Filary Ziemi - dodatek

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Al »

No to doczekaliśmy się dodatku do Filarów, z tym że cena 80zł to KOSMOS i nie chodzi tu bynajmniej o wydawnictwo :-/. W porównaniu do 12-13 euro w Niemczech ...

Chciałem wersję PL, zostanę jednak przy niemieckiej, a za te dodatkowe 10 euro kupię sobie Animalię.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: cezner »

Cena szalona... :shock:
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: BloodyBaron »

cezner pisze:Cena szalona... :shock:
za to są robotnicy z dodatku, których nie ma w wersji niemieckiej. Ja biorę PL.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Al »

6 kart za 35zł ...
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: bazik »

Al pisze:6 kart za 35zł ...
6 kart i normalny jezyk... ja bym dal 35 zlotych extra za sama wersje jezykowa.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Gabriel »

Eee tam... nie jest tak źle. W końcu dostajemy za to dobrą małą planszę, drewno i karty. Jakby nie było - więcej niż inne gry w tej samej cenie. Żeby daleko nie szukać - Neuroshima Hex. Same Filary Ziemi nie są "fizycznie" duże w stosunku do swojej ceny, dlatego cena dodatku niespecjalnie mnie zdziwiła. W tym wypadku możnaby porównać całość np. z Agricolą, która przy stosunkowo niewiele większej cenie niż Filary Ziemi ma chyba o 1kg więcej elementów. Zatem widać, iż ceny przyznawany są dosyć uznaniowo. Ale tak czy owak - bezwzględnie kupię wszystkie wymienione pozycje (bez Filarów Ziemi, które już mam).
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Al »

bazik pisze:6 kart i normalny jezyk... .


Akurat te 6 kart mogłoby być wydane w języku mandaryńskim i nie robiłoby różnicy ;-)
bazik pisze:ja bym dal 35 zlotych extra za sama wersje jezykowa.
Czyż nie powinno być "ja dam 35 złotych extra" ;-)
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Al »

Wiem, wiem, że chodziło Ci Bazik o całokształt językowy dodatku :)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: bazik »

Al pisze:
bazik pisze:6 kart i normalny jezyk... .


Akurat te 6 kart mogłoby być wydane w języku mandaryńskim i nie robiłoby różnicy ;-)
bazik pisze:ja bym dal 35 zlotych extra za sama wersje jezykowa.
Czyż nie powinno być "ja dam 35 złotych extra" ;-)
hmm raczej nie dam... mam wrazenie z filary to gra ktora najbardziej traci po 3-4 grach... najpierw jest absolutnie ektra, lepszy caylus i co tam jeszcze, a po 4ech grach mnostwo osob stwierdza ze kazda kolejna gra taka sama i juz w sumie mozna by nie wracac do tego... kupowac dodatek za 80pln (czy 50) zeby w gre zagrac kolejne 4 razy... robilem takie rzeczy, ale tym razem raczej dziekuje nie.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: Don Simon »

bazik pisze: hmm raczej nie dam... mam wrazenie z filary to gra ktora najbardziej traci po 3-4 grach... najpierw jest absolutnie ektra, lepszy caylus i co tam jeszcze, a po 4ech grach mnostwo osob stwierdza ze kazda kolejna gra taka sama i juz w sumie mozna by nie wracac do tego... kupowac dodatek za 80pln (czy 50) zeby w gre zagrac kolejne 4 razy... robilem takie rzeczy, ale tym razem raczej dziekuje nie.
Nie wiem, jak czesto grasz w Filary, ale ja bym nie przejaskrawial tego problemu. Do tej pory w swoj egzemplarz gralem chyba 2 lub 3 razy. Z czestotliwoscia grania w ten tytul (raz na 2 miesiace) ta gra nie moze sie znudzic. A wydaje mi sie, ze generalnie sporo osob ma juz tyle gier, ze nieczesto gra ciagle w te sama pozycje.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Filary Ziemii - dodatek

Post autor: bazik »

moze masz racje... plus ciekawe, czy gra w 6 osob sie sprawdza... kto wie, kto wie, moze jak bede cos kupowal to przez pomylke i to mi wpadnie do koszyka... :-D
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemii - dodatek

Post autor: deexer »

Cena kosmos... czy warto pozostaje już kwestią indywidualnego podejścia. Może wydawca wyszedł z założenia, że skoro sprzedał X egzemplarzy polskiej podstawki, to X - Z (Z - osoby niezadowolone z gry) dokupi podstawkę i wcale nie trzeba się pieścić z ceną...

Ja w filary gram dość regularnie - praktycznie co drugi weekend (od ponad półroku) i przyznam że gra ani mnie, ani współgraczom się nie znudziła (i to bardziej oni nalegają na filary jako luźny ale ciekawy tytuł a nie ja). O dziwo nie znaleźliśmy do tej pory optymalnej stategii - co przy licznych stwierdzeniach o schematyczności rozgrywki mnie dziwi. Rozumiem, że grze można zarzucić losowość, ale na pewno nie schematyczność. Co w moim przypadku dodaje smaczku grze, to fakt że większość ze znajomych z olbrzymim zapałem pochłonęła książkę i teraz karty zdarzeń są nie tylko modyfikatorem w ramach gry ale i podowem do dyskusji nad książką :). Reasumując polecam gorąco książke, grę a dodatek... cóż prędzej czy później i tak go kupię...
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Zapowiedzi gier w Polsce

Post autor: BloodyBaron »

Don Simon pisze:Nie wiem, jak czesto grasz w Filary, ale ja bym nie przejaskrawial tego problemu. Do tej pory w swoj egzemplarz gralem chyba 2 lub 3 razy. Z czestotliwoscia grania w ten tytul (raz na 2 miesiace) ta gra nie moze sie znudzic. A wydaje mi sie, ze generalnie sporo osob ma juz tyle gier, ze nieczesto gra ciagle w te sama pozycje.
Nic ująć. A dodać tylko tyle, że ci, którzy zarzucają Filarom schematyczność sami zwykle nie grali więcej niż 3-4 razy i doszukują się schematu tam, gdzie go nie ma. Złożenie kilku elementów losowych powoduje, że ta gra zwyczajnie nie może być programowalna, a co za tym idzie, schematyczna. Komu się powtórzyły te same układy kart:
- wydarzeń
- rzemieślników
- surowców
i losowania budowniczych
przez dwie partie, niech pierwszy rzuci kamień. To mniej więcej tak samo prawdopodobne (nie liczyłem, ale nie wiele się chyba mylę) jak 6 w totka. I niech no się kto pochwali tą strategią wygrywającą, skoro taka istnieje, przy takim poziomie zmienności warunków (celowo nie używam słowa losowość).

Inna kwestia, co kto ma na myśli mówiąc: gra jest taka sama. Owszem, jest taka sama, bo na końcu kładzie się dach na katedrze. I w dodatku zwykle wygrywa lepszy. Tu rzeczywiście występuje domniemany schemat.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Lord_Kristof
Posty: 110
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Lord_Kristof »

Grałem dotychczasowo tylko raz, byłem też świadkiem drugiej gry - i jest to rzeczywiście fajna sprawa, ale miałem wrażenie że po kilka grach staje się bardzo monotonna, bo jest stosunkowo mało losowa a przy tym opcji w sumie nie ma aż tak dużo. Także z zakupem się wstrzymam, bo pewnie byłby jak dla mnie chybiony, szczególnie że mnie nie porwało aż tak bardzo.

Co do dodatku - mają to do siebie że albo wychodzi ich dużo i tanio, albo mniej, ale drogo (przykłady z Twilight Imperium, Game of Thrones, Warcraft: The Board Game... FF lubi ciągnąć kasę + dodatek do Shadows Over Camelot, gdzie DoW też się nie popisał). Zależy co oferuje ten, ale 80 złotych to chyba nie jest bardzo źle.
Any time spent with games is time well spent!
http://www.bestiariusz.pl
Dość to popularne, więc w sumie czemu nie: moja kolekcja gier
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: bazik »

no i czas poszczekac spod stolu... mialem godzinke do zabicia w okolicy graala, jutro 6 osobowy wyjazd, i dodatek na polce.

hint: z dodatku wywalamy papierowa wypraske, i wrzucamy calą podstawke i caly dodatek, i jest jeszcze miejsce na ew. dodatek nr 2. a na półce -- jest miejsce na gre nr... a jeden wiekszy niz przed ta operacją.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: jax »

bazik pisze:hint: z dodatku wywalamy papierowa wypraske, i wrzucamy calą podstawke i caly dodatek, i jest jeszcze miejsce na ew. dodatek nr 2. a na półce -- jest miejsce na gre nr... a jeden wiekszy niz przed ta operacją.
Parę gier już mnie kusi do takiej operacji, ale jak na razie nie miałem jeszcze sumienia..
Myślę że zmięknę jak zacznie się kończyć nowo wygospodarowane miejsce.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Gabriel »

To co mówicie to przerażające dla kolekcjonera. Zasady są takie:

1. Gier nigdy nie otwieramy, aby nie traciły na wartości
2. Pudełka nie są za duże, macie za małe mieszkania
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: bazik »

Gabriel pisze:To co mówicie to przerażające dla kolekcjonera. Zasady są takie:

1. Gier nigdy nie otwieramy, aby nie traciły na wartości
2. Pudełka nie są za duże, macie za małe mieszkania
no i wreszcie ktos powiedzial ze nie jestem kolekcjonerem. dzieki!!!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: BloodyBaron »

bazik pisze:no i wreszcie ktos powiedzial ze nie jestem kolekcjonerem. dzieki!!!
A jesteś czy nie jesteś? :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: mst »

Nie jest - kolekcjoner nie sprzedaje gier, których nie lubi lub na które nie ma czasu - poza tym bazik za dużo gra jak na kolekcjonera. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: jax »

Kto gral w dodatek i zna jego przepisy na tyle dobrze zeby wytlumaczyc o co chodzi z czarnym budowniczym?
Nawet po polsku jest to mocno niejasne.
Oczywiscie ten fragment z rezerwowaniem przez niego miejsca jest klarowny (i ze ciagnac z woreczka mozna go zastapic), ale ta klauzula ze musi byc zastapiony nawet przez wczesniej postawionych budowniczych (czy to na witrazu czy na sciezce budowania) jest mocno zagadkowa i dziwna...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: bazik »

po prostu - stawiasz go gdzie chcesz, jak bedzie mogl postawic swoj pionek (nie wazne skad go wezmiesz w lapke, wazne ze pierwszy raz stawiasz budowniczego po tym jak postawiles czarnego), to najpierw zdejmij czarnego a potem postaw swojego budowniczego gdzie chcesz.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: jax »

mialem zacmienie, nie wiem dlaczego chcialem zawsze umieszczac czarnego na witrazu :shock: , dzieki
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: deexer »

No to czekamy na wrażenie co do dodatku... najbardziej mnie ciekawi na ile zmieni grę czy liczbie graczy 3-4, choś chętnie też usłyszę jak gra się w 5-6.
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Al »

bazik pisze:po prostu - stawiasz go gdzie chcesz, jak bedzie mogl postawic swoj pionek (nie wazne skad go wezmiesz w lapke, wazne ze pierwszy raz stawiasz budowniczego po tym jak postawiles czarnego), to najpierw zdejmij czarnego a potem postaw swojego budowniczego gdzie chcesz.

Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale ja to widzę tak:

"Czarny budowniczy" wyciągnięty z worka rezerwuje dowolne wybrane przez Ciebie pole (za friko) ale następny budowniczy twojego koloru wyciągnięty z worka musi być postawiony w jego miejscu (i wtedy musisz zapłacić jego wartość) Jeśli nie chcesz zapłacić lub nie możesz, "czarny budowniczy" zostaje ściągnięty z planszy.
ODPOWIEDZ