Zakazane Gwiazdy / Forbidden Stars (Samuel Bailey, James Kniffen, Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: schizofretka »

Nie rozumiem tego... wśród zaawansowanych graczy, do których gra jest skierowana, WH40K to jedno z największych IP. FS jest grą solidną jak mało, nie chce mi się wierzyć, że się nie sprzedaje. Rozumiem, że teraz SW jest na topie, ale za parę lat może znowu spaść w nerddom i z czym się obudzi FFG, gdy obecne gry się wypalą? Z Game of Thrones, które już będzie po zakończeniu serialu i Descentem pożal się boże?

Projekt drugiej podstawki z tego posta jest zdecydowanie za ambitny i nie pasujący do ich polityki odcinania kuponów, ale piąty gracz + więcej tego samego możnaby wyprodukować ograniczonymi środkami, a już sporo by dawało :(

Z mojego punktu widzenia wchodzą właśnie w ten sam moment co GW, gdy zmienili się z producentów gier w w fabrykę pieniędzy.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2362
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: karawanken »

Gra potrzebuje tego dodatku?
Nesmeer

Re: Forbidden Stars

Post autor: Nesmeer »

karawanken pisze:Gra potrzebuje tego dodatku?

Gra bez dodatku daje radę, jest pełnym produktem i ciężko tutaj na coś narzekać, natomiast każdy fan, który zna politykę FFG i łaknie świata WH40k czeka na taką informację.
Jednym przydałby się element 5tego gracza, innym nowa frakcja, sam czekam na jakąś /jakąkolwiek/ wiadomość. To jest raczej kwestia przekonania i nastawienia, że dodatek powinien się pojawić, aniżeli jakiegoś braku w podstawowym pudle. A przynajmniej ja z takiego założenia wychodzę/
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: ptf »

Gra także bez dodatku jest świetna. Do tej pory rozegrałem 7 partii i grałem tylko dwoma frakcjami. Z osobami, z którymi gram przyjęliśmy póki co zasadę, że gramy cały czas tymi samymi frakcjami w celu bdb poznania kart i wypracowania strategii i taktyk. Pozwala to także skrócić czas rozgrywki. Także zanim ogram wszystkie frakcje w różnych konfiguracjach spokojnie minie rok, a może i dłużej.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: schizofretka »

Nie potrzeba jej dodatku w sensie że nie jest core setem jak inne gry FFG tylko pelnym produktem, ale jest ha tyle dobra, że raczej na stałe zagości w mojej kolekcji i w związku z tym chciałbym, by grywalności starczyło mi na resztę życia.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: ptf »

schizofretka pisze:Nie potrzeba jej dodatku w sensie że nie jest core setem jak inne gry FFG tylko pelnym produktem, ale jest ha tyle dobra, że raczej na stałe zagości w mojej kolekcji i w związku z tym chciałbym, by grywalności starczyło mi na resztę życia.
Tego raczej się nie obawiam. Myślę, że za kilka lat FS będzie klasykiem takim jak np. GoT.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Błysk »

ptf pisze:
schizofretka pisze:Nie potrzeba jej dodatku w sensie że nie jest core setem jak inne gry FFG tylko pelnym produktem, ale jest ha tyle dobra, że raczej na stałe zagości w mojej kolekcji i w związku z tym chciałbym, by grywalności starczyło mi na resztę życia.
Tego raczej się nie obawiam. Myślę, że za kilka lat FS będzie klasykiem takim jak np. GoT.

Wątpię by aż tak popularnym. Chociaż chciałbym, bo GoTa nie zniesę.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: mat_eyo »

Co do GoTa to duże są podobieństwa z FS? Chodzi o mechanikę. Dopiero czytam instrukcję, ale już widzę rozkazy, jednostki lądowe i powietrzne (morskie), kontrolę obszarów, ciągły konflikt, czas gry ;)
Na mówiłem kumpla na zakup Fs, a ma on w swojej niewielkiej kolekcji już GoTa i zastanawiam się, czy nie wkopałem go na minę.
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: ptf »

mat_eyo pisze:Co do GoTa to duże są podobieństwa z FS? Chodzi o mechanikę. Dopiero czytam instrukcję, ale już widzę rozkazy, jednostki lądowe i powietrzne (morskie), kontrolę obszarów, ciągły konflikt, czas gry ;)
Na mówiłem kumpla na zakup Fs, a ma on w swojej niewielkiej kolekcji już GoTa i zastanawiam się, czy nie wkopałem go na minę.
Na minę?? Uwielbiam GoT, ale rzadko kiedy udaje się zgromadzić minimum 4 osoby do gry. Do miodnej rozgrywki w FS wystarczą dwie, a jak dla mnie podobny poziom satysfakcji :)
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Błysk »

mat_eyo pisze:Co do GoTa to duże są podobieństwa z FS? Chodzi o mechanikę. Dopiero czytam instrukcję, ale już widzę rozkazy, jednostki lądowe i powietrzne (morskie), kontrolę obszarów, ciągły konflikt, czas gry ;)
Na mówiłem kumpla na zakup Fs, a ma on w swojej niewielkiej kolekcji już GoTa i zastanawiam się, czy nie wkopałem go na minę.
Wydaje mi się, że w FS statki mają większe znaczenie niż w GoT. Dodatkowo można budować budynki, bombardować planety, jednostki są bardziej zróżnicowane, można ulepszać rozkazy i i karty walki, walka jest milion razy ciekawsza. No i w FS nie musisz zdradzać sojuszników, bo nie ma czegoś takiego jak sojusze. Wspominałem już, że nie lubię GoT? :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: mat_eyo »

ptf pisze:
mat_eyo pisze:Co do GoTa to duże są podobieństwa z FS? Chodzi o mechanikę. Dopiero czytam instrukcję, ale już widzę rozkazy, jednostki lądowe i powietrzne (morskie), kontrolę obszarów, ciągły konflikt, czas gry ;)
Na mówiłem kumpla na zakup Fs, a ma on w swojej niewielkiej kolekcji już GoTa i zastanawiam się, czy nie wkopałem go na minę.
Na minę?? Uwielbiam GoT, ale rzadko kiedy udaje się zgromadzić minimum 4 osoby do gry. Do miodnej rozgrywki w FS wystarczą dwie, a jak dla mnie podobny poziom satysfakcji :)
Może źle się wyraziłem. Na minę nie dlatego, że FS jest słabe, a dlatego, że mając małą kolekcję posiadanie dwóch podobnych gier to kiepski pomysł. Zwłaszcza, że wbrew obiegowej opinii mojej grupie grało się w GoT fajnie już o czterech graczy.
Teraz i tak za późno, sprawdzę w praniu jak to wygląda.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: schizofretka »

Są wyraźne podobieństwa wynikające z mechaniki wydawania rozkazów, ale dynamika tych gier jest zupełnie inna. Jedno i drugie cięższa wieloosobówka, ale wrażenia są inne. No chyba, że ktoś gra w GoTa na żywioł a nie dokładnie rozgryzając plany przeciwników, wtedy już im bliżej.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2453
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 562 times
Been thanked: 272 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Markus »

Planuję kupić polską wersję więc zapytam:
Czy polska wersja posiada poprawne tłumaczenie? czy nie ma jakiś kart które mają zmieniony sens w stosunku do oryginału?
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: ptf »

To jest już wersja, która z tego co pamiętam uwzględnia część poprawek. Tłumaczenie ogólnie jest niezłe. Osobiście po doświadczeniach z angielską wersją GoT (gdzie tekstu jest dużo mniej) kupiłem polską wersję FS.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Valarus »

ptf pisze:To jest już wersja, która z tego co pamiętam uwzględnia część poprawek. Tłumaczenie ogólnie jest niezłe. Osobiście po doświadczeniach z angielską wersją GoT (gdzie tekstu jest dużo mniej) kupiłem polską wersję FS.
Tak na prawdę to najważniejsza jest poprawka do karty Warp Gate, bo całkowicie zmienia jej działanie - to zostało wprowadzone. Nie wiem, czy Dread Ritual został poprawiony.

Jednocześnie Markus pytał raczej o to, czy tłumaczenie niczego nie zapsuło, nie czy poprawki z FAQ zostały wprowadzone w polskiej wersji. Nie porównywałem, nie wiem, ale jakieś tam zaufanie do tłumacza mam, więc jakoś super źle być nie może;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: mat_eyo »

Pierwsza partia za mną. Na pełną opinię to za wcześnie, jednak jakimiś pierwszymi wrażeniami się podzielę.
Od razu zastrzegę, że tej pierwszej partii nie udało się skończyć (graliśmy 6 rund) i zrobiliśmy jeden spory błąd przy rozstrzyganiu walk.

Pierwsze wrażenie jest super - kafelki, figurki, żetony - wszystkiego dużo i dobrej jakości. Gra zaczyna się bardzo luźno, pierwszy żeton celu podnosimy niemalże z marszu. Później gra niestety mocno traci na dynamice. W naszej trzyosobowej grze dwójce graczy udało się dorwać drugi żeton, a później wszystkie pozostałe zostały tak okopane, że nie było większych szans na ich zdobycie. Gra całkowicie wytraciła swój początkowy impet, dynamiczne starcia i wjazdy za linię wroga ustąpiły żmudnemu przeciąganiu liny i długim, nudnym walkom na granicach.
Tak, walka jest nudna. Już nie mówię nawet z perspektywy gracza niebiorącego w niej udziału, bo to oczywiste. Jednak nawet dla walczących starcia są nudne, a ich mechanika niepotrzebnie skomplikowana, co przekłada się na długi czas samej walki.
Nie do końca podoba mi się mechanika rozkazów w stosach. Z jednej strony jest intrygująca i dodaje kolejny wymiar podczas planowania posunięć, z drugiej jednak jest na początku mocno nieintuicyjna i czasem przeciwnik jednym byle jakim manewrem potrafi mocno pokrzyżować nam plany, co bardzo irytuje.

Gra niestety mnie nie porwała i na chwilę obecną absolutnie nie rozumiem płynących zewsząd zachwytów. Oczywiście zagram jeszcze co najmniej 2-3 pełne partie, ale na chwilę obecną wolałbym chyba zagrać w GoTa, nawet czteroosobowego.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Valarus »

mat_eyo pisze:ak, walka jest nudna. Już nie mówię nawet z perspektywy gracza niebiorącego w niej udziału, bo to oczywiste.
W żaden sposób nie jest to oczywiste i absolutnie się z tym nie zgadzam. Po ok 30 partiach (90% w trzy osoby) walka nie nudzi mnie ani trochę, nawet jak nie biorę w niej udziału.
mat_eyo pisze:Nie do końca podoba mi się mechanika rozkazów w stosach. Z jednej strony jest intrygująca i dodaje kolejny wymiar podczas planowania posunięć, z drugiej jednak jest na początku mocno nieintuicyjna i czasem przeciwnik jednym byle jakim manewrem potrafi mocno pokrzyżować nam plany, co bardzo irytuje.
Bo to chodzi o to, żebyś przewidział, gdzie przeciwnik będzie chciał położyć żeton i tak je rozkładać, żeby przeciwnik Cię nie zablokował właśnie. Musisz z góry zakładać, że będą chcieli Cię zablokować i być sprytniejszy. Stosy są fantastyczną mechaniką, dzięki której ta gra wymaga ogromnej ilości myślenia - nie jest to typowy ameri.

Cóż, szkoda, że Ci nie podeszła. Jednocześnie uważam, że wszystkie zachwyty są w pełni uzasadnione :mrgreen:
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1217
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 375 times
Been thanked: 264 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Deem »

Valarus pisze:
mat_eyo pisze:Nie do końca podoba mi się mechanika rozkazów w stosach. Z jednej strony jest intrygująca i dodaje kolejny wymiar podczas planowania posunięć, z drugiej jednak jest na początku mocno nieintuicyjna i czasem przeciwnik jednym byle jakim manewrem potrafi mocno pokrzyżować nam plany, co bardzo irytuje.
Bo to chodzi o to, żebyś przewidział, gdzie przeciwnik będzie chciał położyć żeton i tak je rozkładać, żeby przeciwnik Cię nie zablokował właśnie. Musisz z góry zakładać, że będą chcieli Cię zablokować i być sprytniejszy. Stosy są fantastyczną mechaniką, dzięki której ta gra wymaga ogromnej ilości myślenia - nie jest to typowy ameri.

Cóż, szkoda, że Ci nie podeszła. Jednocześnie uważam, że wszystkie zachwyty są w pełni uzasadnione :mrgreen:
"Musisz przewidzieć, że on przewidzi i być sprytniejszy bla bla" - tak naprawdę musisz położyć swoje rozkazy i modlić się, żeby przeciwnik nie przyfarcił i Cię nie zablokował, a jak już to zrobi to nie zirytować się za bardzo, że jesteś rundę w plecy. Mówiąc wprost mechanika stosów rozkazów ssie :twisted:
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: wirusman »

Pytanie, pewnie już ze sto razy się pojawiło. Lecz jako że remontuje pokój a już tuż tuż urlop. Chciałem się dowiedzieć, czy opłaca się kupić tą grę tylko do potyczek dwu osobowych?
Omnibus
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:21

Re: Forbidden Stars

Post autor: Omnibus »

W FSa grałem dawno, i nie na gwie osoby, ale nie wiem, czy dla potyczek dwuosobowych nie lepiej poszukać starszego horus heresy, jeśli uda ci się wyhaczyć. Gra specjalnie dla dwóch osób, też W40k, nawet o wiele bardziej osadzony w lore świata, jeśli Cię młotek pasjonuje. Mechanika walki o wiele słabsza (Choć bez kostek!) Ale za to system wydawania rozkazów i już gry czysto strategicznej- cud miód i malinki. Klimat przepotężny. I bardzo się zdziwię, jeśli, nawet tyle lat po premierze, wyjdzie drożej niż 300zeta za FSa.
Choć pewnie FS na dwóch tez dobry.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: mat_eyo »

Deem pisze:"Musisz przewidzieć, że on przewidzi i być sprytniejszy bla bla" - tak naprawdę musisz położyć swoje rozkazy i modlić się, żeby przeciwnik nie przyfarcił i Cię nie zablokował, a jak już to zrobi to nie zirytować się za bardzo, że jesteś rundę w plecy. Mówiąc wprost mechanika stosów rozkazów ssie :twisted:
Dokładnie takie mam odczucia.

Gra mi na razie nie podeszła, ale na pewno będę jeszcze grał, kumpel mi nie odpuści ;) dam znać, czy po kolejnych partiach zmieni mi się zdanie.
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: ptf »

Omnibus pisze:W FSa grałem dawno, i nie na gwie osoby, ale nie wiem, czy dla potyczek dwuosobowych nie lepiej poszukać starszego horus heresy, jeśli uda ci się wyhaczyć. Gra specjalnie dla dwóch osób, też W40k, nawet o wiele bardziej osadzony w lore świata, jeśli Cię młotek pasjonuje. Mechanika walki o wiele słabsza (Choć bez kostek!) Ale za to system wydawania rozkazów i już gry czysto strategicznej- cud miód i malinki. Klimat przepotężny. I bardzo się zdziwię, jeśli, nawet tyle lat po premierze, wyjdzie drożej niż 300zeta za FSa.
Choć pewnie FS na dwóch tez dobry.
Jak dotąd 3/4 moich rozgrywek to partie dwuosobowe. Mam w tej chwili tylko 8 tytułów (z tego 1 to aplikacja na androida a 2 są na sprzedaż) i oczekuję od swoich gier pewnej uniwersalności. Poznanie każdej gry na tyle, żeby świadomie grać i wypracować strategie to inwestycja czasu, którego na rozgrywki mam niewiele. Dlatego cenię sobie w FS to, że świetnie działa i na 2 i na 3 osoby, a pewnie też na 4 (jeszcze nie sprawdzałem). Do tego ma modularną planszę więc setup za każdym razem jest inny.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Valarus »

Deem pisze:
Valarus pisze:
mat_eyo pisze:Nie do końca podoba mi się mechanika rozkazów w stosach. Z jednej strony jest intrygująca i dodaje kolejny wymiar podczas planowania posunięć, z drugiej jednak jest na początku mocno nieintuicyjna i czasem przeciwnik jednym byle jakim manewrem potrafi mocno pokrzyżować nam plany, co bardzo irytuje.
Bo to chodzi o to, żebyś przewidział, gdzie przeciwnik będzie chciał położyć żeton i tak je rozkładać, żeby przeciwnik Cię nie zablokował właśnie. Musisz z góry zakładać, że będą chcieli Cię zablokować i być sprytniejszy. Stosy są fantastyczną mechaniką, dzięki której ta gra wymaga ogromnej ilości myślenia - nie jest to typowy ameri.

Cóż, szkoda, że Ci nie podeszła. Jednocześnie uważam, że wszystkie zachwyty są w pełni uzasadnione :mrgreen:
"Musisz przewidzieć, że on przewidzi i być sprytniejszy bla bla" - tak naprawdę musisz położyć swoje rozkazy i modlić się, żeby przeciwnik nie przyfarcił i Cię nie zablokował, a jak już to zrobi to nie zirytować się za bardzo, że jesteś rundę w plecy. Mówiąc wprost mechanika stosów rozkazów ssie :twisted:
Nie umiesz w to grać. Tak po prostu. Nie będę nawet tłumaczył - polecam zagrać jeszcze z 10 partii, może załapiesz o co w tej grze chodzi.

Edit, bo zabrzmiało to zbyt agresywnie, a nie o to mi chodziło. W tej grze nie ma żadnego modlenia się. Jak nie umiesz przewidzieć ruchów przeciwnika, to słabo grasz i tyle.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: kwiatosz »

Widzę mechanika rozkazów jest krytykowana. Na to mojego pozwolenia nie będzie - jest wspaniała, tylko trzeba umieć ją wykorzystać. Oraz pamiętać, że w tej grze nie można położyć rozkazu gdzie się chce, tylko przy jednostkach - więc nie można komuś wsadzić rozkazu blokującego na drugim końcu mapy. Dlatego pilnowanie granic jest bardzo istotne. Będąc wcześniej można w ten sposób położyć rozkaz przy granicy z przeciwnikiem, który on musi kontrować - a że nie jesteśmy jego jedynym przeciwnikiem, to nie będzie nam mógł wszystkich kontrować, więc trzeba w odpowiednim miejscu wsadzić te kluczowe. Będąc później sytuacja jest jasna, zrobimy co nam trzeba. Bardzo lubię ten system rozkazów :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Błysk »

Ja też lubię ten system rozkazów. Jeśli przeciwnik "przyfarci" to gracz popełnił błąd. Kluczowe akcje po prostu najlepiej planować wtedy, kiedy kładzie się żeton rozkazów jako ostatni i nie da się go zablokować. Ewentualnie robi się akcje pozorowaną aby zmylić przeciwnika- warto pamiętać, że nawet 1 niewykorzystany rozkaz przydaje się do kart planów. Mechanika rozkazów pozwala dobrze wykorzystywac inicjatywę i blokować przeciwnika, kiedy samemu nie można przeprowadzić w danej rundzie sensownej akcji ofensywnej. Jeśli natomiast w jednej turze ktoś planuje łańcuszek na 4 rozkazy to nie ma się co dziwić, że gdzieś coś pójdzie nie tak, to jest gra gdzie mamy bezpośrednie interakcje, więc trzeba liczyć się z tym, że przeciwnik będzie próbował utrudniać jak się da.

Mnie w FS irytuje to, że w sumie dosyć łatwo wyeliminować gracza z rozgrywki (przynajmniej 3 osobowej) kiedy zanadto zbliża się do wygranej.
ODPOWIEDZ