Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje (J. Kemppainen, C. Konieczka, J. Ying)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: sewhoe »

Według wydawcy (Galakta) II kwartał 2015
Virus88
Posty: 19
Rejestracja: 26 lut 2015, 10:34
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Virus88 »

sewhoe pisze:Według wydawcy (Galakta) II kwartał 2015
Dzięki za info, nie mogę się doczekać :P
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Fegat »

I dylemat wewnętrzny... Kolekcjonować dalej Descenta czy czekać na IA po polsku...
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: pan_satyros »

Fegat pisze:I dylemat wewnętrzny... Kolekcjonować dalej Descenta czy czekać na IA po polsku...
Miałem to samo - Descent sprzedany, jednak zasady IA znacznie bardziej nam odpowiadają.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Fegat »

Czytałem i porównywałem zasady, rażących różnic nie ma, lekkie modyfikacje...
Czy w IA również występują żetony występujące w kampanii, których figurek nie ma w zestawie? Coś na podobieństwo popleczników z Descenta.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: sewhoe »

Fegat pisze:Czy w IA również występują żetony występujące w kampanii, których figurek nie ma w zestawie? Coś na podobieństwo popleczników z Descenta.
Niestety tak.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Fegat »

No to chyba się wyleczyłem z chęci posiadania tego utworu xD
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: AkitaInu »

Skończyłem kampanie w IA i powiem... Mieszane uczucia :/ dla imperium, nuda. Jedyny cel to wounded heroes, bardzo malo innych celów. Descent jest duzo, lepszy pod tym wzgledem, nawet podstawka. Czy ktoś ma podobne odczucia?

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Maxxx76 »

Ja gram rebelią, ale też mam wrażenie, że imperium tylko przeszkadza. Dosyć bierne jest w kampanii...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: AkitaInu »

Niestety :/

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: pan_satyros »

Maxxx76 pisze:Ja gram rebelią, ale też mam wrażenie, że imperium tylko przeszkadza. Dosyć bierne jest w kampanii...
czyli nie Imperium Atakuje, a "Imperium w defensywie"?
Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: drapichrust7 »

Maxxx76 pisze:Ja gram rebelią, ale też mam wrażenie, że imperium tylko przeszkadza. Dosyć bierne jest w kampanii...
Mam podobne odczucia. Gramy tylko dwoma bohaterami, którzy dzięki dodatkowym akcjom szybko śmigają planszy. Imperium pozostaje blokowanie przejść, bo ubić któregoś z herosów jest ciężko. Czy przy większej liczbie bohaterów (docelowo 4) jest podobnie?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Maxxx76 »

Wszystko zależy od gracza imperium, ale moim zdaniem gra jest wyrównana.
A jeśli chodzi o tytuł, to rzeczywiście ciężko to nazwać atakiem, mam poczucie, że inicjatywa jest po stronie rebelii, zaś imperium broni się i kontratakuje, by rebeliantom uniemożliwić wygraną. Może gdy zagram imperium, to będę mieć inne odczucia. Jednak grając w Descenta bohaterem miałem wrażenie, że obie strony miały coś do wygrania. IA póki co zawodzi w tej kwestii
Virus88
Posty: 19
Rejestracja: 26 lut 2015, 10:34
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Virus88 »

Zniechęciliście mnie do zakupu, będę musiał jakoś dorwać od kogoś na kilka dni lub wypożyczyć bo boję się kupna :P.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: pan_satyros »

Mowa tu o kampanii jak rozumiem, jest jeszcze tryb potyczek.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: AkitaInu »

Maxxx76 pisze:Wszystko zależy od gracza imperium, ale moim zdaniem gra jest wyrównana.
A jeśli chodzi o tytuł, to rzeczywiście ciężko to nazwać atakiem, mam poczucie, że inicjatywa jest po stronie rebelii, zaś imperium broni się i kontratakuje, by rebeliantom uniemożliwić wygraną. Może gdy zagram imperium, to będę mieć inne odczucia. Jednak grając w Descenta bohaterem miałem wrażenie, że obie strony miały coś do wygrania. IA póki co zawodzi w tej kwestii
Podzielam zdanie co do balansu choc rebelia częściej dostawala lupnia. Grajac imperium raczej nie zmienisz zdania, ja gralem imperium a zona rebelia,oboje czulismy ze imperium ma glownie przeszkadzac. A skoro nie ma własnych celow to rzuca wszystko do walki, malo to klimatyczne :/ juz myslimy czy by IA nie sprzedac...

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Maxxx76 »

Niby fabularnie ma to sens:-)
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: sewhoe »

Virus88 pisze:Zniechęciliście mnie do zakupu, będę musiał jakoś dorwać od kogoś na kilka dni lub wypożyczyć bo boję się kupna :P.
Ale za to jak pięknie na półce będą wyglądać pomalowane figurki :wink:
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: kudlacz135 »

Gra tematycznie się zgadza, Rebelianci cały czas uprawiają partyzantkę, dlatego to oni atakują poszczególne placówki imperium stąd początkowo inicjatywa po ich stronie. Mamy rozegrane 4 misje i mówienie, że imperium musi jedynie zranić/zabić rebeliantów jest nadmiernym uproszczeniem. W pierwszej misji tak się skończyło, ok, ale w drugiej trzeba nam już było uciec/aresztować zwerbowanych przyszłych rebeliantów. W kolejnej grze to Rebelianci kontrolowali obszar a Imperium było w ofensywnie i musiało zajmować konkretne lokacje, (kiedy grałem na 4 rebeliantów łatwiej ich było zranić w trakcie misji, natomiast kiedy grałem na dwóch, łatwiej jest kontrolować obszary bo jednak gracze się nie rozczłonkują). Ostatnia polegała znów na przetrzymaniu rebeliantów, ale wyglądało to zgoła inaczej niż w pierwszej misji. Dlatego też zranienie/zabicie to tylko opcja, czasem drugą opcją jest niedopuszczenie rebelii do wykonania ich misji, a czasem to Imperium musi działać.

Podsumowując, gra we wszystkich misjach wykorzystuje głównie atak, obronę i pozycjonowanie się, więc zarzucanie, że imperium ustawia się tak żeby jak najtrudniej było przejść rebelii to element mechaniki, taki jak rzucanie kostkami, więc nie ma się co dziwić, że pojawia się w każdej grze. Natomiast, jeżeli chodzi o balans to 4 na 5 rozgrywek toczyło się do ostatniej tury, 3 na 5 wręcz do ostatniej aktywacji, która to przesądzała o wydarzeniach, 1 gra skończyła się sromotną porażką Rebelii (co ciekawe w innym składzie, ta sama misja toczyła się do ostatniej aktywacji, gdzie Rebelianci spektakularnie wygrali) i 1 gra skończyła się w ostatniej turze, ale mimo tego nie zanosiło się na przełom, co niestety wynikało bardziej z krótkowzroczności Imperatora niż braku balansu.

A odnośnie tytułu, "Assault" jest bliżej do natarcia niż do ataku, no i trzeba pamiętać, że tutaj jest to rzeczownik a nie czasownik.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: AkitaInu »

No wlasnie, odstawa to atak imperium na rebelie a nie jakich rozbudowany cel :) to jest właśnie kiepskie bardzo :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Karit »

Na ile partii/gier starcza podstawka? Czy trzeba mocno inwestować w dodatki aby mięć fun?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: kudlacz135 »

Kampania ma 11+ misji, 1 misja jest zawsze taka sama, to wprowadzenie, 5 misji fabularnych to zawsze jedna z dwóch (w zależności czy Rebelia wygra, czy przegra), 5 misji pobocznych losuje się w trakcie gry z talii 14 kart misji, która to jest składana według pewnych zasad z 19 kart. Są jeszcze misje, które może wywołać Imperium i tych jest chyba maksymalnie w kampanii 4 z 9? Posiłkowałem się listą z bgg bo nie mogę teraz z prywatnego pudełka sprawdzić, ale mniej więcej tak to działa.
Z tego wynika, że 2 pełne kampanie można zagrać spokojnie i bez powtórek, do tego nadal pozostaną nam jeszcze misje poboczne do rozegrania, ale tutaj już na pewno powtórzą się misje główne :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Rocy7 »

C3PO i R2D2 pewnie są tylko wsparciem a nie grywalnymi postaciami?

A szkoda :P

https://www.youtube.com/watch?v=1bK7FUWIvuE
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Ash »

"A jeśli chodzi o tytuł, to rzeczywiście ciężko to nazwać atakiem, mam poczucie, że inicjatywa jest po stronie rebelii, zaś imperium broni się i kontratakuje,"
---------------------
Bo to rebeliancka propaganda.
USA -najagresywniejszy i najbardziej militarystyczny kraj świata ma np. 'departament obrony'.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars: Imperial Assault

Post autor: Rocy7 »

Ash pisze: ---------------------
Bo to rebeliancka propaganda.
USA -najagresywniejszy i najbardziej militarystyczny kraj świata ma np. 'departament obrony'.
Nie wspominajac o takim cudownym "gołąbku pokoju" kraju powszechnej szczesliwosci "wolnosci słowa" i liderze "demokracji" jak Rosja.
Spoiler:
ODPOWIEDZ