Dust Tactics

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Dust Tactics

Post autor: alukard88 »

Dokładnie takie podejście miałem i ja, niestety ~450zł to trochę dużo na próg wejścia gdzie nie bardzo jest czym grać (jakie możliwości taktyczne da granie 3 vs 3 jednostki/oddziały). Szczerze życzę powodzenia w kampanii może jak zmienią mi się realia finansowe to jeszcze wrócę do tematu. Tutaj minus dla producenta, że nie przewidzieli sensownego startera- 350zł - 400zł za zawartość pierwszego startera to byłaby bajka - ma się sensowny trzon na bazie którego można spokojnie coś dokupować...
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Dust Tactics

Post autor: Błysk »

Dobra, popatrzyłem na zawartość startera. 220 zł za matę i 7 figurek +instrukcja, 6 kafli terenu, 2/3 plastikowe elementy terenu, kostki, karty jednostek. A jest to wersja wspieram.to.

Porównałbym to do wersji Deadzona z Kickstartera, ale nie pamiętam jakie były tam bonusy, więc wezmę sklepową, bo leży na półce. (Koszt od 270zł do 330zł). 23 figurki +instrukcja+mata, kostki, około 28 ścianek budynków, zapór różnej wielkości i połączeń do nich, koło 20 małych elementów terenu, jakieś beczki, gruzy itp., karty jednostek (ale nie tylko tych dostępnych w starterze, a również dużej części, chociaż nie wszystkich dostępnych do kupienia).
Deadzone pozwala na rozgrywkę na dwóch graczy.

Mój hype opadł. Nawet nie przez to, że starter jest ubogi (bo jest), ale przez to, że system w związku z tym może się nie przebić, a dla mnie to dosyć ważne, by system, w który gram był popularny. Zwłaszcza jeśli mój starter nie pozwoli mi zagrać z nikim innym.

Mimo to, może się mylę i system zdobędzie popularność- wtedy może się skuszę.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2016, 11:12 przez Błysk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Dust Tactics

Post autor: Gambit »

Gothik pisze:
Gambit pisze:Gram sobie w celach recenzenckich w Dust. System sam w sobie jest całkiem fajny, ale jeśli w zestawie startowym faktycznie ma być 1 oddział piechoty, 1 bohater i 1 mech, to trochę tak, jakby w Core Secie do LCG (powiedzmy Gry o Tron) była jedna talia dla jednego domu, złożona z 30 predefiniowanych kart. Niby da się pograć, jak ktoś kupi drugi zestaw, ale to trochę lizanie loda przez szybę lodziarni.
No to jest niestety ogólny ból gier figurkowych. Wszystkie zestawy startowe - niezaleznie od tego, czy są mniej grywalne (np. X-Wing) czy bardziej (boxy GW) - mają jeden cel - "zaszczepić" nabywcy jakąś grę i nakłonić go do kupowania jak najwięcej figurek. Takie już zbójeckie realia tego rynku... Sam Paolo Parente przyznał kiedyś, że w pierwszym Core Secie z 2010 r. było tyle towaru (i to za tak atrakcyjna cenę), że ludzie nie czuli już potrzeby kupowania dodatkowych jednostek, bo tamten box wystarczył im na długie godziny gry.
Nie mam nic przeciwko temu, aby taki zestaw startowy był faktycznie "startowy" i tylko rozbudzał apetyt. Ale zrobi to znacznie lepiej, jeśli jednocześnie będzie mógł rozbudzać apetyt u dwóch osób. O ile się orientuję zestawy startowe X-Winga, kosztują 140 złotych, mają tylko 3 figurki, ale pozwalają na grę (nawet jeśli to tylko takie demo) dwóm osobom. Dzięki temu jedna osoba, która taki zestaw kupi, może aktywnie poszukać nowych graczy, którzy łykną bakcyla, łażąc z tym jednym pudełkiem pod pachą. Kupując jeden starter Dusta, możesz jedynie mieć nadzieję, że ktoś z Twojego otoczenia też kupi starter (najlepiej innej frakcji, żeby było koszernie). Ewentualnie możesz szukać półki, na której starter Dusta będzie zbierał kurz. Bo do niczego innego się nie przyda.

I żeby nie było, że jadę po Dust Tactics jako systemie. Gra mi się podoba, ale taki system sprzedaży dla mnie osobiście ją skreśla z radaru. Choć jeśli gdzieś na jakimś konwencie będzie stanowisko z Dustem, to z dziką rozkoszą usiądę i zagram.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Dust Tactics

Post autor: karawanken »

Gambit pisze: Nie mam nic przeciwko temu, aby taki zestaw startowy był faktycznie "startowy" i tylko rozbudzał apetyt. Ale zrobi to znacznie lepiej, jeśli jednocześnie będzie mógł rozbudzać apetyt u dwóch osób. O ile się orientuję zestawy startowe X-Winga, kosztują 140 złotych, mają tylko 3 figurki, ale pozwalają na grę (nawet jeśli to tylko takie demo) dwóm osobom. Dzięki temu jedna osoba, która taki zestaw kupi, może aktywnie poszukać nowych graczy, którzy łykną bakcyla, łażąc z tym jednym pudełkiem pod pachą. Kupując jeden starter Dusta, możesz jedynie mieć nadzieję, że ktoś z Twojego otoczenia też kupi starter (najlepiej innej frakcji, żeby było koszernie). Ewentualnie możesz szukać półki, na której starter Dusta będzie zbierał kurz. Bo do niczego innego się nie przyda.
.
Niestety, mam podobne odczucia. Mimo, że bardzo chętnie posiadał bym grę w kolekcji, to jednak model sprzedażowy skutecznie mnie zniechęca. Model może dobry dla typowych wargamerów, którzy skupiają się na jednej frakcji ale w celu zachęcenia nowych graczy zupełnie moim zdaniem nietrafiony.
Awatar użytkownika
Wintermute
Posty: 945
Rejestracja: 22 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dust Tactics

Post autor: Wintermute »

Zestaw startowy do Warzone to niecale 150 pln. Niby tez tylko jedna frakcja i musze szukac kogos z druga. Ale mam nascie figurek, karty frakcyjne i moge tym wjechac na stol. Wydam dodatkowe 70 pln i mam oddzial i kolejnego bohatera. Tym na spokojnie moge chwile pograc. Tym bardziej, ze zakladam, ze to promocyjna cena na wspieramto. Zestawy retail moga byc drozsze...

Tutaj? Stosunek jakosci (ilosci tez) do ceny jakos nie porywa. Co mi po macie? Grac moge na golym stole, wazniejszy jest teren - okopy, budynki, ktore i tak musze zrobic/kupic, zeby zapelnic te mate. Porownanie do maty xwinga srednio trafione - tam mata to obszar gry, a w takim bitewniaku to teren jest kluczem.

W przypadku wiekszosci bitewniakow mamy schemat: tani starter z duza iloscia plastiku - dwie frakcje, gra okrojona ale pozwalajaca zlapac bakcyla i dopiero potem dodatkowe oddzialy za normalna cene. Nawet znienawidzone GW sprzedaje swoj 'Age of Sigmar' za grosze - w porownaniu z tym ile kosztuja dodatkowe pudelka figurek. A tu mamy gre zrobiona przez fanow, dla fanow. Wysoki prog wejscia powoduje, ze gra zamknie sie w swojej niszy - fanatycy poprzednich edycji kupia i potem beda sie dziwic, ze nikt nie gra i system umiera...

Podstawowa lekcja marketingu - pierwsza dzialka za darmo - nie zostala odrobiona.

Nie marudze, ze drogo, zrobil sie hype na nowa edycje - zainteresowalem sie. Gra ma grono fanow - moze cos w niej jest. Ale po przejrzeniu oferty mowie pas.
Alien Frontiers, Descent 2ed, D&D: Drizzt, Doom, Dreadfleet, Fortune & Glory+Exp, Ghost Stories, High Command, LOTR LCG, Middle-Earth Quest, Sid Meier's Civilization, Space Hulk, Warhammer Quest ACG, War of the Ring + Exp, Warzone, X-Wing
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dust Tactics

Post autor: Maxxx76 »

Wintermute pisze: Podstawowa lekcja marketingu - pierwsza dzialka za darmo - nie zostala odrobiona.
O, tak, nawet w Live and let die o tym wiedzieli :)
Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dust Tactics

Post autor: drapichrust7 »

Również odpadam.

Miałem pierwszy coreset i jakieś zestawy dodatkowe (grałem też w wersję bitewniakową), więc zakup tak ubogiego startera wydaje się, z mojej perspektywy, zupełnie nieopłacalny.
Patrząc na ceny zestawów dodatkowych (25$ za 5 modeli piechoty!?) widzę, że do stworzenia czegoś na kształt pierwszego coreseta muszę wydać ponad 1000 zł (lekko licząc). Nawet uwzględniając matę, inflację i zmianę kursu waluty, nijak się to ma do 275 zł, które zapłaciłem w 2011 roku.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dust Tactics

Post autor: misioooo »

Mnie za to zainteresował Deadzone... Naście figurków frakcji 1, naście figurków frakcji 2... dziesiąt elementów terenu 3d, skrzynki, pomosty, murki... I wszystko retailowo za ok 300pln.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 498
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 36 times

Re: Dust Tactics

Post autor: Gothik »

Unboxing zestawu startowego Neue Deutsches Afrika Korps:

http://boardtime.pl/2016/02/szkolenie-b ... oxing.html
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 498
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 36 times

Re: Dust Tactics

Post autor: Gothik »

.... i zawartość pozostałych starterów dostenych podczas akcji:

http://imgur.com/fjpkmRr
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Re: Dust Tactics

Post autor: ripsento »

Gothik pisze: Mylisz nas z producentem - my chcemy jedynie dystrybuować grę w Polsce, nie mamy żadnego wpływu na zawartość tych starterów. Nie możemy nic wymienić ani dorzucić, bo to może tylko Dust Studio. A co do mat - większą o mniej więcej 30 proc. matę tej samej jakości (ten sam producent) FFG wycenia na 40$ (https://www.fantasyflightgames.com/en/p ... d-playmat/). To sam sobie odpowiedz, czy taka mata jako część zestawu za 65$ jest droga czy tania. A osobiście nie poznałem nigdy nikogo, kto grał na papierowych "plakacikach" z Revised Core Seta od FFG - wszyscy, którzy chcieli wejść w tę grę na poważnie, natychmiast kupowali dodatkowe kafle z grubej tektury.

Ja grałem na papierowej i w niczym nie przeszkadzało to w poznaniu gry i radości.
Co do zestawu to lipa totalna. Wywalcie tą matę, cena o połowę w dół i może się uda. Po drugie jak ktoś kupi 2 zestawy za 400zł to na cholerę mu dwie maty?
Swego czasu kupiłem revised w uszkodzonym pudełku na stronie Galakty za 150zł i to była świetna cena zachęcająca do grania. W tym przypadku jedynie cele kampanii gdy dodadzą pierdyliard figurek mogą przynieść sukces całemu przedsięwzięciu.

Narazie czekam early bid odpada całkowicie.
Zniżka w Rebel - 5% - Rybnik - pw jeśli ktoś jest zainteresowany.
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 498
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 36 times

Re: Dust Tactics

Post autor: Gothik »

Startujemy!

https://wspieram.to/dust

Link do obiecanego filmu promocyjnego:

https://www.youtube.com/watch?v=18sdsTpfTEg
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dust Tactics

Post autor: Dabi »

Powodzenia życzę.
Temat był podnoszony kilkukrotnie ale dla mnie przy takiej cenie to będzie bardzo trudne promowanie gry. Akcja się uda bo ma niski próg wejścia ale 250 zł cena sugerowana za to co jest w zestawie startowym to niefajność.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Dust Tactics

Post autor: Wspieram.to »

Hej - powstał już wątek kampanii Dust w dziale Crowdfunding :) http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 57&t=41711
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Dust Tactics

Post autor: Rocy7 »

Patrząc na progi to sensowny jest dopiero za 435 zł z dwoma starterami. Po rozlożeniu na dwóch nie wychodzi tak źle.
Pytanie ile da sie pograć na tych 2 starterach?
Ostatnio zmieniony 25 lut 2016, 14:38 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dust Tactics

Post autor: ramar »

Właściwie, dostając ten rabat 10% na stół od R&P DICE, to można kupić stół i mieć pudło DT w prezencie... hmm... :idea:
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dust Tactics

Post autor: Don_Silvarro »

Rocy7 pisze:Patrząc na progi to sensowny jest dopiero za 435 zł z dwoma starterami. Po rozlożeniu na dwóch nie wychodzi tak źle.
Pytanie ile da sie pograć na tych 2 starterach?
Patrzac na jutubowe filmiki z gier na starterach - tyle, ile w "orzel czy reszka" bo do tego sie rozgrywka miestety sprowadza.

Okeja, chcialbym sie spotkac z graczami z Warszawy, pogadac o grze, przekonac sie, co ma w sobie rozgrywka 'na duze punkty' bo na razie studiowanie regul i demogier w internetach mnie zupelnie nie zwilza, a chcialbym, zeby zwilzylo. Niestety w sobote nie moge byc w klubie na Powislu, bo gram Store Championship w Imperial Assault. Gdzies kuedys byl zarzucony temat jakis spotkan w piatki, mozna by jutro na takie cudo zajrzec gdzies?
Ostatnio zmieniony 25 lut 2016, 15:03 przez Don_Silvarro, łącznie zmieniany 1 raz.
art7667
Posty: 14
Rejestracja: 28 lis 2013, 17:24

Re: Dust Tactics

Post autor: art7667 »

Rocy7 pisze:Patrząc na progi to sensowny jest dopiero za 435 zł z dwoma starterami. Po rozlożeniu na dwóch nie wychodzi tak źle.
Pytanie ile da sie pograć na tych 2 starterach?

Gorzej jeśli masz obu grających pod jednym dachem tak jak to miało być w moim przypadku i to oczywiście ja miałem być jedynym sponsorem zabawy :)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Dust Tactics

Post autor: karawanken »

art7667 pisze:
Rocy7 pisze:Patrząc na progi to sensowny jest dopiero za 435 zł z dwoma starterami. Po rozlożeniu na dwóch nie wychodzi tak źle.
Pytanie ile da sie pograć na tych 2 starterach?

Gorzej jeśli masz obu grających pod jednym dachem tak jak to miało być w moim przypadku i to oczywiście ja miałem być jedynym sponsorem zabawy :)
U mnie bardzo podobnie :( patrząc na zawartość niestety nie opłaca się brać do grania domowego jeśli musisz finansować obie frakcje.
Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dust Tactics

Post autor: drapichrust7 »

Mnie zaskoczyło, że w ramach kampanii nie można dokupić dodatkowych zestawów.
Załóżmy, że ktoś wesprze i dostanie dwa startery. Przy tej ilości modeli to faktycznie będzie gra do pierwszego błędu lub fartownego rzutu kości.
Kupowanie dodatków w zagranicznych sklepach, które sam autor projektu określił jako "kosztowne" odpada. Więc rozumiem, że dystrybucją zestawów zajmie się sklep, który ma powstać po sukcesie kampanii. Pytanie jak długo posiadacze starterów będą musieli czekać na możliwość zakupu dodatków z polskiej dystrybucji?
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 498
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 36 times

Re: Dust Tactics

Post autor: Gothik »

Don_Silvarro pisze:Okeja, chcialbym sie spotkac z graczami z Warszawy, pogadac o grze, przekonac sie, co ma w sobie rozgrywka 'na duze punkty' bo na razie studiowanie regul i demogier w internetach mnie zupelnie nie zwilza, a chcialbym, zeby zwilzylo. Niestety w sobote nie moge byc w klubie na Powislu, bo gram Store Championship w Imperial Assault. Gdzies kuedys byl zarzucony temat jakis spotkan w piatki, mozna by jutro na takie cudo zajrzec gdzies?
Organizator akcji jutro koło 15 przygotowuje teren na sobotę - jeśli ci pasuje wczesne popołudnie, to chłopaki mogą rozegrać pokazową bitwę na większe armie. Gramy na Sadybie - odezwij się na PW, jeśli chciałbyś wpaść.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dust Tactics

Post autor: rastula »

obserwuję i w sumie mogłem zamilczeć, ale z typowym polskim entuzjazmem i optymizmem powiem...

pass - za drogo, za mało,
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Dust Tactics

Post autor: Valarus »

drapichrust7 pisze:Mnie zaskoczyło, że w ramach kampanii nie można dokupić dodatkowych zestawów.
Załóżmy, że ktoś wesprze i dostanie dwa startery. Przy tej ilości modeli to faktycznie będzie gra do pierwszego błędu lub fartownego rzutu kości.
Kupowanie dodatków w zagranicznych sklepach, które sam autor projektu określił jako "kosztowne" odpada. Więc rozumiem, że dystrybucją zestawów zajmie się sklep, który ma powstać po sukcesie kampanii. Pytanie jak długo posiadacze starterów będą musieli czekać na możliwość zakupu dodatków z polskiej dystrybucji?
Ja z tego powodu właśnie raczej nie wspomogę. Nie wiem czemu, ale byłem przekonany, że będzie można też kupić pojedyncze zestawy. Bardzo chętnie przygarnąłbym oddziały z Luftwafe, ale te wszystkie dodatki ze startera są mi najzwyczajniej nieopotrzebne. Szkoda.
Gambit pisze:I żeby nie było, że jadę po Dust Tactics jako systemie. Gra mi się podoba, ale taki system sprzedaży dla mnie osobiście ją skreśla z radaru. Choć jeśli gdzieś na jakimś konwencie będzie stanowisko z Dustem, to z dziką rozkoszą usiądę i zagram.
Mogę się kiedyś przytoczyć do schronu z moją kolekcją :mrgreen: Chociaż te piątki są dla mnie ciężkostrawne - jak już wspminałem, przy okazji odwiedzin z Doomtownem :wink:
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 498
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 36 times

Re: Dust Tactics

Post autor: Gothik »

drapichrust7 pisze:Mnie zaskoczyło, że w ramach kampanii nie można dokupić dodatkowych zestawów.
Załóżmy, że ktoś wesprze i dostanie dwa startery. Przy tej ilości modeli to faktycznie będzie gra do pierwszego błędu lub fartownego rzutu kości.
Kupowanie dodatków w zagranicznych sklepach, które sam autor projektu określił jako "kosztowne" odpada. Więc rozumiem, że dystrybucją zestawów zajmie się sklep, który ma powstać po sukcesie kampanii. Pytanie jak długo posiadacze starterów będą musieli czekać na możliwość zakupu dodatków z polskiej dystrybucji?
Tak - jeśli akcja się powiedzie, dystrybucją zestawów dodatkowych zajmie się zakładany własnie w tym celu sklep WarFactory.pl. Oprócz zestawów dodatkowych będących obecnie w ofercie Dust Studio Marek ma w planie sprzedawanie tańszych jednostek - w tej chwili intesywnie skupuje resztki oferty FFG i BF ze sklepów w całej Europie i od prywatnych sprzedających. Takie zestawy - kompletne, czasami bez folii, czasami bez pudełka, ale zawsze kompletne jeśli chodzi o modele i karty - będzie można kupić za pośrednictwem przysklepowego forum od razu po uruchomieniu sklepu.
Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dust Tactics

Post autor: drapichrust7 »

Gothik pisze:w tej chwili intesywnie skupuje resztki oferty FFG i BF ze sklepów w całej Europie i od prywatnych sprzedających. Takie zestawy - kompletne, czasami bez folii, czasami bez pudełka, ale zawsze kompletne jeśli chodzi o modele i karty - będzie można kupić za pośrednictwem przysklepowego forum od razu po uruchomieniu sklepu.
Sprytne.
Takiego konkretnego "i co dalej" trochę brakuje w opisie kampanii.
ODPOWIEDZ