Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 osoby

Post autor: zbajszek »

Forum już kilka razy pomogło więc może i dobrzy ludzie pomogą i tym razem.

Pierwsza gra którą poszukuję to tytuł, który będzie zawierał walkę na arenie, ale rozbudowany o rekrutację wojowników, może jakiś ekwipunek, jakieś inne interakcje. Na razie kandydatem jest Spartacus: A Game of Blood and Treachery razem z dodatkiem (nie wiem czy jest wart, ale zwiększa ilość graczy więc może się przydać). Nic innego w takiej tematyce nie widzę, więc to mój jedyny kandydat, ale może ktoś zaproponuje coś innego, dobrze by było jakby ktoś kto grał w Spartacusie też coś napisał, bo im więcej opinii tym lepiej ;). Zaznaczam, że nie muszą to być klimaty gladiatorów i starożytnego Rzymu mogą to być inne klimaty. Fajnie by było jakby gra zaczynała się od 2 osób (nie warunek) i obsługiwała przynajmniej 3 osoby (to już warunek w sumie optimum było by właśnie 5-6 osób). Skomplikowanie, czy długość raczej nie ma znaczenia dla nas, choć bardzo liczy się klimat, żeby to nie była czysta mechanika, albo abstrakcja, także fajnie by było żeby klimat był odczuwalny.

Druga gra jaką szukam to pozycja która dobrze działa na 3 osoby. Ostatnio zauważyłem, że w kolekcji mojej grupy jest problem z grami które chodzą dobrze właśnie na tą liczbę osób, a sam też nie mogłem znaleźć nic ciekawego, więc zwracam się do was o propozycję gry która będzie dobrze chodzić na tą liczbę graczy. Z innych warunków to szukam gry gdzie można wyczuć klimat, raczej nic stricte ekonomicznego więc raczej euro odpada. Co do czasu to też nie ma za dużego znaczenia, choć fajnie by było gdyby grało się dłużej niż rozkładało ;).

To chyba wszystko co do określeń czego szukam :).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: Pierzasty »

Rzuć jeszcze okiem na Władcę Areny.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: MarcinG »

Na trzy osoby idealne jest Le Havre, ale niestety euro odpada
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: Bea »

A próbowałeś Nową Erę? Chodzi świetnie na 2, na 3 i 4 osoby :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: mat_eyo »

Mage Knight, świetny solo i we dwójkę, niezły we trójk, można grać we czwórkę ale downtime zabija.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: mig »

Pierzasty pisze:Rzuć jeszcze okiem na Władcę Areny.
Władca Areny wydawałby się idealny, ale działa tylko na 2 osoby. Nawet chyba żadnych "fanowskich" zasad do trybów wieloosobowych nie ma...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: ananas »

Jest taka gra ale tylko o niej słyszałem, zbadaj sobie jak chcesz.

http://boardgamegeek.com/boardgame/118567/gladiatori
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: windziarz44 »

u nas ostatnio na spotkaniu chłopaki trzaskali w Spartacusa i byli bardzo zadowoleni. Grali w 3 - emocje były, śmiech też (tytułowy Spartakus zatruł się winem). Widziałem, że wykonanie ładne. Także chyba warto.
Awatar użytkownika
Władca Areny
Posty: 221
Rejestracja: 29 wrz 2010, 15:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: Władca Areny »

Władca Areny wydawałby się idealny, ale działa tylko na 2 osoby. Nawet chyba żadnych "fanowskich" zasad do trybów wieloosobowych nie ma...
Można grać dwóch na dwóch, a teraz pracuję nad dodatkiem p&p, który umożliwi granie w trzy osoby.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: mig »

No to sprawa sie wyjaśniła-bierz Wladce Areny. Nie znajdziesz wiele gier bardziej odpowiadających Twoim kryteriów niż ta...

A swoją droga jesli istnieje sensowny tryb 4 osobowy to warto dołożyć go do pudełka. Może przekonać do zakupu niezdecydowanych ( np. mnie;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: Dabi »

Pierwsza gra którą poszukuję to tytuł, który będzie zawierał walkę na arenie, ale rozbudowany o rekrutację wojowników, może jakiś ekwipunek, jakieś inne interakcje. Na razie kandydatem jest Spartacus: A Game of Blood and Treachery razem z dodatkiem (nie wiem czy jest wart, ale zwiększa ilość graczy więc może się przydać). Nic innego w takiej tematyce nie widzę, więc to mój jedyny kandydat, ale może ktoś zaproponuje coś innego, dobrze by było jakby ktoś kto grał w Spartacusie też coś napisał, bo im więcej opinii tym lepiej ;). Zaznaczam, że nie muszą to być klimaty gladiatorów i starożytnego Rzymu mogą to być inne klimaty. Fajnie by było jakby gra zaczynała się od 2 osób (nie warunek) i obsługiwała przynajmniej 3 osoby (to już warunek w sumie optimum było by właśnie 5-6 osób). Skomplikowanie, czy długość raczej nie ma znaczenia dla nas, choć bardzo liczy się klimat, żeby to nie była czysta mechanika, albo abstrakcja, także fajnie by było żeby klimat był odczuwalny.

Odpowiedź jest prosta.
Bierz Spartacusa w ciemno bo to jest gra której poszukujesz. Spełnia wszystkie możliwe kryteria które wymieniłeś.

- masz dbanie o finansową stronę swojego ludus
- masz rekrutację niewolników, gladiatorów w formie agresywnej licytacji
- gladiatorzy są szkoleni w różnych stylach (jeśli się zdecydujesz na inwestycję w treningi)
- masz mnóstwo interakcji - wbijanie noża w plecy, brudne zagrywki aby okraść, oszukać, wykorzystać innego Dominusa. Gra zapewnia bardzo dobry silnik do negocjacji i tego typu rozrywek
- jeśli chodzi o samą Arenę to nie jest tylko walka ale również organizacja jej (licytujesz ten zaszczyt) związana z zaproszeniem innych graczy na Arenę ( niektórzy bardzo nie chcą się tam znaleźć odmowa jest bolesna więc najlepiej zapraszać tych któzy nie będą szczęśliwi jak się tam znajdą lub tych którzy nam zapłacą) , potem następują zakłady o wynik walki. No i bardzo przyjemny aspekt bycia organizatorem - decydujesz unosząc lub opuszczając kciuk o życiu lub śmierci pokonanych gladiatorów. Łapówki oraz przysługi mile widziane.
- działa zarówno na 3 jak i na 4 graczy (4 idealnie) a z dodatkiem (czekam na niego) można grać w 5-6 graczy
- duża zmienność rozgrywki (grałem bez dodatku póki co a za każdym razem inne są losy tego co się dzieje na Arenie i wokół niej)
- gra trwa tyle ile podali na pudełku - wariant standardowy z tłumaczeniem zasad to około 2,5 godziny z kompletem graczy.
- wykonanie jest bardzo dobre
- mechanizmy które są umieszczone są bardzo dobrze powiązane z tematem. Na tyle, że klimat udziela się również tym którzy nie widzieli serialu. Ci co widzieli i lubią to mają dodatkowy smaczek.
- 4 z dodatkiem 6 zróżnicowanych frakcji - o dobrym balansie.

Jeśli ma być coś poza walką i gra ma mieć klimat to zdecydowanie będziesz zadowolony.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: rzaba »

Dabi pisze:
Pierwsza gra którą poszukuję to tytuł, który będzie zawierał walkę na arenie, ale rozbudowany o rekrutację wojowników, może jakiś ekwipunek, jakieś inne interakcje. Na razie kandydatem jest Spartacus: A Game of Blood and Treachery razem z dodatkiem (nie wiem czy jest wart, ale zwiększa ilość graczy więc może się przydać). Nic innego w takiej tematyce nie widzę, więc to mój jedyny kandydat, ale może ktoś zaproponuje coś innego, dobrze by było jakby ktoś kto grał w Spartacusie też coś napisał, bo im więcej opinii tym lepiej ;). Zaznaczam, że nie muszą to być klimaty gladiatorów i starożytnego Rzymu mogą to być inne klimaty. Fajnie by było jakby gra zaczynała się od 2 osób (nie warunek) i obsługiwała przynajmniej 3 osoby (to już warunek w sumie optimum było by właśnie 5-6 osób). Skomplikowanie, czy długość raczej nie ma znaczenia dla nas, choć bardzo liczy się klimat, żeby to nie była czysta mechanika, albo abstrakcja, także fajnie by było żeby klimat był odczuwalny.

Odpowiedź jest prosta.
Bierz Spartacusa w ciemno bo to jest gra której poszukujesz. Spełnia wszystkie możliwe kryteria które wymieniłeś.

- masz dbanie o finansową stronę swojego ludus
- masz rekrutację niewolników, gladiatorów w formie agresywnej licytacji
- gladiatorzy są szkoleni w różnych stylach (jeśli się zdecydujesz na inwestycję w treningi)
- masz mnóstwo interakcji - wbijanie noża w plecy, brudne zagrywki aby okraść, oszukać, wykorzystać innego Dominusa. Gra zapewnia bardzo dobry silnik do negocjacji i tego typu rozrywek
- jeśli chodzi o samą Arenę to nie jest tylko walka ale również organizacja jej (licytujesz ten zaszczyt) związana z zaproszeniem innych graczy na Arenę ( niektórzy bardzo nie chcą się tam znaleźć odmowa jest bolesna więc najlepiej zapraszać tych któzy nie będą szczęśliwi jak się tam znajdą lub tych którzy nam zapłacą) , potem następują zakłady o wynik walki. No i bardzo przyjemny aspekt bycia organizatorem - decydujesz unosząc lub opuszczając kciuk o życiu lub śmierci pokonanych gladiatorów. Łapówki oraz przysługi mile widziane.
- działa zarówno na 3 jak i na 4 graczy (4 idealnie) a z dodatkiem (czekam na niego) można grać w 5-6 graczy
- duża zmienność rozgrywki (grałem bez dodatku póki co a za każdym razem inne są losy tego co się dzieje na Arenie i wokół niej)
- gra trwa tyle ile podali na pudełku - wariant standardowy z tłumaczeniem zasad to około 2,5 godziny z kompletem graczy.
- wykonanie jest bardzo dobre
- mechanizmy które są umieszczone są bardzo dobrze powiązane z tematem. Na tyle, że klimat udziela się również tym którzy nie widzieli serialu. Ci co widzieli i lubią to mają dodatkowy smaczek.
- 4 z dodatkiem 6 zróżnicowanych frakcji - o dobrym balansie.

Jeśli ma być coś poza walką i gra ma mieć klimat to zdecydowanie będziesz zadowolony.
a z dodatkiem jest jeszcze lepiej: 2 dodatkowe domy gladiatorów, wiecej gladiatorów, wiecej niewolników, wiec ekwipunku (wypasionego! i przegietego!), możliwosc walki druzynowej 2 na 2 (Primus), fajne nowe karty intryg - najlepiej wydane 26 euro w tym roku! Na ch... Jowisza, musisz to miec! ;)))
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra o "gladiatorach" oraz coś dobrze chodzącego na 3 os

Post autor: zbajszek »

Władca Areny brzmi ciekawie, ale widzę że bardziej jest to skirmish, gdzie dodatkowo tworzy się własne postacie. Więc chyba jednak wezmę Spartacusa na chwilę obecną, ale WA będę obserwował i jak zasady dla 4 osób bedą ciekawe to pewnie też kupię. A jak ktoś we Wrocku lub okolicach ma WA to chętnie poznam na żywo ;).

Co do gier 3 osobowych Le Havre jest spoko, ale jednak to nie to czego szukamy, Nowa Era jak dla mnie jest typową optymalizacją i cieżko tam z klimatem, przynajmniej ja za bardzo go nie czułem. Co do Mage Knight to gra jest fajna, ale mnie nie porwała tak jak dużo osób tutaj. Także może coś jeszcze co dobrze na 3 osoby chodzi?
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
ODPOWIEDZ