Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Veridiana »

We wrześniu odkryłam Race for the Galaxy na Al'u. Totalne szaleństwo :D
Zostaje zatem Grą Miesiąca w tej wersji.
Nowość Miesiąca - Rise of Empires
Zaskoczenie Miesiąca - Zombiaki 2. jak się gra armią ludzi to wcale ta gra taka brzydka nie jest...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4487
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1104 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: garg »

A ja po wakacyjnym szaleństwie miałem we wrześniu ponad dwukrotnie mniej gier - ech, ten rok akademicki... :(

Gra miesiąca: Container (niesamowicie oryginalny system ekonomiczny, który działa!) i San Juan z dodatkiem (mimo losowości bawiłem się świetnie).

Rozczarowanie miesiąca: Lascaux (nuuuuda :roll: ) i Reef Encounter (prawdopodobnie da się zrobić bardziej zagmatwaną grę z jeszcze bardziej nieprzystępną instrukcją. Ale tylko prawdopodobnie :? ).

Mózgożer miesiąca: Le Havre (gra wymiata i gdyby nie brak towarzystwa do grania w nią, miałbym już pewnie na koncie kilka dobrych partii).

Zaskoczenie miesiąca: Blue Moon City (tyle się nasłuchałem i naczytałem o elemencie kooperacyjnym w tej grze i on faktycznie jest :shock: Co prawda w formie jak tu wykorzystać cudze ruchy do zdobycia punktów, ale zawsze to coś :lol: ).

Powrót miesiąca: Saint Petersburg z obydwoma dodatkami (pierwsza gra bez dodatków była średnia. Kolejne z dodatkami naprawdę nabrały rumieńców) i Trans Europa z dodatkiem (to się robi mocno taktyczna i wciągająca kombinowanka, na granicy gry o średniej ciężkości :mrgreen: ).
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: SeeM »

Gra miesiąca, pierwsze, drugie i trzecie miejsce ma Warhammer Invasion.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1547
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 208 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Furan »

garg pisze: Gra miesiąca: Container (niesamowicie oryginalny system ekonomiczny, który działa!)
A nie jest ściągnięty z Modern Art?
garg pisze: Reef Encounter (prawdopodobnie da się zrobić bardziej zagmatwaną grę z jeszcze bardziej nieprzystępną instrukcją. Ale tylko prawdopodobnie :? ).
Widać nie grałeś w Twilight Imperium. :P Obejrzyj instrukcję Scotta N. Dużo rozjaśnia.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: WRS »

Z marszu - Fauna
Wspaniała zabawa dla małych i dużych. Zwłaszcza, gdy ich te tematy interesują!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: RasTafari »

No to już chyba tak na koniec tego września :wink:

Space Hulk, gupie ameri ale te emocje przy tym bezcenne :D
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: zath »

Moja lista wygląda coraz marniej… partii przez cały wrzesień: 7 :/

Ilościowo wygrywa Race for the Galaxy, ale to nic dziwnego bo gra jest szybka.
Rozczarowaniem jest Vampire: Dark Influences. Sam nie wiem czemu do tego usiadłem, w końcu nie cierpię tematu wampirów. Karty grafik zaprojektował tak świetnie, że najmniej istotny element jakim jest zdjęcie zajmuje 9/10 powierzchni, zaś dwa najważniejsze - klan i cośtam jeszcze - zapisane zostały bardzo nieczytelnym krojem o mikroskopijnych rozmiarach. Mechanika też do mnie nie trafia - kostki fuj.

Powrót, czy nie powrót (nie pamiętam w co grałem w sierpniu) jest Talisman. Przypomniało mi się dzieciństwo i nie było tak tragicznie, jak na grę z kostkami. A może to kwestia alkoholu ;)

Na zakończenie miesiąca udało się też znaleźć chętnych do Dungeon Lords, co zdecydowanie uratowało ten miesiąc. Na szczęście w przyszłym tygodniu obrona, więc będzie wreszcie więcej czasu :-)
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Leviathan »

22 partie w sumie w 13 tytułów

Grą miesiąca zostaje Conquest of Paradise - ta gra ma w sobie to coś czego zawsze szukałem w planszówce.

Nowość miesiąca: remis pomiędzy Dungeon Lords a TTA - obie gry bardzo mi się podobały.

Rozczarowanie miesiąca: Sky Runner. Grałem wprawdzie tylko jedną partię i to w dodatku na dwóch graczy, ale podejrzewam, że przy większej ilości też będzie totalnie losowo i nudno.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Sandman »

Ze względu na wyjazd wakacyjny tylko w kategorii karcianek mam duży wybór i tu bezdyskusyjnie wygrywa Tichu, a ogólnie, jak to u mnie zwykle, wygrywa TtA.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: B »

Wygrywa Dominion z 26 rozgrywkami na koncie.
Debiutuje: Battle Line - 4 rozgrywki, i to będzie chyba nowość miesiąca.
Debiutuje: Railways of the World - 2 dwuosobowe rozgrywki, na razie jestem na tak, ale chyba coś słabo gramy - to pewnie nie powinno być tak że obu graczy ma na końcu ujemny wynik?
W kategorii 'żelazne szlagiery' - RFTG i Kingsburg (po 4 rozgrywki).
Najwięcej spędzonego czasu - TTA (3 rozgrywki na zasadach pełnych).
Największe rozczarowanie - Lost Valley (2 rozgrywki) - ale to moja wina, bo nie doczytałem że to gra na 3-4 osoby, na dwie zdecydowanie coś jest nie tak.
Oprócz tego: Cold War CIA vs KGB, LNOE, Odin's Ravens, Battles of Westeros, Carson City, Descent, Poison, Roll TTA, Tikal, Warhammer Invasion.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: yosz »

Ja tym razem przyznaję głównie negatywne nagrody:

Gniot miesiąca: Gosu (omg jak to się może w ogóle podobać)
Rozczarowanie miesiąca: Battles of Westeros - kolejna gra od FFG która mnie nie porwała. Niby fajne, ale długi setup, losowość i znowu jakieś mikro reguły które trzeba spamiętać - ale z chęcią zagram jeszcze raz bo aż tak dużo jak na FFG tych reguł nie ma i pewnie lepiej by mi poszło (Filippos w naszej partii pozamiatał mną podłogę)

Na drobnego plusa zasługuje The Speicherstadt i Once Upon A Time. Fajne gry do zagrania w miłym gronie.
Nie-mogę-się-doczekać miesiąca: Basilica, K2, 51 Stan

Nagrodę miesiąca dostaje ode mnie implementacja grania przez sieć z trzema dodatkami w Race for the Galaxy przez keldon.net :)

Październik to targi w Essen - teraz dopiero będzie wysyp gier
Veridiana pisze:We wrześniu odkryłam Race for the Galaxy na Al'u. Totalne szaleństwo :D
Na czym?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Veridiana »

Literówka mi się zrobiła. miało być na AI'u. innymi słowy, ściągnięte z keldona :) muszę teraz obczaić zasady BoW, bo na razie gram do RvI.
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Marvin »

Jako że dzieci spędziły drogę z wakacji nad morzem słuchając "Najpiękniejszych mitów greckich" (w fantastycznym wykonaniu Piotra Fronczewskiego - polecam wszystkim dzieciatym i nie tylko), więc we wrześniu prym wiodły gry o tematyce mitologicznej : Cyclades, Deukalion, Iliad i stara polska Troja. Co ciekawsze dzieciom najbardziej podobała się Troja. Natomiast dla mnie grą września zostają Cyklady - skrupulatne planowanie na początku i tuż potem gwałtowne łubu-dubu w ramach końcówki. Nudnej grze środkowej mówimy zdecydowane nie ;-)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: staszek »

W tym miesiącu jak zwykle ostatnio,grałem w same nowości(prawie).
Wobec tego wprowadzam(pewnie jednorazowo ;) )nową kategorięNowa Gra Miesiąca ,w której przyznam trzy premiowane miejsca :)
miejsce trzecie Peloponnes lekka i w miarę krótka gra cywilizacyjna z fajnym,(dla mnie)starogreckim klimatem.Dodatkowy plus-nie musisz dobrze znać zasad,żeby wygrać ;)
miejsce drugieOpera ciekawy mechanizm budżetu-coś na kształt listwy czasu(moim zdaniem),dość dobrze zbalansowane postacie do wyboru.Temat trochę oderwany od mechaniki,ale rzadko występujący w planszówkach i mi osobiście bardzo odpowiadający czyli muzyka
miejsce pierwszeGoa wszystko chyba powiedziano o tej grze.Ja dodam,że brak interakcji(oczywiście poza licytacją)zupełnie mi nie przeszkadza(a bardzo interakcję w grach lubię)

oraz powrót miesiąca-Szachy jedyna "nie nowa" gra w tym miesiącu-muszę po ponad roku przerwy stwierdzić,że jest to rzeczywiście królewska gra
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: yosz »

staszek pisze:oraz powrót miesiąca-Szachy jedyna "nie nowa" gra w tym miesiącu-muszę po ponad roku przerwy stwierdzić,że jest to rzeczywiście królewska gra
wolę grę Cesarską - czyli go :) (z przysłowia: "Jeżeli szachy są królem gier, to go jest ich cesarzem" :) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: staszek »

Niestety jeszcze nie wszedłem w cesarskie progi,może kiedyś spróbuję choć nie wiem czy nie za późno na naukę.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Leviathan »

yosz pisze:
staszek pisze:oraz powrót miesiąca-Szachy jedyna "nie nowa" gra w tym miesiącu-muszę po ponad roku przerwy stwierdzić,że jest to rzeczywiście królewska gra
wolę grę Cesarską - czyli go :) (z przysłowia: "Jeżeli szachy są królem gier, to go jest ich cesarzem" :) )
To nie jest przysłowie tylko cytat -jedna z wypowiedzi Edwarda Laskera (nie mylić z Emanuelem Laskerem).
Myślałem, że ten wątek służący dyskusji o grze miesiąca, a nie o wyższości szachów nad go albo odwrotnie. Temat był już wałkowany tyle razy, że aż mnie dziwi, że wciąż ktoś go odgrzebuje :P
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: herman »

Wrzesień dramat, dosłownie kilka rozgrywek spowodowanych niezorganizowaniem grupy: wakacje, poprawki etc.

Niestety żadnych nowości, grą miesiąca zostaje Race 4 the Galaxy za to, że w końcu mnie do siebie przekonał .

Jednak bezprecedensowym królem września jest Starcraft 2 :oops: tyle, że w wersji elektro.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: sheva »

Podejrzanie dobry wrzesień, 32 rozgrywki w 19 rożnych gier.

Najwięcej jak się okazuje w Dominiona i Hej! to moja ryba i właśnie Dominion dostanie tytuł powrotu miesiąca :)

Gra miesiąca Boże igrzysko, wreszcie udało się zagrać miła emocjonującą partyjkę :)
Nowość miesiąca: Dungeon Lords - muszę koniecznie zagrać jeszcze raz bo reguł w tej grze jest bez liku.
Gra rodzinna miesiąca: Vikingowie też nowość dla mnie i muszę przyznać, że całkiem przyjemna gra do postawienia przed rodzinką.
Mózgożer miesiąca : Le Havre mimo tylko dwóch w tym miesiącu partii zawsze chętnie gram.
Oczekiwanie miesiąca: i tu już zrzynka z Yosza, czyli 51 stan, K2, tylko zamiast Basilici doodał bym Magnum Sal
Rozczarowanie miesiąca: Rattus nudna losowa nuda, i drugie większe rozczarowanie: grubość mojego portfela w przeddzień premier tylu dobry gier :evil:
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Leviathan »

sheva pisze:I drugie większe rozczarowanie: grubość mojego portfela w przeddzień premier tylu dobry gier :evil:
Witam w klubie
:lol:
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: konev »

U mnie grą miesiąca jest zdecydowanie Through the Ages. Wreszcie po przerwie mogłem w nią porządnie pograć przez... boardgaming-online zanim zaczęła się zwieszać i padać. Zawaliliśmy nieco roboty w pracy z kumplem, ale warto było :). Nie wiem tylko dlaczego ciągle powtarzaliśmy w trakcie grania, że to głupia gra jest :). Dodatkowo bezcenne jest uczenie się zasad metodą "dlaczego ten komputer to mi zabrał/odjął?!" :lol:
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Keleno
Posty: 451
Rejestracja: 04 kwie 2007, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Keleno »

Jak na mnie to wrzesień raczej kiepski - tylko 24 rozgrywki :(

Grą miesiąca zostaje Fresco (z dodatkami) - bardzo fajna, emocjonująca gra! :) Ciekawie wygląda też Constantinopolis.
Powrót miesiąca - Guillotine, nie grałam w to chyba ze 3 lata co najmniej a ostatnio się udało i miło było sobie przypomnieć :)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Muttah »

Gra miesiąca: Starcraft + Brood War. Co prawda tylko jedna partia, ale za to jaka :twisted: Nie ma to jak zagrać w coś porządnego i jeszcze wykosić oponentów :twisted:

Powrót miesiąca: Horus Heresy. Masakra w pracy niestety przełożyła się na mniej okazji do grania, ale Horus powrócił z drugim scenariuszem i ponownie zmiażdżył - więcej swobody, jeszcze ciekawsze sytuacje i nowe pokłady taktycznej głębi. Po prostu uwielbiam tę grę.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Andreus »

U mnie podobnie jak w ostatnich miesiącach kilkanaście rozgrywek.

Grą miesiąca zostaje Endeavor. Gra nie poraża klimatem, ale jest solidną i szybką eurogrą.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Van »

Moją grą miesiąca jest TtA na boardgamin-online.
Wyróżnienie dla Tales of Arabian Nights (trzy rozgrywki chyba). Takie dla miłego spędzenia czasu niż dla jakiegoś główkowania. Bardzo ciekawy pomysł na grę.
Najwięcej czasu za to poszło na texas hold'em - ponad 10000 rozdań we wrześniu.
Van_Hoover
#Lista gier
ODPOWIEDZ