Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1362
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 163 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Zet »

A ja z przyjemnością sprzedam starą wersję i kupię nowe wydanie. Paskudnie wygląda, jak mam polską podstawkę z rysunkami budynków i angielski dodatek ze szlachtą - z budynkami bez rysunków.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: jax »

tokage pisze:Hmm. Faktycznie wygląda tak se. Ogarnę i dam znać.
@Lacerto
Czy już wyjaśniła się sprawa z terminologią podniesiona w tym wątku przez warlocka (interpretacja słowa 'Wyspa')???
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: GrzeL »

Wyspa to całość planszy gracza.
Jest to jednoznacznie zdefiniowane w oryginalnej instrukcji, ale po co tłumaczyć z oryginału jak można z angielskiego.
Opis planszy gracza powinien brzmieć mniej więcej tak: „Każda z 12 polami dla budynków albo płytek wyspy oraz jednym opisem ról”. Nie ma żadnego podziału na miasto i wyspę.

W polskiej wersji jest więcej błędów tłumaczenia np. „58 żetonów plantacji”, w skład których wchodzi „8 kamieniołomów” jak nie można było użyć zwrotu płytek (żetonów) wyspy (jak ma to miejsce zarówno w niemieckiej, jak i angielskiej wersji).
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: GrzeL »

Do pisania o grze służy główny wątek gry.
Proszę adminów o przeniesienie postów z lipca do właściwego wątku.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: Trolliszcze »

A co konkretnie jest nie tak ze zwrotem "żetony plantacji"?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: ChlastBatem »

To kiedy Lacerta wydrukuje poprawione instrukcje albo chociaż naklejki aby naprawić obecny bałagan?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: GrzeL »

Trolliszcze pisze:A co konkretnie jest nie tak ze zwrotem "żetony plantacji"?
Kamieniołomy nie jest plantacjami.
romancef
Posty: 82
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:00

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: romancef »

Czy w nowej wersji zetony VP sa wydrukowane poprawnie, tj. maja wartosci wydrukowane na jednej stronie?
Znajoma Szwedka kupila ostatnio wersje nordycka i tam jest babol w postaci zetonow VP z cyframi na obu stronach, przez co trzeba uzywac jakis zaslonek by je ukryc .
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: pinata »

romancef pisze:Czy w nowej wersji zetony VP sa wydrukowane poprawnie, tj. maja wartosci wydrukowane na jednej stronie?
Tak, wszystko jest w porządku.
romancef
Posty: 82
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:00

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: romancef »

pinata pisze:
romancef pisze:Czy w nowej wersji zetony VP sa wydrukowane poprawnie, tj. maja wartosci wydrukowane na jednej stronie?
Tak, wszystko jest w porządku.
Dzieki, no to super.
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: dwainlittle »

GrzeL pisze:
Trolliszcze pisze:A co konkretnie jest nie tak ze zwrotem "żetony plantacji"?
Kamieniołomy nie jest plantacjami.
To jak się już czepiamy to raczej kamieniołomy nie SĄ plantacjami ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: DarkSide »

Podejrzewam, że chodziło o pewien skrót myślowy, w którym żetony plantacji oznaczają każdy żeton jaki się kładzie w części plantacyjnej. (aczkolwiek winien on być wyjaśniony w instrukcji by nie było zamieszania)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Lacerta na 2016

Post autor: TTR_1983 »

Apel do Lacerty: Błagam zatrudnijcie jakiegoś profesjonalistę do tłumaczeń instrukcji, a drugiego do korekty!
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Luboy »

Puerto Rico w kosmosie - to by było coś. Jako człek lubiący pogmerac przy grafice i papierze, zacząłem nawet coś niecos grzebać z wersją na Księżycu ale sporo jeszcze do roboty. Może kiedyś się uda zrobić swoją wersję PNP.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: SeeM »

Luboy pisze:Puerto Rico w kosmosie - to by było coś. Jako człek lubiący pogmerac przy grafice i papierze, zacząłem nawet coś niecos grzebać z wersją na Księżycu ale sporo jeszcze do roboty. Może kiedyś się uda zrobić swoją wersję PNP.
Eee... Race for the Galaxy? :P
+ (BGG)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: romeck »

SeeM pisze:
Luboy pisze:Puerto Rico w kosmosie - to by było coś. Jako człek lubiący pogmerac przy grafice i papierze, zacząłem nawet coś niecos grzebać z wersją na Księżycu ale sporo jeszcze do roboty. Może kiedyś się uda zrobić swoją wersję PNP.
Eee... Race for the Galaxy? :P
Ja bym poprzestał na samym "Eee...".
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Luboy »

https://www.boardgamegeek.com/image/2719952/puerto-rico

Tak dla przykladu, wersja WIP - of kors :-D
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Yavi »

Nawiązując do rozmowy na temat wyglądu nowego Puerto Rico podrzucam krótki unboxing z porównaniem elementów starej wersji z nową.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: splocki »

warlock pisze:Zaobserwowałem ostatnio ciekawą rzecz - grałem w Puerto Rico kilkanaście razy i... nadal nie wiem, jak dobrze w to grać :). Często zdarza mi się wygrywać, ale nie czuję, że osiągnąłem to jakimiś genialnymi posunięciami. Nie potrafię wypracować długofalowej strategii, ciągle gram po omacku ;). Grając w Tzolk'ina czy Agricolę widzę, co zrobiłem źle i mam plan, jak to poprawić. W Puerto Rico nie mam koncepcji na grę i do niczego konkretnego nie dążę, gram "spontanicznie". A przecież ta gra nie ma w zasadzie losowości, tutaj powinna być cała masa miejsca dla strategicznego planowania. I tu nie chodzi o to, że rozumiem zasad ;). Po prostu kompletnie nie dostrzegam zależności i synergii pomiędzy budynkami i nie jestem w stanie określić długofalowej opłacalności podjętych decyzji. Dziwne...
Zobacz, poczytaj może coś Ci się rozjaśni ;)
Puerto Rico - złote zasady
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: warlock »

splocki pisze:
warlock pisze:Zaobserwowałem ostatnio ciekawą rzecz - grałem w Puerto Rico kilkanaście razy i... nadal nie wiem, jak dobrze w to grać :). Często zdarza mi się wygrywać, ale nie czuję, że osiągnąłem to jakimiś genialnymi posunięciami. Nie potrafię wypracować długofalowej strategii, ciągle gram po omacku ;). Grając w Tzolk'ina czy Agricolę widzę, co zrobiłem źle i mam plan, jak to poprawić. W Puerto Rico nie mam koncepcji na grę i do niczego konkretnego nie dążę, gram "spontanicznie". A przecież ta gra nie ma w zasadzie losowości, tutaj powinna być cała masa miejsca dla strategicznego planowania. I tu nie chodzi o to, że rozumiem zasad ;). Po prostu kompletnie nie dostrzegam zależności i synergii pomiędzy budynkami i nie jestem w stanie określić długofalowej opłacalności podjętych decyzji. Dziwne...
Zobacz, poczytaj może coś Ci się rozjaśni ;)
Puerto Rico - złote zasady
"przenigdy nie róbcie komuś lepiej niż sobie."
Mam to odnieść do wszystkich dziedzin życia? :mrgreen:
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: splocki »

warlock pisze:"przenigdy nie róbcie komuś lepiej niż sobie."
Mam to odnieść do wszystkich dziedzin życia? :mrgreen:
A to już jak chcesz ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: warlock »

Osiągam 10 lvl upierdliwości ale muszę - Lacerto, jak się sprawy mają z interpretacją instrukcji do Puerto Rico (dodatek Szlachcic)?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: ChlastBatem »

warlock pisze:Osiągam 10 lvl upierdliwości ale muszę - Lacerto, jak się sprawy mają z interpretacją instrukcji do Puerto Rico (dodatek Szlachcic)?
+1

oraz
ChlastBatem pisze:To kiedy Lacerta wydrukuje poprawione instrukcje albo chociaż naklejki aby naprawić obecny bałagan?
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lacerta na 2016

Post autor: tokage »

warlock pisze:Też mnie gryzie ten błąd :( To niby bzdura, ale jednak stara wersja była idealna pod tym względem.

W kwestii lektury zasad - instrukcja ma nieścisłości, o które się martwiłem.

Generalnie w sekcji "Zawartość Pudełka" instrukcja precyzyjnie dzieli planszę gracza na dwie części:
WYSPA (miejsce na plantacje)
MIASTO (miejsce na budynki)

To rozróżnienie ma ogromne znaczenie przy interpretacji działania budynków z dodatku Szlachcic:
Zakład jubilerski (faza nadzorcy)
Jeśli posiadasz aktywny Zakład jubilerski, bierzesz z banku tyle dublonów, ilu posiadasz szlachciców na swojej wyspie. Nie ma znaczenia kto pracuje w Zakładzie jubilerskim.
Rozumiem, że w tym przypadku WYSPA oznacza plantacje? Czy też zamiennie użyto zwrotu wyspa=plansza gracza?

I dalej:
Ogród pałacowy (koniec gry)
Jeśli posiadasz aktywny Ogród pałacowy, otrzymujesz na koniec gry tyle dodatkowych punktów zwycięstwa, ilu posiadasz szlachciców na swojej wyspie (czyli każdy szlachcic przynosi łącznie 2 PZ bez względu na to, czy pracuje w budynku, na plantacji, czy przebywa na plaży obok róży wiatrów). Nie ma znaczenia kto pracuje w Ogrodzie pałacowym.
Tekst, który zaznaczyłem na czerwono jest dowodem na to, że w instrukcji jest zgrzyt i słowo wyspa jest w niektórych miejscach używane zamiennie z planszą gracza!

To jak to w końcu jest - Jubiler daje dublony za każdego szlachcica na WYSPIE (w znaczeniu plantacji - tak jak było to rozumiane w starej edycji), czy też - zgodnie z szerszą interpretacją obowiązującą w przypadku Ogrodu pałacowego - daje dublony za każdego szlachcica NA PLANSZY?

Właśnie się zabieram, za badanie sprawy. Nie wyłapaliśmy nieścisłości, bo po angielsku jest identycznie (niżej kopia z instrukcji do Anniversary edition. To co dostaliśmy do tłumacznia, nie nadawało się do niczego.
5 Player boards: each has 12 island spaces and 12 city spaces as well as a summary of the 7 roles
Po niemiecku:
5 Spielpläne (mit jeweils 12 Feldern für Gebäude bzw. Insel Plättchen sowie einer Rollenübersicht)

Jeweler
In the craftsman phase, the owner of an occupied jeweler takes 1 doubloon from the bank for each noble on his island.
Note: the jeweller counts as a large production building.
Po niemiecku:
In jeder Aufseherphase erhält der Besitzer eines Juweliers für jeden Adligen auf seiner Insel 1 Dublone.
Royal garden
At game end, the owner of the occupied royal garden scores 1 VP for each noble on his island (i.e. this players scores 2 VP for each noble on his island, whether they are on a building, a plantation or on his windrose).
Żeby nie było, wcześniej w instrukcji jest poprawnie, na przykład tutaj:
"any empty island space on his player board."
Na BBG nie znalazłem odpowiedzi. Dla pewności - w obu przypadkach powinno chodzić o szlachciców na wyspie i mieście, albo inaczej mówiąc na planszy gracza?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Lacerta na 2016

Post autor: warlock »

Spoiler:
Na ten moment będę grać tak, że w przypadku wszystkich budynków liczy się każdy Szlachcic na planszy. Ale to wszystko jest dziwne i sprzeczne, bo zwróć uwagę na działanie Domku Myśliwskiegostr. 15 instrukcji):
Domek myśliwski (na koniec fazy plantatora)
Jeśli posiadasz aktywny Domek myśliwski, w którym pracuje:
- kolonista: możesz odrzucić plantację (albo las) ze swojej wyspy
- szlachcic: otrzymujesz 2 PZ, jeśli masz najwięcej wolnych miejsc na swojej wyspie.
Gdybym interpretował wyspę tak, jak każe mi to robić Ogród Pałacowy, to porównując wolne miejsca musiałbym też brać pod uwagę miejsca na budynki. A jeśli dobrze rozumiem ideę Domku myśliwskiego, pod uwagę powinienem brać tylko miejsca na plantacje/las/kamieniołomy...
Ostatnio zmieniony 25 sie 2016, 09:42 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ