Wysokie Napięcie - mapa Polski

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: pebro »

Mapa powstała na podstawie „Planu sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć” (01.2010), zamieszczonego na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.. Z mapy zostały wykorzystane głównie połączenia 400 kV, użyte zostały autentyczne nazwy stacji energetycznych, nie zawsze są to nazwy miast. Polska jest podzielona na obszary takie, jak obszary działalności PSE (Zachód, Północ, centrum, Wschód, Południe). Drobne odstępstwo od tradycyjnych zasad: Obszar Zachód ma 8 miast.
Jako, że w Polsce brak elektrowni jądrowej, dopiero jest w planach, na początku nie układa się uranu. Poza tym zasady są zbliżone do mapy Europa Centralna.
Mapa ma format 50x50cm i nie zawiera: rynku surowców, toru wielkości sieci, toru kolejności. Można sobie poradzić z tym w dwojaki sposób: kładąc mapę Polski na innej mapie lub dodrukowując rynki z rozszerzenia Atolla Modulis.
Przetestowana mapa Polski do pobrania z BGG, zapraszam.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2011, 21:44 przez pebro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: SebasTTan »

Wydrukuję, zagram i powiem czy mi i mojej rodzince się podobało.
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: Pierzasty »

Popraw linki.
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: pebro »

@ Pierzasty - dzięki, poprawione

Jeśli chodzi o samą grę to wybierając okręg zachodni jest łatwiej o tyle, że jest więcej miast.
Niekiedy podczas gry widać niekiedy słabość naszego systemu energetycznego - pamiętny blackout w okolicach Szczecina, okolice miasta połączone dwoma liniami. Ogólnie każda partia przebiega inaczej, niekiedy gra się łatwo jak po maśle, niekiedy przed trzecim etapem zwalnia. Wynika to z stosunkowo małej ilości połączeń i łatwości blokowania tychże.
Początkowy brak uranu nie stanowi praktycznie problemu.
Jeśli komuś zależy mogę podesłać arkusze do wydruku na A3, proszę o PW.

Powodzenia w grze!
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: SebasTTan »

Jesteśmy po pierwszej czteroosobowej rozgrywce.
Pierwsze wrażenia ... dość pozytywnie, plansza stosunkowo zrównoważona.
Przebieg bardzo dużo zależy od pierwszych ustawień.
Dalsze spostrzeżenia po kolejnych rozgrywkach, jak na chwilę obecną bardzo duży plus.
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: dewodaa »

Trochę odstraszająca szata graficzna... No i te miejscowości - czy można nazwać je miastami? Potem obcokrajowcy będą wiedzieli gdzie są Plewiska ale gdzie jest Kraków już nie :wink:
Powodzenia w dalszych wysiłkach
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: Pierzasty »

dewodaa pisze:No i te miejscowości - czy można nazwać je miastami? Potem obcokrajowcy będą wiedzieli gdzie są Plewiska ale gdzie jest Kraków już nie :wink:
Bo to nie mają być główne miasta, tylko elektrownie/punkty rozdzielcze/tego typu rzeczy.
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: pebro »

MisterC pisze:To trzeba by nieco zmodyfikować uzasadnienie fabularne, bo do tej pory w Wysokich napięciach elektrownie były w jakimś bliżej nieokreślonym miejscu, a sieć się rozbudowywało, żeby dotrzeć do największych odbiorców.
Hmm nie bardzo rozumiem. Dalej elektrownie są w "bliżej nieokreślonym miejscu", w grze nie rozbudowuje się sieci a stawia stacje transformatorowe (domki). Stacje służą do najczęściej do zasilenia odbiorców. Sieć jest przygotowana na podstawie rzeczywistej sieci Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. i wykorzystuje autentyczne stacje energetyczne. Stacje są najczęściej przy dużych miastach.

Co do szaty graficznej, niestety nie jest rewelacyjna, wynika to z mojej nie najlepszej znajomości programów graficznych. Jeśli ktoś jest gotów przerobić mapę na ładniejszą proszę o kontakt.
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - mapa Polski

Post autor: GaGacek »

Kawał dobrej roboty.
pebro pisze:Sieć jest przygotowana na podstawie rzeczywistej sieci Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. i wykorzystuje autentyczne stacje energetyczne. Stacje są najczęściej przy dużych miastach.
Małe ale. W chwili obecnej stacja Ostrołęka jest stacją 220/110 kV rozdzielnia i linie (Ełk-Ostrołęka) 400 kV są dopiero w placach budowy.

Może warto uwzględnić wymianę międzynarodową :P

Jeżeli chcesz mogę pomóc merytorycznie wal na PW.
ODPOWIEDZ