7 Cudów Świata: Pojedynek (Antoine Bauza, Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: BartP »

Podbieranie zasobów i inne eurowate zagrywki (niedanie komuś czegoś) to dla mnie też nie jest konfrontacja, tylko po prostu interakcja. I myślę, że nie jestem osamotniony w tej kwestii, tak się przyjęło te pojęcia definiować.
Jak komuś coś niszczę, zabieram, zabijam, o!, to wtedy mamy konfrontację.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

W zasadzie każda gra, która nie jest kooperacją, jest konfrontacją. Pod warunkiem, jak pisałem, że nie są to równoległe pasjanse. Pytanie - ile w danej konfrontacji jest negatywnej interakcji.
O to też pytałem ileś tam postów wyżej w kontekście Panteonu. Bo przecież co innego wziąć jedną z dostępnych kart, która mi przypasuje (a która przypasowałaby również przeciwnikowi, ale on już jej nie weźmie), a co innego rozbić w puch Cud przeciwnika. Czy tam brązową kartę z dwoma kamieniami.

To znaczy dla niektórych to co innego. Dla żony mojej - niestety owszem :). Stąd moje obawy co do Panteonu.


edit:
"Podbieranie zasobów i inne eurowate zagrywki (niedanie komuś czegoś) to dla mnie nie jest konfrontacja"
Ja bym to jednak uogólnił. Podczas rozgrywki mamy sprzeczny cel. Ty chcesz, żebyś ty wygrał. Ja chcę, żebym wygrał ja. I nasze działania polegają na osiągnięciu tego (różnego) celu. Zatem w owej sprzeczności celów, w działaniach "na przeciw" dopatrywałbym się mimo wszystko konfrontacji właśnie.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: palladinus »

TV3 pisze:W zasadzie każda gra, która nie jest kooperacją, jest konfrontacją. Pod warunkiem, jak pisałem, że nie są to równoległe pasjanse. Pytanie - ile w danej konfrontacji jest negatywnej interakcji.
O to też pytałem ileś tam postów wyżej w kontekście Panteonu. Bo przecież co innego wziąć jedną z dostępnych kart, która mi przypasuje (a która przypasowałaby również przeciwnikowi, ale on już jej nie weźmie), a co innego rozbić w puch Cud przeciwnika. Czy tam brązową kartę z dwoma kamieniami.

To znaczy dla niektórych to co innego. Dla żony mojej - niestety owszem :). Stąd moje obawy co do Panteonu.


edit:
"Podbieranie zasobów i inne eurowate zagrywki (niedanie komuś czegoś) to dla mnie nie jest konfrontacja"
Ja bym to jednak uogólnił. Podczas rozgrywki mamy sprzeczny cel. Ty chcesz, żebyś ty wygrał. Ja chcę, żebym wygrał ja. I nasze działania polegają na osiągnięciu tego (różnego) celu. Zatem w owej sprzeczności celów, w działaniach "na przeciw" dopatrywałbym się mimo wszystko konfrontacji właśnie.
Ja bym to jednak nazwał konkurencja.
Co do konfrontacji to bliżej mi do definicji BartP.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Olgierdd »

Na temat interakcji był kiedyś bardzo ciekawy wątek: viewtopic.php?f=1&t=17340
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

My tu o nomenklaturze, a ja się zastanawiam, czy dziewczę będzie chciało w to grać :P
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: rattkin »

BartP pisze:Podbieranie zasobów i inne eurowate zagrywki (niedanie komuś czegoś) to dla mnie też nie jest konfrontacja, tylko po prostu interakcja. I myślę, że nie jestem osamotniony w tej kwestii, tak się przyjęło te pojęcia definiować.
Jak komuś coś niszczę, zabieram, zabijam, o!, to wtedy mamy konfrontację.
Konfrontacja jest gdy, żebym ja wygrał, Ty musisz przegrać. To, w jaki sposób się to osiąga, może być różnie realizowany i nie zawsze tak bezpośrednio jak "zniszczę Ci coś". Czasem może to być znacznie subtelniej. W tej grze akurat, że możemy sobie grać tylko na porównywanie punktów na koniec.

Możemy dywagować w nieskończoność, która gra jest konfrontacyjna, która nie i czy taka definicja jest poprawna. Fakt jest natomiast taki: 7 Wonders: Duel "odczuwa się" bardzo konfrontacyjnie, nawet jeśli mechanika, na pierwszy rzut oka, tego nie pokazuje. Żeby wygrać, trzeba robić "brzydkie" ruchy. Czas gry jest tu bardzo wyraźnie odmierzany zasobami, można na niego wpływać, przyspieszać, opóźniać. Zarządzanie tempem jest kluczowe, a właśnie to jest dla mnie osią gier konfrontacyjnych. 7W:D to gra, do której dużo łatwiej zagonić kogoś, kto konfrontacji nie lubi, bo jej tam na początku nie widać. Ale jest to ryzykowne, bo ostatecznie pojawia się i tak - i ktoś się może zrazić. Ale może też polubić. Dlatego gry są fajne :)
Tarkwiniusz
Posty: 196
Rejestracja: 05 mar 2016, 10:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Tarkwiniusz »

TV3 pisze:My tu o nomenklaturze, a ja się zastanawiam, czy dziewczę będzie chciało w to grać :P
Znam takie, które chcą :-P

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: mat_eyo »

W sensie w 7 Cudów: Pojedynek? Jedna z ulubionych gier mojej żony ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

Ależ u mnie również Pojedynek lubiany jest przez oboje. Szkopuł w tym, aby przez bandę z Olimpu lubienie nie przeszło.
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: kamil018 »

Bogowie jak to bogowie, ponoć okrutni są, możne to pomoże jakoś wytłumaczyć wzrost brutalności gry spowodowany ich wprowadzeniem :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Yavi »

Pierwsza partia Panteonu za nami. Trochę namieszaliśmy z zasadami, bo żetony mitologii dostała osoba, która kupiła, nie odwróciła kartę, ale z modlitwami poszło nam już lepiej.
Po jednej grze tyłka nie urywa. Trochę przedłuża zabawę, bogowie wydają się fajni, ale podobnie jak i cuda mocno jednorazowi. Zobaczymy jak pójdzie jutro :P
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Yavi »

Zanim podzielę się jakimiś wrażeniami z rozgrywek, to podrzucam krótki unboxing Panteonu:)
Astirka
Posty: 11
Rejestracja: 25 maja 2016, 13:02
Has thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Astirka »

No i okazało się, że karty bogów mają inny rozmiar, niż cuda... orientuje się ktoś jakie koszulki będą OK?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4056
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: AkitaInu »

Astirka pisze:No i okazało się, że karty bogów mają inny rozmiar, niż cuda... orientuje się ktoś jakie koszulki będą OK?
Mayday 61 x 112 powinien być ok, dzisiaj sprawdzam.
pioma10
Posty: 300
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: pioma10 »

AkitaInu pisze:
Astirka pisze:No i okazało się, że karty bogów mają inny rozmiar, niż cuda... orientuje się ktoś jakie koszulki będą OK?
Mayday 61 x 112 powinien być ok, dzisiaj sprawdzam.
Na pewno są OK.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: sillue »

są ok, mam nadmiar, jak ktoś coś, mogę w kopertę i puścić...

edit: nadmiar już poszedł w świat...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Yavi »

Był unboxing, czas na recenzję dodatku. Zapraszam do rzucenia okiem na Panteon na Planszówkach we dwoje!
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: zix »

Zapowiada się ciekawie :)
Jednak do jasnej... skąd taka cena?
Boję się odpowiedzi "i tak kupią"... ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Yavi »

e: czytać trzeba umieć, usuwam :D
Ostatnio zmieniony 11 lis 2016, 21:49 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Sebs »

Nie ocena tylko cena. W sumie moglibyscie dodac kolejny punkt w recenzjach stosunek zawartosci do ceny.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Yavi »

Sebs pisze:Nie ocena tylko cena. W sumie moglibyscie dodac kolejny punkt w recenzjach stosunek zawartosci do ceny.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Tak to jest, jak się gra i czyta forum jednocześnie, dzięki :P
Rozmawialiśmy o tym, ale postanowiliśmy wspominać najwyżej o zawartości, tak jak w tym przypadku - że trochę tego mało.
Problem z cenami jest taki, że mocno się różnią - sugerowana detaliczna jest na ogół sporo wyższa od tej w sklepach, odnoszenie się do najniżej z i-szopa może być postrzegane jako promowanie jakichś sklepów (co w przypadku gier otrzymanych od innych sklepów pewnie nie będzie mile widziane przez te sklepy ;) ), w wyciąganie średniej nie chce mi się bawić. Zdecydowaliśmy, że krótki opis jakości wykonania i zawartości będzie najlepszym wyjściem - dla jednej osoby 100 złotych za kilka kart to przestępstwo, inna kupi bez wahania. No i są jeszcze gry importowane, których ceny nijak się mają do zawartości, bo odnoszą się do zagranicznych SCD.

A co do Panteonu, to i-szop pokazuje, że można dorwać go już za lekko ponad 50 złotych, co przy tej marce (7 Cudów), autorach i popularności wydaje się uczciwą ceną :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Olgierdd »

Rozegrałem dziś pierwszą partyjkę z dodatkiem Panteon. Nie zmienia on diametralnie rozgrywki, ale wprowadza kilka ciekawych taktycznie ruchów. Jak to w grach Bauzy przystało, dodatek stara się niwelować "oczywiste posunięcia". Wbrew pozorom najlepsze co się w grze pojawiło to możliwość wykonania ruchu bez ingerencji w karty w piramidzie i większa opłacalność odwracania przeciwnikowi zakrytych kart w zamian za żetony panteonu.

W tej rozgrywce w pierwszej erze poszedłem 100% w panteon i zebrałem wszystkie żetony, przez co ułożyłem sobie karty bóstw jak chciałem i byłem przygotowany na wykorzystanie ich w drugiej erze. Moja dziewczyna nieco zignorowała nowy aspekt gry, chociaż miała jeden z nowych cudów, który pozwala za darmo wykorzystać moc jednego z bóstw. Pomimo mojej dominacji w panteonie ostatecznie przegrałem na naukę. Bóstwa są silne, ale wymagają sporo gotówki. Wprowadzają trochę chaosu i nieprzewidywalności, zwiększają szanse na zwycięstwo militarne i naukowe (nieco trudniej wszystko policzyć i przewidzieć), ale moim zdaniem to wszystko wychodzi grze na lepsze. Gra momentami robi się jeszcze bardziej agresywna.

Karty wielkich świątyń zastępujące gildie też mi się podobają, bo działanie gildii było dla mnie jakimś nieporozumieniem i przenoszeniem na siłę elementów oryginalnych 7 Cudów Świata do Pojedynku.

Póki co jestem na tak dla Panteonu, chociaż po suchej lekturze instrukcji byłem mocno na nie.
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: idzi »

Repos shop można już kupić

7 Wonders Duel – Statue of Liberty
Repos

7 Wonders Duel – Metal Coins
Repos
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Andarist »

Wow, te monety wygladaja pieknie, tylko ta cena... :<
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: ostoja »

W dziale zamówień zbiorowych są już wątki dotyczące importu tych dodatków do Trójmiasta lub Warszawy.
ODPOWIEDZ