Pogodzić niemożliwe

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lunatyk1900
Posty: 21
Rejestracja: 22 paź 2013, 14:41
Lokalizacja: Poznań

Pogodzić niemożliwe

Post autor: lunatyk1900 »

Znajoma poprosiła mnie o pomoc; otóż ma faceta, ów facet jest graczem odkąd sięga pamięcią. Ona natomiast jak o niej mówi, jest agralna, ostatnio grała w cokolwiek w szkole podstawowej czyli kilkanaście lat temu, i było to pewnie makao, lub coś podobnego. Na zbliżające się święta postanowiła zrobić mu prezent, a właściwie dwa. Po pierwsze: kupić grę, a po drugie: spróbować się wciągnąć i grać razem z nim. Potrzeba zatem tytułu który spełni następujące wymagania:

1) Gra planszowa (nie karciana).
2) Jako że nic innego nie posiadają, musi to być danie główne, a nie przerywnik wieczoru gier.
3) Działająca już od 2 osób.
4) Dla osoby A i B:
-) Osoba A: facet lat 27. W wieku licealnym grający w Magic the gathering, Ryzyko, Magia i Miecz, a także w jakieś inne mózgożerne pozycje. Później z tego co zrozumiałem stracił ekipę do grania, ale od tamtej pory jest nałogowym graczem pecetowym.
-) Osoba B: dziołcha lat 26. Agralna. Od kilkunastu lat nie przyszło jej przez myśl żeby w coś zagrać. Pamięta że w podstawówce zagrała w kaczki na pegazusie i wspomina o tym ze znudzeniem. Wymiguje się od kalambur na imprezach.
5) Klimat: dowolny.
6) Negatywna intereakcja: dozwolona.
7) Kooperacja: dozwolona.
8 ) Cena: brak limitu.

Sugestie? Na razie pomyślałem o Carcassonne, od razu z kilkoma dodatkami: kupcy i budowniczowie, karczmy i katedry, hrabia, król i rzeka.+
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Pogodzić niemożliwe

Post autor: Rocy7 »

Jednym slowem potrzebujesz czegos co nie odrzuci poczatkujacego i nie zanudzi doswiadczonego gracza? (poniewaz zas poczatkujaca chce sie wciagnac w hobby gry podobajace sie kobietom bylyby sensowne). Na razie nic nie polece bo wolabym znac wiecej szczegolow by zwiekszyc szanse ze gra chwyci:) Czy wersja jezykowa ma znaczenie? Jak rozumniem nie moze byc to gra na 2 osoby ale na wiecej z dobra opcja na dwojke? 4,5 osobowa? Dopuszczalny czas gry, godzina, dwie, dluzej? Gry klimatyczne? Czy raczej bez tematu w stylu smoki, trolle itp.? Ulubiona tematyka? Wladca Pierscieni ,Swiar Dysku, Star Trek, Star Wars itp.? Stopien komplikacji zasad? Dla gracza A pewnie to nie problem ale B to zalezy czy bedzie jej sie chcialo czytac powiedzmy 30 stronnicowa instrukcje:P
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: Pixa »

Carcassone znudzi chlopaka - nie bedzie to dla niego jakies wielkie wyzwanie.

Wydaje mi sie, ze dobrym pomyslem moglaby byc tutaj Suburbia - budujemy swoje miasta dbajac o przychod i reputacje. Mojej dziewczynie bardzo sie spodobala ta gra, mnie rowniez. Mozna poglowkowac, jednoczesnie zasady sa proste i nie jest jakos strasznie mozgozerna. Swietnie sie skaluje i dziala bardzo dobrze na 2,3 i 4 osoby. Negatywna interakcja ograniczona (mozna zabrac komus potrzebny kafelek, wystepuje tez rywalizacja o dodatkowe cele). Losowosc dosc mala - nie wiemy jakie kafleki beda nastepne, zawsze wybierami jeden z siedmiu dostepnych.

Tutaj videorecenzja: http://www.youtube.com/watch?v=1ERCrCQ1UhU

Cena okolo 120 zl.
Czas gry okolo 50-60 minut na 2 osoby.

Ewentualnie jeszcze Robinson, choc tutaj obawiam sie o zniechecenie ze strony dziewczyny - dluga instrukcja, choc w zasadzie wszystkie dostepne czynnosci sa logiczne.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
lunatyk1900
Posty: 21
Rejestracja: 22 paź 2013, 14:41
Lokalizacja: Poznań

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: lunatyk1900 »

Rocy7 pisze:Jednym slowem potrzebujesz czegos co nie odrzuci poczatkujacego i nie zanudzi doswiadczonego gracza? (poniewaz zas poczatkujaca chce sie wciagnac w hobby gry podobajace sie kobietom bylyby sensowne). Na razie nic nie polece bo wolabym znac wiecej szczegolow by zwiekszyc szanse ze gra chwyci:) Czy wersja jezykowa ma znaczenie? Jak rozumniem nie moze byc to gra na 2 osoby ale na wiecej z dobra opcja na dwojke? 4,5 osobowa? Dopuszczalny czas gry, godzina, dwie, dluzej? Gry klimatyczne? Czy raczej bez tematu w stylu smoki, trolle itp.? Ulubiona tematyka? Wladca Pierscieni ,Swiar Dysku, Star Trek, Star Wars itp.? Stopien komplikacji zasad? Dla gracza A pewnie to nie problem ale B to zalezy czy bedzie jej sie chcialo czytac powiedzmy 30 stronnicowa instrukcje:P
Rocy7 pisze:Jednym slowem potrzebujesz czegos co nie odrzuci poczatkujacego i nie zanudzi doswiadczonego gracza? (poniewaz zas poczatkujaca chce sie wciagnac w hobby gry podobajace sie kobietom bylyby sensowne). Na razie nic nie polece bo wolabym znac wiecej szczegolow by zwiekszyc szanse ze gra chwyci:) Czy wersja jezykowa ma znaczenie? Jak rozumniem nie moze byc to gra na 2 osoby ale na wiecej z dobra opcja na dwojke? 4,5 osobowa? Dopuszczalny czas gry, godzina, dwie, dluzej? Gry klimatyczne? Czy raczej bez tematu w stylu smoki, trolle itp.? Ulubiona tematyka? Wladca Pierscieni ,Swiar Dysku, Star Trek, Star Wars itp.? Stopien komplikacji zasad? Dla gracza A pewnie to nie problem ale B to zalezy czy bedzie jej sie chcialo czytac powiedzmy 30 stronnicowa instrukcje:P
Dzięki za zainteresowanie Rocy7, już śpieszę z dalszymi szczegółami:

1) Wersja językowa: polska
2) Na 2 graczy z możliwością na więcej, np od 2 do 4.
3) Dopuszczalny czas gry: na długie zimowe wieczory, od 30min do 3h.
4) Klimat: on kocha fantasy, ona stosunek obojętny do tegoż gatunku. Także klimat/temat gry dowolny, jest właściwie sprawą drugorzędną.
5) B nie będzie się chciało czytać instrukcji, ale na pewno nie będzie musieć; A z radością i entuzjazmem wszystko cierpliwie wytłumaczy. Jednak w dalszym ciągu to ma być również dla kogoś kto mimo wszystko nigdy w nic nie grał i nie wie nawet czy to polubi.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: sirkozi »

Pixa pisze:Carcassone znudzi chlopaka - nie bedzie to dla niego jakies wielkie wyzwanie.
Gracze turniejowi, czyli głównie faceci, mają zapewne inne zdanie. :wink:

Jak dla mnie Carcassonne będzie dobrym wyborem. Ale na początek maksymalnie 1 dodatek. Najfajniejsze są podane w pierwszym poście i coś z tego bym wybrał. Gra się komplikuje przy większej liczbie dodatków i to może być problemem. I jak się nie spodoba to zostaje się z 2 pudłami straconych pieniędzy, a nie 4 czy 5.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: Yavi »

Z gier, w które chętnie gramy, a które spełniają wymagania poleciłbym:
a) Świat Dysku: Ankh-Morpork - spora dawka losowości i negatywnej interakcji, ładne wykonanie, tematyka niezbyt nachalna - dla kogoś kto to lubi będzie zaletą, inne osoby jej nie odczują. Czas gry 30-60 minut. Zasady są dość proste i intuicyjne, po przeczytaniu instrukcji i rozegraniu 1-2 gier nie powinno być z nimi problemów. 2-4 graczy.
b) Seasons (Pory roku) - planszówka oparta o karty, posiada bardzo ładne, kolorowe ilustracje kart. Z minimalną ilością negatywnej interakcji, gra polega na zbieraniu punktów (kryształów i kart).
Zasady również proste, bez problemu do wytłumaczenia. Czas gry około 40-60 minut. 2-4 graczy.
c) Claustrophobia - niestety, jedynie na dwóch graczy. Asymetryczna (demony kontra ludzie, demonami gra się łatwiej), ze scenariuszami i figurkami. Również ładnie wykonana i również dość prosta.

Tak jak pisałem, są to gry, które posiadamy i w które narzeczona chętnie grywa ze mną. Na początek polecałbym chyba coś losowego, skoro jedna z osób jest "agralna" to wątpię, aby chciało się jej siedzieć nad kawałkami drewna i kombinować co zrobić, żeby zyskać 1-2 żetony zwycięstwa więcej niż przeciwnik ;) Gry losowe (w naszej opinii) są zabawne i emocjonujące. Większości niegrających znajomych bardzo podobał się Świat Dysku:A-M i moim zdaniem to byłaby dobra opcja. Doświadczonego gracza nie znudzi, a nowego powinna zaciekawić.

e: Wszystkie podane gry mają krótkie instrukcje (Ankh-Morpork chyba najkrótszą).
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: sirkozi »

Seasons dla kogoś kto grał w Magica będzie słabym wyborem.

Natomiast Świat dysku i jego losowość będą w porządku dla fana Magii i Miecza oraz Ryzyka.

Ticket to Ride? Gra jest dobra dla początkujących i wydaje mi się lubiana też przez graczy doświadczonych. Istnieje nawet scena turniejowa.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: Yavi »

sirkozi pisze:Seasons dla kogoś kto grał w Magica będzie słabym wyborem.
Nie zgodzę się - zarówno narzeczona jak i ja przez kilka ładnych lat dość intensywnie graliśmy w M:tG, a Pory Roku nam podeszły.
Naturalnie nie w kategorii zamiennika Magica, lecz lekkiej, w miarę szybkiej i przyjemnej gry.
Chociaż, tak jak piałem, z trzech podanych wcześniej gier wybrałbym ŚD:A-M jako pierwszą.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: Pixa »

sirkozi pisze: Ticket to Ride? Gra jest dobra dla początkujących i wydaje mi się lubiana też przez graczy doświadczonych. Istnieje nawet scena turniejowa.
Tu jest problem ze skalowaniem - Nordic Countries na 2-3 osoby albo Europa na 4-5.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: adam_k27 »

Proponuję Epokę Kamienia. Proste i intuicyjne zasady, niski próg wejścia i przepiękna plansza i elementy powinny przyciągnąć nawet agralnych, zaś sama rozgrywka nie jest banalna ani schematyczna, można trochę pokombinować dzięki czemu też gracze bardziej zaawansowani będą się dobrze bawić.
WilliePionek
Posty: 35
Rejestracja: 11 gru 2013, 22:44

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: WilliePionek »

Osobiście polecam Pandemię. Sam jako trochę bardziej zaawansowany gracz świetnie bawię się grając w Pandemię z drugą połówką. Zasady bardzo proste i przejrzyste, rozgrywka bywa bardzo emocjonująca, świetnie gra się w 2 jak i 4 osoby. Regrywalność na wysokim poziomie, szybki setup.

+1 dla Robinsona. Ta gra miażdży klimatem, mechanika świetnie odzwierciedla pobyt na bezludnej wyspie, zasad co prawda trochę jest, ale jeśli A przeczyta i ogarnie, to bez większego problemu wytłumaczy je B. Ceną nie zabija, bo za pudło wypchane po brzegi naprawdę dobrej jakości elementami zapłacimy coś około 130zł. Przy okazji jest już jeden dodatek i kilka dobrych scenariuszy w sieci.

+1 dla Carcassonne z 1-2 dodatkami.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: kudlacz135 »

Odnośnie Seasons to prawda, sam byłem zapalonym Magick'owcem, a gra podeszła osobom związanym w najróżniejszym stopniu z MtG. Small World wydaje się być optymalną pozycją, a też skaluje się do wersji na dwóch graczy podobnie jak Seasons, które też polecam. Obie gry spełniają wymóg wersji polskiej, a do tego tematyka jest lekko(przez ładne grafiki, które naprawdę cieszą oko) fantastyczna, z lekkim przymrużeniem oka, więc nie zanudzają osób (również złożonością zasad), które chcą się przekonać do planszówek, a rozgrywki mają pewną część związaną z planowaniem gry lubianą przez bardziej doświadczone osoby. Zwłaszcza jeśli miło chce się spędzić czas przy grze, to w/w pozycje powinny trafić w wymagania.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Pogodzić niemożliwe

Post autor: Rocy7 »

Z tego co znam osobiscie polece Swiat Dysku z zaznaczeniem ze nie jest to gra idealna dla dwoch osob. Na 3-4 dziala lepiej co nie znaczy ze na dwie jest zle. Jest to gra szybka (godzinka) co najwyzej srednio skomplikowana i dosc dynamiczna. Jesli pewna doza losowosci i sporo negatywnej interakcji nie przeszkadza to polecam.

Smallworld na forum wiele osob bylo zawiedzionych opcja na dwoch graczy tez gralem i podzielam te odczucia.

Szkoda ze w gre nie wchodza tytuly nie spolszczone bo zarowna dla mnie jak i mojej dziewczyny Lords of Waterdeep calkowicie zdetronizowalo Dysk.

W kwestii Robinsona nie probowalem ale z opinii innych graczy gra ma 2 wady wysoki prog wejscia skomplikowanie zasad i czeste przegrane z gra, jako gateway wiec moze byc nienajlepszym wyborem.

Klimatyczna gra fantasy ktora moglaby byc ciekawa jest Descent Wedrowki w Mroku 2 edycja. Jednak nigdy nie gralem w niego na 2 osoby zas losowosc niektorym przeszkadza. Plusem Descenta jest z pewnoscia duza ilosc scenariuszy oraz regrywalnosc jednak na dwoch moze nie byc najlepszym wyjsciem. Sa tez problemy z balansem sil.

Ogolnie wiekszym problemem jest z reguly dobra opcja na 2 graczy oraz dobra opcja na wiecej osob niz pogodzenie gracza A z B:)
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: godpuppet »

+ 1 dla Robinsona Crusoe.

Można spróbować Pupili Podziemi - tu może być pewien kłopot z koleżanką, bo gra jest dość trudna. Ja akurat testowałem na żonie (grywa dość rzadko, trzeba namawiać) i poradziła sobie nieźle z ogarnięciem i gra się spodobała, więc jest promyczek nadziei:) a gra jest śliczna...

Można też spróbować Dominion, jakiś czas temu pokazałem maniakowi karcianek (ścisła czołówka w Call of Cthulhu, sędzia Magica) i się spodobało. Gra jest prosta, więc i początkujący ogarnie, choć nie każdemu zapewne podpasuje.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: watman »

+1 dla Seasons/Pory Roku

Gralem w M:tG jakis pierdyliard lat, w planszówki dość ostro pogrywamy już 5 lat przy czym ja wolę cięższe tytuły a asia nie przepada za niczym cięższym od Ticket to Ride, a Seasons siadło nam obojgu bardzo fajnie :)
Ewentualnie Na Chwałę Rzymu, ale to lepiej działa w pełnym składzie niż na dwoje :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: mat_eyo »

Pupili odradzam, według mnie we dwójkę gra się wyczuwalnie słabiej niż w pełnym składzie. Poza tym gra, jak to u Chvatila, ma dużo małych zasad. Osobie, która grała wcześniej tylko w Eurobiznes będzie bardzo ciężko to ogarnąć.

Ja nowych propozycji nie podrzucę, natomiast dam +1 dla Robinsona i Cllaustrophobii.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: DarkSide »

Ponieważ mam na sumieniu co najmniej kilkanaście osób, które wciągnąłem w nałóg planszówkowy, mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć że są dwa tytuły, które zawsze chwytają jeśli chodzi ludzi którzy stykają się pierwszy raz z nowoczesną planszówką:

- Carcassonne podstawka + 2 dodatki: Karczmy i Katedry , Kupcy i Budowniczowie (świetny jest Big Box 4 z 2012 roku ale obecnie nie do dostania przed Świętami lub za ciężkie pieniądze - wiem bo szukałem na prezent)

- Pory Roku - piękne wydana, podejdzie zarówno płci pięknej jak i tej drugiej ;)

Obie gry wręcz uwodzą świeżaków, przez ludzie łapią bakcyla od pierwszej rozgrywki. Przy tym dobrze się skalują i dobrze się gra w 2 osoby.

p.s. Jako wielki fan Robinsona odradzam go dla osób nie obytych. Mnogość zasad może zniechęcić osoby które nigdy nie grały w cięższe tytułu. No i nie każdy lubi kooperację.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
lunatyk1900
Posty: 21
Rejestracja: 22 paź 2013, 14:41
Lokalizacja: Poznań

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: lunatyk1900 »

Dziękuje wszystkim za cenne sugestie. Przedstawiłem wasze propozycje, opowiadając o każdej pozycji. Wybór padł na Carcassonne.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: Hiu »

lunatyk1900 pisze: 4) Klimat: on kocha fantasy, ona stosunek obojętny do tegoż gatunku. Także klimat/temat gry dowolny, jest właściwie sprawą drugorzędną.
Poplakalem sie :)

Jezeli kooperacja to warto w robinsona (jezeli to on przeczyta instrukcje)
Jezeli competitive - to moze jakies euro (duzo polecanych tytulow jest - ale na 2 osoby to slabo) - znowu - jezeli to on przeczyta instrukcje
Jezeli adventure - fantasy - to Descent 2nd edition (on czyta instrukcje)
Jezeli jezyk nie ma znaczenia to duzo tego jest:
- Bioshock - siege of columbia
- Battlelore 2nd edition
- Dark Darker Darkest (coop)
- Last night on earth
- Fortune and glory

ostatnie dwie to typowe ameritrasze.

Jezeli mam cos na grubo polecic - to War of the ring (bardzo 2-osobowa gra - ale dla niego instrukcja - moze nie podolac) :) szczegolnie ze wybor padl na carcassone. Ale w/w lista do obgadania na przyszlosc.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: sirafin »

lunatyk1900 pisze:2) Jako że nic innego nie posiadają, musi to być danie główne, a nie przerywnik wieczoru gier.
Jak dla mnie Carcassonne był zawsze dobry jako przerywnik właśnie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Pogodzić niemożliwe

Post autor: charlie »

Osobiście nie jestem zachwycony tą grą, ale jak przeczytałem wątek to sumienie podpowiada mi polecić Neuroshimę Hex. Oczywiście tylko dla dwóch osób się nadaje, ale myślę, że podstawą w tym wypadku jest spędzanie czasu przez konkretną parę.
ODPOWIEDZ