Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Linkus
Posty: 16
Rejestracja: 18 sty 2020, 15:26
Has thanked: 3 times

Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Linkus »

Witam Elite Planszowkowiczow ;)

Dostalem mozliwoac wyboru planszowki na prezent walentynkowy od zony ! Wiec nie chce tego zepsuc !

Glownie ogrywamy sie w typowe planszowki, teraz pomyslalem ze przydalaby sie jakas gra karciana, chodzi glownie o duza regrywalnosc, mozliwosc dokupowania dodatkow itd itd.

Myslalem o Grze o Tron, Grach Marvelowskich czy tez DC Universe... ale nie jestem w stanie sam podjac decyzji 😃 Nie koniecznie musi byc to LCG lecz tez moge to przemyslec ;)

Odpada na pewno Horror w Arhkam, z racji tego iz klimat lovecrafta chyba az tak bie podchodzi..

Negatywne interakcje, motywy zdrady, kooperacja wszystko wchodzi pod przemyslenie, takze bardzo prosze was o jakies propozycje i opinie ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Neoptolemos »

Gra o Tron LCG jest wyśmienita, ale pamiętaj, że nie warto kupować pojedynczej podstawki. 2 to minimum, w zasadzie 3 od razu wcale nie są złe. Na pojedynczej dostaniecie demo gry.

Jeśli nie LCG natomiast, polecam Osadnicy: Narodziny Imperium. Spełniają wszystkie warunki ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: arturmarek »

Ja parę lat temu podjąłem podobną próbę i kupiłem Grę o Tron LCG (pierwsza edycja) oraz Adroid:Netrunner LCG do grania z żoną. Obie gry bardzo ciekawe, zupełnie nie zgadzam się z opinią, że na początek potrzebujesz więcej niż podstawkę. W GoT masz 4 rody z pełnoprawnymi, ciekawymi taliami, moim zdaniem to daje sporo regrywalności, przy okazji są dobrze zbalansowane. W A:N LCG są chyba 4 korporacje i 3 hakerów. Dla mnie A:N to gra absolutnie genialna, niestety mojej żonie nie podeszła. Nie wiem jak z dostępnością obu gier, na pewno z drugiej ręki można jakieś zestawy pokupować, do GoT widziałem na aleplanszówkach jakieś dodatki na wyprzedażach.

Jeszcze raz powtórzę, jeśli nie grasz turniejowo, tylko w parze z żoną, to zupełnie nie potrzebujesz więcej niż jednej podstawki, żeby mieć pełnoprawną, bardzo dobrą grę (to się odnosi do GoT oraz A:N). Jak ogracie wszystkie frakcje, to może poczujecie, że chcecie jakichś rozszerzeń i wtedy kupicie to czego Wam brakuje. Chociaż największym problemem tych gir, w mojej opinii jest niepewna dostępność i może jak będziecie chcieli coś kupić to tego nie będzie. Ja dlatego kupowałem angielskie edycje (tylko tutaj znowu problem z cenami), chociaż nigdy nie wyszedłem poza core set.

EDIT: wypowiadam się o Grze o Tron LCG na podstawie gry w pierwszą edycję.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2021, 10:47 przez arturmarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Szewa »

Gra o tron lcg, ale przynajmniej 2 podstawki złap, aby złożyć talie. Można w dobrych cenach znaleźć z drugiej ręki ;)
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Neoptolemos »

arturmarek pisze: 07 lut 2021, 09:47 Ja parę lat temu podjąłem podobną próbę i kupiłem Grę o Tron LCG oraz Adroid:Netrunner LCG do grania z żoną. Obie gry bardzo ciekawe, zupełnie nie zgadzam się z opinią, że na początek potrzebujesz więcej niż podstawkę. W GoT masz 4 rody z pełnoprawnymi, ciekawymi taliami, moim zdaniem to daje sporo regrywalności, przy okazji są dobrze zbalansowane. W A:N LCG są chyba 4 korporacje i 3 hakerów. Dla mnie A:N to gra absolutnie genialna, niestety mojej żonie nie podeszła. Nie wiem jak z dostępnością obu gier, na pewno z drugiej ręki można jakieś zestawy pokupować, do GoT widziałem na aleplanszówkach jakieś dodatki na wyprzedażach.
Coś się jednak nie zgadza - w jednej podstawce GoT masz 8 rodów, a nie 4, za to z żadnego nie jesteś w stanie złożyć "legalnej" talii + bez drugiego egzemplarza kart nie działa mechanika duplikatów.
Chyba że piszesz o pierwszej edycji.

Tym niemniej GoT to najlepiej kupić w dobrej cenie z drugiej ręki.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Linkus
Posty: 16
Rejestracja: 18 sty 2020, 15:26
Has thanked: 3 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Linkus »

Czyli rozumiem ze proponujecie kupoc tytul:
GRA O TRON Gra karciana + 2-3 dodatki obojetnie jakie ?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Neoptolemos »

Tytuł - tak.
Dodatki - najpierw druga podstawka, później trzecia lub dodatki ;)
Podrzucam artykuł na temat tego, jak zacząć z Grą o Tron.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: arturmarek »

Neoptolemos pisze: 07 lut 2021, 10:05
arturmarek pisze: 07 lut 2021, 09:47 Ja parę lat temu podjąłem podobną próbę i kupiłem Grę o Tron LCG oraz Adroid:Netrunner LCG do grania z żoną. Obie gry bardzo ciekawe, zupełnie nie zgadzam się z opinią, że na początek potrzebujesz więcej niż podstawkę. W GoT masz 4 rody z pełnoprawnymi, ciekawymi taliami, moim zdaniem to daje sporo regrywalności, przy okazji są dobrze zbalansowane. W A:N LCG są chyba 4 korporacje i 3 hakerów. Dla mnie A:N to gra absolutnie genialna, niestety mojej żonie nie podeszła. Nie wiem jak z dostępnością obu gier, na pewno z drugiej ręki można jakieś zestawy pokupować, do GoT widziałem na aleplanszówkach jakieś dodatki na wyprzedażach.
Coś się jednak nie zgadza - w jednej podstawce GoT masz 8 rodów, a nie 4, za to z żadnego nie jesteś w stanie złożyć "legalnej" talii + bez drugiego egzemplarza kart nie działa mechanika duplikatów.
Chyba że piszesz o pierwszej edycji.

Tym niemniej GoT to najlepiej kupić w dobrej cenie z drugiej ręki.
Dokładnie. Miałem pierwszą edycję. Przepraszam za potencjalne wprowadzenie w błąd. Myślałem, że w drugiej edycji zmienili grafiki i zrobili jakiś mechaniczno-balansowy lifting.

PS: każdy wątek tego typu przypomina mi czemu nie kupuję LCGów, mimo, że wiele z nich mechanicznie wygląda fantastycznie.
Linkus
Posty: 16
Rejestracja: 18 sty 2020, 15:26
Has thanked: 3 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Linkus »

Pytanko, na szybko patrząc cieżko bedzie dostac pierwsza edycje gry. Czy jesli kupie Podstawke 2 edycji plus dodatki duzo strace ? czy wogole gra bedzie mozliwa itd ?

Pomijajac Gre o Tron jakie karcianki jeszcze sa godne zainteresowania ? :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Neoptolemos »

Druga edycja to nie tylko nowe grafiki, cała gra została zmodyfikowana.
Każdy, kto grał w druga edycję Ci powie, że druga podstawka jest istotniejsza, niż dodatki ;) da się grać, ale kluczowe karty dla każdego rodu masz w podstawce, więc doświadczenie z grania 2 podstawkami jest znacząco lepsze, niż 1 podstawką i kilkoma dodatkami. Ale obecnie to nie powinien być duży wydatek, zwłaszcza z drugiej ręki.

Zdaję sobie sprawę, że to wydaje się absurdalne, ale tak działały LCG. W przypadku Gry o Tron naprawdę nie będziesz miał dużo zbędnych kart, jeśli zainwestujesz w 2 podstawki (a nawet 3). Gdybyśmy rozmawiali o Władcy Pierścieni LCG (który też jest ciekawym wyborem, acz kooperacyjnym), to lepiej iść w jedną podstawkę i dodatki (podobnie Marvel Champions, ale nie grałem).

I ponawiam: Osadnicy Narodziny Imperium ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: arturmarek »

Linkus pisze: 07 lut 2021, 10:52 Pytanko, na szybko patrząc cieżko bedzie dostac pierwsza edycje gry. Czy jesli kupie Podstawke 2 edycji plus dodatki duzo strace ? czy wogole gra bedzie mozliwa itd ?

Pomijajac Gre o Tron jakie karcianki jeszcze sa godne zainteresowania ? :)
No to ja ponawiam Android: Netrunner LCG. Podstawka zupełnie wystarcza do grania (chyba, że też zrobili jakieś kolejne edycje)
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 69 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: piwko »

Netrunner jest świetny. Dawno żadna gra mnie tak nie wciągnęła. Niestety, jest trudno dostępny. W tym kwartale ma wyjsć nowa wersja, wydana przez NISEI.

Gra o Tron LCG też bardzo mi się podoba, warta rozważenia. Zerknij też na Legendę Pięciu Kręgów LCG - bardziej skomplikowana niż GoT, ale ciągle „żyje”, tzn. wydają nowe dodatki. Obie można kupić używane w dobrej cenie w tej chwili.

Możesz jeszcze rozważyć Ascension. To typowy deckbuilding. Budowanie talii, pokonywanie potworów, kombosy.
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: allagainstyou »

Gra o Tron LCG 2ed nie ma sensu z jedną podstawką, wiem bo grałem... Gra w taki sposób jest bardzo słaba - każdą postać masz w jednej kopii, nie skorzystasz z mechanizmu duplikatów który jest bardzo ważnym elementem gry, każda karta jest inna więc na start musisz ogarnąć prawie 3x więcej postaci i ich umiejętności, żadnej sensownej taktyki nie wymyślisz (np teraz zagram X i mam nadzieję, że w ciągu 2 tur dobiorę Y lub Z - nie, jak masz każdą postać RAZ w 60-kartowej talii to niczego nie zaplanujesz). Niestety, w taki kretyński sposób jest ta gra wydana (a gra jest świetna i bardzo klimatyczna). Dosłownie na chwilę przed wydaniem "starter decków", które teoretycznie mogłyby pozwolić na grę po zakupie dwóch gotowych talii, Galakta porzuciła tytuł, co było sporym rozczarowaniem dla mnie... Ale jak zobaczyłem w jaki sposób te "starter decki" zostały zrobione to rozczarowanie na galaktę trochę opadło - bo mimo, że faktycznie 2 talie startowe dałyby znacznie lepszą rozgrywkę niż 1x core, to jednak talie są złożone głupio (kluczowe karty 2x w talii zamiast 3x), bez pomysłu i bez balansu.

Kończąc ten rant, AGOT LCG 2ed polecam, ale moim zdaniem 3x core set to podstawa i niezbędne minimum do gry - ale plus jest taki, że to "minimum" daje przy okazji bardzo dużo możliwości kombinowania przy łączeniu rodów, a także daje możliwość złożenia solidnych talii jednofrakcyjnych, prostych w prowadzeniu i ułatwiających zaznajomienie się z grą i jej mechanizmami zamiast chaosu i ślimaczego tempa rozgrywki jakie proponuje gra z 1x core setem. Nawet 2x core set to moim zdaniem za mało (taka lepsza wersja demo), bo na start jednak fajnie jest złożyć talię w której masz max 22 - 23 unikalne karty, a nie 30+ (lub 50+ z jednym core setem).

Podobno Android Netrunner jest w pełni grywalny z jednym core setem i jest świetną grą, ja poszedłem w klimat Gry o Tron i w Androida nie grałem.

[edit]
Zapomniałbym! Zerknij jeszcze na Ashes: Odrodzenie z Popiołów. Gra wydawana tak jak LCG powinno być wydawane - tzn podstawka to pełna wersja gry i nie trzeba kupować 3x żeby zagrać, dodatki wydawane rzadziej niż te do Gry o Tron, w 2019 były dwa dodatki, w 2020 chyba nic i widzę na razie jeden zapowiedziany na 2021. Wystawiłem tę grę z 3 dodatkami na mathandel, bo nie mam miejsca w kolekcji na AGOT + Ashes, z jednego postanowiłem zrezygnować i wygrał u mnie klimat Gry o Tron, ale Ashes również uważam za świetną grę.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2021, 14:33 przez allagainstyou, łącznie zmieniany 1 raz.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: MsbS »

Legendy Blue Moon - gra kompletna, z ogromną regrywalnością.

Albo Keyforge?

Edit: no właśnie, kluczowe pytanie do założyciela wątku. Czy bawi Cię składanie talii przed grą? Czy żona też będzie chciała składać i ulepszać talię ('wyscig zbrojeń'), czy zostanie dla Ciebie zadanie zbudowanie dwóch interesujących, zbalansowanych talii.
Jeśli nie, to wybór jest mniejszy (np oba wymienione przeze mnie tytuły, ale też np Summoner Wars).
Bohr
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: Bohr »

piwo08 pisze: 07 lut 2021, 19:47 Netrunner jest świetny. Dawno żadna gra mnie tak nie wciągnęła. Niestety, jest trudno dostępny. W tym kwartale ma wyjsć nowa wersja, wydana przez NISEI.
Cześć, trochę odgrzebuję temat ale ta incjatywa netrunnera strasznie mnie zaintrygowała....ktoś może się wypowiedzieć na temat tych kart i fanu z gry? Takie same zasady jak dla Netrunnera wydawanego przez FFG? (było info, że kompatybilne z tradycyjnym netrunnerem więc chyba tak..)
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 69 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra karciana, badz tez LCG ?! Pomooocy !

Post autor: piwko »

Bohr pisze: 04 maja 2021, 01:48
piwo08 pisze: 07 lut 2021, 19:47 Netrunner jest świetny. Dawno żadna gra mnie tak nie wciągnęła. Niestety, jest trudno dostępny. W tym kwartale ma wyjsć nowa wersja, wydana przez NISEI.
Cześć, trochę odgrzebuję temat ale ta incjatywa netrunnera strasznie mnie zaintrygowała....ktoś może się wypowiedzieć na temat tych kart i fanu z gry? Takie same zasady jak dla Netrunnera wydawanego przez FFG? (było info, że kompatybilne z tradycyjnym netrunnerem więc chyba tak..)
Tak, dokładnie te same zasady. Część kart jest nowych, część to przedruk z nowymi grafikami. Można je łączyć z kartami od FFG. Mają w planach wydawać kolejne ich dodatki. Inicjatywa jest świetna, a gra bardzo dobra :) Potwierdzam to co pisałem w zacytowanym przez Ciebie fragmencie - to dla mnie bez dwóch zdań największe odkrycie od długiego czasu i gra z TOP3
ODPOWIEDZ