Pomoc w wyborze gry.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
felina
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2010, 14:50

Pomoc w wyborze gry.

Post autor: felina »

Witam serdecznie :)

Ostatnio naszła mnie wielka ochota na kupno jakieś gry planszowej. Parę lat nie miałam z nimi w ogóle kontaktu, dlatego zdziwiłam się, że na rynku jest tyle ciekawych i dość intrygujących (jak dla mnie) pozycji.

Chciałabym grę już od 2 graczy- wymyśliłam sobie, jakaś planszową ale patrząc na niektóre gry mam wątpliwości. Czas rozgrywki min. 30 min w górę- szczerze mówiąc szkoda mi pieniędzy na grę która zajmie mi 15min.

Sama znalazłam już parę ciekawych pozycji, ale nie wiem którą wybrać.. :(

Możecie mi doradzić? Grać będą pewnie głównie z 2, w porywach 4 osoby. Zależy mi na tym, żeby gra po jakimś czasie nie spowszechniała, każda rozgrywka wyglądała tak samo.

Przedział cenowy to od 0 ^^ do góra 65zł.

Oto moje "znaleziska"
- Wikingowie
-Super Farmer
- Wyspa skarbów - najbardziej mi się podoba
- Carcassonne- też wygląda zachęcająco
-Sabotażysta - pisze że od 3 graczy, a ja raczej głównie w 2 będę grać, wiec nie wiem...

Bardzo proszę o pomoc... jakieś gry w klimatach mafii tez mogą być, ale jakoś nic takiego nie znalazłam :(
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: FormatC »

Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6488
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 612 times
Been thanked: 971 times

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: Odi »

Zwykle też odsyłam do poradnika, ale w tym przypadku jednym z istotnych kryteriów jest cena - do 65 zł. A takich gier jest w poradniku niewiele.

Wikingowie to dobry wybór dla 2-4 osób (w tej cenie).
Poszukaj tez Hawany (powinna być jeszcze gdzieś w okolicach 60 zł) i Zombiaków (tylko dla dwóch osób)
felina
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2010, 14:50

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: felina »

Przjeźę ten spis oczywiście.

Odi - Hawana jest za ponad 90 zł. 2 pozycji nie ma w hurtowni z której chciałabym kupić grę. :(
Awatar użytkownika
Vlad
Posty: 22
Rejestracja: 05 lis 2008, 10:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: Vlad »

Z moich osobistych doświadczeń wynika, że z Twoich typów najmniej na początek może Ci nie spowszechnieć Carcasonne. Polecam zarówno na 2, jak i na 4 osoby. Poza tym jest sporo dodatków, które mogą później uatrakcyjnić rozgrywkę. Jest poza tym ładnie wydana, co też może mieć znaczenie na początek.

Niezłym wyborem są też Wikingowie, ale myślę, że decydować się na to powinnaś już po Carcasonne. Jest trochę bardziej "sucha".

Gorąco odradzam natomiast rozważanie Super Farmera. Po pierwsze nie spełnia Twojego warunku - pow. 30 min. Po drugie jest tak potwornie losowa, że już lepiej sobie pograć w zwykłe kości. Na temat Sabotażysty i Wyspy Skarbów nic nie wiem, więc się nie wypowiadam.

A jeśli chodzi o coś w klimacie mafii, czyli kombinowania kto kim może być, to jedną z ciekawszych gier tego typu jest Cytadela. Z tym, że na 2 osoby raczej nie ma sensu w nią grać (tak samo zresztą jak w mafię) :)

No i zajrzyj pod podanego wyżej linka.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: Sandman »

Sabotażysta dobrze działa od 7 osób, więc zdecydowanie odpada.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: watman »

Vlad pisze:Z moich osobistych doświadczeń wynika, że z Twoich typów najmniej na początek może Ci nie spowszechnieć Carcasonne. Polecam zarówno na 2, jak i na 4 osoby. Poza tym jest sporo dodatków, które mogą później uatrakcyjnić rozgrywkę. Jest poza tym ładnie wydana, co też może mieć znaczenie na początek.
jak zwykle popre Carcassone jako pierwsza nowoczesna gre :)
Gorąco odradzam natomiast rozważanie Super Farmera. Po pierwsze nie spełnia Twojego warunku - pow. 30 min. Po drugie jest tak potwornie losowa, że już lepiej sobie pograć w zwykłe kości.
Super Farmer to gra dla dzieci z przelomu przedszkole/podstawowka, nawet troche bardziej naciskajac na przedszkole - dla doroslejszych ludzi nie ma raczej sensu :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: ja_n »

Na Carcassonne się nie zawiedziesz. Kupuj. Wikingowie równie dobrzy, ale zasady ciut bardziej skomplikowane. Łatwiej wystartować od Carcassonne.
felina
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2010, 14:50

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: felina »

Przejrzałam listę- parę fajnych gier jest, tylko nie w moim zasięgu finansowym. Jedynie moja uwagę zwróciła gra
Zaginione Miasta - tylko ze to zabawa dla 2 osób... Polecacie ja? Bo ja za bardzo w recenzje nie wierzę, nigdy nie wiem czy pisała to osoba kompetentna czy to artykuł "sponsorowany" :)

No to do wykreślenia poszedł Farmer, Sabotażysta :)


Nikt nie skomentował- poszukiwania skarbów- nikt nie grał, czy gra nie jest warta opisu? :D
Awatar użytkownika
Vlad
Posty: 22
Rejestracja: 05 lis 2008, 10:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: Vlad »

Zaginionych Miast ja akurat nie polecam, chociaż niektórym się bardzo podoba. Do mnie zupełnie nie trafia - to coś w rodzaju pasjansa dla dwojga, zupełnie bez klimatu. A że równocześnie miałem Carcasonne, zwycięzca w tej rywalizacji był jasny. Tak dla wyjaśnienia - to były właściwie moje pierwsze dwie gry planszowe po dłuuugiej przerwie. I grałem w nie ze swoją narzeczoną :)
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: Palmer »

Ta Wyspa Skarbów nie wygląda zbyt zachęcająco...będzie to coś w rodzaju połączenie Grzybobrania i Operacji.
Na początek, w tej cenie i taką ilość graczy zdecydowanie Wikingowie lub Carcassonne.

Mam nawet jeden nowy egzemplarz Carcassonne na sprzedaż jakbyś była zainteresowana :wink:
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: watman »

felina pisze:Przejrzałam listę- parę fajnych gier jest, tylko nie w moim zasięgu finansowym. Jedynie moja uwagę zwróciła gra Zaginione Miasta - tylko ze to zabawa dla 2 osób... Polecacie ja? Bo ja za bardzo w recenzje nie wierzę, nigdy nie wiem czy pisała to osoba kompetentna czy to artykuł "sponsorowany" :)
wiem, ze kilka razy tu na forum byla polecana... o ile dobrze kojarze, to "wersja" dla 2-4 osob (czy tez bardziej - gra na podobnym pomysle) to 'Keltis', ktory w empikach nawet oscyluje w okolicy 75 zl, wiec pewnie da sie znalezc taniej :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
felina
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2010, 14:50

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: felina »

Dzięki za odpowiedzi. Co do kupna, to ja nie kupuje ich za swoje pieniążki tylko poprzez kogoś (taki prezent)

watman - ta gra kosztuje ponad 80zł :(
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: Veridiana »

Po prostu na początek kup Carcassonne.
koniec tematu. można zamykać ;)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: FormatC »

A ja powiem, ze Zaginione Miasta sa b. fajne. Mozesz spokojnie zawierzyc tej recenzji, ktora przeczytalas. ;)

Ale Carcasssonne ma te przewage nad ZM, ze moze obsluzyc wiecej osob a wiadomo, ze im wiecej osob, tym weselej... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Pomoc w wyborze gry.

Post autor: Arkadiusz »

Niedawno ja miałem podobne pytanie. Po poradach zakupiłem Carcassonne i Wikingów. Carcassonne to 100% pewniak na początek, zobaczysz jak bardzo nowe gry planszowe różnią się od starych. Gra ma banalne zasady ale jednocześnie rozgrywka nie jest prymitywna.

Wikingowie mi osobiście lepiej się podobają, są grą bardziej złożoną i jak dla mnie nieco lepiej się w nią gra na 2 osoby ale sądzę, że na początek lepiej zacząć od czegoś bardziej przystępnego. W Carcassonne można grać przyjemnie na 2 a jak przyjdą znajomi czy rodzina, wytłumaczycie im zasady w kilka minut.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
ODPOWIEDZ