Ora et Labora (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: ja_n »

To jest jasno opisane w instrukcji. Akcje dodatkowe można robić dowolną liczbę razy i nie wliczają się do limitu. Wyjątkiem jest akcja zakupu nowego terenu - tylko raz na rundę i ew. dodatkowo raz w fazie osad.
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: domel »

ja_n pisze:To jest jasno opisane w instrukcji. Akcje dodatkowe można robić dowolną liczbę razy i nie wliczają się do limitu. Wyjątkiem jest akcja zakupu nowego terenu - tylko raz na rundę i ew. dodatkowo raz w fazie osad.
OK
Dzięki
pzdr
tomek
Rozalita
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2012, 08:49

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: Rozalita »

Mam tylko pytanie: czy budynki dające dobra podstawowe jak np. Kancelaria czy obejście, które są od razu wydrukowane na planszach możemy użyć tylko i wyłącznie raz? Jesli ktoś skorzysta z kontraktu i będzie chciał wykorzystać nasz budynek podstawowy do produkcji np. owiec, my już nie możemy z niego skorzystać?
Ostatnio zmieniony 15 lut 2012, 18:12 przez Rozalita, łącznie zmieniany 2 razy.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: Perpetka »

Nie bardzo rozumiem pytanie. Nie mozna skorzystac z zajetego budynku, ale budynki sie zwalniaja, wiec mozna ich uzyc wiecej niz raz na gre.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: zephyr »

Ale nic nie zabrania oddać "intruzowi" jego monetę i skorzystać z jego budynku podstawowego :)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Rozalita
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2012, 08:49

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: Rozalita »

MisterC pisze:
Rozalita pisze:Jesli ktoś skorzysta z kontraktu i będzie chciał wykorzystać nasz budynek podstawowy do produkcji np. owiec, my już nie możemy z niego skorzystać?
Tak, dopóki nie zdejmiemy mnichów z planszy, ten budynek jest zajęty.

To rozumiem - jeden mnich w budynku na raz.
W instrukcji jest napisane (mam na myśli "ściągawkę" w ilości 4 sztuk), że strzałka i liczba w strzałce określa ile razy można wykonać daną pracę podczas gry (jak np. Wirydarz - raz możesz zamienić 3 różne dobra na 6 takich samych). Czy jeśli wykonam po raz pierwszy pracę w mojej kancelarii jako własną akcję lub kontrakt to już nigdy nie będę mogła skorzystać z kancelarii w ciągu całej gry (jest tam strzałka z 1x)?
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: kajman »

Rozalita pisze:
MisterC pisze:
Rozalita pisze:Jesli ktoś skorzysta z kontraktu i będzie chciał wykorzystać nasz budynek podstawowy do produkcji np. owiec, my już nie możemy z niego skorzystać?
Tak, dopóki nie zdejmiemy mnichów z planszy, ten budynek jest zajęty.

To rozumiem - jeden mnich w budynku na raz.
W instrukcji jest napisane (mam na myśli "ściągawkę" w ilości 4 sztuk), że strzałka i liczba w strzałce określa ile razy można wykonać daną pracę podczas gry (jak np. Wirydarz - raz możesz zamienić 3 różne dobra na 6 takich samych). Czy jeśli wykonam po raz pierwszy pracę w mojej kancelarii jako własną akcję lub kontrakt to już nigdy nie będę mogła skorzystać z kancelarii w ciągu całej gry (jest tam strzałka z 1x)?
Strzałka z napisem 1x, 2x itp. oznacza ile razy możesz wykonać daną czynność, gdy wprowadzisz mnicha do budynku, nie oznacza wcale, że nie możesz mnicha wprowadzić tam ponownie i znów skorzystasz z budynku. Dla przykładu (wymyślam abstrakcyjny, bo nie chce mi się sięgać po grę), gdybyś miała budynek, w którym przerabiałabyś 1 owcę na 1 mięso i byłoby napisane 2x, to znaczy, że po wprowadzeniu mnicha do budynku możesz albo przerobić 1 owcę na 1 mięso albo 2 owce na 2 mięsa. Jak kiedyś zdejmiesz mnicha z budynku, możesz wprowadzić go ponownie i znowu jedną lub dwie owce zamienić na mięso. I tak dalej i tak dalej, możesz korzystać z budynku ile razy zechcesz.
Rozalita
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2012, 08:49

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: Rozalita »

Dziękuję!:-)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: the_ka »

dziś grałem po raz 6 i w końcu udało nam się zejść z 2,5h do 1,5h. od razu widać to po punktach (około 400pkt) a nie jak przy grze 2,5h gdzie nabijaliśmy punkty na czym się dało i punktacja była o wiele wyższa (500-600pkt)

różnica w pkt nie zmienia się i wciąż wynosi 10-20pkt

już się bałem ze Ora zostanie grą raz na miesiąc ze względu na długi czas rozgrywki.
Awatar użytkownika
easy
Posty: 73
Rejestracja: 08 lut 2012, 12:59
Lokalizacja: Wieliczka
Has thanked: 5 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: easy »

the_ka pisze:dziś grałem po raz 6 i w końcu udało nam się zejść z 2,5h do 1,5h. od razu widać to po punktach (około 400pkt) a nie jak przy grze 2,5h gdzie nabijaliśmy punkty na czym się dało i punktacja była o wiele wyższa (500-600pkt)
Mam pytanie jak udało się natrzaskać 500-600 punktów? Mi wyniki wychodzą w najlepszym przypadku lekko ponad 200 (przy grze w 2-3 osoby)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: adikom5777 »

500-600pkt to wyniki przy grze solo, tak mysle
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: bogas »

easy pisze:
the_ka pisze:dziś grałem po raz 6 i w końcu udało nam się zejść z 2,5h do 1,5h. od razu widać to po punktach (około 400pkt) a nie jak przy grze 2,5h gdzie nabijaliśmy punkty na czym się dało i punktacja była o wiele wyższa (500-600pkt)
Mam pytanie jak udało się natrzaskać 500-600 punktów? Mi wyniki wychodzą w najlepszym przypadku lekko ponad 200 (przy grze w 2-3 osoby)
Nie no na dwóch ponad 400 punktów to raczej norma. A 600 przy grze w 2 jest całkiem możliwe, zwłaszcza, że to gracze decydują kiedy gra się skończy. Teoretycznie to i po kilka tysięcy punktów można mieć.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: the_ka »

bogas pisze: Nie no na dwóch ponad 400 punktów to raczej norma. A 600 przy grze w 2 jest całkiem możliwe, zwłaszcza, że to gracze decydują kiedy gra się skończy. Teoretycznie to i po kilka tysięcy punktów można mieć.
dokładnie. jak się gra na 2 osoby to gra się nie kończy gdy zostaje 1 budynek. nikt nie kupuje budynków tylko ciągle przerabia surowce na punkty to naprawdę się da się tyle punktów zdobyć. raz przegrałem 620 do 655 i to był max wynik.

nie wiem dlaczego Uwe dla 2 graczy zdecydował się na takie zakończenie a nie jak dla 3-4 graczy
Awatar użytkownika
motti
Posty: 142
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 76 times
Been thanked: 13 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: motti »

Czy ktoś jeszcze uważa tę grę za wartą polecenia? Jak z regrywalnością po latach? Spotkałem się z wieloma opiniami negatywnymi - że nuda i wciąż to samo. Naprawdę jest tak źle?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: Veridiana »

Ora sama w sobie jest bardzo dobra i śliczniutka jak diabli. ale jak się ma na półce więcej gier rosenberga, to częściej sięgnie się po Cavernę, Le Havre, nawet na 2 osoby. ale to wciąż dobra gra i nie miałam poczucia powtarzalności.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: ixi24 »

No właśnie też się nad nią zastanawiam. Na razie Uwe mam tylko Agricole, ale planowałem nabyć w przyszłości OeL i Le Havre. Caverna to odległa przyszłość, na razie jeszcze Agricola się nam nie znudziła ;) Także jak to jest z tą Orą ? :P
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: Bea »

ixi24 pisze:No właśnie też się nad nią zastanawiam. Na razie Uwe mam tylko Agricole, ale planowałem nabyć w przyszłości OeL i Le Havre. Caverna to odległa przyszłość, na razie jeszcze Agricola się nam nie znudziła ;) Także jak to jest z tą Orą ? :P
Grałam w Orę w cztery osoby i mi się bardzo podobało. Znajomy wytłumaczył zasady. Teraz chciałam sama zagrać z mężem tylko we dwójkę i jak się zabrałam do czytania zasad to mi się odechciało. osobny wariant na każdą liczbę osób, w tym wariant długi i krótki i jeszcze opcje francuska i irlandzka. Pomieszanie z poplątaniem wiec na razie gra leży na półce. :(
Cavernę natomiast uważam za genialną, ale z racji długiego setupu nie ląduje na stole gdy chcemy zagrać w coś szybko we dwójkę, natomiast gdy się zbierze więcej osób, nawet sześć czy siedem, jest nieoceniona!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: romeck »

Bea pisze:
ixi24 pisze:No właśnie też się nad nią zastanawiam. Na razie Uwe mam tylko Agricole, ale planowałem nabyć w przyszłości OeL i Le Havre. Caverna to odległa przyszłość, na razie jeszcze Agricola się nam nie znudziła ;) Także jak to jest z tą Orą ? :P
Grałam w Orę w cztery osoby i mi się bardzo podobało. Znajomy wytłumaczył zasady. Teraz chciałam sama zagrać z mężem tylko we dwójkę i jak się zabrałam do czytania zasad to mi się odechciało. osobny wariant na każdą liczbę osób, w tym wariant długi i krótki i jeszcze opcje francuska i irlandzka. Pomieszanie z poplątaniem wiec na razie gra leży na półce. :(
Przekonasz się także, że wariant dwuosobowy jest niedopracowany.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: lhw »

romeck pisze:Przekonasz się także, że wariant dwuosobowy jest niedopracowany.
Swego czasu poważnie rozważałem zakup tej gry, jednak zrezygnowałem właśnie ze względu na wariant dwuosobowy. Nie wiem czy jest zepsuty czy nie, ale fakt że gra w takim składzie może się ciągnąć w nieskończoność, skutecznie mnie do niej zniechęcił.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: Galatolol »

Grę w dwójkę należy kończyć po trzech obrotach (chyba, w każdym razie tak samo jak w więcej graczy) i jest cacy.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: Trolliszcze »

Galatolol pisze:Grę w dwójkę należy kończyć po trzech obrotach (chyba, w każdym razie tak samo jak w więcej graczy) i jest cacy.
Szkoda, że Uwe na to nie wpadł :D Z jakiegoś powodu wprowadzono takie a nie inne zakończenie wariantu dwuosobowego. Pytanie tylko, z jakiego...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: tomb »

OeL u mnie to:
- najgorsza widziana przeze mnie relacja między prostotą zasad a skomplikowaniem instrukcji,
- wariant dwuosobowy nieszczęśliwy - jeśli spotkają się nad planszą dwa kalkulatory, lubujące się w przesuwaniu w kółko mas żetonów, to można grać bez końca (choć zapewne autor zakładał, że jeden z graczy wywoła koniec gry w chwili zdobycia przewagi punktowej - co przy liczbach, na jakich się operuje w OeL, nie jest łatwe do oszacowania),
- lubię grę na punkty, ale tutaj nie ma silnej presji ze strony żywienia - poczucie, że można wszystko (wiem, że nie można i że należy się skupić na pewnych elementach gry, a jednak...) odejmuje człowiekowi emocji (jakich dostarcza obowiązek karmienia w Agri. lub LH), za to grę zbliża do zabawy excelem.

Gra solo ok, ale wolę Agri. Gra na trzech znacznie lepsza, niż na dwóch.

Jak zawsze - co kto lubi. Mnie Ora wyleczyła z chęci posiadania Caverny. Tam też ponoć wszystko można - kiedyś uznałbym to za plus. Dziś uważam, że gry powinny wymagać, wymuszać, napierać na równi z rywalami.
Wszystko można np. w Roads & Boats, ale tam poziom komplikacji jest znacznie wyższy (sięga poza moje zdolności obliczeniowe, więc walczę również sam ze sobą), niż w luźnej Ora et Labora.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: ixi24 »

Bea pisze:
ixi24 pisze:No właśnie też się nad nią zastanawiam. Na razie Uwe mam tylko Agricole, ale planowałem nabyć w przyszłości OeL i Le Havre. Caverna to odległa przyszłość, na razie jeszcze Agricola się nam nie znudziła ;) Także jak to jest z tą Orą ? :P
Grałam w Orę w cztery osoby i mi się bardzo podobało. Znajomy wytłumaczył zasady. Teraz chciałam sama zagrać z mężem tylko we dwójkę i jak się zabrałam do czytania zasad to mi się odechciało. osobny wariant na każdą liczbę osób, w tym wariant długi i krótki i jeszcze opcje francuska i irlandzka. Pomieszanie z poplątaniem wiec na razie gra leży na półce. :(
Cavernę natomiast uważam za genialną, ale z racji długiego setupu nie ląduje na stole gdy chcemy zagrać w coś szybko we dwójkę, natomiast gdy się zbierze więcej osób, nawet sześć czy siedem, jest nieoceniona!
No instrukcje już kiedyś czytałem i pełno video recenzji. Na te krótkie warianty po prostu bym nie patrzył tylko grał na pełnoprawnym długim wariancie.



A co do reszty: ja i tak gram bardzo rzadko w dwie osoby. Raz kiedyś pykne z siostrą w Agricole, a w Tzolkina graliśmy w dwóch na starcie. Dla mnie każda z tych gier jest za nudna tylko w dwie osoby. W 3 i 4 gra się już świetnie i pewnie podobnie byłoby z OeL ;)

Pewnie i tak kiedyś kupie, bo można za stówkę wyhaczyć, a Cawerna po wyjściu w Polsce pewnie min 2 stówki na start, a jedną Agricole już mam i na razie wystarczy :P

Edit: albo jeszcze inaczej. OeL czy Le Havre? Bo nad tym też się zastanawiałem.
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: romeck »

Przy czym taka Agricola jest dopracowana i świetnie działająca w dwie osoby. Czego o OeL powiedzieć nie można.
ixi24 pisze:Edit: albo jeszcze inaczej. OeL czy Le Havre? Bo nad tym też się zastanawiałem.
Le Havre oczywiście.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Ora et Labora - Uwe Rosenberg

Post autor: tomb »

ixi24 pisze: tylko grał na pełnoprawnym długim wariancie.
Irlandzkim, czy francuskim?
ixi24 pisze: OeL czy Le Havre?
Moim zdaniem jest tak, że świat się skończy, a kwestia, czy lepsza jest Agri, czy LH, pozostanie nierozwiązana.
A Ora powstała dla tych, którzy biadolili, że nie lubią A i LH, bo jest tam to okropne (czytaj: wymagające) żywienie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ