Prośby / pytania wydawnicze

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Karit »

Proponuje w tym temacie poruszać wszystkie nasze prośby, pomysły, zażalenia, pytania wydawnicze dotyczące nowych gier, spolszczeń tytułów na których wydaniu zależy nam w Polsce - odciążając tym samym topic Zapowiedzi gier w Polsce tak aby informował tylko o konkretnych zapowiedziach gier.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2013, 13:15 przez Karit, łącznie zmieniany 1 raz.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prośby wydawnicze

Post autor: Karit »

I tak na dobry początek: :)

Mam nadzieję że ktoś w końcu wyda w Polsce Cosmic Encounter - tak tak sugeruje się top 10 Vasela, ale do tej pory nie zawiodłem się na jego opiniach wiec i w CE bardzo chciał bym zagrać :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośby wydawnicze

Post autor: Gabriel »

Lista słodka, ale według mnie: bezcelowa.

Rynek nasz jest jaki jest, warunki produkcji podobnie. Ciesz się z tego co czasem wpada i kupuj zagraniczne wydania.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Prośby wydawnicze

Post autor: Vester »

Słuszna idea. Bezcelowa czy nie, nadzieja umiera ostatnia. Średnie IQ geeków jest wyższe od średniej krajowej i niektórzy NAPRAWDĘ wiele gier w życiu widzieli, dlatego logika nakazuje, że co któryś pomysł może być trafiony. Jestem na tak.
Grunt to nie spamować i dorzucać do propozycji krótkie uzasadnienie, takie pod wydawców, zamiast pod kolegów z forum.

Generalnie jestem za polonizacją gier zależnych językowo o maksymalnie średnim poziomie trudności. Naturalnie, za ciężkie/skomplikowane gry się nie obrażę, ale korzystniejsze dla rynku jest propagowanie gier masowych (aczkolwiek jest to słowo na wyrost).

Propozycje mam dwie, z 2012.

Libertalia - gra w stylu Cytadeli, która ma szansę ją zdetronizować. Jeszcze lepsza grafika, świeży piracki temat, mniej dłużyzn, więcej blefu. Jeżeli Cytadela na siebie zarobiła, to Libertalia też dadzą radę.

Clash of Cultures - bo gra, jak na swój rozmiar, jest przystępna. Do tego ładnie wydana i do ogarnięcia przez szarego zjadacza chleba. Prostsza od TtA i SMS. Jeżeli jakaś gra cywilizacyjna ma wypłynąć na szersze wody, to właśnie ta i nie ma znaczenia, czy jest lepsza czy gorsza od poprzedniczek. Aha, i autor odcina się od odcinania kuponów czyli wymyślania dodatków...
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prośby wydawnicze

Post autor: Karit »

Gabriel pisze:Lista słodka, ale według mnie: bezcelowa.

Rynek nasz jest jaki jest, warunki produkcji podobnie. Ciesz się z tego co czasem wpada i kupuj zagraniczne wydania.
Patrząc na to co było dostępne po polsku w 2003 a teraz postęp jest ogromny. Jeśli dalej będzie się tak rynek rozwijał to myślę że coraz więcej zagranicznych tytułów doczeka się polskich wydań.

Co do bezcelowości: nie zakładam że np Rebel czy G3 wejdzie na ten post, zobaczy ze Karit chce CE i za miesiąc wyda polska wersję... założyłem go po to aby tego typu prośby czy dywagacje nie pojawiały się w temacie Zapowiedzi gier w Polsce. Tu każdy może napisać co by chciał albo czy wiemy coś o wydaniu danego tytułu w Polsce.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8791
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2703 times
Been thanked: 2384 times

Re: Prośby wydawnicze

Post autor: Curiosity »

Tylko wiecie, skończy się to konkluzją, że w zasadzie, to fajnie by było mieć wydane i spolszczone wszystko co się ukazało.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prośby wydawnicze

Post autor: Karit »

Curiosity pisze:Tylko wiecie, skończy się to konkluzją, że w zasadzie, to fajnie by było mieć wydane i spolszczone wszystko co się ukazało.
Było by idealnie :D

A tak bardziej konkretnie to chodziło mi tez o to aby tutaj pytać "czy ktoś wie czy będzie w Polsce wydany XYZ?" a nie w temacie gdzie powinny pojawiać się już konkretne zapowiedzi
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: KubaP »

To ja tradycyjnie zamacham BSG: Pegasus.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: MichalStajszczak »

KubaP pisze:To ja tradycyjnie zamacham BSG: Pegasus.
Proponuję napisać to w wątku Plany Wydawnicze na forum Galakty
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: KubaP »

MichalStajszczak pisze:
KubaP pisze:To ja tradycyjnie zamacham BSG: Pegasus.
Proponuję napisać to w wątku Plany Wydawnicze na forum Galakty
To nie ma sensu.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Prośby wydawnicze

Post autor: Vester »

Curiosity pisze:Tylko wiecie, skończy się to konkluzją, że w zasadzie, to fajnie by było mieć wydane i spolszczone wszystko co się ukazało.
Propozycje powinny być typu: Gdybym był wydawcą, to jaki tytuł (lub 2,3) bym wydał i dlaczego? Nawet jeśli potraktujemy to jak zabawę, będzie co czytać.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prośby wydawnicze

Post autor: Karit »

Vester pisze:
Curiosity pisze:Tylko wiecie, skończy się to konkluzją, że w zasadzie, to fajnie by było mieć wydane i spolszczone wszystko co się ukazało.
Propozycje powinny być typu: Gdybym był wydawcą, to jaki tytuł (lub 2,3) bym wydał i dlaczego? Nawet jeśli potraktujemy to jak zabawę, będzie co czytać.
Gdybym był wydawcą: to do każdej gry wydawał bym od razu dostępne dodatki a nie czekał aby zobaczyć jak wygląda sprzedaż podstawki (ciekawe czy bym szybko nie zbankrutował ;))
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: TTR_1983 »

fakt- czekanie z wydaniem dodatkow aż się sprzeda podstawka lub jak sie sprzeda jest debilizmem jakich malo. jesli dodatki bylyby wydawane rowniez po polsku to fan danej gry na pewno by dodatek kupil. wydawcy boją się wydawać dodatki co najmniej jakby nakłady szły w tysiące.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: MichalStajszczak »

mulek18 pisze:wydawcy boją się wydawać dodatki co najmniej jakby nakłady szły w tysiące.
Właśnie na tym polega problem z nieopłacalnością wydawania dodatków, że ich nakłady nie idą w tysiące
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: TTR_1983 »

MichalStajszczak pisze:
mulek18 pisze:wydawcy boją się wydawać dodatki co najmniej jakby nakłady szły w tysiące.
Właśnie na tym polega problem z nieopłacalnością wydawania dodatków, że ich nakłady nie idą w tysiące
Litości to może twórcy w ogóle niech przestaną wymyślać dodatki, bo nie idzie na tym zarobić.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Gabriel »

Będą wymyślać dodatki, bo 90% ameritraszy to rynek USA (a to są gry z dodatkami), gdzie one schodzą. Polska to Polska. Te gry musiałyby trafić do obiegu, gdzie wychwycą je ludzie, którym dodatki wiszą (babcia w supermarkecie kupuje prezent dla wnusia). Ale to są nieprzytomne koszty.

Nikt nie wyda ameritraszy (bo głównie o tych grach mowa) po premierze, bo trzeba załapać się na masową produkcję w Chinach, żeby całość była opłacalna. To nie Euro, że Ravensburger sobie w Niemczech drukuje. Tam są figurki i inne rzeczy, które muszą robić głodne dzieci :p

Do czego to się sprowadza: w zdefiniowanym okresie X trzeba wyrobić Y egzemplarzy, żeby mówić o dodatku.

Może zawodzą klienci, którzy nie chcą planszówek.
Może dystrybucja, może brak promocji.

Dlatego ja mam na celowniku jedną, jedyną grę "tematyczną": Dark, Darker, Darkest. Niezależną językowo. Nawet jak ktoś się wywali, to można kupić zagraniczny dodatek i nie będzie kłopotu.

O właśnie: do kogokolwiek. Dark, Darker, Darkest to kooperacyjna gra horror o zombi, niezależna językowo. Żyć nie umierać :D :D :D

Albo takie pytanie: czy można wypuścić wyprodukowaną u nas paczkę polonizacyjną, zawierającą jedynie karty etc.? Np. zamiast pakować się w pełen dodatek Claustrophobii wypuścić małą paczkę w kopercie z przetłumaczonymi elementami?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Vester »

Zacznijmy jeździć po polskich wydawcach a na pewno będą tu zaglądać. Codziennie. Prośba i jad to kiepskie combo.

Osobiście zakładam, że wiedzą o rynku więcej ode mnie, więc skoro czegoś nie robią, to mają powód.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Karit »

swoja droga, ciekaw jestem, jak naprawdę wygląda sprzedaż dodatków w Polsce - jeśli ilość sprzedanej podstawki uznamy za 100% to ile udaje się sprzedać dodatków (?).

Pamiętam tez taką dyskusję o polskich dodatkach do Dominiona i braku (aktualnych) planów na ich wydanie w Polsce, kiedy w Finlandii np. wydano wszystkie. Myślę że to nie wielkość kraju, ale zwykły rachunek zysków/strat decyduje czy wydawca coś wyda czy nie. Bo czemu np. niektóre gry pojawiają się szybciej w znacznie mniejszych Czechach niż w Polsce...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Karit »

Vester pisze:Osobiście zakładam, że wiedzą o rynku więcej ode mnie, więc skoro czegoś nie robią, to mają powód.
Masz rację, jestem ciekaw czy jak byśmy sami byli wydawcami to tacy byśmy byli skorzy do puszczania dodatków w ciemno...

----

Jeśli jakiś wydawca ma możliwość spolszczenia x tytułów + y swoich nowych pozycji do wydnia to wiadomo że do opracowania tego wszystkiego potrzebni są ludzie. Może wydawanie dodatków to nie tylko kwestia sprzedaży ale też zasobów pracowników :) (?)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: MichalStajszczak »

Karit pisze:jeśli ilość sprzedanej podstawki uznamy za 100% to ile udaje się sprzedać dodatków
Nie jestem wydawcą, więc oceniam tylko z perspektywy hurtowni. Dodatków sprzedaje się 10-20% w stosunku do podstawki. Już zresztą kiedyś o tym pisałem, że w sumie wszystkich dodatków do Carcassonne czy Osadników sprzedaje się mniej niż podstawki.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Karit »

Moim zdaniem ludzie nie kupują aż tylu dodatków bo

- zamiast wydawać tyle pieniędzy na dodatek (czasem 70-100% ceny podstawki) wola kupić kolejna samodzielna grę
- patrz punkt pierwszy - dodatki sa poprostu za drogie...
- podstawka jest wpełni satysfakcjonującym zakupem i nie potrzeba jej rozbudowywać
- dodatek nie zmienia nic w mechanice gry, dodaje tylko nowe elementy a gracze oczekiwali by czegoś nowego
- maja negatywne doświadczenia z poprzednimi dodatkami
- dodatki rozwlekają grę i zabierają jej większość funu

Myślę że jeszcze trochę powodów by się znalazło
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Bea »

Karit pisze:Moim zdaniem ludzie nie kupują aż tylu dodatków bo

- dodatek nie zmienia nic w mechanice gry, dodaje tylko nowe elementy a gracze oczekiwali by czegoś nowego
To czasami akurat jest zaleta. Np do 7 cudów chętnie dokupiłabym same plansze cudów :) Jak się gra podoba to nie zawsze trzeba ingerować dodatkiem w jej mechanikę. Natomiast dodatki powinny być znacznie tańsze. Dodatek, który jest niewiele tańszy od całej gry nie będzie miał powodzenia (chyba, że gra jest hitem, co nie jest takie częste).
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4087
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 295 times
Been thanked: 173 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: lacki2000 »

Bea pisze:Dodatek, który jest niewiele tańszy od całej gry nie będzie miał powodzenia (chyba, że gra jest hitem, co nie jest takie częste).
Np. niewiele tańsza od podstawki Magnum Sal jest Muria a znacznie polepsza grywalność i głębokość gry (kto choć raz zagra z dodatkiem stwierdzi, że sama podstawka to pół gry :) )
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Vester »

Please, załóżcie osobny wątek typu "Dlaczego nie opłaca się w Polsce wydawanie dodatków?"...
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prośby / pytania wydawnicze

Post autor: Karit »

Vester pisze:Please, załóżcie osobny wątek typu "Dlaczego nie opłaca się w Polsce wydawanie dodatków?"...
Patrząc na swoja kolekcje, do wszystkich gier do których chciałem dodatki, zostały one wydane. Wyjątkiem jest MK, ale nie wymagam od Lacerty wprowadzenia do sprzedaży dodatku do gry która ukazała się niecałe 2 tyg temu.

Odnoszę więc wrażenie że w Polsce opłaca się wydawać dodatki (jak by się nie opłacało to by ich nie było), problem wynika raczej z dłuższego oczekiwania na takie pozycje...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ