Santorini (Gordon Hamilton)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Santorini

Post autor: esztfke »

crsunik pisze:patrząc po grafikach SG to polska wersja miała tyle samo lub mniej wynalazców. Faktycznie w polskiej wersji jest nowa grafika, ale nadal nie jest to żaden ekskluzyw. One chyba trafiły do wszystkich kopii, a nie tylko do tych ze wspieram.to, prawda? Roxley nie dodaje eksluzywów, które wpływają na grę. W ramach kampanii Kickstarterowej było faktycznie mnóstwo SG, ale WSZYSTKIE trafią do WSZYSTKICH kopii Santorini. Jedynymi ekskluzywami były wersje ZEUS gry, które nie posiadały nic co wpływałoby na grę
Czy na pewno tak jest? Na stronie ks jest napisane, części rzeczy nie ma w retailu i będzie jako osobny dodatek. Pytam bo przebolałbym dać więcej niż na ks, ale jeśli jeszcze do tego będzie okrojona wersja to już niezbyt
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Santorini

Post autor: crsunik »

Prawda, dodatek wpadł za darmo, ale to nadal nie jest ekskluzyw.
Apostolus
Posty: 197
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Santorini

Post autor: Apostolus »

A co takiego jest w wersji "Zeus", czego nie ma w podstawowej?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Santorini

Post autor: crsunik »

Dodatkowy artbook, metalowa tabliczka i kartka ;)
Apostolus
Posty: 197
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Santorini

Post autor: Apostolus »

Czyli po prostu same gadżety...? :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Santorini

Post autor: crsunik »

No ile można pisać, że taką politykę ma Roxley? ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Santorini

Post autor: tomb »

Czy jest gdzieś angielska instrukcja do nowego wydania? Na BGG wisi tylko po włosku.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Santorini

Post autor: mauserem »

tomb pisze:Czy jest gdzieś angielska instrukcja do nowego wydania? Na BGG wisi tylko po włosku.
jak na normalnego wydawce przystało - rulebook "wisi" na stronie Roxley.com

link

nie wiem jak bardzo ostateczna jest to wersja - bo nie porównywałem - do nauki zasad nie jest potrzebna instrukcja (wystarczy 30 sek.) karty referencyjne bogów są też na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Santorini

Post autor: tomb »

mauserem pisze:jak na normalnego wydawce przystało - rulebook "wisi" na stronie Roxley.com

link

nie wiem jak bardzo ostateczna jest to wersja - bo nie porównywałem - do nauki zasad nie jest potrzebna instrukcja (wystarczy 30 sek.) karty referencyjne bogów są też na BGG
Dzięki, szukałem i nie znalazłem (nawet teraz nie widzę, jak z poziomu strony otworzyć instrukcję), a chciałem poczytać o innych wariantach. Głównych zasad czytać w istocie nie trzeba.

Zastanawiam się też nad balansem - co prawda opcja setek gier logicznych na bazie podstawowej mechaniki jest genialna, ale czy wszystko tam jest dobrze podobierane. Dodawali tych bogów jednego po drugim, ciekaw jestem ile to było ogrywane...

Przy okazji - samą mechanikę bez bogów można przetestować z botem na BoardSpace.net
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Turnavine

Re: Santorini

Post autor: Turnavine »

Dr Hamilton dodał od siebie troche nowych zasad i raczej je testował. Tak samo gracze. Na Tabletopii chyba można bylo testować zasady. Karty sa podzielone na trudniejsze i łatwiejsze, sa karty, które się wykluczają, którymi można grać na różne składy osobowe itd. itp.. Zasady były i sa żywe. Zmieniały sie w czasie kampanii wedle sugestii graczy. Raczej nikt nie dorzucał sobie tego losowo. A jesli tak to to naprawiono. ; )
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Santorini

Post autor: staszek »

tomb pisze:
mauserem pisze:jak na normalnego wydawce przystało - rulebook "wisi" na stronie Roxley.com

link

nie wiem jak bardzo ostateczna jest to wersja - bo nie porównywałem - do nauki zasad nie jest potrzebna instrukcja (wystarczy 30 sek.) karty referencyjne bogów są też na BGG
Dzięki, szukałem i nie znalazłem (nawet teraz nie widzę, jak z poziomu strony otworzyć instrukcję), a chciałem poczytać o innych wariantach. Głównych zasad czytać w istocie nie trzeba.

Zastanawiam się też nad balansem - co prawda opcja setek gier logicznych na bazie podstawowej mechaniki jest genialna, ale czy wszystko tam jest dobrze podobierane. Dodawali tych bogów jednego po drugim, ciekaw jestem ile to było ogrywane...

Przy okazji - samą mechanikę bez bogów można przetestować z botem na BoardSpace.net
Czy gra wtedy inaczej się jakoś nazywa ?
Bo pod Santorini jej nie widzę.
Przepraszam - jest
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Santorini

Post autor: Ryu »

Czy może mi ktoś podać jakie koszulki pasują do Santorini?
Sprawdzałem Arcany ale nie dają rady. Wolałbym grubsze jeśli są takowe :)
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Santorini

Post autor: raphaell7 »

Ryu pisze:Czy może mi ktoś podać jakie koszulki pasują do Santorini?
Sprawdzałem Arcany ale nie dają rady. Wolałbym grubsze jeśli są takowe :)
FFG Tarot :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Santorini

Post autor: staszek »

Nie wiem czy to odpowiedni wątek ,żeby pytać o zdolności Bogów, ale spróbuję :

Artemis- czy można się ruszyć o dodatkowe pole również po budowaniu ?
Atlas- czy można budować dach na ziemi ( bez uprzedniego zbudowania choćby jednego poziomu ) ?
Hermes- czy oprócz poruszenia obu robotników, można każdym z nich budować ?
Medusa - zupełnie jej nie rozumiem

Dodatku nie mam więc nie pytam :)
Dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Santorini

Post autor: DDP »

Artemis - po prostu możesz poruszać się o 2 pola zamiast o 1. Po budowaniu się nie można ruszać.
Atlas - tak, można na dowolnym poziomie budować niebieski "dach", nawet na 0 (co zresztą jest pokazane na karcie)
Hermes - budujesz tylko jednym (i jest to przymus), poruszać się możesz nawet o 0 (czyli można się w ogóle nie poruszać żadnym)
Madusa - nie grałem nią ale z tego co rozumiem to grając nią robisz przymusowe "zamurowywanie" pionka przeciwnika (pionek spada z gry) - w sensie że po ruchu musisz budować na polu z pionkiem przeciwnika o ile jest on przyległy do twojego i na niższym poziomie (np stojąc na 1 poziomie budujesz poziom 1, stojąc na 2 gim poziomie budujesz poziom 1 lub 2 etc). Jest to duża przewaga bo zamurowując oba pionki automatycznie wygrasz ALE jeśli rywal podłoży ci swojego pionka w dopowiednim momencie i miejscu to może się okazać że nie będziesz w stanie zbudować 4 poziomu (żeby go zablokować przed wygraną) jeśli będzie stał obok jego pionek na niższym poziomie (zamienianie w kamień jest przymusowe, a nie opcjonalne).
Ostatnio zmieniony 20 mar 2017, 14:40 przez DDP, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gram o zwycięstwo!
olo6353
Posty: 91
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Santorini

Post autor: olo6353 »

staszek pisze:Nie wiem czy to odpowiedni wątek ,żeby pytać o zdolności Bogów, ale spróbuję :

Artemis- czy można się ruszyć o dodatkowe pole również po budowaniu ?
Atlas- czy można budować dach na ziemi ( bez uprzedniego zbudowania choćby jednego poziomu ) ?
Hermes- czy oprócz poruszenia obu robotników, można każdym z nich budować ?
Medusa - zupełnie jej nie rozumiem

Dodatku nie mam więc nie pytam :)
Dzięki za odpowiedzi
Artemis - nie. Możesz się ruszyć o dodatkowe pole przed budowaniem.
Atlas - wydaje mi się że możesz też budować na "podłodze". Pewny nie jestem.
Hermes - nie. Możesz poruszyć obu o nieograniczoną ilość pól, jeśli nie zmieniasz piętra i budować jednym z nich. Nie możesz w ogóle pominąć ruchu i budować każdym robotnikiem.
Medusa - na koniec TWOJEJ tury, jeśli któryś z obcych robotników sąsiaduje z twoimi i jest o piętro niżej możesz go zdjąć z planszy (wyrzucić z gry) i zastąpić "piętrem". Oczywiście gracz bez robotników na planszy przegrywa.

Tak to rozumiem :).
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Santorini

Post autor: Veridiana »

Zarówno o koszulkach jak i zasadach są oddzielne wątki... :roll:
olo6353
Posty: 91
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Santorini

Post autor: olo6353 »

DDP pisze:Hermes - budujesz tylko jednym (i jest to przymus), poruszać się możesz nawet o 0 (czyli można się w ogóle nie poruszać żadnym)
Madusa - nie grałem nią ale z tego co rozumiem to grając nią robisz przymusowe "zamurowywanie" pionka przeciwnika (pionek spada z gry) - w sensie że po ruchu musisz budować na polu z pionkiem przeciwnika o ile jest on przyległy do twojego i na niższym poziomie (np stojąc na 1 poziomie budujesz poziom 1, stojąc na 2 gim poziomie budujesz poziom 1 lub 2 etc). Jest to duża przewaga bo zamurowując oba pionki automatycznie wygrasz ALE jeśli rywal podłoży ci swojego pionka w dopowiednim momencie i miejscu to może się okazać że nie będziesz w stanie zbudować 4 poziomu (żeby go zablokować przed wygraną) jeśli będzie stał obok jego pionek na niższym poziomie (zamienianie w kamień jest przymusowe, a nie opcjonalne).
Medusa, cytuję: "At the end of your turn, you MAY remove all your opponent's neighboring builders at a lower level from play and replace them with blocks."

Czyli nic nie jest przymusowe wg mnie. Możesz gościa wywalić i postawić na tym miejscu blok, ale nie musisz. Możesz budować na każdym innym miejscu, a nie tylko tam gdzie stoi robotnik przeciwnika.

Co do Hermesa chyba masz rację. Można nie ruszać się w ogóle.
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Santorini

Post autor: TTR_1983 »

Odpisując mu w tym temacie dajecie tylko przyzwolenie, że można pisać wszędzie i o wszystkim :roll:
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Santorini

Post autor: DDP »

olo6353 pisze:
DDP pisze:Hermes - budujesz tylko jednym (i jest to przymus), poruszać się możesz nawet o 0 (czyli można się w ogóle nie poruszać żadnym)
Madusa - nie grałem nią ale z tego co rozumiem to grając nią robisz przymusowe "zamurowywanie" pionka przeciwnika (pionek spada z gry) - w sensie że po ruchu musisz budować na polu z pionkiem przeciwnika o ile jest on przyległy do twojego i na niższym poziomie (np stojąc na 1 poziomie budujesz poziom 1, stojąc na 2 gim poziomie budujesz poziom 1 lub 2 etc). Jest to duża przewaga bo zamurowując oba pionki automatycznie wygrasz ALE jeśli rywal podłoży ci swojego pionka w dopowiednim momencie i miejscu to może się okazać że nie będziesz w stanie zbudować 4 poziomu (żeby go zablokować przed wygraną) jeśli będzie stał obok jego pionek na niższym poziomie (zamienianie w kamień jest przymusowe, a nie opcjonalne).
Medusa, cytuję: "At the end of your turn, you MAY remove all your opponent's neighboring builders at a lower level from play and replace them with blocks."

Czyli nic nie jest przymusowe wg mnie. Możesz gościa wywalić i postawić na tym miejscu blok, ale nie musisz. Możesz budować na każdym innym miejscu, a nie tylko tam gdzie stoi robotnik przeciwnika.

Co do Hermesa chyba masz rację. Można nie ruszać się w ogóle.
Nie mam instrukcji, ale jesli jest "MAY" to oczywiście że nie ma wątpliwości co do opcjonalności. Ja swoją interpretację wziałem z referencji z BGG "If possible, your Workers build in lower neighboring spaces that are occupied by opponent Workers, removing the opponent Workers from the game." ale kłóci się ona z tym co Ty podałeś.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2017, 15:08 przez DDP, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gram o zwycięstwo!
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Santorini

Post autor: staszek »

Dzięki za odpowiedzi- tym bardziej,że jak widzę popełniliście niewiele mniejszą zbrodnie ode mnie pisząc w wątku o Santorini o zasadach gry. Rzeczywiście lepiej jest utworzyć nowy wątek, zamiast wszystko o grze mieć w jednym. Może wydzielić jeszcze kilka, będzie jeszcze wygodniej.
Żeby tylko takie offtopy były na tym forum. Dowiedzenie się czegoś o danej grze w wątku o niej jest rzeczywiście równoznaczne z pisaniem wszędzie i o wszystkim. Sypiąc głowe popiołem i wkładając pokutny worek,
bez przyzwolenia zatem na dalsze niestosowne zachowanie, proszę o nieodpisywanie mi w tym wątku więcej na temat zasad, bo świat się zawali.
olo6353
Posty: 91
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Santorini

Post autor: olo6353 »

staszek pisze:Dzięki za odpowiedzi- tym bardziej,że jak widzę popełniliście niewiele mniejszą zbrodnie ode mnie pisząc w wątku o Santorini o zasadach gry. Rzeczywiście lepiej jest utworzyć nowy wątek, zamiast wszystko o grze mieć w jednym. Może wydzielić jeszcze kilka, będzie jeszcze wygodniej.
Żeby tylko takie offtopy były na tym forum. Dowiedzenie się czegoś o danej grze w wątku o niej jest rzeczywiście równoznaczne z pisaniem wszędzie i o wszystkim. Sypiąc głowe popiołem i wkładając pokutny worek,
bez przyzwolenia zatem na dalsze niestosowne zachowanie, proszę o nieodpisywanie mi w tym wątku więcej na temat zasad, bo świat się zawali.
Staszku, dobrze ze się pokajałeś. W ramach pokuty musisz przegrać w Santorini 3 następne rozgrywki, ale nie specjalnie :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Santorini

Post autor: Yavi »

Zostawię post strategiczny :P
Żeby było też coś na temat: świetna gra, jestem pod wrażeniem ;)
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Santorini

Post autor: pwitkows »

W kontekście pytań o dot. kart bogów to Roxley przygotowało sporo klipów przedstawiających ich zdolności.

Jest m.in Meduse https://www.youtube.com/watch?v=gdiqV-zUSyo

A tu lista wszystkich klipów: https://www.youtube.com/channel/UCEXjZA ... 226zNnuwUQ

Poza tym gra godna polecenia.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Santorini

Post autor: Yavi »

ODPOWIEDZ