Bora Bora

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Bora Bora

Post autor: Ryu »

Po przeczytaniu instrukcji (swoją drogą fajnie napisana) pojawiła się wątpliwość. Mianowicie końcowe podliczenia mówi że dostajemy 6 pkt za 9 spełnionych płytek zadań.
Przy pkt. 4 Płytki zadań mamy "W nowej kolejności tury, gracze pojedynczo wypełniają jedną ze swoich trzech płytek zadań." Jeśli mamy 6 tur to możemy przecież zrealizować tylko 6 płytek (jedna na turę) - co pominąłem? :)

I dalej mamy: "W końcu, w kolejności tury, każdry gracz wybiera nową płytkę zadania z planszy głownej i dodaje ją sobie na nowo odkryte pole na swojej planszy (uwaga: jest to również wymagane w trakcie 6-tej rundy)" - po co? :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Nie bardzo mam czas szukać, ale gdzieś w instrukcji jest jasno napisane, że po ostatniej rundzie można spełnić dowolną liczbę zadań, a nie tylko jedno.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Bora Bora

Post autor: Ryu »

Faktycznie jest:

"KONIEC GRY
Każdy gracz wypełnia teraz swoje trzy płytki zadań..."

Dzięki Trolliszcze - zmobilizowałem się i przeczytałem znowu :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: Veridiana »

Jak interpretujecie zapis "Ważne! Karty bogów wymagane przez zadanie nie mogą być zastąpione płytkami boga ani dwoma
identycznymi kartami bogów!" ?
Czy to wyjątek od ogólnej zasady stosowania dżokerów? Bo ja tak myślałam, ale teraz na BGG pojawiła się inna interpretacja.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Rozumiem to tak, że zadanie wymaga od gracza zgromadzenia dwóch konkretnych kart bogów (np. żółtych). I choć jokera można użyć jako żółtego boga, to żeton jokera nie jest kartą żółtego boga. Analogicznie, dwie karty np. niebieskich bogów można użyć jako jednej karty żółtego boga, ale dwie karty niebieskich bogów nie są kartą żółtego boga.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Bora Bora

Post autor: gregvip »

Dokładnie tak jak pisze Trolliszcze. Ten zapis jest językowo jednoznaczny.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Bora Bora

Post autor: Qlaqs »

Czy korzystając z akcji "Helpera" można dowolnie żonglować tatuażami punktami i opcjami za 2 oczka w ramach jednej akcji?
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: Veridiana »

Yesssss
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bora Bora

Post autor: pattom »

Wrócę do pytania z pierwszego postu w temacie.

W zasadach jest:

Gra kończy się po rundzie 6-tej. Każdy gracz wypełnia teraz swoje trzy płytki
zadań (każda z nich jest spełniana tak, jak na końcu poszczególnych rund).



Czy może mi ktoś wyjaśnić jak można wykonać 9 zadań? Mając 5 tur, w których możemy wykonać po 1 zadaniu i 6 turę gdzie możemy wykonać 3 zadania ?
Chyba, że coś źle rozumiem.

Chyba, że na koniec 6 rundy możemy po wykonaniu 3 zadań z planszy gracza dobrać jeszcze zadania z planszy główniej jeśli mamy możliwość ich wykonania ??
Ostatnio zmieniony 29 mar 2013, 10:21 przez pattom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Bora Bora

Post autor: KubaP »

W szóstej wykonujesz szóste zadanie, po czym dobierasz jeszcze jedno z tych, które są na planszy, jak w poprzednich turach. Czyli masz wykonane (bądź nie) 6 zadań i na Twojej planszetce leżą 3 kafelki zadań.
NASTĘPNIE (czyli po pełnych 6 rundach) wykonujesz te 3 zadania jedno po drugim.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: FortArt »

Ma problem z płytkami zadań wymagających
- pokazania 4 różnych kart bogów
- pokazania 3 takich samych kart bogów
- pokazania 2 kart zółtych bogów
Czy w trakcie ich pokazywania mogę odpalić zółtego boga i nadal liczyć go do wymogów zadania?

Mam 3 różnych bogów, w tym zółtego, używam go, zadanie z 4 różnymi bogami jest zaliczone za 4pkt?
Mam 2 zółtych bogów, odpalam jednego, zadanie z 3 takimi samymi bogami jest zaliczone za 4 pkt?
Mam 1 zółtego boga, odpalam go, zadanie z 2 zółtymi bogami jest zaliczone za 4 pkt?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Temat był już wałkowany gdzieś na BGG i odpowiedź brzmi nie - żółty Bóg jest "zużyty" i nie liczy się go do wymogów zadania. Wypowiadał się na ten temat Stefan Bruck, wydawca gry.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: FortArt »

Trolliszcze pisze:Temat był już wałkowany gdzieś na BGG i odpowiedź brzmi nie - żółty Bóg jest "zużyty" i nie liczy się go do wymogów zadania. Wypowiadał się na ten temat Stefan Bruck, wydawca gry.
Dzięki. Czyli jest jedno zadanie, gdzie zółtego boga nie można użyć -to z dwoma zółtymi bogami. :)

No dobra, a jeśli jest koniec gry gdy realizujemy 3 zadania? Punktuję najpierw za np. 2 zółtych bogów (bez używania ich), a potem mogę ich użyć w spełnianiu następnych zadań?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Bora Bora

Post autor: gregvip »

FortArt pisze:
Trolliszcze pisze:Temat był już wałkowany gdzieś na BGG i odpowiedź brzmi nie - żółty Bóg jest "zużyty" i nie liczy się go do wymogów zadania. Wypowiadał się na ten temat Stefan Bruck, wydawca gry.
Dzięki. Czyli jest jedno zadanie, gdzie zółtego boga nie można użyć -to z dwoma zółtymi bogami. :)

No dobra, a jeśli jest koniec gry gdy realizujemy 3 zadania? Punktuję najpierw za np. 2 zółtych bogów (bez używania ich), a potem mogę ich użyć w spełnianiu następnych zadań?
Jak najbardziej bo już zostali zaliczeni do wykonanego zadania i teraz są gotowi by ułatwiać życie graczowi który się do nich żarliwie modlił :wink:
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: WRS »

resetowanie kolejności graczy...

Przykład:
czerwony samotnie z przodu
zielony na czarnym
niebieski ostatni

Po resecie jak to ma wyglądać?
czerwony na
zielonym na
czarnym na
niebieskim
czyli kolejność zachowana.

Czy może zbieramy po kolei i ustawiamy stosik co da inny układ
czerwony na
czarnym na
zielonym na

niebieskim
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Bora Bora

Post autor: sipio »

Zdecydowanie ten kto był najdalej do przodu, będzie na górze stosu czyli pierwszy rozpoczyna następną rundę.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Bora Bora

Post autor: cezaras »

jak dla mnie nie ma wątpliwości:
czerwony na
zielonym na
czarnym na
niebieskim
czyli kolejność zachowana.
gdyby nikt się nie wytatuował w rundzie, to przecież nie zmienilibyśmy kolejności
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: WRS »

Akceptuję Waszą argumentację, dziękuję za pomoc.
cezaras pisze:jak dla mnie nie ma wątpliwości
Z całym szacunkiem, ale na BGG jest cała lista nielogiczności w planszówkach ;) - całkiem rozrywkowa lektura ;)
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/1 ... nsistencie

Po to właśnie pytam, by się upewnić, że tym razem autor nie zastosował alogicznego rozwiązania.
A skutki każdego z możliwych sposobów ustalania kolejności są istotnie różne, szczególnie w tych krytycznych, konfliktowych sytuacjach...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Żółty bóg pozwala spełnić zadanie za 4 punkty zmniejszając warunek zadania o 1 (no wiecie o co chodzi). Ale niektóre płytki zadań z żurawiem (te startowe) mają na sobie zadanie 1x. Czy to oznacza, że używając żółtego boga mogę spełnić takie zadanie de facto nie spełniając go? Tyle razy grałem i jeszcze się na to nie natknąłem.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Bora Bora

Post autor: Wolf »

Te płytki, o których mówisz mają 2 warunki (np. o ile dobrze pamiętam 1x mężczyzna + żeton pierwszego gracza). Używając żółtego boga możesz pominąć jeden z tych warunków, co oznacza że wciąż musisz spełnić ten drugi.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Wolf pisze:Te płytki, o których mówisz mają 2 warunki (np. o ile dobrze pamiętam 1x mężczyzna + żeton pierwszego gracza). Używając żółtego boga możesz pominąć jeden z tych warunków, co oznacza że wciąż musisz spełnić ten drugi.
Myślałem o tym, ale nie wynika to w żaden sposób z instrukcji (chyba, że nie widzę gdzie). Bo zadanie jest typu: miej to i to, wymagane 1x. A żółty bóg pozwala zmniejszyć wymaganie o 1. A wymaganie wg mnie dotyczy zawsze tej konkretnej liczby, np. x1, x2, x3, itd. Twoja propozycja sugeruje zmniejszenie o pół zadania. Coś tu nie gra. Pewnie jest tak, jak piszesz, ale brakuje tu spójności.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Yellow God - If you play one Yellow God (only possible in Phase C), then you can replace exactly one of a task tile’s requirements.

Ergo spełnienie obu wymagań z kafelka startowego nie jest możliwe.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Trolliszcze pisze:Yellow God - If you play one Yellow God (only possible in Phase C), then you can replace exactly one of a task tile’s requirements.

Ergo spełnienie obu wymagań z kafelka startowego nie jest możliwe.
No właśnie wg nomenklatury instrukcji wymaganie (wymóg?) jest jedno (1x). Posiadać to i to. Ale jest pewnie tak, jak mówicie (nie upieram się). Ja bym tylko na tych kafelkach dał liczbę 1x nad każdym z obu obrazków na kafelku (czyli byłoby 1x + 1x). Wtedy nie miałbym pytań.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Bo to nie jest 1x(A+B) tylko 1xA+1xB.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Trolliszcze pisze:Bo to nie jest 1x(A+B) tylko 1xA+1xB.
Gdyby tylko tak było napisane na płytkach...
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ