Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: warlock »

Zakładając, ze nie zrobili żadnych zmian w mechanice, ciekawi mnie jak obroni się ta edycja. Z czwartą (i starszymi) wiąże się nieodzowny sentyment, a i same grafiki są bardziej "staroszkolne" i przywołują jednak nieco inną epokę. Tu mamy starą mechanikę ubraną w dużo nowocześniejsze grafiki, więc raczej odpadają nam różowe okulary sentymentu ;).

Osobiście lubię okazjonalnie pyknąć sobie w Talisman z Kataklizmem i Miastem, trzymam na regale i nie zamierzam sprzedawać :D. I w sumie chętnie zagrałbym w nową edycję... u kolegi ;).

PS: jak patrzę na nazwisko designera, to żarty piszą się same.

"-John, how's the new edition?
- Goodenough".

Kurtyna.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Bludgeon »

warlock pisze: 17 maja 2024, 17:45 Zakładając, ze nie zrobili żadnych zmian w mechanice
Kilka zrobili, i niektóre nie są takie znowu drobne.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: warlock »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: BOLLO »

Dziękuję.... pozostaję przy 4tej edycji. Niestety ale to jest jakiś bardzo nieśmieszny żart z tymi grafikami.
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 269
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 175 times
Been thanked: 116 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Urkeith »

Co w nich jest nietak? Grafiki jak grafiki.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 990
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Moonday »

Dla mnie grafiki są ok. Natomiast, nie podoba mi się, że wciąż mamy stożki jako liczniki. Mogliby pokusić się o jakieś fajne planszetki do których wkładałoby się karty postaci. No ale, najwidoczniej to za bogato jak dla Talismana. Ciekaw jestem natomiast ewentualnych zmian w mechanice. Jak ktoś coś wie to niech się podzieli :)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 363
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Grellenort »

Grafiki ładne, Talisman 4.5 miał problem z urodą planszy i kart postaci.
Mnie martwi, że póki co nie widzę na fotkach absolutnie nic, co dostosowywałoby grę do współczesnych realiów. Żadnych oznak zmian największych bolączek gry. Mało tego, zawartość jest zdaje się identyczna jak w podstawce 4.5, może nawet minimalnie okrojona. W efekcie większość posiadaczy poprzedniej edycji (w tym ja) machnie na start ręką na jeszcze raz to samo, za to mniej i za więcej :P
Jeśli ktoś myślał, że wystarczy wyczekać aż posucha na rynku się rozkręci i wtedy zrobić ctrl-c/ctrl-v, to może być wydawnicze rozczarowanko.
manicminer
Posty: 855
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: manicminer »

No jak ktoś ma poprzednią edycję to nie ma sensu kupować nowej, przecież to jest skierowane do tych co nie mają ? Patrząc na chore ceny poprzedniej edycji to dobrze, że jest wznowienie i cebulakom utrze nosa.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: bdm »

Ja miałem MiM i sprzedałem a teraz żałuję. Więc ta edycja jest akurat dla mnie. I choć pewnie nigdy nie zagram to sentyment jest w tym przypadku ponad wszystko inne.
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 347
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 29 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Dr_Kecaj »

Ładne.
Niepotrzebne.
Kupię.
Kupię Szczura rogatego PL
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: litk »

Grafiki są okropnie brzydkie. Nie pasują do tego tytułu. W życiu tego nie kupię. Dobrze , że mam komplet poprzedniej edycji.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 615
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 166 times
Been thanked: 157 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Muleq »

Dla wszystkich, którzy myśleli, że nowa edycja utrze nosa "Januszom biznesu" może być lekkie rozczarowanie bo może się okazać, że ceny 4 edycji jeszcze bardziej pójdą w górę jak ludzie zobaczą nowe grafiki 5 edycji :wink: .
tommyray
Posty: 1337
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 413 times
Been thanked: 566 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: tommyray »

Pomijając grafiki (wygląd jak z AI) to projekt kart jest spartolony. Ramki, ornamentyka, randomowa prezentacja... Poza tym karty postaci graczy a karty wrogów i przedmiotów to jakby projekty dwóch różnych osób, albo coś projektowane na różnych etapach, brak spójności wizualnej aż bije po oczach. Coś wyraźnie nie pykło.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1619
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 734 times
Been thanked: 1102 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: ave.crux »

Muleq pisze: 19 maja 2024, 07:35 Dla wszystkich, którzy myśleli, że nowa edycja utrze nosa "Januszom biznesu" może być lekkie rozczarowanie bo może się okazać, że ceny 4 edycji jeszcze bardziej pójdą w górę jak ludzie zobaczą nowe grafiki 5 edycji :wink: .
Ktoś wyda kilkukrotność ceny 5tej edycji żeby mieć trochę inne grafiki?

Tak samo mówiono o nanty narking a ostatecznie tylko garstka zapaleńców woli stary ank morpork i jedynie promil wyda kilka stówek na pratchetta kiedy ma NN za 100zł.
Druga sprawa jest taka, że gracz, który sięga po talizmana ma gdzieś to jak wyglądały poprzednie edycje i czy grafiki są spójne jak ostatecznie jest to ta sama gra.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
tedoka
Posty: 58
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: tedoka »

Muleq pisze: 19 maja 2024, 07:35 Dla wszystkich, którzy myśleli, że nowa edycja utrze nosa "Januszom biznesu" może być lekkie rozczarowanie bo może się okazać, że ceny 4 edycji jeszcze bardziej pójdą w górę jak ludzie zobaczą nowe grafiki 5 edycji :wink: .
Nie sądzę, znajdą się jednostki które oczywiście kupią ze względu na grafiki ale większość raczej przyjmie to co jest. Nie wróżę poprzedniej edycji jakiejś wielkiej kariery w świecie "Januszy biznesu".
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2826
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Gromb »

Cena wersji PL w okolicy 215 złotych po rabatowaniu, całkiem przyzwoita. Graficznie, mimo wszystko lepiej było poprzednio, ale nie ma aż takiej dramy. Myślę, że jednak przyjmie się, jako gateway dla nowych graczy, a część się przesiądzie na nowe wydanie. Ceny poprzedniego wydania też spadną z czasem.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2024, 09:51 przez Gromb, łącznie zmieniany 1 raz.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
manicminer
Posty: 855
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: manicminer »

Muleq pisze: 19 maja 2024, 07:35 Dla wszystkich, którzy myśleli, że nowa edycja utrze nosa "Januszom biznesu" może być lekkie rozczarowanie bo może się okazać, że ceny 4 edycji jeszcze bardziej pójdą w górę jak ludzie zobaczą nowe grafiki 5 edycji :wink: .
Oczywiście. Bo grafiki nie podobają się tym którzy mają poprzednią edycję, więc ci co jej nie mają zapłacą im więcej, zamiast kupić kilka razy tańszą, nową i poprawioną wersję, to ma sens...
Grafiki są ok i pasują do gry do piwa. Plansza jest ładna, przedmioty też są ok, figsy wyglądają fajnie, jedynie karty postaci bym zmienił.
Swoją drogą to graficznie kojarzy mi się z Heroes of M&M na kompy, taki oldschool fantasy, standardowy aż do bólu, całkiem spoko dla Talismana.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 615
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 166 times
Been thanked: 157 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Muleq »

Nie bardzo chce mi się wchodzić w tą dyskusję. To co napisałem było żartem, może trochę prowokacyjnym ale wciąż żartem ( stąd uśmiech na końcu zdania ). Natomiast mimo wszystko do przemyślenia zostawię jedno pytanie. Które podręczniki do Warhammera można kupić taniej te z pierwszej czy drugiej edycji czy te z najnowszej poprawionej?? Sądzę że podobne przykłady z innych gier również można podać. Zasada jest prosta. Coś czego jest mniej, co nie będzie już powszechnie dostępne zwłaszcza w idealnym stanie będzie zawsze droższe od rzeczy, którą możesz sobie kupić kiedy masz tylko na to ochotę.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 990
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Moonday »

Muleq pisze: 19 maja 2024, 10:07 Nie bardzo chce mi się wchodzić w tą dyskusję. To co napisałem było żartem, może trochę prowokacyjnym ale wciąż żartem ( stąd uśmiech na końcu zdania ). Natomiast mimo wszystko do przemyślenia zostawię jedno pytanie. Które podręczniki do Warhammera można kupić taniej te z pierwszej czy drugiej edycji czy te z najnowszej poprawionej?? Sądzę że podobne przykłady z innych gier również można podać. Zasada jest prosta. Coś czego jest mniej, co nie będzie już powszechnie dostępne zwłaszcza w idealnym stanie będzie zawsze droższe od rzeczy, którą możesz sobie kupić kiedy masz tylko na to ochotę.
Może dla maniaków kolekcjonerów. Jeżeli tak, to raczej wybiorą pierwszą edycję Talismana. Cała reszta graczy, którzy po prostu chcą zagrać w grę wybierze to, co jest dostępne i kosztuje mniej. Ja wybieram aktualną edycję. Grafiki w każdej edycji są kiczowate ale nie po to położę na stół Talismana, żeby się zachwycać oprawą (od tego mam inne gry). Dla mnie to sentyment i prostota. Może kiedyś zagram z dzieciakami i tak ich przekonam do tego typu rozrywki. Mnie kiedyś tak samo przekonali :)
mordajeza
Posty: 366
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 173 times
Been thanked: 251 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: mordajeza »

Wydaje mi się, że ludzie chętniej kupią trzecią edycję Neuroshimy Hex, niż dwie wcześniejsze (mimo, że są już trudno dostępne) ;)

I żeby nie było offtopu: mnie też grafiki do starszego Talismana podobały się bardziej (a najbardziej to do Magicznego Miecza, ech...) Ale to nostalgia do lat 90. Czy target nowego wydania ma taką nostalgię?
Wildcard
Posty: 89
Rejestracja: 18 lut 2024, 12:42
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Wildcard »

Dokładnie, większość ludzi kupi to co jest dostępne i tańsze.

Jak ktoś szuka konkretnej edycji z uwagi na grafiki to jest to kolekcjoner a nie zwykły gracz. Ceny dla kolekcjonera są z reguły dużo wyższe więc nie edycja raczej nie będzie miała to znaczenia.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: bdm »

Troll nieźle wypunktował nową edycję. Mam wrażenie, że wszystko jego zdaniem w porównaniu do poprzedniej jest gorsze.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 990
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Moonday »

bdm pisze: 19 maja 2024, 20:39 Troll nieźle wypunktował nową edycję. Mam wrażenie, że wszystko jego zdaniem w porównaniu do poprzedniej jest gorsze.
To on już grał? Wydaje mi się, że to kolejny przykład gracza posiadającego w swojej kolekcji kompletu 4 edycji Talismana i walczącego z własnym dysonansem. Nikt nikomu nie każe wymieniać starego wydania na nowe, spokojnie :)
antonio3333
Posty: 710
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 70 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: antonio3333 »

Obejrzałem odcinek od trolla i doszedłem do wniosku, że jakby połączyć grafiki z nowej edycji z ładem, estetyką i pomyślunkiem poprzedniczki to według mnie byłaby to część, która może by zagościła u mnie w kolekcji? A tak to jak widzę te piękne grafiki w tak na odpierdziel sposób przedstawione to mi się lekko smutno robi.
Awatar użytkownika
claymore77
Posty: 38
Rejestracja: 22 kwie 2020, 22:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 18 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: claymore77 »

tyle hałasu o nic - przyznajcie się z ręką na sercu, kto z was jeszcze poważnie traktuje Trolla... tylko podbijacie mu oglądalność, a po co...
ODPOWIEDZ