Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: misioooo »

Cześć!
W podpisie link do mojej skromnej kolekcji i tego co już miałem...

Tak się zastanawiam nad:
1. Vinhos / Kanban (skłaniam się ku winobraniom) - bo cięższe, dużo sposobów na zdobywanie punktów, coś się buduje i tworzy i to widać (samochodziki na planszy gracza czy własne winnice). Dlaczego te? Bo Shipyard trzeba czasami odstawić na półkę, a nie 2x w tygodniu budować tylko statki ;)
2. Może Panamax? Tematyka już zaakceptowana przez naszą grupę (statki), tylko jakoś tak średnio mi się ten tytuł widzi. Sam nie wiem...
3. Concordia (z Brytanią od razu) - bo nieco lżejsza i prostsza, wiele możliwości i mnóstwo kombinowania - działa na 2 (Brytania) jak i na 4 (najczęstszy weekendowy skład, zawsze ta sama ekipa). Wg opisów i recenzji gra idzie płynnie bez wielkich przestojów (i to kochamy w Shipyard - niby mózgożerne, ale bardzo płynnie idzie ze względu na ograniczoną ilość możliwych akcji w każdej kolejce i robienie tylko jednej).
4. CO2 - chyba najcięższe, tylko nie wiem czy nie okaże się za suche i całkowicie rozłączone mechanicznie z tematyką... Choć mechanika ciekawa, zwłaszcza wieloetapowe stawianie elektrowni przez różnych graczy :)
5. Rosyjskie Koleje

Czego szukam? Czegoś, co czasami zastąpi na stole... Shipyard ;) W Stocznię grywamy najczęściej. Poza tym również często ląduje Keyflower, Vasco da Gama (zwykle na start lub koniec jako coś lekkiego), czasami Olympos. Rzadziej Ankh Morpork, Gamedec (tutaj tematyka nie odpowiada połowie grupy - preferują realne a nie scifi czy fantasy). Thurn and Taxis power and glory sporadycznie będzie - trochę długo się gra jak na tak lekką gierkę.
Czas na cięższy tytuł - ok 2h. Może być 1 albo i 3 jak rozgrywka jest wciągająca.

We dwójkę z lubą najczęściej gramy w Race for the Galaxy, ostatnio Tezeusz też się rozłożył, Innowacje, Shipyard (znowu...) etc.

Proszę podpowiedzcie coś z Waszego doświadczenia lub zaproponujcie jakieś inne tytuły.
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2015, 13:13 przez misioooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: Pixa »

Moze Rosyjskie Koleje? Fajne, ciezsze euro.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: cezaras »

Concordia po mojemu nie jest ciężka.
i irytujące jest to, że trzeba naprawdę długo pograć, żeby widzieć na planszy co się dzieje...

moje ulubione cięższe Euro: w roku smoka.
Taka gra, że nie przeciwnicy Cię krzywdzą a sama gra (chociaz w związku z tym musisz rywalizować z przeciwnikami)

poza tym ciekawe są:
Hansa Teutonica - o ciągłej interakcji, ale takie, że zazwyczaj cieszysz się, gdy ktoś Cię wypchnie z drogi, bo się opłaca. A liczba mozliwych opcji powinna Wam przypasować.
Poza tym:
Aquasphera
GOA
Caylus
Brass
a z nieco lżejszych:
Zamki Burgundii, Trajan, Amun-Re i nowość czyli Kraftwagen
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: mckil »

A może coś od Felda : Trajan, Bora Bora lub Aqua(Badacze Głębin)Sphere ? W tą ostatnią nie grałem ale słyszałem opinie że wymagająca i dobra.
No i oczywiście Caylus! Tyle że ciężko dostępny...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: misioooo »

W Hansa Teutonica grałem, nie podpasowało mi jakoś.
Trajan odpada - jak dla mnie tam mechanika nie ma nic wspólnego z tematem i trudno się w grę "wczuć" (też raz zagrałem, ale nie do końca).
Brass chętnie, ale dziadowsko drogi, a używek jak na lekarstwo. Tutaj też zerkałem na Steam, Age of Steam, Age of Industry - ale przy Brass wydają się sporo lżejsze.
Concordia wiem, że lżejsza i to jak dla nas nie jest złe, że trzeba pograć bay lepiej grać. To samo jest w Stoczni :) Do tego takiej gry nie posiadamy (ani pod kątem mechaniki ani samej rozgrywki nie mamy nic podobnego).
Rosyjskie Koleje dorzucam do listy wyborczej - kiedyś się nią interesowałem ale zapomniałem o tym tytule jakoś...
W roku smoka obadam.
Gry pana Felda jakoś tak średnio - większość z tego co widziałem i czytałem to sałatka punktowa gdzie mechanika łączy się nijak z tematyką.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ahti
Posty: 10
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:07

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: ahti »

Aż boję się zaproponować jako coś zbyt oczywistego, ale widzę, że nie masz/ nie miałeś Agricoli, ani Le Havre. Obie gry dobrze działają na dwie osoby i obok Keyflowera należą do naszych ulubionych gier euro. Zamki Burgundii też są fajne, ale stosunkowo lekkie.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: misioooo »

Agricola mi się nie podoba ;) Taki mega pasjans, nawet większy niż Race for the Galaxy jak dla mnie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: kwiatosz »

Koleje kuleją tematycznie (delikatnie rzecz ujmując), to już Zamki Burgundii lepsze.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: pike »

+1 do Le Havre, a nad CO2 sam się zastanawiam, z opisów to mój klimat, ale skonsultuję się jeszcze ze sprzedawcą z naszego "osiedlowego" sklepu z grami.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: espresso »

Vinhos wydało mi się bardzo ciężkie, ale też bardzo wciągające. Grałam kilka razy, ale z długi przerwami i ciągle miałam wrażenie, że jeszcze sporo się muszę nauczyć, żeby w to wykręcić naprawdę dobry wynik. W sumie to dziwi mnie mała popularność tego tytułu.
Może Pupile Podziemi? One tylko wyglądają na lekką grę, a kryją w sobie sporo móżdżenia (a w wariancie z jawnymi od początku kupującymi i pokazami oraz zaawansowanymi kartami potrzeb, to już w ogóle).
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: admi99 »

+1 do rosyjskich koleji, trzeba troche partii rozegrac by dobrze optymalizowac ruchy :)
+1 do badaczy głębin, podobnie jak wyzej, interakcja mniej dotkliwa niz w RK
+1 caylus klasyk :)
+1 puerto rico - to jak szachy w klimacie euro gry

Nations do rozważenia
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: ramar »

A rozważałeś Lewisa i Clarka? Skalowalność bardzo dobra, są emocje, jest móżdżenie. Oprawa wizualna świetna. Na pewno gra z gatunku "nielekkich". Pudełkowy czas gry 30min na osobę jest zgodny z rzeczywistością.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: arturpe »

Hmm. Może Mage Knight? Przecież wszyscy mówią ze to euro. A może Wysokie Napięcie?
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: admi99 »

ramar pisze:A rozważałeś Lewisa i Clarka? Skalowalność bardzo dobra, są emocje, jest móżdżenie. Oprawa wizualna świetna. Na pewno gra z gatunku "nielekkich". Pudełkowy czas gry 30min na osobę jest zgodny z rzeczywistością.
Gra mimo wszystko jest lekka, pierwsza jedna-dwie rozgrywki sa ciezsze, a potem z automatu leci. Przynajmniej u nas to gra na lżejsze, szybsze wieczory. Aczkolwiek bardzo fajna, wymagającą uwagi i myślenia - podstawowe euro, ale nie ciężkie.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: Quetzalcoatl »

Steam jest świetny. Jak wszystkie gry Wallace'a jest całkiem zgrany tematycznie z regułami. Jak na tak mózgożerną grę, reguły są naprawdę proste. Możliwości jest nieograniczenie wiele, można w nią rypać naprawdę często.
Lews i Clark też dobry. Nie jest tak skomplikowany jak się wydaje, po pierwszej partii już wiadomo o co chodzi, co się opłaca robić. Parę reguł jest tam bardzo eurowych (typu cofanie się ekspecyji - nie umiem sobie tego wyobrazić, że popłynęli w góre rzeki zamiast w dół :D ) ale całkiem tematycznie zgrana, klimat wyścigu bardzo pozytywnie wyczuwalny.
Odradzę natomiast Badaczy Głębin, w ogóle mi się nie spodobała. Przekombinowana, masa reguł, sucha jak pieprz, a pokombinować też nie ma nad czym, bo każdy ruch to walka żeby nie przegrać.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: Tolis »

Rosyjskie koleje - fajne szybkie, średnio ciężkie euro
Road & Boats - na BGG ma u mnie 10, ciężkie euro
Vinhos - fajne ale ma jeden problem - opisany przez Ryu w temacie gry.
Antike - lekkie szybkie euro jak lubisz rondle warto się zastanowic
Argent: The Consortium - ciekawe ciezkie euro
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: romeck »

Tolis pisze:Road & Boats - na BGG ma u mnie 10, ciężkie euro
Moje zainteresowanie po ujrzeniu ceny tegoż opadło gwałtownie niczym erekcja na widok posłanki Grodzkiej.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: Tomzaq »

romeck pisze:
Tolis pisze:Road & Boats - na BGG ma u mnie 10, ciężkie euro
Moje zainteresowanie po ujrzeniu ceny tegoż opadło gwałtownie niczym erekcja na widok posłanki Grodzkiej.
:lol: Kobieta według lewicy :lol:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: Chaaber »

A może podpasuje Wam Terra Mystica. Co do ciężkości wydaje się w sam raz dla Was. Niestety co do gameplayu się nie wypowiem, bo nie grałem. Widać jednak, że ma swoje grono fanów, które sobie chwali i docenia pomysły tam zastosowane. Chociaż z drugiej strony jeśli Hansa nie podpasowała to może być różnie, bo mechanicznie odrobinę podobne. Zawsze jednak warto spróbować gdzieś ograć i zadecydować.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: Tolis »

Gry Splotter'a mają to do siebie że są drogie, ale moim zdaniem warto się z nimi zapoznać.
Z ciężkiego Euro - nawet nie wiem czy nie najcięższego polecę Duck Dealer, też gra wydawnictwa Splotter Spellen. Cały myk w tej grze, że zbiera się żetony akcji, jak już nie ma możliwości dobrania żetonów akcji to wykonuje się akcje. Oczywiście akcje można wykonać również wcześniej. Problem jest w tym że czasem trzeba zaplanować ciąg akcji (nawet do 20) które wykonuje się w swojej jednej turze. Bywa i tak, że ma się wszystko zaplanowane ale ktoś wcześniej wykonał swoje akcje i plany muszą ulec zmianie. DD był dostępny na planszostrefie, w bardzo przystępnej cenie, na stronie producenta jest po 25E.

Ciekawym tytułem są też Władcy podziemi, jak kiedyś grałeś w DungeonKeepera na kompie na pewno [poczujesz ten klimat.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: Tolis »

Duck Dealer pojawił się w ofercie sprzedaży na forum, gdyby ktoś był zainteresowany.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: Bea »

Ja proponuję zainteresować się:
- Terra Mystica
- Ora et Labora
- Caverna
- Nations

Nad Vinhos sama się zastanawiam :).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: misioooo »

Bea, tylko co z tego sensownie na dwie osoby działa? Terra mi się podoba od dawna, ale na 2 osoby za pusto na mapie i nie jest taka fajna jak w szerszym gronie...
Caverna nie.
Nations nie.
Ora et Labora - mamy już workery i więcej raczej nie ptorzebuję ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: detrytusek »

no to teraz ja się postaram zrewanżować. Alchemicy...
jest to worker placement, móżdżenia jest przy niem sporo ale trochę inaczej niż do tej pory....myślisz głównie nie gdzie postawić lud...kostkę tylko nad tym jaki alchemion przypisać do jakiego składnika. Do tego jest raczej tania i bardzo ładna....elementów w pudle tyle, że wypraska nie weszła.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś cięższego, euro - mam kilka pomysłów

Post autor: misioooo »

Grałem wczoraj w Alchemików :)
Bardzo fajne, ale nie tego szukam. We 3 osoby zeszło nam niemal 3h... Choć czas minął mega szybko, to jednak nie to. Chętnie oczywiście zagram w Alchemajstrów!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ