Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

keet pisze:Na ile uprawnione są pojawiające się odniesienie/porównania do Lords of Waterdeep? Czy mający doświadczenia z LoW silnie poczuje mechanikę z tego tytułu? Podpytuję, bo Lordowie poszli u mnie pod młotek po 3 grach...
A co ci konkretnie nie podeszło? Tu i tu jest mechanika worker placement, w jednej są questy w drugiej zamówienia do zrealizowania. Karty intryg nieco przypominają karty odwiedzających. To chyba tyle podobieństw.
keet
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2012, 10:22
Has thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: keet »

@Bea
Za suche - taki Splendor na sterydach, który cenię, ale też bawi już graczy w innym domu. Lubię jak tematyczna otoczka zgrabnie zlewa się z mechaniką.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Viticulture

Post autor: elayeth »

keet pisze:@Bea
Za suche - taki Splendor na sterydach, który cenię, ale też bawi już graczy w innym domu. Lubię jak tematyczna otoczka zgrabnie zlewa się z mechaniką.
Sądze, że viti jest jednym z lepszych przykładów tego co lubisz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

keet pisze:@Bea
Za suche - taki Splendor na sterydach, który cenię, ale też bawi już graczy w innym domu. Lubię jak tematyczna otoczka zgrabnie zlewa się z mechaniką.
W Viticulture tematykę o wiele bardziej czuć, więc powinno Ci podejść. :D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Viticulture

Post autor: ChlastBatem »

keet pisze:@Bea
Za suche - taki Splendor na sterydach, który cenię, ale też bawi już graczy w innym domu. Lubię jak tematyczna otoczka zgrabnie zlewa się z mechaniką.
Zdecydowanie kup nowe wydanie Vinhosa :)
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Viticulture

Post autor: sigmarpriest »

ChlastBatem pisze:
keet pisze:@Bea
Za suche - taki Splendor na sterydach, który cenię, ale też bawi już graczy w innym domu. Lubię jak tematyczna otoczka zgrabnie zlewa się z mechaniką.
Zdecydowanie kup nowe wydanie Vinhosa :)
...jeśli szukasz Agricoli z winem na okładce. :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Viticulture

Post autor: ChlastBatem »

sigmarpriest pisze:
ChlastBatem pisze:
keet pisze:@Bea
Za suche - taki Splendor na sterydach, który cenię, ale też bawi już graczy w innym domu. Lubię jak tematyczna otoczka zgrabnie zlewa się z mechaniką.
Zdecydowanie kup nowe wydanie Vinhosa :)
...jeśli szukasz Agricoli z winem na okładce. :)
Vinhos i Agricola? Nie widzę związku.
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Viticulture

Post autor: sigmarpriest »

ChlastBatem pisze:
Vinhos i Agricola? Nie widzę związku.
Ciężkie euro, ze świetną mechaniką, ale klimat i powiązanie mechaniki z tematem jest wg mnie dużo gorsze niż w Viticulture. Może dlatego, że w Viticulture rozbudowujesz swoją małą winiarnie i musisz posyłać robotników, by siali,zbierali i fermentowali; każdy budynek który możesz postawić jest inny i ma odmienny wpływ na grę,a odwiedzający dodają świerzości każdej rozgrywce. W Vinhos czuje że trzaskam punkciki, chociaż podoba mi się wizja enologów i banku, ale festiwal win nie trafia do mnie w takiej formie kompletnie. (Oczywiście pod względem połączenia mechanika-tematyka)
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture

Post autor: Paeonia »

Czy ktos pamieta po ile bylo w sprzedazy Viticulture Essential Edition? Bo znalazlam za 45£ i zastanawiam sie czy to normalna cena czy wysoka.
Kolekcja
brak polskich liter ;)
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

Z tego co pamiętam dało się kupić w okolicach 200 zł, a nawet trochę poniżej :)
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture

Post autor: Paeonia »

Dziekuje za blyskawiczna odpowiedz :D
Zamykam ta zakladke z oferta, zeby nie kusila i cwicze cierpliwosc dalej w oczekiwaniu na dodruk.
Kolekcja
brak polskich liter ;)
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Viticulture

Post autor: ENDryu »

rafaelus pisze:Z tego co pamiętam dało się kupić w okolicach 200 zł, a nawet trochę poniżej :)
To chyba z rabatami, bo kojarzę cenę 211zł w jakimś sklepie ;)
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

ENDryu pisze:
rafaelus pisze:Z tego co pamiętam dało się kupić w okolicach 200 zł, a nawet trochę poniżej :)
To chyba z rabatami, bo kojarzę cenę 211zł w jakimś sklepie ;)
Tak, początkowo z tego co pamiętam kosztowała w planszostrefie 229 zł, a z rabatem mniej. Ostatnia cena to było 239 zł, co nie zmienia faktu, że można było kupić taniej :)
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Viticulture

Post autor: ENDryu »

W planszomanii za 239,90zł było jeszcze wczoraj czy przedwczoraj, ale już nie ma. A za 211zł widziałem w innym sklepie, ale nie pamiętam nazwy...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Viticulture

Post autor: DarkSide »

Jako że tak czaję się wokół Viticulture to mam pytania:

- Jak się ma ta gra w odniesieniu do Pola Arle? Czy warto mieć obie w kolekcji czy jednak się poniekąd dublują?
- Co zawiera wydanie EE, a co ewentualnie trzeba by dokupić gdyby się spodobało?
- Jak rozumiem dostępnym wydaniem jest ENG i na razie ni widu ni słychu odnośnie PL. Czy jednak krąży w obiegu instrukcja PL?
- Czy gry Lacerdy są do siebie podobne (poza tym że wysoka jakość komponentów)? Biję się z myślami i prowadzę wewnętrzną walkę odnośnie gry "Lisboa" i nie wiem czy w ogóle jest sens mieć kilka w kolekcji (no bo jeszcze Vinhosa można by rozważyć)?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Viticulture

Post autor: uyco »

ad. 1 nie wiem, nie grałem.
ad. 2 EE zawiera wybrane elementy z dodatku Tuscany z 1ed, z tego co pamietam to Mamas&Papas (zmienny setup gry), możliwość sprzedaży pól, nowe karty gości.
ad. 3 polskie wydanie miało być od Phalanxa, ale opoźnia sie i sami doradzali zakup wersji eng, co tez uczyniłem. jest na bgg polska instrukcja i polskie paste up'y do kart z edycji podstawowej.
ad. 4 Viti to gra Stegmeiera nie Lacerdy. Mi podoba sie duzo bardziej niż Vinhos, którego miałem i sprzedałem, ale to nie ten sam typ gry. Tam to cięższe euro, tutaj mega klimatyczny worker placement, łączy je tylko tematyka i "ekonomiczność", ale to inna waga.

Polecam do zakupu dodatek Tuscany EE, właśnie do mnie dotarł. dodaje nowa, większa mapę z akcjami dla każdej pory roku, karty budynków oraz wyspecjalizowanych robotników, których własności bedą sie zmieniać z rozgrywki na rozgrywkę. generalnie bardzo polecam grę.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture

Post autor: dexete »

DarkSide pisze:Jako że tak czaję się wokół Viticulture to mam pytania:

- Jak się ma ta gra w odniesieniu do Pola Arle? Czy warto mieć obie w kolekcji czy jednak się poniekąd dublują?
- Co zawiera wydanie EE, a co ewentualnie trzeba by dokupić gdyby się spodobało?
- Jak rozumiem dostępnym wydaniem jest ENG i na razie ni widu ni słychu odnośnie PL. Czy jednak krąży w obiegu instrukcja PL?
- Czy gry Lacerdy są do siebie podobne (poza tym że wysoka jakość komponentów)? Biję się z myślami i prowadzę wewnętrzną walkę odnośnie gry "Lisboa" i nie wiem czy w ogóle jest sens mieć kilka w kolekcji (no bo jeszcze Vinhosa można by rozważyć)?
1) To zupełnie inne gry. Viticulture krótsze, prostsze i bardziej klimatyczne.
2) Jeśli chcesz kupić to tylko edycję EE. Miałem wcześniej pierwsze wydanie, potem zrobiłem upgrade do drugiego a teraz mam EE i naprawdę warto. Jeśli gra Ci się spodoba to możesz ewentualnie dokupić Tuscany EE oraz ewentualnie metalowe monety.
3) Miało być polskie ale temat na tę chwilę upadł, może kiedyś będzie.
4) Nie do końca rozumiem pytanie bo Viticulture to nie jest gra Lacerdy. Lacerda zrobił Vinhosa i jest to ciężkie euro. Viticulture jest zdecydowanie lżejsze. Mam obie te gry i oceniam je na 10. Dla mnie idealnie się uzupełniają i warto mieć jedną i drugą w swojej kolekcji (Vinhos i Viticulture).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Viticulture

Post autor: DarkSide »

Ślicznie dziękuję za szybkie odpowiedzi. Nie wiem skąd wytrzasnąłem tego Lacerdę. :oops: Może przez to że to ładne i to ładne, no i ostro dumam nad "Lisboą" :| a cena tam nielekka.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Polo15
Posty: 122
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 47 times
Been thanked: 46 times

Re: Viticulture

Post autor: Polo15 »

uyco pisze:ad. 1 nie wiem, nie grałem.
ad. 2 EE zawiera wybrane elementy z dodatku Tuscany z 1ed, z tego co pamietam to Mamas&Papas (zmienny setup gry), możliwość sprzedaży pól, nowe karty gości.
ad. 3 polskie wydanie miało być od Phalanxa, ale opoźnia sie i sami doradzali zakup wersji eng, co tez uczyniłem. jest na bgg polska instrukcja i polskie paste up'y do kart z edycji podstawowej.
ad. 4 Viti to gra Stegmeiera nie Lacerdy. Mi podoba sie duzo bardziej niż Vinhos, którego miałem i sprzedałem, ale to nie ten sam typ gry. Tam to cięższe euro, tutaj mega klimatyczny worker placement, łączy je tylko tematyka i "ekonomiczność", ale to inna waga.

Polecam do zakupu dodatek Tuscany EE, właśnie do mnie dotarł. dodaje nowa, większa mapę z akcjami dla każdej pory roku, karty budynków oraz wyspecjalizowanych robotników, których własności bedą sie zmieniać z rozgrywki na rozgrywkę. generalnie bardzo polecam grę.
Dodam, że do Tuscany EE jest oficjalna polska instrukcja na stronie gry a ja jestem w trakcie tłumaczenie kart (budowle mam gotowe, jeszcze tylko specjalni pracownicy).

Co do samej rozgrywki z dodatkiem, to grałem tylko raz na dwie osoby z rozszerzoną planszą i kartami konstrukcji. Plansza daje parę dodatkowych opcji, gra wydaje się płynniejsza ze względu na zmianę w ustalaniu kolejności graczy, trzeba podejmować trudniejsze decyzje dotyczące tego, na jakie sezony i ilu robotników sobie zostawić. Jeśli chodzi o karty konstrukcji to jest coś na co czekałem i zdecydowanie nie zawiodłem się. Potrafią zupełnie zmienić sposób w jaki myślimy w tej grze, mogą otworzyć nam zupełnie nowe drogi do zdobywania punktów.

Jedyny element, do którego nie jestem przekonany do gwiazdki (rozszerzanie wpływów na różne regiony Toskanii), ale ciężko mi to ocenić, bo graliśmy z sugerowanym dla 2 osób wariantem, żeby nie punktować przewag w regionach na koniec gry. Zdecydowanie muszę poczekać na rozgrywkę w więcej osób.
Azru
Posty: 35
Rejestracja: 20 kwie 2016, 19:56

Re: Viticulture

Post autor: Azru »

Ja mogę powiedzieć, że gry bez Tuscany sobie nie wyobrażam. Ostatnio wyjęliśmy z żoną z pudełka oryginalną planszę i nie mogliśmy uwierzyć, że jest tak uboga w porównaniu do rozszerzonej (zdążyliśmy już zapomnieć jak ta z podstawki wyglądała). Znacznie więcej akcji, ciekawe nowe bonusy, sporo kombinowania. Dla mnie rozszerzona plansza wynosi Viticulture zdecydowanie na poziom wyżej.

Jeśli chodzi o regiony/gwiazdki to w naszej grupie są one lubianym dodatkiem. Dają przede wszystkim możliwość zdobycia pewnych zasobów w alternatywny sposób gdy pole akcji na planszy jest zajęte. Dodatkowo prowadzą do małych przepychanek pod koniec gry i odrobiny kombinowania żeby wyłuskać te kilka dodatkowych punktów. ;)
bacinio
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2010, 09:09

Re: Viticulture

Post autor: bacinio »

Mozesz podac linka do instrukcji Tuscany EE w polskim jezyku, ja bylem na tej stronie i ich nie ma :/ (http://stonemaiergames.com/games/tuscany/rules/)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Viticulture

Post autor: DarkSide »

Wejdz na BGG na stronę gry. Zakładka "Files"
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
bacinio
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2010, 09:09

Re: Viticulture

Post autor: bacinio »

Bylem, wiec pod Tuscany Essential Edition sa 4 pliki (nie ma instrukcji PL) i pod Tuscany: Expand the World of Viticulture jest 17 plikow, nie ma instrukcji PL. Zakladam ze w poscie powyzej chodzio o Tuscany Essential Edition a nie o samo Viticulture Essential Edition do ktorego jest instrukcja PL na BGG.
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Viticulture

Post autor: sigmarpriest »

Ściągałem instrukcję z oficjalnej strony więc mogę ci podesłać mailem.
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Viticulture

Post autor: sigmarpriest »

Ściągałem instrukcję z oficjalnej strony więc mogę ci podesłać mailem.
ODPOWIEDZ