Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kwiatosz »

Jak komuś się nie chce wychodzić z domu niech mi podeśle kod odbioru mogę podskoczyć i przywieźć, słowo :twisted:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zawias »

Moje zamki już w domu xD Wszystko ładnie i pięknie wygląda :) Bardzo mi się podoba, że nawet karty pomocy są na kaflach. Jedyny minus, że te dodrukowane, poprawione zamienniki są troszkę jaśniejsze od reszty kafli. Widać to głównie na rewersach, ale mam nadzieję, że to w niczym nie przeszkadza w rozgrywce :D Jestem ciekawy pierwszych partii :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

Kurna, a ja wciąż czekam. :( I wszystko wskazuje na to, że jednak w poniedziałek, mimo że w panelu śledzenia przesyłki jest w drodze do sortowni (dziwne, bo mieszkam stosunkowo blisko Wrocławia, więc nie ma czego sortować).
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: pieprzowa »

Zamki rozpakowane, pobieżnie przejrzane - wszystko śliczne, piękne cud miód i... mały zgrzyt: o ile się nie mylę kafelków dodatku powienno być 10, prawda? niestety w moim woreczku jest ich 9. Trzeba będzie się pokusić o mail do Planszóweczki.

I mam jeszcze pytanko: co właściwie błędnego jest w oryginalnych kafelkach, a zostało poprawione na tych dodrukowanych?

EDIT: i niestety dodrukowane kafelki sporo odstają od oryginalnych: wszystkie rewersy są pofałdowane na bokach i niektore awersy również mają pofałdowania na całej powierzchni.Dodatkowo radzę uważać przy wyciskaniu, bo można sobie brzydko uszkodzić kafelek:(
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: BartP »

Cześć oryginalnych ma "450" wydrukowane, zamiast "250". Grunt żeby wszystkie 250 były te same, więc póki nie rozpoznajesz po rewersie, jest ok.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 561
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 51 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: melusina »

pieprzowa pisze:Zamki rozpakowane, pobieżnie przejrzane - wszystko śliczne, piękne cud miód i... mały zgrzyt: o ile się nie mylę kafelków dodatku powienno być 10, prawda? niestety w moim woreczku jest ich 9. Trzeba będzie się pokusić o mail do Planszóweczki. (
Dziesiąty kafelek to "Podziemne stajnie", które znalazły się - o ile się nie mylę - na jednej z podstawowych wyprasek.
Przez chwilę miałam zagwozdkę przy zamianie kafelków, dlaczego ten został bez pary. Po sprawdzeniu na BGG zawartości polskiego dodatku, wszystko się wyjaśniło
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zawias »

melusina pisze:
pieprzowa pisze:Zamki rozpakowane, pobieżnie przejrzane - wszystko śliczne, piękne cud miód i... mały zgrzyt: o ile się nie mylę kafelków dodatku powienno być 10, prawda? niestety w moim woreczku jest ich 9. Trzeba będzie się pokusić o mail do Planszóweczki. (
Dziesiąty kafelek to "Podziemne stajnie", które znalazły się - o ile się nie mylę - na jednej z podstawowych wyprasek.
Przez chwilę miałam zagwozdkę przy zamianie kafelków, dlaczego ten został bez pary. Po sprawdzeniu na BGG zawartości polskiego dodatku, wszystko się wyjaśniło
Dokładnie tak. Poza tym przeczytajcie dokładnie opis podmiany, tam wszystko jest wyjaśnione :) Generalnie tylko 6 kafelków jest błędnych (trzech dodrukowanych dodatkowo nie trzeba podmieniać, są dobre z tego całego zestawu) :D
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: glocked »

My graliśmy wczoraj . mi się podobało a co do wydania to jest parę zastrzeżeń po stronie wydawcy jak i drukarni ale w rozgrywce nie maja znaczenia. IMO koszulki na karty is a must. boje się że się szybko wykoncza szybko, co o tym myslicie? Przesadzam?:p
qzder
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwie 2011, 13:31
Has thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: qzder »

Ja również dostałem dzisiaj paczkomatem. Niestety u mnie również 'poprawione' rewersy są brzydkie.
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Toudi »

Czy te kafelki dobiera sie losowo? Bo niestety jeden z poprawionych jest tak wyciety ze ma na rewersie bialy pasek, wiec jest mocno znaczony :(
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: glocked »

zawias pisze:
melusina pisze:
pieprzowa pisze:Zamki rozpakowane, pobieżnie przejrzane - wszystko śliczne, piękne cud miód i... mały zgrzyt: o ile się nie mylę kafelków dodatku powienno być 10, prawda? niestety w moim woreczku jest ich 9. Trzeba będzie się pokusić o mail do Planszóweczki. (
Dziesiąty kafelek to "Podziemne stajnie", które znalazły się - o ile się nie mylę - na jednej z podstawowych wyprasek.
Przez chwilę miałam zagwozdkę przy zamianie kafelków, dlaczego ten został bez pary. Po sprawdzeniu na BGG zawartości polskiego dodatku, wszystko się wyjaśniło
Dokładnie tak. Poza tym przeczytajcie dokładnie opis podmiany, tam wszystko jest wyjaśnione :) Generalnie tylko 6 kafelków jest błędnych (trzech dodrukowanych dodatkowo nie trzeba podmieniać, są dobre z tego całego zestawu) :D
Ale te z dodruku mają troszkę gorszą jakość, Jak podmienisz tylko 6 będziesz miał rozjazd,

Wymień wszystkie i nie ma tego problemu ;-) Pozdr.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zawias »

No faktycznie :P
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 561
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 51 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: melusina »

Przejechanie po rewersie pisakiem Copic C5 (szary) zniwelowało różnicę tak, że nie mogłam odróżnić kafelków (należy omijać tylko biały napis "250") - można potrenować na zbędnych kafelkach ;)
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

Toudi pisze:Czy te kafelki dobiera sie losowo? Bo niestety jeden z poprawionych jest tak wyciety ze ma na rewersie bialy pasek, wiec jest mocno znaczony
Napisz proszę maila - biuro@planszoweczka.pl - doślemy poprawione. Akcja była taka że Panowie z 2100 sztuk wycieli prawidłowo 900. Reszta poszła na opał. Robią jeszcze raz, mam odebrać w przyszłym tygodniu. Wydawało mi się, że wszystkie wyłapaliśmy, ale jak widać coś umknęło naszej uwadze.
Mi się jeszcze zagrać nie udało, ale wytłumaczyłem dzisiaj parę razy i tacy mniej "geekowie" nawet nie zauważyli, że były jakieś inne kafelki.
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Toudi »

tokage pisze:
Toudi pisze:Czy te kafelki dobiera sie losowo? Bo niestety jeden z poprawionych jest tak wyciety ze ma na rewersie bialy pasek, wiec jest mocno znaczony
Napisz proszę maila - biuro@planszoweczka.pl - doślemy poprawione. Akcja była taka że Panowie z 2100 sztuk wycieli prawidłowo 900. Reszta poszła na opał. Robią jeszcze raz, mam odebrać w przyszłym tygodniu. Wydawało mi się, że wszystkie wyłapaliśmy, ale jak widać coś umknęło naszej uwadze.
Mi się jeszcze zagrać nie udało, ale wytłumaczyłem dzisiaj parę razy i tacy mniej "geekowie" nawet nie zauważyli, że były jakieś inne kafelki.
Dzieki :)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Zagrałam. Kafelki 250 niezbyt ładne rewersy mają, ale podczas gry w sumie nie zwracałam uwagi. Obrazki śliczne :)

Obrazek
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Kudtacz »

Niestety właściciel InPostu nie zadbał o swój macierzysty region i u mnie też paczkomat trybi wdni robocze tylko. :(
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mig »

Dwie rozgrywki dwuosobowe. Grało sie bardzo fajnie i nie czuło sie w ogóle, ze na więcej osób mogłoby byc fajniej. Było płynnie i dynamicznie, a na większa liczbę graczy pewnie troche by sie zamulilo. Wykonanie pierwsza klasa. Szkoda ze kafelki sa dość małe i grafiki mało widoczne, bo czesto zasłonięte ikonami, ale generalnie jest super. Jedyna rzecz, ktora mogła by byc lepiej, to jeden arkusz planszy, zamiast "składaka". Ale to drobiazg. Kafelki 250, faktycznie, tył maja gorszy, ale gdyby nie ten temat, to bym w ogóle tego nie zauważył.

W jaki sposób korzystać z dodatku? Dołożyć kafelki i więcej przed rozgrywka odejmować? Szkoda, ze opisu tego nie ma w pudełku...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Grzech »

mig pisze:

W jaki sposób korzystać z dodatku? Dołożyć kafelki i więcej przed rozgrywka odejmować? Szkoda, ze opisu tego nie ma w pudełku...


Jako ze dla danej liczby graczy i tak wybiera się określoną liczbę kafelków to w zasadzie nie ma znaczenia. Tworząc te kafelki zakładaliśmy lekkie wyrównanie rozkładu kafli w ogólnej puli. Naturalnie to moze troszeczkę wypaczyć działanie 2-3 kart celów ale musieliśmy stworzyć 10 kafelków a rodzai komnat jest 8 no w zasadzie 7 ;)

Podsumowując dodatek po prostu dodać i postępować zgodnie z instrukcją.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mig »

Grzech pisze: Jako ze dla danej liczby graczy i tak wybiera się określoną liczbę kafelków to w zasadzie nie ma znaczenia. (...)
Podsumowując dodatek po prostu dodać i postępować zgodnie z instrukcją.
Gwoli ścisłości, to instrukcja w opisie setupu nie mówi ile kafelków się używa w grze na x graczy, a ile się odejmuje z łącznej puli. Nie mówi też nic o odejmowaniu przy grze czteroosobowej, zakładając, że będą użyte wszystkie dostępne w grze ;) Więc literalne postąpienie wg procedury, którą proponujesz da chyba niezamierzony rezultat ;)
Trzeba by sprawdzić ile jest kafelków w spisie elementów podstawki i na tej podstawie wyliczyć ile się używa lub zanotować ile jest danego rodzaju w dodatku i taką liczbę dodatkowo odejmować przy setupie.
Tak czy inaczej szkoda, że nie wrzucono tego do instrukcji/uzupełnienia instrukcji, albo wiedząc o dodatku, nie przeredagowano instrukcji tak, żeby określała liczbę kafli umieszczanych a nie odejmowanych (z uwzględnieniem tego ile bierze udział w grze czteroosobowej). Nie jest to oczywiście jakiś duży problem, ale brak informacji może powodować lekką konfuzję a setup robi się ciut bardziej zagmatwany (dodatkowe odejmowanie albo sprawdzanie łącznej liczby kafli) ;)
W każdym razie wiem już co robić - dziękuję! :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3038
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 576 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: DarkSide »

Jako, że gra jeszcze do mnie nie dotarła i nie do końca jeszcze ogarniam o czym piszecie :roll: , to mogłaby jakaś dobra dusza tak krowie na rowie opisać przygotowania do grania z dodatkiem. Przykładowo:
- wersja 2-osobowa: wez tyle a tyle z dodatku, a wyciąg z podstawki tyle a tyle i włóż do pudełka (nie będą uczestniczyć w grze).
- wersja 3-osobowa... itd.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ernin »

Z dodatkiem przygotuj wszystko jak mówi instrukcja z tą różnicą, że punkt 5 przygotowania powinien brzmieć:

Potasuj i umieść na Planszach Komnat Kafelki w odpowiednich miejscach.
Dla 4 graczy usuń: 1 kafelek z każdego stosu dużych jak i małych komnat.
Dla 3 graczy usuń: 2 kafelki z każdego stosu dużych komnat (350-600) i po 3 kafelki z małych komnat (100-300).
Dla 2 graczy usuń: po 3 kafelki z dużych komnat (350-600) i po 5 kafelków z małych komnat (100-300).

Przynajmniej tak powinno być według mnie by zachować balans.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kamron6 »

Gramy z niewyrzucaniem kafelków i jeszcze nie byliśmy blisko końca jakiegoś stosu ;) . Ogólnie gra się sprawdza, choć niestety tak jak się obawiałem bardziej się skupiam na zrobieniu ładnego zamku niż zdobyciu punktów ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

kamron6 pisze:Gramy z niewyrzucaniem kafelków i jeszcze nie byliśmy blisko końca jakiegoś stosu ;) . Ogólnie gra się sprawdza, choć niestety tak jak się obawiałem bardziej się skupiam na zrobieniu ładnego zamku niż zdobyciu punktów ;)
Po kilku partiach pewnie Ci przejdzie ;-) My na początku też układaliśmy zamek, a nawet w pewnym momencie na 2 osoby graliśmy wszystkimi kartami, bo 22 to było dla nas za mało :-D Teraz gramy już na punkty (choć z nowymi grafikami to było nowe doznanie i ponowna potrzeba ładnego zamku), a przy prawidłowej redukcji ilości kafelków ze stosów zazwyczaj któryś się kończy. Trzeba pamiętać, że skończony stos to punkty za kafle na koniec gry ;-)
Awatar użytkownika
ogi
Posty: 120
Rejestracja: 14 lis 2012, 09:36
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ogi »

Paczkomaty najwyraźniej rozwożą też w niedzielę bo właśnie dostałem smsa, że czeka na odbiór.
ODPOWIEDZ