Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: Bea »

Mój mąż zawsze lubił grać w Eurobiznes (mimo jego ogromnej losowości), teraz spodobał mu się Mercurius. Widzę, że podchodzą mu takie tematy. Poszukuję więc fajnej gry, w której obraca się kasą, inwestuje w coś. Która byłaby symulacją jakiegoś biznesu.

Gra powinna oprócz bycia fajną w zasadzie spełniać tylko dwa wymagania:
- przystępne zasady (nie lubię przerostu formy nad treścią)
- powinna dobrze chodzić na dwie osoby (jeśli tego warunku nie spełnia, to powinna być na tyle prosta żeby można było zagrać z dziećmi w wieku 12 i 14. Mercurius jest na tyle prosty, owszem, ale obawiam się, że dzieci by się przy nim nudziły. Niestety nie chodzi tylko na 2 osoby.)
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: szutek »

Wprawdzie nie grałem, ale swego czasu ostrzyłem sobie zęby na Automobile, ktore powinno odpowiadac Twojemu opisowi, w szczegolnosci jezeli wspomniane dzieciaki sa plci meskiej :)
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: rzaba »

ale Automobile od 3 graczy jest, a i tak trzeba conajmniej 4 zeby w to normalnie pograc
Pierwsze co mi przyszlo na mysl to Power Grid, z tym że tutaj też jest problem z gra na 2 graczy - sporo osob twierdzi że nie chodzi dobrze ale słyszałem też głosy że jest OK (na 2 osoby to może tę mniejsza i szybszą mape Beneluxu warto sprawdzic). Zasady są proste ale jest sporo liczenia - tak najwyżej do 100 ;)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: espresso »

Pret-a-Porter może? Na dwie osby świetnie się sprawdza. No i NBP się pod nią podpisuje ;)
Z kolei Wysokie Napięcie raczej średnio na 2 osoby (mapa z Beneluksem lepiej, ale trzeba ją kupić dodatkowo). Zasady są proste, na pewno do ogarnięcia przez 12-14 latki, ale mogą się trochę nudzić (duuużo liczenia).
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: schizofretka »

Black Gold? Jako tako w dwie osoby, a 12 latki nię będą miały żadnych problemów. Do tego fajne plastikowe szyby naftowe, wytryskująca ropa, samochodziki i pociągi. Aukcje, zbieranie kasy.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: sirkozi »

Cashflow 101 :lol:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: rastula »

Polecam - Age of Industrie - na dwie osoby może gra jest dla niektórych za spokojna ( jest sporo miejsca na mapie) ale

1) kapitalizm to nie tylko drapieżcze dobijanie konkurencji , więc jak ktoś woli sobie spokojniej poplanować to jest ok

2) można dokupić, dodrukować mapy, które lepiej sprawdzają się na dwóch graczy ( Japonia)


ps. nie grałem w Brass - którgo przeróbką jest Age of Indystrie, ale myślę że AoI jest grą przystępniejszą, ponoć lepiej chodzącą na 2 osoby (Brass ma tez taki wariant) i rozwijaną oficjalnymi i fanowskimi mapami...
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: Sandman »

Brass, jak dla mnie spełnia wszystkie warunki, z tym że na 2 osoby wariant nieoficjalny z bgg (ponoć sprawdza się bardzo dobrze - sam nie próbowałem).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 666
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: Tyrek »

Wariant 2 osobowy do Brass'a sprawdza się rewelacyjnie - mimo, że to nieoficjalna wersja nie ma się co przejmować tylko grać i kombinować.

Równie fajnie gra się w Age of Steam na mapach dla 2 osób (na połowie planszy głównej też się da - testowane i daje radę :) ), dodatkowo fajna gra dla większego grona i cała masa dodatkowych map :)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: Tolis »

Od 3 graczy polecam http://www.planszostrefa.pl/pl_PL/p/Gre ... rated/1916 - tylko ze to zdecydowanie cięższa pozycja od Mercurius.
PaP - dziala dobrze w kazdym skladzie, na 2 osoby proponuje oslabic Baze transportowa (tylko 1 raz mozna zmieniac kolejnosc).

Obydwie zaproponowane pozycje jednak nie sa pozycjami prostymi, przerostem formy nad trescia tez nie, ale trzeba sie sporo nameczyc w poczatkowych partiach.

Z gier kolejowych gralem w Age of Steam - jednak mimo wszystko przeskok z Eurobiznesu poprzez Mercurius (slyszalem tylko opinie - wiec ciezko mi okreslic poziom zlozonosci) moze byc za duzy, jesli nie to warto pograc, zawsze sa jeszcze pozycje 18xx - w kwesti kolejowej.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: mbork »

Może nieco naciągam, ale Navegador chodzi ładnie na 2 osoby i ma bardzo sprytny mechanizm rynku.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: lacki2000 »

Ponoć Aquire jest niezły jeśli chodzi o inwestowanie. Oraz hmm to o pociągach, co są takie lokomotywy drewniane .. Chicago Express chyba się zwie. Ale tylko z plotek je znam, chętnie bym poznał konkretniej.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 666
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: Tyrek »

A propo trudności Age of Steam, to przed zakupem, ładny już czas temu, naczytałem się na forum na temat "trudności" tejże gry i wredności (realne widmo bankructwa). O ile to widmo plajty jest rzeczywiście realne i trzeba się dobrze zastanowić, bo błędne decyzje mogą boleć, o tyle złożoność zasad wcale nie jest duża - co więcej, zasady są zupełnie naturalne, a sama gra szybko zmienia się w mięsiste planowanie pozbawione pytań ze strony współgraczy. Ja sam nawet zaryzykowałem i przedstawiłem Age of Steam w gronie ludzi nie grających w planszówki lub grających zupełnie od święta w tytuły typu Ticket to Ride(zrobiłem to z premedytacją nawet dwa razy ;) ) - działało rewelacyjnie. Zresztą to samo robiłem z Brassem :twisted: Dla dzieci jednak bym nie polecał :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: FortArt »

Wydaje mi się, że będziecie się bardzo dobrze bawić przy Panic on Wall Street. Jest to absolutnie genialna imitacja giełdy papierów wartościowych w starym stylu, w której musisz się dogadać co do zasad transakcji i masz na to bodaj 2 minuty :)
Niestety nie ma szans by działo na 2 os. Ale z dziećmi (swoimi rodzonymi czy takimi przyszywanymi z klubu planszówkowego ;) ) spokojnie dacie radę.

Chicago Express też weź na celownik (niby od 2 osób, ale nie widzę tego). Na dwie chodzi Carson City (jeśli odpowiada Ci biznes na Dzikim Zachodzie z ryzykiem złupienia) i Wysokie Napięcie - Zostań Menadżerem.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
maly193
Posty: 46
Rejestracja: 08 kwie 2013, 12:04
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: maly193 »

Wysokie Napięcie - Zostań Menadżerem W 2 osoby a czasem nawet w 3 jeśli w tym samym składzie jest strasznie przewidywalne i po 6-7 grach każdy budował praktycznie to samo z niewielkimi zmianami które wymuszała zmiana ceny energii. Dopiero przy 4 osobach jest chaos, licytowanie i znikające błyskawicznie roboty.

Na 2 osoby szkoda kasy.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: adikom5777 »

Ground Floor - prowadzenie i rozwijanie własnego biznesu. Działa od 2 do 6 osób
Awatar użytkownika
Klasz
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2013, 20:13

Re: Inwestycje, biznes, prawa rynku...

Post autor: Klasz »

Może Batavia się spodoba. Jest tu skupywanie towarów, licytacje wekslami i wynajmowanie transportu. Grywam w nią rodzinnie i się sprawdza. http://boardgamegeek.com/boardgame/35248/batavia
ODPOWIEDZ