I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
tadzik2004
Posty: 21
Rejestracja: 10 sty 2014, 21:34
Lokalizacja: Wrocław - stolica Dolnego Śląska

I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: tadzik2004 »

Przede wszystkim witam wszystkich bo jestem to nowy :)
Szukam gry którą mógłbym grać z żoną, znajomymi i ewentualnie z dziećmi jak odwiedzą "starych"
Jak więc można zauważyć z racji wieku piaskownicy i przedszkola już nie pamiętamy :wink: ale nie czujemy się starymi ramolami :lol:
Bardzo mi się podobało RYZYKO to starsze (które bardzo chcę znowu pozyskać ), obecnie męczymy samuraja, scrabble ale ile można?
Kupiłem te nowe Atak maksymalne ryzyko i :(
Nie interesują nas "chińczyki" i wszelkie klony MONOPOLY. Gry internetowe typu ogame,tibia,metin zostawiamy już uzależnionym od ekranów monitorów.
Reasumując szukamy :
-gry planszowej (raczej),w którą można pograć w dwie i więcej osób
-życia zostało niewiele więc nie chcemy tracić wiele czasu na wertowanie instrukcji non stop lub godzinami
-gra musi być choć troszkę mózgożerna o dość wysokiej grywalności
-mile widziana strategia, logika z jakimś elementem losowym
-interakcja ujemna hmm... też chyba powinna być z naciskiem na "chyba"
-branie kredytu na zakup odpada :D
-gra w wersji PL

Jesteśmy z Wrocławia więc jak ktoś ma namiar na niedrogi sklep,hurtownie itp we W-wiu będę wdzięczny.
Oprócz bielma na oku mam teraz neuroshima hex chyba 3,0 :roll:
I to by było chyba na tyle :)


Korzystając z waszych opinii, propozycji na mojej półce już mają stałe miejsce:
Ryzyko
Taluva
Osadnicy z Catanu
Samuraj
Scrabble
Władca Areny
Atak maksymalne ryzyko ( ale mieszka w suterynie ;) )


Miejsce jest jeszcze wiec będę testował :
Świat dysku
i Carcassone
Talisman...

Lista nie jest zamknięta :)
Ostatnio zmieniony 01 lut 2014, 19:30 przez tadzik2004, łącznie zmieniany 3 razy.
W posiadaniu
Spoiler:
Dalej zdecydowanie przytulę Talisman Magia i Miecz i World of Warcraf
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: cezaras »

Awatar użytkownika
tadzik2004
Posty: 21
Rejestracja: 10 sty 2014, 21:34
Lokalizacja: Wrocław - stolica Dolnego Śląska

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: tadzik2004 »

Tertio :):
Piszę tutaj bo potrzebuję porady "starych" wyg planszowych. :wink:
Na zasadzie czytania opisów kupiłem Atak... i leży a nie po to miała być : :evil:
W posiadaniu
Spoiler:
Dalej zdecydowanie przytulę Talisman Magia i Miecz i World of Warcraf
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: cezaras »

no to po to jest poradnik :)

ale chcesz konkrety proszę:
-gry planszowej (raczej),w którą można pograć w dwie i więcej osób
-życia zostało niewiele więc nie chcemy tracić wiele czasu na wertowanie instrukcji non stop lub godzinami
-gra musi być choć troszkę mózgożerna o dość wysokiej grywalności
-mile widziana strategia, logika z jakimś elementem losowym
-interakcja ujemna hmm... też chyba powinna być z naciskiem na "chyba"
-branie kredytu na zakup odpada :D
-gra w wersji PL
1. Zamki Burgundii - nie spełnia tylko ostatniego wymagania, ale gra jest niezależna językowo.
jest troszkę móżgożerna i ma niewielki element losowy
interakcja bardzo umiarkowana
w dwie osoby super, ale w 3 i 4 też.
znam setki osób, które uwielbiają w to grać

2. Puerto Rico
klasyk, świetna giera

3. Ingeniuos (po polsku Geniusz)
gra logiczna, ale z elementem losowym. reguł uczysz się w 3 minuty (to bodajże strona A4) a z każdą grą stajesz się lepszy

4. Ticket to Ride (Wsiąść do pociągu)
kolejny klasyk. Budujesz połączenia kolejowe.
Jakimś minusem jest to, że przy grze w dwie osoby bywa nudnawo (na TTR Europa)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1100
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: Harun »

Najlepiej zacząć od jakiegoś klasyka. Proponują Goa
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: FortArt »

Napisz ile tych dzieci będzie z Wami grało bo tak trudno radzić.

Gdy ja gram w niedziele z rodzicami to w zasadzie istnieje tylko jedna gra Ticket to Ride (Wsiąść do pociągu) w różnym wersjach mapy. Na 2-3 osoby doskonała jest wersja Nordic Countries.

Ale zanim pokazałem im Ticket to Ride grywali jeszcze bardzo chętnie w Kolejkę i Osadników z Catanu (w tę ostatnią nie zagrasz w dwójkę). Jaskinia też się sprawdzała. K2 weź na radar bo to akurat dobrze się skaluje. Bardziej gry logiczne przypomina Taluva.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
tadzik2004
Posty: 21
Rejestracja: 10 sty 2014, 21:34
Lokalizacja: Wrocław - stolica Dolnego Śląska

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: tadzik2004 »

Bardzo dziękuję za wskazówki, dokładnie o takie coś mi chodziło.
Wkręcamy się jakby od nowa w planszówki i ciężko tak się w tym odnaleźć. Czytam opisy a one mi nie mówią wiele.
Rada fachowca bardzo dużo pomaga :)

Dodatkowych graczy czyli dzieci będzie raczej max 2 osoby na raz ale częściej będzie grane w dwie osoby. Więc chodzi o gry, które będą się skalowały o ile dobrze używam terminologii.
W posiadaniu
Spoiler:
Dalej zdecydowanie przytulę Talisman Magia i Miecz i World of Warcraf
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: arturroq »

Puerto Rico +1
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: Pixa »

- Puerto Rico - klasyka gatunku gier ekonomiczno-strategicznych. Kazdy gracz rozbudowuje swoja plantacje, a plony wysyla do Europy. Najdluzsza instrukcja z proponowanych gier (10-12 stron), gra z angielska "easy to learn - hard to master". Mala losowosc, stosunkowo mala negatywna interakcja. Dobrze sie skaluje. Slaba oprawa graficzna.

- Suburbia - czyli budujemy swoje miasta dbajac o przychod i reputacje. Przyjemna gra, malo losowosci, mozna troche poglowkowac. Swietnie sie skaluje, a instrukcja to zaledwie 4 strony.

- Osadnicy z Catanu - swietnia pozycja na gre familijna, niestety od 3 osob. Duzo emocji, spory czynnik losowy. Pomimo wielu partii nadal bardzo lubie. Troszke negatywnej interakcji, handel, losowosc utrudniajaca realizacje super planu i mamy hit na skale swiatowa

Wsiasc do pociagu: Europa lub Nordic Countries - rowniez klasyka gier, budujemy polaczenia kolejowe. Zawsze mnostwo emocji i dobrej zabawy. Niestety ze skalowalnoscia gorzej - Europa na 4-5 graczy, Nordic na 2-3. Pieknie wykonana, cieszy oko.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: splocki »

Puerto Rico +1
Zamki Burgundii +1

Osadników odradzam z powodu dużej losowości. Do pogranie ewentualnie po niedzielnym obiedzie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: Bea »

Wprawdzie to karcianka, ale proponuję grę Dominion. Bardzo dobrze chodzi na 2 osoby, na 4 też. Łatwe zasady i trochę kombinowania. Układ kart początkowy za każdym razem inny co powoduje, że każda partia jest inna. Gra nie jest długa. Możliwość dokupienia dodatków jak się spodoba. Czasami bardzo wciąga;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: BartP »

Nie kupuj Zamków Burgundii jako swojej pierwszej gry. Lepiej zacząć bezpiecznie od czegoś przystępniejszego i kolorowego, czyli absolutne klasyki pokroju Carcassonne, Wsiąść do Pociągu (USA lub Europa, innych lepiej nie bierz, bo łatwo się nadziać na dodatek) czy właśnie Osadnicy z Catanu.
Do bardziej pośmiania się niż rywalizacji świetny jest Dixit.

Uwaga, wszystkie te gry są dość popularne i doczekały się mnóstwa dodatków, więc nie kupuj żadnej z tych gier sugerując się najtańszym wynikiem wyrzuconym przez wyszukiwarkę. Interesuje cię po prostu Carcassonne, a NIE np. Carcassonne: Kupcy i Budowniczowie. Podobnie z innymi, NIE chcesz Żeglarzy z Catanu albo dodatku dla 5-6 osób czy też Dixit: Journey. Interesują Cię podstawowe pudła, które kosztują z reguły więcej niż dodatki i ich cena oscyluje w okolicach 90 - 130 zł (Carcassonne jest tańsze).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: mig »

+1 Puerto Rico, Wsiąść do pociągu (USA raczej), Taluva

a także Qwirkle, Qin, Rummikub, Carcassonne
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: gafik »

Witojcie staruszki ;)
Myślę, że nie brak tu staruszków :P Biorąc pod uwagę, wasze wymagania i to, że sam jestem staruszkiem spokojnie mogę polecić gry:

Stone Age - jeśli lubicie kości
Carcassone - jeśli lubicie puzzle
Qwirkle - do zastąpienia scrabbli
Zakazana Wyspa - do współpracy

Ciekawe i spokojne gry to jeszcze:

Kingdom Builder, Yspahan, Finca, Puerto Rico...

No chyba, że nie chcecie spokojnych gier (dla staruszków ;) ), tylko ostrą naparzankę, to wtedy inne propozycje będą :mrgreen:
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: asiok »

+1 dla Puerto Rico
+1 Ticket to Ride - fajne ale po jakimś czasie może się znudzić. Jeżeli na 2-3 osoby to zdecydowanie lepsza jest wersja Nordic Countries, o której pisze FortArt

minus dla Osadników - strasznie losowi potrafią być
minus dla Dominiona - dla mnie (subiektywnie) to straszna nuda


I jeszcze dorzucę dwie propozycje:

Rummikub - rodzaj "kierek" karcianych tylko z żetonami. Bardzo dobrze wydane, proste reguły, duża regrywalność.

Alhambra - ja osobiście nie przepadam ale wciągnąłem kilka osób w planszówkowanie właśnie Alhambrą i do dzisiaj mnie nim męczą :)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: RunMan »

Witamy na forum! :)

Jak dla mnie najlepiej pod kryteria wydaje się podpasowywać Stone Age, brak jedynie negatywnej interakcji. Dodatkowo dopisać się mogę do Wsiąść do Pociągu, Carcassonne (choć trzeba mieć na uwadzę, że podstawowa wersja, bez żadnych dodatków nie jest zbyt porywająca). Z innej beczki - wyłącznie dwuosobowa gra z masą negatywnej interakcji - Basilica



No i jeszcze jedna kwestia - gry kooperacyjne. Specyficzna rozgrywka, nie każdemu podpasuje, więc być może nie na pierwszy zakup, ale docelowo warto spróbować: tutaj można polecić dość podobne do siebie mechanicznie, ale z inną tematyką: Pandemic oraz Zakazaną Wyspę. Jeżeli udałoby się pograć w więcej osób, to gra o nieco innym charakterze, wymagająca wyobraźni i kreatywności - Tajemnicze Domostwo.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2081
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 392 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: walkingdead »

tadzik2004 pisze: Jesteśmy z Wrocławia więc jak ktoś ma namiar na niedrogi sklep,hurtownie itp we W-wiu będę wdzięczny.
Jeśli chodzi o kupowanie gier, to warto przeanalizować oferty sklepów internetowych,które według mnie, oferują ceny bardziej przystępne niż sklepy stacjonarne.
Ośmielę się nawet stwierdzić,że zapewne większość ludzi na tym forum zaopatruje się w gry planszowe online. Ceny w sklepach internetowych są bardzo konkurencyjne, a często pojawiają się również rabaty i dodatkowe promocje.
Dla osób ostrożnie podchodzących do zakupów online, powstał nawet temat pozwalający na ocenę jakości oferowanych przez sklepy usług:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =34&t=7495
Przydatna "porównywarka" cen:
http://i-szop.pl/
Tutaj informacje o sklepach oferujących planszówki (także stacjonarnych)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =34&t=1120
Zerknijcie również do działu związanego ze sklepami, wiele sklepów na bieżąco informuje tam o swoich aktualnych promocjach.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=34

P.s
Bardzo spodobał mi się styl wypowiedzi autora tematu. :D
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: Pixa »

Zdecydowany minus dla Rummikuba - lepiej wziac dwie talie kart i pograc w remika. Roznica jest taka, ze w Rummikubie zamiast kart sa plastikowe zetony.

Nad Carcassone tez bym sie zastanowil - jakos nigdy mnie nie ciagnelo do tej gry.

Co do stacjonarnych sklepow we Wro to najpopularniejsze sa dwa - Bard na Kuzniczej (albo Szewskiej; w kazdym badz razie kolo Instytutu Historycznego) oraz Planszoweczka w Astrze. Czasami jednak (jak juz ktos wspomnial) lepiej zamowic on-line, bo wychodzi taniej. Chodz z drugiej strony przy kosztach wysylki na poziomie 20 zl przy zamawianiu jednej gry wychodzi podobnie.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: mr.big »

Neuroshima jakoś ani mi ani mojej żonie nie podeszła. Leży i kurzy się...

W Rummikub wczraj zagraliśmy bo znajomi przynieśli. Nie polecam jeżeli szukasz czegoś ciekawszego niż Chińczyk :D


Polecam:

Wsiąść do Pociągu (Ticket to Ride)
Osadnicy z Catanu - ktoś napisał że tylko od 3 graczy. My z żoną graliśy we 2 wiele razy i fajnie się grało. Gra bardzo losowa.
Epoka Kamienia (Stone Age)

To stosunkowo proste i szybkie gry. Zagracie, zobaczycie. Spodoba się to kupicie coś bardziej złożonego :D
Możesz poszukać w dziale używanych na forum:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=53
goran
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2014, 01:19

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: goran »

Kierując się sentymentem zacząłem szukać w sieci informacji na temat nowego wydania Magii i Miecz. Kiedyś posiadałem cały zestaw wyd. Sfera. Po lekturze forum odpuściłem sobie temat. Natomiast przez przypadek znalazłem sporo informacji na temat Carcassonne. Kupiłem tą grę z obawą, że nie będę miał z kim grać i albo będę musiał poszukać wersji elektronicznej albo sam stwierdzę, że to strata czasu. Nic podobnego. Gra przyjęła się do tego stopnia, że nawet żonka która chyba średnio lubiła takie formy rozrywki teraz codziennie mnie pyta kiedy gramy. Do tego okazało się, że kilku znajomych chowa po szafach tą grę i jest okazja odświeżyć temat.
Jak dla mnie to ta gra spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Polecam Ci kupić podstawę i 2 pierwsze dodatki ;) To koszt ok. 130-140 zł (sama podstawa ok. 60zł). Moim zdaniem warto.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: rastula »

Dobrze chodzą na 2 osoby a więcej im "nie przeszkadza"

Turn und Taxis
Suburbia
Taluva
CV
Roll Through the ages

Tylko na 2 osoby
Metallum
Duke
111
Jaipur
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 10:44 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: Bea »

edit: Niedoczytane - skasowane :)
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 10:10 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: pieprzowa »

Kolega wyżej nie poleca magii i miecza, tylko carcassone : ) sam zaznaczył, że zrezygnował z zakupu.
+1 dla Pandemii i od siebie dodam Dziedzictwo: Testament Diuka powinno się dobrze sprawdzic : )
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: Bea »

pieprzowa pisze:Kolega wyżej nie poleca magii i miecza, tylko carcassone : ) sam zaznaczył, że zrezygnował z zakupu.
+1 dla Pandemii i od siebie dodam Dziedzictwo: Testament Diuka powinno się dobrze sprawdzic : )
Zgadza się. Skasowałam moją wypowiedź. Przepraszam :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: I W CO MAMY GRAĆ MY STARZY?

Post autor: Pixa »

rastula pisze: Suborbia
Suburbia ;-) Swoja droga niewiele jest gier, ktore tak dobrze sie skaluja. Gralem juz w kazdej konfiguracji - od 2 do 5 graczy (zrobilem sobie swoj tor reputacji/przychodu) i zawsze jest git.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ