Village

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Village

Post autor: schizofretka »

Czy w każdym warsztacie może być tylko jeden meeple, czy też pionek innego gracza nie przeszkadza w wytrenowaniu rzemieślnika?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Village

Post autor: adikom5777 »

Nie przeszkadza, kazdy gracz moze tam wstawic swojego mieszkanca
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Village

Post autor: traxek »

Witam
mam zagwostkę. Czy przy rozpoczynaniu kolejnej rundy i kolejne kostki wrzucamy do woreczka (wg opisu), to czy dorzucamy tyle ile w sumie powinno być (wg rozpiski), czy do pozostałej puli dorzucamy kolejną "pełną" pule kostek (np. do 2 pozostałych dorzucam kolejnych np. w wersji dla 3 osób - 21 nowych kostek)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: mst »

Dorzucamy pełną pulę wg rozpiski + wszystkie czarne. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Village

Post autor: folko »

Nie wiem czy Marcina dobrze zrozumiałem... czyścimy woreczek - czyli jest pusty - tworzymy nową pełną pulę (wraz z czarnymi) i wrzucamy do worka. Czyli nie jest tak, że z czasem jest coraz więcej.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Village

Post autor: wc »

folko pisze:Nie wiem czy Marcina dobrze zrozumiałem... czyścimy woreczek - czyli jest pusty - tworzymy nową pełną pulę (wraz z czarnymi) i wrzucamy do worka. Czyli nie jest tak, że z czasem jest coraz więcej.
Oj adaś adaś ....

Cytat z instrukcji, str. 4
By the way: There are usually fewer cubes drawn from the bag than added to it.
Thus, there are leftover cubes in the bag each round, which are mixed up with new
ones at the beginning of each round.

Dokładnie tak jest, że z czasem jest coraz więcej ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Firenski »

Oj Adaś... Czyżbyśmy źle grali? :wink:
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Village

Post autor: folko »

Wygląda że źle, ale kompletnie nie widzę uzasadnienia po co je zostawiać?
Swoją drogą jak wrócę do domu, to sprawdzę w swojej instrukcji :D
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Village

Post autor: cezaras »

Wygląda że źle, ale kompletnie nie widzę uzasadnienia po co je zostawiać?
taki prosty mechanizm daje w efekcie większe prawdopodobieństwo zrównoważenia.
Dokładnie tak jest, że z czasem jest coraz więcej ;-)
zazwyczaj tak, ale nam się kilak razy zdarzyło, że nie wrzucaliśmy tyle ile powinniśmy - bo brakowało jakiegoś koloru, więc ten worek nie puchnie bez końca...
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Village

Post autor: wc »

folko pisze: ...kompletnie nie widzę uzasadnienia po co je zostawiać?
Może po to, żeby zwiększyć szansę pojawienia się kosteczki w kolorze, w którym było ich mniej w poprzedniej rundzie?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Veridiana »

Tlumaczac mialam te same watpliwosci. Ostatecznie pogadalam z ludzmi na BGG i jednak ich jest coraz wiecej (kostek, nie ludzi). co, wydawalo mi sie, JASNO napisalam i w naszej rodzimej instrukcji :twisted:
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Firenski »

folko pisze:Wygląda że źle, ...
To będzie trzeba w najbliższym czasie zagrać dobrze :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Village

Post autor: Vincent »

Jako że anglistą nie jestem, to mam pytanie odnośnie cytatu z angielskiej instrukcji dotyczącej Council Chamber.
Jedna z opcji jaką możemy tam wykonać to poruszyć swojego gościa i...:

"You may perform the privilage action which is shown below either the current or a previous stage of your family member"

Dokładnie chodzi mi o "previous stage". Wydawało mi się, że jest to liczba pojedyncza, czyli mogę zrobić akcję z aktualnego stage'a lub poprzedniego.
W polskim tłumaczeniu jest natomiast:

"Możesz skorzystać z przywileju oferowanego przez jeden z poprzednich lub aktualny segment zajmowany przez członka twojej rodziny".

Więc w tłumaczeniu jest liczba mnoga.

Przeglądając forum BGG ludzie pisali (nie konkretnie w odpowiedzi na takie pytanie, tylko ogólnie odnośnie council chamber) że można wykorzystywać akcję z aktualnego lub poprzednich (liczba mnoga) stage'y.

Potrafi się ktoś do tego ustosunkować? Może była jakaś oficjalna informacja, że chodzi o liczbę mnogą i stąd też takie tłumaczenie polskiej wersji?
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Village

Post autor: pomimo »

Vincent pisze: Potrafi się ktoś do tego ustosunkować? Może była jakaś oficjalna informacja, że chodzi o liczbę mnogą i stąd też takie tłumaczenie polskiej wersji?
Tłumaczyłem instrukcję dla polskiego wydawcy, z oryginału niemieckiego przede wszystkim, więc mogę Ci potwierdzić, że chodzi o obecny lub któryś z poprzednich pól awansu.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Village

Post autor: Vincent »

Dziękuje za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Village

Post autor: Myszaq36 »

Mam pytanko odnośnie niniejszej sytuacji:

Do dyspozycji gracza zostaje tylko 1 ludzik. Wstawiamy go do kościoła, dzięki czemu ląduje w czarnym worze. W następnej turze na planszy do wyboru pozostają tylko czarne kostki. Po zabraniu jednej z nich znacznik w gospodarstwie przekracza most. Co się dzieje w tej sytuacji ??

1) Zawodnik oszukał śmierć ??
2) Jeśli w takiej sytuacji ostatni czarny znacznik leżałby na polu rodzina, to czy nowy pionek natychmiast poszedłby do piachu ??
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Village

Post autor: Edwardo »

1) tak, Ci w woreczku "oszukują przeznaczenie"
2) tak
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Veridiana »

Vincent pisze:"You may perform the privilage action which is shown below either the current or a previous stage of your family member"

Dokładnie chodzi mi o "previous stage". Wydawało mi się, że jest to liczba pojedyncza, czyli mogę zrobić akcję z aktualnego stage'a lub poprzedniego.
Jako anglista rozwieję Twoje wątpliwości dotyczące angielskiej formy :wink: "A previous stage" znaczy "któryś z poprzednich segmentów", "jeden z ". gdyby było "THE previous stage" miałbyś jeden konkretny, ten faktycznie bezpośrednio poprzedni.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Village

Post autor: Vincent »

Veridiana pisze: Jako anglista rozwieję Twoje wątpliwości...
Właśnie zdałem sobie sprawę z tego, jaki... niezbyt domyślny czasem jestem.. Moja druga połówka z którą gram w Village też jest anglistką, a jednak nie wpadło mi do głowy by ją o to spytać :D
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: FortArt »

Myszaq36 pisze:Mam pytanko odnośnie niniejszej sytuacji:

Do dyspozycji gracza zostaje tylko 1 ludzik. Wstawiamy go do kościoła, dzięki czemu ląduje w czarnym worze. W następnej turze na planszy do wyboru pozostają tylko czarne kostki. Po zabraniu jednej z nich znacznik w gospodarstwie przekracza most. [...]

2) Jeśli w takiej sytuacji ostatni czarny znacznik leżałby na polu rodzina, to czy nowy pionek natychmiast poszedłby do piachu ??
To ja tu chciałbym się nie zgodzić. Czarne kostki rozpatruje się natychmiast, przed akcją. Nowy ludzik nie mógłby zatem pójść do piachu bo się jeszcze nie narodził. A zatem
1. czarna kostka, najstarszy umiera czyli nikt,
2. akcja i pojawia się nowy ludzik

PS. I nie mam pojęcia jak można grać by mieć tylko 1 ludzika na planszy. Wow.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Village

Post autor: Edwardo »

FortArt pisze:
Myszaq36 pisze:Mam pytanko odnośnie niniejszej sytuacji:

Do dyspozycji gracza zostaje tylko 1 ludzik. Wstawiamy go do kościoła, dzięki czemu ląduje w czarnym worze. W następnej turze na planszy do wyboru pozostają tylko czarne kostki. Po zabraniu jednej z nich znacznik w gospodarstwie przekracza most. [...]

2) Jeśli w takiej sytuacji ostatni czarny znacznik leżałby na polu rodzina, to czy nowy pionek natychmiast poszedłby do piachu ??
To ja tu chciałbym się nie zgodzić. Czarne kostki rozpatruje się natychmiast, przed akcją. Nowy ludzik nie mógłby zatem pójść do piachu bo się jeszcze nie narodził. A zatem
1. czarna kostka, najstarszy umiera czyli nikt,
2. akcja i pojawia się nowy ludzik

PS. I nie mam pojęcia jak można grać by mieć tylko 1 ludzika na planszy. Wow.
tu ja się nie zgodzę. Nawet jak znacznik czasu minie most (choćby po czarnej kostce plagi) to śmierć członka rodziny następuje po wykonaniu akcji przez gracza, czyli tenże nowonarodzony jednak poszedłby do piachu.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Village

Post autor: Furia »

Pytanie odnośnie wystawiania pionków na plansze główną. Jeśli wykonujemy akcję żniwa lub rodzina to nie wystawiamy pionka z planszy gospodarstwa na planszę główną? Ale wszystkie inne akcje wymagają już wystawienia meepla na planszę? Chodzi konkretnie o targ i zakup dóbr za kostki. Powiedzmy biorę kostkę z "żółtej strefy"i płacę jedną różową za zwój bez wystawiania pionka, czy też mam go tam wystawić pomimo, że nie chcę go przyuczać do tego zadania?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Village

Post autor: Edwardo »

Pionki wystawia się tylko w podróż, do ratusza, do kościoła i do szkolenia w budynkach rzemieśniczych. Jeżeli kupujesz towary za kostki to oczywiście nie dajesz tam pionka. Tak samo nie wystawiasz pionka na targ, rozmnażanie czy żniwa.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Village

Post autor: Furia »

Dzięki. Bo niektórzy mieli spore wątpliwości co do tego. :)
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Village

Post autor: traxek »

A ja mam jeszcze jedno pytanie, bo być może źle gram. Jeżeli na planszy pozostają tylko czarne kostki plag, to czy runda się już kończy (wg polskiej instrukcji to raczej tak), czy dopiero wtedy kiedy zbierzemy ostatnia kostkę z planszy. Napisane jest w instrukcji - jak zabierzesz ostatnią kostkę wpływu (a czarne kostki nie są uznawane za takie kostki).
ODPOWIEDZ