawia. Z jednej strony to ciężkie euro, a z drugiej wygląda naprawdę rewelacyjnie, a nie jak kolejny eurosuchar bez zbędnego polotu.
Akurat Trajana też całkiem lubię, ale od kiedy dostałem w swoje łapy Badaczy nawet po to nie sięgam, bo wolę programować roboty, a nie dalej gnić w Koloseum.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Badacze głębin czy Trajan?

Post autor: Tomson »

Panuje powszechne przekonanie, że gry Pana Felda chodzą świetnie w każdym wariancie osobowym. Czy ktoś z forumowiczów może to potwierdzić na podstawie własnych doświadczeń? Pytam głównie o Badaczy Głębin, ale interesuje mnie też zdanie na temat Bora Bora i Zamków Burgundii.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Badacze głębin czy Trajan?

Post autor: rastula »

tak - gry Felda to na ogół wzór dobrego skalowania

zamki chodzą doskonale we dwie osoby - to moja ulubiona wersja

w bora lepiej mi się grało we 3 , ale we 2 nie było problemu - może to nawet "wina" danej partii była

w Badaczy grałem we 2 osoby tylko , nie było problemu - ale coś mi mówi że 3 gracz wprowadza więcej negatywnej interakcji ( podbierania surowców / ośmiornic, zajmowania tańszych miejsc - więc może być nawet ciekawiej
ODPOWIEDZ