Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MateuszPLK
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2008, 20:50

Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: MateuszPLK »

Witam!
Proszę,pomożcie mi nie wiem jaką grę ekonomiczną wybrać a mam na to ok 2 dni.Myślałem o monopolu i Osadnicy z Catanu. Proszę o szybką odpowiedź i opinie nad tymi 2 grami lub inna doradcie!!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: zephyr »

Osadników, chyba że wszyscy twoi znajomi są fanatykami monopolu... a w ogóle to jest dużo naprawdę dobrych, ale mniej popularnych gier.

Osobiście polecam Brass'a - porządna gra ekonomiczna, ale raczej za skomplikowana na początek.
Nie wiem jak interpretujesz termin "ekonomiczna", więc polecę jeszcze parę eurogier zaliczanych do tej kategorii (jest też dużo innych gier i zrezygnowanie ze związanego z finansami przymiotnika może znacznie poszerzyć spektrum tytułów):
- Notre dame
- Wysokie Napięcie (są domki jak w monopolu ;) )
- Puerto Rico
- Caylus (też są domki :D )
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: mistrz_yon »

brass albo container
jedno i drugie swietne, jesli sie lubi gry ekonomiczne. jesli nie - moga bardzo srednio pasowac
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Cirrus »

MateuszPLK pisze:Myślałem o monopolu i Osadnicy z Catanu
A to gry ekonomiczne? ;)

Coś lepszego od Monopolu i Osadników i równie nieskomplikowane- "Boomtown"

Z "twardszych" tytułów polecam "Wysokie napięcie", "Puerto Rico" i grę "Goa"

A z mózgojadów- "Brass" i "Caylus"

Opinie o Monopoly i OzC- wg. mnie o wiele zbyt losowe, ale dobre (Osadnicy) na początek planszowania.

Udanych zakupów :)
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: melee »

zawsze zastanawiał mnie termin "gra ekonomiczna"
jak widać po powyższych tytułach można tu doposować właściwie wszystko
dla mnie praktycznie żadna z tych gier nie jest "ekonomiczna"
ok, brass - symuluje rozwój przemysłowy, są długi, dochód itd. - to jest zdecydowanie gra ekonomiczna
ale np. GOA, powszechnie uważana za ekonomiczną, taką miarą określana być moim zdaniem nie może w żadnym wypadku - choć tytuł zacny
podobnie Puerto Rico - ale właśnie chyba najczęściej grami ekonomicznymi nazywa się tytuły, w których trzeba zarządzać w jakiś sposób ograniczonymi środkami. Dlatego zapewne trafia do tej grupy GOA, Caylus, Puerto Rico. Ale żadna z nich, dla mnie, grą ekonomiczną nie jest.
Wysokie napięcie - owszem, mamy mechanizm popytu/podaży surowców
Pasuje tu też cały szereg gier z mechanizmem giełdy

proponuję aby autor wątku sprecyzował pytanie, ja rozumiem że monopoly jest gra ekonomiczną bo są w niej pieniądze, a osadnicy bo mamy barter, ale czy o to chodzi?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: mst »

MateuszPLK pisze:Myślałem o monopolu i Osadnicy z Catanu. Proszę o szybką odpowiedź i opinie nad tymi 2 grami lub inna doradcie!!
Osadnicy z Catanu wyprzedzają Monopol o lata świetlne. Też są w niej negocjacje handlowe (przy czym atrakcyjność rozgrywki nie zależy wyłącznie od chęci zaangażowania w nie graczy) ale losowość nie odgrywa tak wielkiej roli, nie ma takich dłużyzn i monotonii, a możliwość wyboru spośród różnych dróg prowadzących do zwycięstwa zwiększa atrakcyjność kolejnych rozgrywek. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Geko »

Cytując za Wikipedią:

Ekonomia jest nauką o tym, jak jednostka i społeczeństwo decydują o wykorzystaniu zasobów (wszystkich, gdyż wszystkie zasoby mają alternatywne zastosowanie i z definicji są w niedoborze) – które mogą mieć także inne, alternatywne, zastosowania – w celu wytwarzania różnych dóbr i rozdzielania ich na konsumpcję obecną lub przyszłą, pomiędzy różne osoby i różne grupy w społeczeństwie.

Kierując się powyższym, grami ekonomicznymi są np. Agricola, Brass, Goa czy Puerto Rico. We wszystkich tych grach mamy jakieś dobra na start, inwestujemy je w celu osiągania dochodów, które pozwalają nam na dalszą konsumpcję i inwestycje, itd.

Stąd, nie bardzo widzę, czemu Brass ma być grą ekonomiczną, a Puerto Rico nie. W obu grach mamy rzadkie dobra, którymi musimy rozsądnie zarządzać, w obu osiągamy dochody, dokonujemy inwestycji, w obu występują na swój sposób mechanizmy popytu i podaży (w PR nie są one może tak oczywiste, ale są).
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: kmiernik »

Dyskusja jak zwykle schodzi na manowce. Ale dołożę swoje trzy grosze. Według definicji BGG (http://www.boardgamegeek.com/wiki/page/Glossary#toc50) w skrócie: gra ekonomiczna to gra, która modeluje mikro- (np. przedsiębiorstwa) albo makro-ekonomiczny (cały kraj) system. Gracze inwestują w rozmaite dobra i rozwój, aby osiągnąć zysk, który znowu inwestują. W takiej grze może nie być w ogóle pieniędzy, choć często są. Sztandarowe przykłady to Monopoly, Puerto Rico, Osadnicy, 1830.

Wracając do problemu postawionego w pierwszym poście.
- zdecydowanie daj spokój Monopoly
- "Osadnicy" to bardzo dobry wybór na początek
- inne tytuły, które sprawdzają się to "Wysokie Napięcie"
- albo "Puerto Rico"

Nieco więcej informacji o tych tytułach (także odnośniki do recenzji, zdjęć itd.) w poradniku: http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?f=1&t=6212
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: melee »

Tak, spróbuj Osadników.

A wracając do off-topu :)
Po przemyśleniu jednak PR zaliczyłbym do ekonomicznych. Ale Goa nie, właśnie chcę walczyć z taką definicją, że mamy jakieś startowe dobra, coś tam gdzieś ulokujemy i gra nam się rozwija - w taki sposób można opisać przecież połowę gier!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Filippos »

Popieram rozsądne propozycje: osadnicy na sam początek, ewentualnie puerto, lub WN. Brass albo Caylus jako pierwsza planszówka to chyba nienajlepszy pomysł. To tak jakby poradzić człowiekowi który się uczy na nartach jeździć ten "malowniczy, czarny szlak - naprawdę jest odjazdowy chłopie! Prawie narty połamałem, ale ile funu!!!" :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: cezaras »

Proszę,pomożcie mi nie wiem jaką grę ekonomiczną wybrać a mam na to ok 2 dni.Myślałem o monopolu i Osadnicy z Catanu
jeżeli to jest dla planszówkowych nowicjuszy to decydowanie Osadnicy ew. możesz pomyśleć o filarach ziemi.

jeżeli ma być to prezent, dla kogoś kto już pyka w planszówki to wtedy rozważ bardziej skomplikowane tytuły (większość tutaj padała)"
- Brass
- Puerto Rico,
- Agricola
- Wysokie napięcie
- Caylus
- Diamonds Club (to nowość - jestem po dogłębnej lekturze instrukcji - zapowiada genialna giera)
- Industria
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 606 times
Been thanked: 954 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Odi »

Ja również przyłączam się do tych, którzy doradzają Osadników z Catanu.
ZNACZNIE lepsze od Monopoly.

A czy Osadnicy są gra ekonomiczną...? Moim zdaniem - jak najbardziej. Mamy de facto normalny rynek (nie pieniężny co prawda, tylko barterowy),na którym - w zalezności od dostępności dóbr, ich wartość kształtuje się dynamicznie.
Ważne jest także rozsądne inwestowanie.

Jasne, że to nie Wysokie Napięcie (btw - też się warto nad nią zastanowić, bo to jedna z absolutnie topowych gier ekonomicznych, a przy tym stosunkowo prosta), ale mimo wszystko jest w Osadnikach sporo mechanizmów rynkowych.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Geko »

melee pisze: A wracając do off-topu :)
Po przemyśleniu jednak PR zaliczyłbym do ekonomicznych. Ale Goa nie, właśnie chcę walczyć z taką definicją, że mamy jakieś startowe dobra, coś tam gdzieś ulokujemy i gra nam się rozwija - w taki sposób można opisać przecież połowę gier!
Ale w Goa jest przecież aspekt popytu i podaży (wybieramy o co będziemy licytować i wyceniamy to w trakcie licytacji), są dochody, są inwestycje, jest rozwijanie własnego "przedsiębiorstwa", więc nie wiem czemu gra nie ma być ekonomiczna.

A co do polecanek:
- Monopoly - zdecydowanie nie; rozwlekłe i losowe,
- Osadnicy z Catanu - świetni na początek; może i losowe, ale bardzo fajny mechanizm handlu,
- Puerto Rico - bardzo dobre na etap po Osadnikach, z tym, że interakcja jest pośrednia,
- Brass - świetny, bardzo fajnie oddane zależności rynkowe, z tym, że na początek może być za ciężkie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: melee »

ok, czyli każda gra licytacyjna jest ekonomiczna?
każda gra w której coś kupujemy (inwestujemy) jest ekonomiczna?
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Tommy »

Gość się zastanawia nad osadnikami albo monopoly a Wy mu wyjeżdżacie z Brassem - :D :D :D dooooobre......

A ode mnie: Bierz Osadników - to świetna gra dla początkujących. Wiele, wiele osób zaczynało swoją przygodę od Osadników (a wielu gra do dzisiaj).

Życzę udanego zakupu.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Geko »

melee pisze:ok, czyli każda gra licytacyjna jest ekonomiczna?
każda gra w której coś kupujemy (inwestujemy) jest ekonomiczna?
Przemek, problem właśnie leży w definicji, której chyba nie ma, tak naprawdę. Ja piszę, jak mi się wydaje. Dla mnie gra ekonomiczna musi mieć kilka z cech dotyczących ekonomii - właśnie zarządzanie zasobami, inwestowanie, dochody, koszty, czy handel. Kilka, nie jedną, bo wtedy łatwo grę określić właśnie tą cechą, np. Fasolki to dla mnie gra handlowa, a Razzia - licytacyjna.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Omar »

Wysokie napięcie!!
Większość moich znajmoych niegrających zaczęło od tej pozycji i dzięki niej zachwycili się grami planszowymi!!
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Jabol »

Wysokie napięcie!!
Większość moich znajmoych niegrających zaczęło od tej pozycji i dzięki niej zachwycili się grami planszowymi!!
To ja chyba jakąś lewą wersję Wysokiego napięcia miałem ;)

Od siebie polecam Puerto Rico. W moim przypadku ma skutecznośc 100 procentową. Dotychczas grałem w nią z około 10 znajomymi, wszyscy byli zachwyceni i mieli ochotę na jeszcze :).
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Blue »

Jabol... newbie po pierwszej partii byli już w niebo wzięci w PR? :shock: O ile w WN jestem w stanie uwierzyć o tyle w PR mi cieżko. WN też się sprawdziła jako jedna z pierwszych pozycji - nad rozgrywką można panować już od pierwszej partii, jako tako po powiedzmy 2ch kolejkach. Natomiast w PR przy pierwszej jedyne co czułem przez pierwszą połowę to ogromny chaos decyzyjny... fakt potem mi się to już lekko poukładało w głowie, ale jestem pewny że zanim bym w to zagrał drugi raz to pierwsze bym przejrzał dokładnie wszystkie karty, i dopiero po jeszcze przynajmniej jednej rozgrywce bym się zaczął w tym jako tako łapać.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: MataDor »

Puerto Rico to gwarancja zadowolenia dla ludzi którzy nie znają planszówek. Osobom którym je kupiłem, albo które sam z grą zapoznałem zawsze bardzo się podobało.
Wysokie Napięcie to dla mnie też, jak dla niektórych, suche liczenie połączeń, wyjątkowo nudne i nie wciągające. Kompletnie nie zaskoczyłko w gronie moich znajomych.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: mst »

IMHO PR jest znacznie lepsza jako gra dla początkujących planszówkowiczów niż WN, która jest bardzo arytmetyczna.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Geko »

mst pisze:IMHO PR jest znacznie lepsza jako gra dla początkujących planszówkowiczów niż WN, która jest bardzo arytmetyczna.
Zgadzam się. WN jest mocno matematyczne w odczuciu (dobrze bez przerwy przeliczać i planować wydatki), co może wielu graczy zrazić.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Blue »

Za to w PR może wielu graczy zrazić to jak po pierwszej rozgrywce będą widzieć tylko jeden wielki chaos... ciężko mówić jednoznacznie które jest lepsze, ja swoich zaraziłem na WN wy na PR wszyscy szczęśliwi ;). Dla mnie przeliczanie i planowanie wcale takie straszne nie jest, poza tym można się zdać trochę na instynkt. IMHO w PR jest takie multum możliwości i konieczność nadzorowania tylu rzeczy, że ciężko czerpać przyjemność z gry od pierwszej rozgrywki.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Geko »

Blue pisze:Za to w PR może wielu graczy zrazić to jak po pierwszej rozgrywce będą widzieć tylko jeden wielki chaos... ciężko mówić jednoznacznie które jest lepsze
Zgadza się. Nie chcę oceniać, co lepsze. Chcę tylko powiedzieć, że w WN zabawa polega głównie na tym, by dobrze inwestować i dobrze zarabiać - czyli w dużej mierze (choć nie tylko) arytmetyka. W PR zabawa polega głównie na wyborze strategii i optymalnym wybieraniu ról (biorąc pod uwagę,co to da mi i innym graczom).
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką gre ekonomiczną wybrać??

Post autor: Jabol »

Blue pisze:Jabol... newbie po pierwszej partii byli już w niebo wzięci w PR? :shock: O ile w WN jestem w stanie uwierzyć o tyle w PR mi cieżko. WN też się sprawdziła jako jedna z pierwszych pozycji - nad rozgrywką można panować już od pierwszej partii, jako tako po powiedzmy 2ch kolejkach. Natomiast w PR przy pierwszej jedyne co czułem przez pierwszą połowę to ogromny chaos decyzyjny... fakt potem mi się to już lekko poukładało w głowie, ale jestem pewny że zanim bym w to zagrał drugi raz to pierwsze bym przejrzał dokładnie wszystkie karty, i dopiero po jeszcze przynajmniej jednej rozgrywce bym się zaczął w tym jako tako łapać.
Mówię jak było. Wszystkim podobało się bardzo ale najcześciej pierwsza rozgrywka była komentowana słowami "Gierka super ale musimy jeszcze zagrac żeby to ogarnąc bo na poczatku nie wiadomo na co zwracac uwagę itp.". Na początku ilośc zasad trochę wszystkich przytłacza ale niezastąpione jest ciągłe powtarzanie "Spoko, wiem że to strasznie wygląda ale jak zagramy to od razu zczaicie o co chodzi ;)", po 2-3 turach mechanikę już wszyscy rozumieją i jest łatwiej.
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
ODPOWIEDZ