Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: Brylantino »

Na podstawie bardzo znanej gry video powstała jej adaptacja planszowa. Gra wydana od razu przez wydawnictwo, żadne głupoty z Kickstarterem. Nakład 20k sprzedał się w 24h. Gra póki co do dostania tylko w USA. Mechanicznie to ekonomiczny co-op mocno casualowy.
Ja się mocno jaram. Ciekawe, jak szybko wyłapie to jakiś wydawca w EU, a tym bardziej PL bo hajs tutaj jest niezły.

BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/332 ... board-game

Obrazek
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11065
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3275 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: japanczyk »

wyprzedało sie na pniu, a zastanawialem sie czy zamawiac
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: Brylantino »

Ogólnie brzmi to jak fajna gra rodzinna, gdzie można z dziećmi rozwijać i uprawiać farmę, a brak znajomości gry video w niczym nie przeszkadza. Jest ładnie, kolorowo, dużo losowości, kostki itp. Nie ma dużo takich gier na rynku, więc też nie dziwię się że pomijając sam temat gra może mieć wzięcie.
khuba
Posty: 995
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 309 times
Been thanked: 277 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: khuba »

Niby nie kickstarter ale dalej jest to zakup w ciemno ;p . Jeśli byłaby to kampania ludzie zdążyliby ochłonąć przed końcem kampanii , zadać jakieś pytania wydawcy, spokojnie sie zastanowić....
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1155
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 421 times
Been thanked: 261 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: mmag »

Dopóki jest to gra "USA-Only", która w dodatku wyprzedaje się na pniu w kilka godzin, to możemy to traktować co najwyżej jako ciekawostkę... Choć jest to bardzo atrakcyjna ciekawostka, którą chciałoby się zakupić, wspominając licznik nabitych godzin w tej grze ;)

Z pozytywnych wiadomości, to twórca ponoć już szykuje kolejny nakład i rozważa opcję sprzedaży w Europie. Choć i ten nakład pewnie się wyprzeda momentalnie... Paradoksalnie decyzja o samodzielnym wydaniu gry przez twórcę i brak kickstartera / współpracy z wydawcą wcale nie jest tu żadną zaletą, a przynajmniej ja (jako potencjalny klient) nie widzę tu żadnej przewagi w stosunku do "głupot z kickstartera".
Ostatnio zmieniony 25 lut 2021, 13:19 przez mmag, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11065
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3275 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: japanczyk »

Wow, nakład 25k kopii wyprzedał się na pniu...
Robia 2nd print "right away", a gra juz lata na ebayu za 200$

https://www.dropbox.com/s/n3x4p8nw2yr1a ... d.pdf?dl=0

Jakby ktoś szukał zasad... no ciekawie, ciekawie
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: xilk »

japanczyk pisze: 25 lut 2021, 13:13 Robia 2nd print "right away", a gra juz lata na ebayu za 200$
No cóż, spekulanci bazują na popularności gry komputerowej.

A dopóki to jedynie na rynku USA dostępne, to można jedynie patrzeć.
_leigam_
Posty: 950
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: _leigam_ »

xilk pisze: 25 lut 2021, 13:32 A dopóki to jedynie na rynku USA dostępne, to można jedynie patrzeć.
Cóż to za szczęście że nawet nie trzeba się powstrzymywać do pierwszych opinii i mieć problem z głowy, a jednocześnie pewność że będzie pierdyliard dodruków Uff...
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2576
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: polwac »

Jakieś wieści odnośnie tej gry? Kiedy można się spodziewać, że przestanie być "USA only"?
Podobno w Australii pojawiają się pre-ordery na Q4 2021.
Słychać coś może coś o polskim wydaniu?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: gnysek »

Wraca do sprzedaży w środę ( https://www.stardewvalley.net/stardew-v ... sday-11-3/ ), niestety, mimo, że będzie dostępna gdzieś w Europie, nie podano totalnie żadnych sklepów. Zastanawiałem się nawet nad jakimś większym importem, typu 10-20 sztuk, bo u nas pewnie i tak by w jakiś sposób zeszło, ale trochę się boję brać to aż z USA (i pewnie jeszcze dowalą cło nawet jakbym na firmę wziął), więc trochę szkoda, że listy sprzedawców nie podano.
antonio3333
Posty: 709
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 70 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: antonio3333 »

gnysek pisze: 01 lis 2021, 23:22 Wraca do sprzedaży w środę ( https://www.stardewvalley.net/stardew-v ... sday-11-3/ ), niestety, mimo, że będzie dostępna gdzieś w Europie, nie podano totalnie żadnych sklepów. Zastanawiałem się nawet nad jakimś większym importem, typu 10-20 sztuk, bo u nas pewnie i tak by w jakiś sposób zeszło, ale trochę się boję brać to aż z USA (i pewnie jeszcze dowalą cło nawet jakbym na firmę wziął), więc trochę szkoda, że listy sprzedawców nie podano.
W sumie jakby było w nawet w porządku cenie to bym wziął kopię dla siebie, bo lubię w tej grze komputerowej chillować, to tutaj może być porównawcze uczucia :D
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: trixon »

Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 36 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: ravenone »

Czy ktoś w PL bierze się za ten tytuł? Bo widzę terminy w sklepach II kwartał 2022, czy to tylko dowózka wersji angielskiej?
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: gnysek »

To była dostawa, dostałem w kwietniu.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 311 times
Been thanked: 526 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: kaszkiet »

Rozumiem, że gry dzisiaj głównie się tylko kupuje, ale może ktoś zagrał i by coś napisał? :)
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: gnysek »

Ja zagrałem, w tryb solo - i srogo przegrałem :P Ale gra posiada sporo wariantów na jej ułatwienie i utrudnienie.
Generalnie udało im się zachować ducha wersji elektronicznej, jedynym problemem jest to, że możliwość małżeństwa pojawia się totalnie losowo - trzeba wylosować odpowiedni token z worka gdzie jest 60 czy 80 przedmiotów... Do tego same worki są trochę za małe na taką ilość tokenów, nie da się wsadzić ręki i zamieszać.

Wystarczy żeby jedna osoba znała angielski, poza opisami reguł zwycięstwa na kartach, reszta to ikonki i powinno być do ogarnięcia.

Wszystkie warunki wygrania w grze są mnożone przez zawodników, więc im więcej tym pozornie lepiej - można po prostu rozdzielić lepiej zadania, ale trzeba wszystkiego zdobyć więcej.

Jak ktoś jest fanem Stardew będzie zadowolony.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: yosz »

Asystowałem przy dwuosobowej grze moich dzieci (12 i 9lat). Ta gra ma mnóstwo uroku, całkiem fajne mechanizmy i sporo losowości. Nie siadałbym chyba w więcej niż dwie osoby do grania bo będzie się po prostu dłużyło. Dla fanów Stardew Valley jak najbardziej. Dla wszystkich innych raczej do jednorazowego zagrania na cudzej kopii jeżeli lubicie takie klimaty jak w grze.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Ke Wei
Posty: 7
Rejestracja: 15 gru 2021, 21:11
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: Ke Wei »

Udało mi się w końcu rozegrać z żoną grę w Stardew Valley i... mi się bardzo podoba! Rozegraliśmy najprostszy wariant (z podstawowymi kartami pór roku, które były wskazane za pomocą ikonki Junimo). Udało nam się spełnić wszystkie życzenia dziadka (włącznie ze złapaniem 2 legendarnych ryb i innymi takimi). Problemem było Community Center, w którym udało nam się odnowić 2 pomieszczenia. W jednym oczywiście trafiliśmy na zadanie, w którym trzeba zdeponować zebrane rzeczy z wiosny, a ta pora roku była już dawno za nami. Trzech nawet nie zdążyliśmy podejrzeć.

Generalnie to fakt, losowości w niej dużo, chociaż cele dziadka trafiły nam się takie, że biorąc profesje wędkarza i górnika, dało się to ogarnąć. Żona w sumie ciągle łowiła ryby, mi udało się zaprzyjaźnić z Shane'em i wziąć z nim ślub, więc miałem 3 akcje w turze. Pod koniec pobudowaliśmy nawet stodołę i kurnik, więc mieliśmy sporo zwierzaków. Czuć presję czasową, czuć to, że jest szansa, że wszystko zakończy się porażką (zwłaszcza jak zostały 2 dni do końca roku, a kilka zadań w lesie)... ale i tak jest urocza. Uznaję, że wygraliśmy połowicznie, bo jednak udało nam się ogarnąć testament dziadka. Najchętniej rozłożyłbym wszystko jeszcze razi zagrał po raz drugi, więc chyba to dobra rekomendacja ;)

Co do wykonania - niestety, dostałem lekko naderwane pudełko, ale uznałem, że nie będę już sklepu męczył, bo zauważyłem to dobre 2 miesiące po zakupie (jak gra zeszła z półki wstydu), plus raczej nie będę jej sprzedawał, więc w domu może zostać. Jest całe mnóstwo żetonów, które są w miarę grube, chociaż przez to, że są w workach, to może być problem z ich trwałością, jak to w grach z żetonami. Może wymoduję kiedyś jakieś podajniki, żeby jednak nie było aż tak tragicznie. Fajnie sprawdza się wypraska, która mieści praktycznie wszystkie elementy gry i to jest wzór, jak powinno wszystko wyglądać. Problem jest taki, że duże karty nie mieszczą się, gdy są zakoszulkowane i już mam trochę pogięte rogi koszulek. No ale lepiej chyba tak, niż karty niszczyć.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: gnysek »

Ke Wei pisze: 29 maja 2022, 19:59 Jest całe mnóstwo żetonów, które są w miarę grube, chociaż przez to, że są w workach, to może być problem z ich trwałością
Zwłaszcza, że ryb jest tyle, że ledwo się mieszczą w worek...
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 36 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: ravenone »

Jestem po kilku rozgrywkach na 1-3 graczy.
Bardzo ciekawie przeniesiona gra komputerowa na planszę. Przez to ciężko ją porównać do innego tytułu. Jest sporo do zrobienia, a naszą strategię determinują zadania od dziadka i te odkrywane w Community Center. Z jednej strony mamy dużo decyzji do podjęcia i spory wpływ na to, jak będzie wyglądała rozgrywka, z drugiej dokucza losowość. Gra dobrze się skaluje, każde z zadań determinuje nam ilość danych zasobów razy liczbę graczy.
Największą bolączką są chyba dotacje dla muzeum, gdy gramy w więcej osób. Bo kafelki losuje spośród kilkudziesięciu z worka, a miejsc na minerały/artefakty mamy tylko cztery i kafelek z napisem A musi być umieszczony na slot A. W 1-2 graczy to nie jest problem, ale przy 3-4 ten element niestety nie działa.
Niemniej każdemu fanowi wersji cyfrowej polecam Stardew Valley sprawdzić, to dość oryginalna i ciekawa pozycja.
Miszon
Posty: 2524
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 498 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: Miszon »

A jak ktoś nic nie wie o grze komputerowej? Wyczai klimat?
Widzę w planszomanii mają.
Wygląd powiem szczerze niezaciekawy. Ale w sumie podobny do wersji cyfrowej z tego co widzę ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: gnysek »

Jeśli nie grałeś w Stardew, czy chociażby Harvest Moona/Story of Seasons/Rune Factory, to może być problem z załapaniem klimatu (i naprawdę warto nadrobić te serie!). Gra polega na analogowym spełnieniu tych samych wymagań co w grze, ale w limicie tur (w wersji cyfrowej potrzeba kilkadziesiąt, jak nie ponad setkę godzin na te same cele).

Wygląd akurat jest fajny, jak na pikselową grę, to grafika wersji planszowej jest świetna (nawiązująca do poradnika od Kari Fry), mogła przecież wyglądać jak Boss Monster :D

Ja na razie nie wróciłem do grania drugi raz, jakoś odrzucił mnie zbyt trudny tryb solo, gdzie nawet z prostych wyliczeń matematycznych ciężko w tych paru rundach przemnożonych przez cztery pory roku zrobić wszystko (albo źle zrozumiałem zasady). Może jak przyjdą smutne jesienne wieczory, to spróbuję solo z udawanymi dodatkowymi graczami - co nie zmienia faktu, że mechanikę uważam za oryginalną i pewnie dodając jakąś "domową regułę" wszelkie niedogodności uda się zażegnać :)
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: vikingowa »

Miszon pisze: 16 sie 2022, 23:22 A jak ktoś nic nie wie o grze komputerowej? Wyczai klimat?
Widzę w planszomanii mają.
Wygląd powiem szczerze niezaciekawy. Ale w sumie podobny do wersji cyfrowej z tego co widzę ;) .
Ja nigdy nie grałam w żadną grę komputerową tego typu i bawię się świetnie, tylko że ja uwielbiam losowość a tej tutaj pełno. Gra jest bardzo urokliwa, kostki są śliczne, wszystko kolorowe ale niech Cię to nie zwiedzie bo trzeba tutaj dużo kombinować i mieć przemyślane ruchy o kilka do przodu.
Szczerze, to za 300zł+ w życiu bym tej gry nie kupiła, zapłaciłam za nią ok 35 funtów i to jest spoko cena moim zdaniem (w 3Trolle jest za 270zł). Niestety komponenty kartonowe nie są super jakości, nie da się wycisnąc wszystkiego idealnie i potrzebny jest ostry nożyk + cierpliwość.
gnysek pisze: 16 sie 2022, 23:33 Ja na razie nie wróciłem do grania drugi raz, jakoś odrzucił mnie zbyt trudny tryb solo, gdzie nawet z prostych wyliczeń matematycznych ciężko w tych paru rundach przemnożonych przez cztery pory roku zrobić wszystko (albo źle zrozumiałem zasady). Może jak przyjdą smutne jesienne wieczory, to spróbuję solo z udawanymi dodatkowymi graczami - co nie zmienia faktu, że mechanikę uważam za oryginalną i pewnie dodając jakąś "domową regułę" wszelkie niedogodności uda się zażegnać :)
Nawet nie próbowałam grać solo jedną postacią... Spróbuj dwiema, na pewno bardziej ci się spodoba. Zadania wymagają podwójnej ilości ale za to mamy więcej akcji do wykonania co znacznie urozmaica całą rozgrywkę.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 36 times

Re: Stardew Valley (Eric Barone, Cole Medeiros)

Post autor: ravenone »

Solo zdecydowanie lepiej grać na dwie ręce. Więcej kombinowania i więcej się dzieje na planszy.
ODPOWIEDZ