Wypraska do pudełek

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Cyberpuncur »

Awatar użytkownika
Arcus
Posty: 37
Rejestracja: 16 gru 2014, 10:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Arcus »

Ja zrobiłem:
https://boardgamegeek.com/filepage/3409 ... tower-v-11
+
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... -expansion

Na miejscu zagięć dodatkowo delikatnie nacinałem karton nożykiem. Dość ciężko było mi złożyć całość ze względu na sztywność kartonu, ale z drugiej strony powstała konstrukcja dość pancerna
Awatar użytkownika
proder
Posty: 15
Rejestracja: 24 lut 2008, 00:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: proder »

Gra o Tron - wypraska
Obrazek

Zmierzyłem się z płytą piankowo-kartonową zmotywowany mnogością elementów Gry o Tron i nie klimatycznymi strunowymi woreczkami.
Wyszło jak wyszło - moje pierwsze podejście do wyprasek z płyty :? .

Zrobiłem 6 skrzyń dla każdego gracza po jednej na armie, rozkazy i karty rodu. W środku skrzynia na miecze i kruki, karty dzikich i Westeros tudzież bitwy, czy chciażby miasta :)

Obrazek


Skrzynie rodowe zrobiłem z czarnej płyty PU-karton.
Obrazek

Sklejałem płynnym klejem do papieru i spinałem szpilkami. Wcześniej wpadłem na pomysł by zaimitować drewniane deski z pasków płyty bo i tak mi się pozaginała. Ołówkiem dorysowałem słoje tak by zrobić żłobienia ołówkiem. Teraz widzę, że lepiej płyty boczne dawać aż do podstawy i krawędź dna pudełka nie jest widoczna tak jak w moich skrzyniach.
Pokrywy skrzyń zrobiłem z czarnego bristolu A4. W tych wiekach jest kieszeń na 7 kart rodowych, a wycięte "tarcze" pozwalają rozpoznać grzbiety kart i zidentyfikować pudełka. W środku dokleiłem nazwę rodu i zawołania rodowe.
Całość potem pomalowałem lakierem akrylowym w spray DenBraven z uszona. Pudełka nie miały osłon krawędzi z bristolu i po mocnym zlaniu lakierem - rozpuszczalnik aceton z lakieru - stopił mi brzegi pianki w głąb więc pozaginałem rogi skrzyń tuszując wpadkę i mając nadzieje że będzie wyglądać jak siekierą ciosane. Lakier nadał lekki połysk i utwardził płytę. Po wyschnięciu lakieru domalowałem zawiasy i tarcze srebrną farbą do figurek.
Obrazek

Główną skrzynie na wspólne elementy już zabezpieczyłem przyklejając paski bristolu na krawędziach. Potem lakierowałem. Niestety klej który użyłem jest widoczny na płycie w postaci połysku.
Pudełko wykleiłem czarnym bristolem a na wieko wkleiłem wydrukowane na laserówce dwie grafiki z neta by uzyskać jakiś klimat a nie widok papieru toaletowego :twisted: Połączyłem to przypalając widok i naklejając na Johna Snow. Kings Landing zabarwiłem na brązowo torebką herbaty.

Obrazek

Starą wypraskę wyprostowałem, przyciąłem do dna pudełka bo mapa tam całkiem klimatyczna. Krawędzie podstawy okleiłem paskami 6cio centymetrowymi bristolu.

Całość zajęła mi jakieś 4 wieczory.

Teraz pod nóż pójdą Magnaci i Spartakus. 8)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: sqb1978 »

Mam pytania odnośnie tych pianek:
1. czy zamawiacie je przez internet? mam trochę obawy co do stanu w jakim dotrą po kontakcie z rzeczywistością kuriersko-pocztową.
2. czym kleicie? czy np. klej introligatorski się nada?
3. czy ta cena 25-36 zł jest za 1 arkusz?
Awatar użytkownika
reguuu
Posty: 142
Rejestracja: 11 gru 2014, 18:10
Lokalizacja: Chorzów

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: reguuu »

sqb1978 pisze:Mam pytania odnośnie tych pianek:
1. czy zamawiacie je przez internet? mam trochę obawy co do stanu w jakim dotrą po kontakcie z rzeczywistością kuriersko-pocztową.
2. czym kleicie? czy np. klej introligatorski się nada?
3. czy ta cena 25-36 zł jest za 1 arkusz?
1. Kupowałam w sklepie stacjonarnym więc tutaj nie podpowiem
2. Klej introligatorski będzie idealny.
3. Tak, cena za arkusz 70x100cm.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: carlos »

sqb1978 pisze:Mam pytania odnośnie tych pianek:
1. czy zamawiacie je przez internet? mam trochę obawy co do stanu w jakim dotrą po kontakcie z rzeczywistością kuriersko-pocztową.
2. czym kleicie? czy np. klej introligatorski się nada?
3. czy ta cena 25-36 zł jest za 1 arkusz?
1. Ja zamawiam przez internet i pianka dochodzi w idealnym stanie bardzo dobrze zabezpieczona. Zawsze biorę kurierem.
2. Używam kleju do drewna (wikolowy) firmy technicqll. Spisuje się świetnie (jest bardziej sztywny od introligatorskiego po wyschnięciu).
3. Tak.
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2015, 18:22 przez carlos, łącznie zmieniany 1 raz.
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

sqb1978 pisze:Mam pytania odnośnie tych pianek:
1. czy zamawiacie je przez internet? mam trochę obawy co do stanu w jakim dotrą po kontakcie z rzeczywistością kuriersko-pocztową.
2. czym kleicie? czy np. klej introligatorski się nada?
3. czy ta cena 25-36 zł jest za 1 arkusz?
1. Kupowałem w stacjonarnym sklepie w Warszawie. Następnym razem chyba kupię przez internet, jak wracałem metrem z dwoma arkuszami pianki w godzinach szczytu to musiałem całą drogę trzymać je nad głową żeby inni pasażerowie ich nie połamali :)
2. Używałem kleju introligatorskiego za 4 zł (przy klejeniu bardzo pomaga "dociskanie" pianek do siebie poprzez wbijanie szpilek).
3. Płaciłem ~23zł za arkusz 70x100cm czarnej pianki (z tego co wiem to biała jest tańsza).
Awatar użytkownika
Arcus
Posty: 37
Rejestracja: 16 gru 2014, 10:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Arcus »

A czy ktoś zna sklep stacjonarny w Gdańsku/Trójmieście gdzie można taką piankę kupić w rozsądnej cenie? W "Storm" zaśpiewali 54zł za czarny arkusz, to już lekkie przegięcie...
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Cyberpuncur »

Na pewno widziałem w Graffi we Wrzeszczu na Wyspiańskiego. Ceny nie pamiętam, ale poniżej 54 zł raczej.
Generalnie każdy sklep dla plastyków powinien to mieć.
Awatar użytkownika
Arcus
Posty: 37
Rejestracja: 16 gru 2014, 10:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Arcus »

Cyberpuncur pisze:Na pewno widziałem w Graffi we Wrzeszczu na Wyspiańskiego. Ceny nie pamiętam, ale poniżej 54 zł raczej.
Generalnie każdy sklep dla plastyków powinien to mieć.
Dzięki! Widzę że i balsę mają, a też jej trochę szukałem. Na pewno tam zajrzę!
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Andreal »

Polecam zajrzeć również do sklepu dla architektów/modelarzy, ja u siebie właśnie takim płytę dorwałem.
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: pawelacb »

"Carlos" - podaj adres tego sklepu.
"Piertuch" - w którym sklepie w Warszawie, podaj namiary.

Dzięki i pozdrawiam
Pawel
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

Architekci na Koszykowej 55, w budynku Wydziału Architektury PW

Przed wizytą w sklepie proponuję zadzwonić i zapytać czy płyty w ogóle są dostępne :)
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: carlos »

Właśnie od nich zawsze zamawiam i jak do tej pory wszystko wysyłali w 24h. :)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: sqb1978 »

Właśnie przyszła do mnie paczka z piankami od artequipment.pl. Trochę się obawiałem transportu, ale wszystko zostało solidnie zapakowane i doszło w stanie idealnym. Tak, że na spokojnie mogę polecić.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: crsunik »

A czym wycinacie? Próbowałem nożami do tapet, ale strzępią mi płytę :/
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Andreal »

Ja wycinałem nożykiem modelarskim Olfa, ale do wszystkich elementów wypraski zużyłem 3 nożyki, szło jak po maśle, jednym cięciem, możesz też kupić nożyk kołowy, tylko dobierz średnicę do grubości pianki i obowiązkowo kup matę do cięcia.

Taki nożyk
Obrazek
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: pawelacb »

crsunik pisze:A czym wycinacie? Próbowałem nożami do tapet, ale strzępią mi płytę :/
Widocznie miałeś słaby nożyk. Jak tnę klasycznym nożem do tapet i jest idealnie, tylko ostrza nie mogą być tępe.

Pozd.
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

Andreal pisze:Ja wycinałem nożykiem modelarskim Olfa, ale do wszystkich elementów wypraski zużyłem 3 nożyki, szło jak po maśle, jednym cięciem, możesz też kupić nożyk kołowy, tylko dobierz średnicę do grubości pianki i obowiązkowo kup matę do cięcia.
W wielu miejscach czytałem o tym żeby często i regularnie wymieniać ostrza (bo szybko się tępią), ale sam nie odczułem takiej potrzeby. Wyciąłem dwie, duże dwupiętrowe wypraski do Wiedźmina i Gry o Tron (pociąłem na paski cały jeden duży arkusz płyty), ciąłem filc dekoracyjny do tego sztywne, plastikowe, przeźroczyste koszulki na kartki A4, a nie zauważyłem żeby ostrze się stępiło. Może to kwestia firmowej maty do cięcia.
Awatar użytkownika
Kostkizostałyrzucone
Posty: 242
Rejestracja: 29 cze 2015, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Kostkizostałyrzucone »

Phate pisze:zastanawia mnie budowa Dice Tower'a.
Z chęcią sam bym coś takiego wykonał. Może ktoś dać jakieś podpowiedzi lub plany ?
Całkiem niedawno zrobiłem swoją wieżyczkę. Jak na pierwszy raz wyszła całkiem nieźle.
Tutaj link do posta na moim blogu z opisem produkcji:
Zrób to sam: Dice tower
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: sigmarpriest »

Mój insert do Strongholda

Obrazek

Dwie tace wykonane z płyty piankowej, po jednej dla każdej ze stron. Bardzo przyśpieszają rozłożenie gry i nie mieszają się mi już woreczki z dodatku i z podstawy :)
Obrazek
Obrazek

Wykonałem jeszcze oddzielny box na dodatek, ale jest ze zwykłego kartonu i wstyd publikować xD
A tak wszystko prezentuje się po włożeniu do pudełka:
Obrazek
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Coen »

Co polecacie do cięcia płyt piankowych:
- skalpel typu OLFA AK-5
czy też
- zwykły nóż segmentowy

Do tej pory kroiłem segmentowym, ale szybko się tępił (co prawda nie kroiłem na macie) i nie wiem, czy taki skalpel będzie dużo lepszy.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Jelithe »

Skalplem nie kroiłam, ale potwierdzam że mój segmentowy z firmy Olfa faktycznie tępi się bardzo szybko :-( Oczywiście wykrajam na macie.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Coen »

MisterC pisze:Ja kroję tylko skalpelami, więc nie mam porównania do segmentowego. Zwrócę natomiast uwagę, że do płyt piankowych nie używam AK-5, bo ma bardzo krótkie ostrze, a taka płyta miewa i 5mm grubości (no a ostrze musi być dłuższe, bo jest nachylone).
Do tego używam skalpela z ostrzem KB4-S. Może to być np. OLFA AK-4, ale praktycznie każdy producent ma taki w swojej ofercie.
O właśnie, o tą długość ostrza też miałem pytać :)
A jak często ostrze się zużywa?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Arcus
Posty: 37
Rejestracja: 16 gru 2014, 10:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Arcus »

Ja kroję tylko segmentowym, więc również nie mam porównania.
Teraz ostrza "łamię" mniej więcej dwa-trzy razy na wypraskę. Wcześniej, gdy nie miałem pewnej ręki, musiałem zmieniać dużo częściej.
Podstawą przy segmentowym jest cięcie "na płasko" - wtedy płyta się nie strzępi, a i ostrze nie musi być zawsze nowe.
Używam ostrz Olfy i "bylejakich" - pierwsze lepsze z Leroya, i muszę powiedzieć że te bylejakie są może mniej ostre na starcie, ale duuużo wolniej się zużywają. Olfa natomiast jest ostra jak brzytwa, ale tępi się sporo szybciej (tnę na macie).
ODPOWIEDZ