Cthulhu Wars (Sandy Petersen, Lincoln Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Cthulhu Wars (Sandy Petersen, Lincoln Petersen)

Post autor: Valarus »

Gra dotarła już do graczy na całym świecie, można więc chyba spokojnie założyć wątek.

Kto miał już okazję zagrać? Jak opinie?

Ja po dwóch partiach jestem bardzo zadowolony. Prostsza wersja Chaosu w Starym Świecie. Każdą stroną gra się zupełnie inaczej. Łatwiejsza do nauczenia niż Chaos (nie trzeba pilnować aż tylu elementów i pamiętać, co następuje w poszczególnych fazach) i bardziej przyjazna dla nowych graczy. Nie jestem pewien, czy po kilku partiach nie zrobi się powtarzalna, ale na tę chwilę nic na to nie wskazuje - dzięki temu, że nowe zdolności dla rasy zdobywamy w dowolnej kolejności, można kombinować z ich łączeniem i strategią. Niedługo na rynku będą też nowe strony konfliktu i mapy.

Wykonanie jest fenomenalne. Można się trochę przyczepić, że plansze graczy powinny być na grubszym papierze, ale oprócz tego wszystko jest świetne. Nie mówiąc już o figurkach, które są niesamowite i robią wielkie wrażenie.

Minusy - cena jest kosmiczna. Oczywiście takie wykonanie musi kosztować, ale mimo wszystko ogranicza to potancjalną liczbę odbiorców.

Ogólnie - bardzo fajny ameritrash średniej ciężkości. Chaosu nie zastąpi, ale jest fajnym odpowiednikiem, jeżeli gracze chcą coś trochę (ale tylko minimalnie) prostszego.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2076
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 143 times
Been thanked: 383 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: walkingdead »

Strasznie byłam ciekawa tej gry, widziałam ją chyba w video z prezentacji z Essen.
W Polsce pewnie tego nie ma?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Valarus »

walkingdead pisze:Strasznie byłam ciekawa tej gry, widziałam ją chyba w video z prezentacji z Essen.
W Polsce pewnie tego nie ma?
W sklepach jako takich jeszcze chyba nie ma nigdzie, na tę chwilę były porozsyłane kickstartery i preordery. Kilka sztuk do Polski na pewno trafiło.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Żucho »

Pewnie to trochę autoreklama, ale pozwolę sobie nadmienić, że wspierając kończącą się powoli wspólną kamapnię Petersen Games i Fabryki Gier Historycznych dotyczącą angielskiej edycji Teomachii, można też przy okazji nabyć Cthulhu Wars w sporo niższej niż normalna cenie :wink:
https://www.kickstarter.com/projects/18 ... theomachy/

Ale fakt, to wciąż jest dużo jak na polskie warunki. Z kolei dostaje się w zamian ogromne pudło wypełnione figurkami...
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 970
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: krecilapka »

Gra całkiem spoko, ale faktycznie trudno jej nie porównywać z Chaosem w Starym Świecie. Trochę odświeżona formuła, ale ideologicznie pokrewne tytuły.
Ale pewnych wad odmówić jej nie można. Podstawową to cena. Jak na polskie warunki to trochę z kosmosu :roll:
Za te 200 baksów dostaje się figurki które po wjechaniu na stół robią wrażenie. Wprawdzie jak na mój gust nie wszystkie zawierają równie dużo efektu "wow". Ale taki Cthulu na przykład, czy tam Hastur są imponujące.
Ale już np. tory Doom i Anihilation to po prostu bieda. Nie takie sobie, ale bieda. Nie wiem jaka to gramatura ale chyba więcej niż 200g nie ma. Wiotkie i w ogóle. Dziwne, że w tytule który ewidentnie stawiał na wykonanie takie coś się trafiło. Wiadomo, karton droższy no ale... Jak dla mnie mogli pudełka nie lakierować, a komponenty zrobić bardziej atrakcyjne. Bo kart gracza także to dotyczy.
Jeszcze jeden zarzut wg mnie, to zbyt mała różnica w wyglądzie pomiędzy figurkami gdy już robi się ciasno na planszy. Przy kolejnych partiach postaci niewątpliwie stają się bardziej rozróżnialne, tym niemniej na początku lukałem na te silhuetki i wcale nie do końca byłem pewien czy właściwą figurkę opisują ;). Ale to drobiazg w sumie, znikający wraz z kolejnymi rozgrywkami.
Czyli póki co największe zastrzeżenia moje budziło wykonanie, a nie mechanika. To chyba dobrze świadczy o tej grze :). U nas rozgrywka przebiegała bez większych zgrzytów, a zasady wydały się dość spójne i nie budzące większych wątpliwości. Odpowiedzi na pytania z końca instrukcji rozwiały nasze wszelkie dylematy.
Niestety ze względu na cenę wielkiej popularności w naszym kraju jej nie wróżę. A szkoda, bo to tytuł mogący dostarczyć sporo przyjemnych zabawogodzin.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: janekbossko »

Mozna juz gdzies u nas kupic?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Musza »

Jeszcze nie, 30tego dopiero została rozesłana do dealerów i przyjęte zamówienia, bo na stanie mieli ograniczoną ilość. Sam czekam na swój pledge z theomachy, który wziąłem w sumie tylko dla CW.

Na BGG jest już dostępna u jednego dealera za... 150$ (a kurs od zakończenia ks theomachy spadł), więc dobra okazja. Problem tylko, że za przesyłkę sprzedający chce $70-$120 w zależności od opcji) :roll:
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 970
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: krecilapka »

Jeśli się dokona zakupu podstawki + wszystkich rozszerzeń i dodatkowych frakcji, to za jedyne 650 $ zyskuje się jeszcze darmową przesyłkę. Okazja jak nic ;).
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Valarus »

Na samą podstawkę też jest darmowa wysyłka - wszystkie zamówienia od wydawcy powyżej 150$ lecą do Europy bez kosztów.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4049
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: AkitaInu »

Gra pojawiła się w ofercie jednego sklepu (p.. ;)) - cena powalająca ale po rabatach wychodzi 550zł, wciąż powala :D
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Musza »

mnie z theomachy na KS wyszło 400zł wiecej, więc chyba jednak niezłą mają cenę :roll:
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Valarus »

Cena chyba najzwyczajniej... logiczna, patrząc na cenę innych gier. Skoro Foridden Stars kosztuje 350 zł (100$) to można było oczekiwać, że CW będzie kosztował ok 700 zł. Jest niżej, więc raczej nie ma na co narzekać, szczególnie jak się ma dostęp do zniżek.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Cthulhu Wars

Post autor: Markus »

@valarus
700 pln za jakąkolwiek grę nie jest logiczne.
Za tą kasę zróbcie sobie fajny weekend majowy :-) więcej wspomnień :-)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Valarus »

Markus pisze:@valarus
700 pln za jakąkolwiek grę nie jest logiczne.
Za tą kasę zróbcie sobie fajny weekend majowy :-) więcej wspomnień :-)
Dawanie 1000 zł za buty nie jest logiczne.
Dawanie 10000 za telewizor nie jest logiczne.
Dawanie 100000 za samochód nie jest logiczne.

A jednak ludzie jakoś to robią.

Inaczej mówiąc - Markus, dajże spokój, o dobrach luksusowych słyszałeś Ty kiedyś? Jak już chcesz iść tym tropem, to kupowanie gier w ogóle nie jest logiczne, bo po co Ci one? Możesz w koncu zamiast tego co weekend sobie jechać na wycieczkę. Pawda jest taka, że są osoby które wyłożą 700 zł i nawet nie spojrzą, bo to dla nich żadne pieniądze, na weekend nie zabranknie. Tak samo jak są ludzie co kupią sobie Ferrari i nie zbiednieją. Trochę inna skala, ale generalnie założenie to samo - jak masz hobby i Cię na nie stać, to gra i za tysiące się sprzeda. O Warhammerze i ogólnie grach bitewnych słyszał kiedyś?

A wspomnienia za 100 lat i tak nie będą nic warte, czy to z weekendu, czy z planszówki :wink:
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Drakkainen »

Markus pisze:@valarus
700 pln za jakąkolwiek grę nie jest logiczne.
Za tą kasę zróbcie sobie fajny weekend majowy :-) więcej wspomnień :-)
Napisał człowiek grający w LCG :lol:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cthulhu Wars

Post autor: kwiatosz »

Markus pisze:@valarus
700 pln za jakąkolwiek grę nie jest logiczne.
Za tą kasę zróbcie sobie fajny weekend majowy :-) więcej wspomnień :-)
Opanowanie świata przez Cthulhu wydaje się konstytuować dobry weekend majowy :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: janekbossko »

Ja sie zlamalem ehhh [WINKING FACE]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 970
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: krecilapka »

Jak otworzysz pudełko z gra to żałował raczej nie będziesz ;).
Chociaż to pudło ze względu na gabaryty może być kłopotliwe w noszeniu. Jak ktoś nie grywa u siebie to jest co tachać ;)

Wysłane z mojego MT11i przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Cthulhu Wars

Post autor: Markus »

Drakkainen pisze:
Markus pisze:@valarus
700 pln za jakąkolwiek grę nie jest logiczne.
Za tą kasę zróbcie sobie fajny weekend majowy :-) więcej wspomnień :-)
Napisał człowiek grający w LCG :lol:
:-) punkt dla ciebie
Rozłożone na "raty" mniej boli

@valarus: volałbym CW na żetonach za 150 pln. Jakość rozgrywki by nie spadła

Planszówki to takie samo "dobro luksusowe" jak książki. No prawie. :-) kupujemy dużo ze względu na różnorodność
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Valarus »

To ciekawe Markus, co powiesz na nową cenę, w tym samym sklepie z resztą - 779.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Markus »

Valarus pisze:To ciekawe Markus, co powiesz na nową cenę, w tym samym sklepie z resztą - 779.
Przypomina to telefon ozdobiony drogimi kamieniami :-) nadal z niego można dzwonić, jest poprostu droższy od zwykłej eedycji :-)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Valarus »

Markus pisze: Przypomina to telefon ozdobiony drogimi kamieniami :-) nadal z niego można dzwonić, jest poprostu droższy od zwykłej eedycji :-)
Oczywicie. Albo drogi samochód, większy telewizor, itd., tak jak pisałem. Ale teraz idź przekonaj świat, że należy kupować tylko tanie samochody, bo przecież też jeżdżą, a luksus nikomu nie jest potrzebny :wink:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Cthulhu Wars

Post autor: Markus »

Gdzieś napisałem że luksus nie jest potrzebny :-)? Ależ jest potrzebny ! SAMOCHODY :-)!
Poprostu nie potrzebuję go w planszówkach (podobnie książki w twardej oprawie itp)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cthulhu Wars

Post autor: Valarus »

Markus pisze:Gdzieś napisałem że luksus nie jest potrzebny :-)? Ależ jest potrzebny ! SAMOCHODY :-)!
Poprostu nie potrzebuję go w planszówkach (podobnie książki w twardej oprawie itp)
Tu się nigdy nie dogadamy, bo ja bez wachania dopłacam, żeby mieć książkę w twardej oprawie :mrgreen:

A tutaj, żeby całkowicie nie robić offtopa, komentarz samego autora na temat ceny i dlaczego gra wygląda jak wygląda.

https://boardgamegeek.com/thread/135374 ... -philosoph
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cthulhu Wars

Post autor: kwiatosz »

Ja raz zapłaciłem za okładkę do Kindle'a i już nie muszę dopłacać do twardej oprawy ;)

Nie wiem czy w tych egzemplarzach coś zmieniono, ale w tych na Essen figurki robiły wrażenie raczej z daleka - z bliska widać było, że na przykład 1/3 pleców to płaski blok plastiku (w zagłębieniu bodajże Jego Mackowatości) - miałem kasę odłożoną, ale po zobaczeniu spasowałem, moim zdaniem jakość nie nadążyła za wielkością figurek. No chyba że w tych egzemplarzach są inne, wtedy odszczekuję :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ