gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kastration »

Cześć. Mam pytanie na temat propozycji gier, których plansza przedstawiałaby całą mapę Europy lub jej część (np. wokół Morza Śródziemnego, Europa Zachodnia i Wschodnia, itp.). Moje wymagania co do gry są następujące:

- plansza najlepiej twarda
- wydanie PL lub międzynarodowe (brak konieczności, by współgracze musieli znać angielski czy niemiecki)
- gra oparta na area control, choć niekoniecznie, może być marynistyczno-handlowa tematyka, jak Serenissima
- mile widziany element militarny (jednostki)

Myślę tu o grze Antika/Antika II (ale to chyba wymaga znajomości języka?) i czy tam jest aspekt area control czy jednostki w ogóle? Serenissimę już mam. Waham się nad Mare Nostrum - na ile jest to gra podobna do Serenissimy czy do jakich innych jest w ogóle podobna?

Jakie inne gry w tematyce wojenno-ekonomiczno-strategicznej (lub przynajmniej w jednej z tychże) pokazują mapę całej Europy lub znacznej jej części najlepiej na twardej planszy i nie wymagają znajomości innych języków?

Pozdrawiam.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: AiS »

Jest jeszcze kilka kwestii:
* jak współczesna mapa ma być?
* jak szczegółowa?
* jak realistyczna?

Z bardziej ekonomiczno-strategicznych na myśl przychodzi mi Power Grid Deluxe: Europe/North America i seria Diplomacy.

Nie spodziewam się że poszukujesz gier typu: TTR Europe, Cesarski Kurier itp.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kastration »

AiS pisze:Jest jeszcze kilka kwestii:
* jak współczesna mapa ma być?
* jak szczegółowa?
* jak realistyczna?

Z bardziej ekonomiczno-strategicznych na myśl przychodzi mi Power Grid Deluxe: Europe/North America i seria Diplomacy.

Nie spodziewam się że poszukujesz gier typu: TTR Europe, Cesarski Kurier itp.
Dziękuję za zainteresowanie i typ. Oczywiście TTR nie jest grą, która by mi dawała frajdę na dłuższą metę. Oczekuję podziału na prowincję, niezależnie od tego czy to będzie Europa XX wieku czy XV: patrz Serenissima, Sukcesorzy Aleksandra (tu akurat wycinek Europy, ale cała plansza obrazuje, co mam na myśli przez prowincję), czy też Rome vs. Carthagine (odpada ze względu na anglojęzyczność kart, która spowoduje, że nie usiądę z każdym), a wreszcie (choć może w nieco mniejszym stopniu) Dracula PL. Plansza więc de facto powinna być niezalezna językowo, a mechanika abstrakcyjna na tyle, aby nie było to klasyczne card-driven game (wyłączam Hannibala Barkasa, którego też poszukuję). Czy Antike jest niezależna językowo czy to będzie zły wybór?

Szczegółowość mapy nie może być więc za duża, podział na prowincje musi być wyraźny, tak abym mógł - udziwnienie moje - wykorzystać pewne mechanizmy bitewne z innych gier, planszę traktując jako swoiste pole doświadczalne, użyteczne nie tylko do samej rozgrywki w tę grę, ale również źródło zaadaptowania jej do innych, a także swoich pomysłów z komponentami innymi.

Realistyczność mapy to pojęcie zbyt mgliste dla mnie w tym kontekście. Nie oczekuję super konturów, znaczenia miast, itp., ale też nie będzie to jakoś zniechęcać, byle były wyróżnione prowincje dokładnie oddzielone od siebie. W tym kontekście rozważam też Mare Nostrum - jak tu się to prezentuje do mojego opisu? A inne pomysły?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: genek »

nie pamietam tytułu, ale jest taka gra w ktorej prowadzimy państwa w Europie i sie naparzamy statkami i wojskami o kontrolę nad terytoriami, ale mozemy też wykupić obligacje danego państwa i stać się jego właścicielem
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: michalldz90 »

pod te wymagania pasuej Imperial 2030. Mam i bardzo sobie chwalę :) grałem głownie w 3 osoby i grało się świetnie ! we 2 też ok. polecam
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: ramar »

kastration pisze:[...] czy też Rome vs. Carthagine (odpada ze względu na anglojęzyczność kart, która spowoduje, że nie usiądę z każdym) [...]
Phalanx szykuje polską wersję tej gry 8)
kaspah
Posty: 134
Rejestracja: 15 cze 2015, 20:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kaspah »

Zimna Wojna prawie pasuje z tym, że mapa obejmuje cały świat.
Gry planszowe - recenzje i opisy http://www.graczomaniak.pl
Graczomaniak na FB
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 444
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: grabol »

Friedrich, Maria od histogame. Mapa Europy środkowej, wiek XVIII. 4 graczy Fryc, 3 graczy Maria. Na mapie wyznaczone granice polityczne, kontrola obszarów polega na zdobywaniu i utrzymaniu miast celów na terytorium wroga. Asymetryczne warunki zwycięstwa. Armie tylko lądowe + tabory zaopatrzeniowe. Dyplomacja, polityka, sojusze, dużo negocjacji podczas gry. Czas obu gier 3 godziny i więcej.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kastration »

ramar pisze:
kastration pisze:[...] czy też Rome vs. Carthagine (odpada ze względu na anglojęzyczność kart, która spowoduje, że nie usiądę z każdym) [...]
Phalanx szykuje polską wersję tej gry 8)
O! Wiadomo kiedy realna premiera?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kastration »

grabol pisze:Friedrich, Maria od histogame. Mapa Europy środkowej, wiek XVIII. 4 graczy Fryc, 3 graczy Maria. Na mapie wyznaczone granice polityczne, kontrola obszarów polega na zdobywaniu i utrzymaniu miast celów na terytorium wroga. Asymetryczne warunki zwycięstwa. Armie tylko lądowe + tabory zaopatrzeniowe. Dyplomacja, polityka, sojusze, dużo negocjacji podczas gry. Czas obu gier 3 godziny i więcej.
Zimną Wojnę mam, tam mechanizm jest na tyle genialny, że nie ma co zmieniać, tylko grać :) Imperial 2030 to cały świat, a nie Europa, dodatkowo dość ogólnikowy zarys państw, tylko większe, no i to chyba sama ekonomia, bo nie ma tam za dużo wojny? Plus bardzo długi czas gry na kilka osób, z tego, co czytałem recenzje.

Friedrich świetny typ, z tym, że to gra raczej niedostępna niestety i nie do zdobycia w perspektywie średniookresowej nawet, czytając fora.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kastration »

genek pisze:nie pamietam tytułu, ale jest taka gra w ktorej prowadzimy państwa w Europie i sie naparzamy statkami i wojskami o kontrolę nad terytoriami, ale mozemy też wykupić obligacje danego państwa i stać się jego właścicielem
Nie chodzi czasem o Imperiala? Ciekawe co to za gra.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: genek »

kastration pisze:
genek pisze:nie pamietam tytułu, ale jest taka gra w ktorej prowadzimy państwa w Europie i sie naparzamy statkami i wojskami o kontrolę nad terytoriami, ale mozemy też wykupić obligacje danego państwa i stać się jego właścicielem
Nie chodzi czasem o Imperiala? Ciekawe co to za gra.
tak dokładnie chodzi o tę grę.
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: Sir-Rafał »

Mare Nostrum posiada mapę Europy, ale bez północnej części-bardziej basen Morza Śródziemnego

Od siebie dodałbym bo listy jeszcze gry z podobną mapą: Conquest of the Empire i Magnifico.
Z prostych - Rattus ma mapę Europy, ale tu bitw nie uświadczysz.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kastration »

Sir-Rafał pisze:Mare Nostrum posiada mapę Europy, ale bez północnej części-bardziej basen Morza Śródziemnego

Od siebie dodałbym bo listy jeszcze gry z podobną mapą: Conquest of the Empire i Magnifico.
Z prostych - Rattus ma mapę Europy, ale tu bitw nie uświadczysz.
Magnifico bardzo ciekawy typ, choć raczej niedostępny już. Ale dziękuję za typ. Conquest znam.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kaimada »

Antike jest niezależne językowo.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: misioooo »

Może Quartermaster General?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
gemboj
Posty: 34
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:30

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: gemboj »

kastration pisze:
- plansza najlepiej twarda
- wydanie PL lub międzynarodowe (brak konieczności, by współgracze musieli znać angielski czy niemiecki)
- gra oparta na area control, choć niekoniecznie, może być marynistyczno-handlowa tematyka, jak Serenissima
- mile widziany element militarny (jednostki)

Pozdrawiam.
To wszytko jest w Antike Duelum: twarda plansza (2 mapy!), kontrola obszaru, handel i galery wysyłane na podbój.
Wolę grać niż zastanawiać się kilka godzin co autor instrukcji miał na myśli.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: Radek »

Oprócz antike jeszcze concordia
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kastration »

Radek pisze:Oprócz antike jeszcze concordia
Ale to gra zależna językowo, bo ma karty, więc odpada, choć ciekawe mechanizmy faktycznie, pewnie nie przetłumaczą niestety.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: kastration »

gemboj pisze:
kastration pisze:
- plansza najlepiej twarda
- wydanie PL lub międzynarodowe (brak konieczności, by współgracze musieli znać angielski czy niemiecki)
- gra oparta na area control, choć niekoniecznie, może być marynistyczno-handlowa tematyka, jak Serenissima
- mile widziany element militarny (jednostki)

Pozdrawiam.
To wszytko jest w Antike Duelum: twarda plansza (2 mapy!), kontrola obszaru, handel i galery wysyłane na podbój.
Ale tam czasem nie ma kart? Pomijam rondel oczywiście, bo to nie problem, ale chyba są karty w Antike z jakimiś napisami, czy nie?

Lepsze jest Antike czy Antike Duelum? Z samej mechaniki i ducha gry.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Może Julius Caesar?
Tylko nie wiem czy poza mapą spełnia pozostałe kryteria bo jeszcze o grze nie poczytałem :P.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: gra wojenna, ekonomiczna lub strategiczna z mapą Europy

Post autor: misioooo »

kastration pisze:Lepsze jest Antike czy Antike Duelum? Z samej mechaniki i ducha gry.
Antike na szersze grono. Duelum na dwie osoby. Są inne po prostu :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ