(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Panowie, jeszcze nie wiem czy jutro będę - niewykluczone, że w ostatniej chwili będę musiał odwołać.
Oczywiście poinformuję Was.

A jutro od 9.00 zapraszam do mojego rzutu okiem nt Europe Divided - oczywiście tylko na GF ;)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

A u mnie wyjątkowo rośnie szansa na pojawienie się jutro :)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wosho »

Odi pisze: 02 cze 2019, 22:30 Wosho, dzięki za miłe słowa. Zawsze to inaczej się pisze relacje i obserwacje gdy wiadomo, że to nie tylko na użytek naszgo hejterskiego kółka wzajemnej adoracji ;)
Markus pisze: 02 cze 2019, 12:33 Wow. Prawie jakbyś niewielką książkę przeczytał :-)
Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się że w tym słynnym natłoku hejtu w tym wątku :D można jednak wyłowić interesujące informacje

Edit: na Handsach i Time of Crisis napewno się nie zawiedziesz. To dobre gry w swojej kategorii
Piszcie piszcie, na pewno jest więcej takich lurkerów/stalkerów ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Mam ze sobą ToC, ale wciąż bez gwarancji, że się zjawię.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Ktoś wpada?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ja będę! :)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wosho »

Poznałem tutaj wiele ciekawych tytułó więc może ja Wam coś podrzucę, znacie?
https://boardgamegeek.com/boardgame/197439/fog-war
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Mnie nie będzie.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Zabiorę Seki jakby co.. Odi a chcesz zobaczyć Dusta? :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Muad - grasz w Dusta?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Ja będę!
Ostatnio zmieniony 04 cze 2019, 16:26 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
PneumatiKPonton
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2018, 21:33
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: PneumatiKPonton »

Bede z wami dzisiaj !
~~ Antek ~~
Write to me in English, po polsku, auf Deutsch, по-Русски or en français - but be sure I am French
Kolekcja gier: https://boardgamegeek.com/collection/us ... dgame&ff=1
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

To mamy komplet na ToC

Grałem w Dusta parę razy i byłem na Turnieju w Krolmie :) fajne jest
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Pierwsza rozgrywka w Time of Crisis z dodatkiem :)

Dodatek niby nie wnosi jakoś szczególnie wiele: ot, nowe zasady dla cesarzy i 9 nowych kart (na razie pomijam graczy solo). Brakuje trochę nowych kart wydarzeń. Z drugiej strony: ToC to gra kompletna i tutaj nie było wiele do zmiany czy dodania.

* * *

Panowie, zapomniałem Wam powiedzieć o jednej bardzo ważnej zasadzie... :D

Jako wojskowy cesarz NIE OTRZYMUJĘ już standardowych punktów legacy z Rzym (czyli za Support - zdobywam je TYLKO za bitwy).

Licząc cztery tury na cesarstwie, to było ok 15-16 pkt legacy mniej. Pewnie i tak bym był przed Antkiem, ale gra by się jeszcze nie kończyła!

* * *

Postanowiłem grac tym razem "sercem", i decyzje podejmować na czuja, za to jak najszybciej. O dziwo okazało się to skuteczne :D Z początkowego rozstawienia wziąłem Hispanię, później idąc w kierunku Afryki. Przyznam, że na początku wydawało się to błędem, bo Maciej miał Panonie i Galię, więc pomyślałem "Ups, no to Rzym stracony...". Przez dwie pełne kolejki Rzym pozostawał jednak pusty, więc pomyślałem, że chyba jednak pora na cezara. Trudno, najwyżej Maciej mnie wyrzuci, ale przynajmniej kupię sobie lepsze karty i zdobędę punkty. Okazało się, że cezarem zostałem już do końca gry, przez pierwsze dwie czy trzy kolejki siedząc w Rzymie goluśkim senatorem (ale prawda, że na wysokim supporcie, bo poza Hispanią i Afryką, miałem jeszcze Egipt). W tej rozgrywce pięknie sprawdziła się odwieczna krysiowa maksyma: "Rym cym cym, zajmij Rzym".
No i tu pojawia się dodatek - teraz jest opcja wyboru osobowości naszego cezara. Może być taki klasyczny, senacki (bez większych zalet, najbezpieczniejszy), ludowy (przenosi stolicę do swojej prowincji, kosi punkty z podwojonego jej supportu) lub cesarz-żołnierz (podwaja punkty zdobyte w bitwach, ryzykuje życiem). Wziąłem żołnierza, bo zamierzałem zniszczyć Shapura w Egipcie. A i tak spodziewałem się, że cezar za długo nie pożyje. Szyki pokrzyżowały mi złe wróżby, więc musiałem zaczekać, aż bogowie zaczną mi sprzyjać. I zaczęli :)
Mordercze jest combo cesarza-żołnierza z kartą spiculum (czerwona 4), dzięki czemu można zadawać straty przeciwnikowi jeszcze przed bitwą, i tym samym redukować ryzyko utraty cezara w wyniku bitwy.

Ogólnie jednak wygrana nie do końca zasłużona (gra powinna trwać dalej).

Wybraliśmy wariant, w którym dostępnych było wszystkich 18 kart. Powodowało to pewien paraliż decyzyjny przy wyborze, i potem ustalilismy, że przechodzimy jednak na system 9 dostępnych rodzajów kart. Ale z drugiej strony myślę sobie, że chętnie bym wypróbował inne ścieżki (np karty żółte, które wyglądają teraz naprawdę ciekawie), a przy ograniczeniu do 9 kart takiej swobody kształtowania strategii nie ma. Więc zastanówmy się jeszcze nad tym.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Tak powinny na razie zostać wszystkie wybory.

Ja bym ustalił homerule juz chyba uzywany przez inne grupy (kojarze z forum FB)
ze wybór ręki i zakup kart powinien być zrobiony do końca tury następnego gracza (zanim on zacznie zakupy). To ciut pomaga, ale wszystkim wiec wszyscy będą mieć równe szanse , za to zmniejszymy downtime.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

ja oddaję swój głos na opcję wyboru z 9 stosów. (I to mono stosów, nie żadnych mieszańców)
Z prostego powodu. Jest szansa że jakiś stos się skończy więc gracze mają dodatkową presję na zakupy. Jak masz taki "full wypas" jak wczoraj to dla wszystkich wystarczy kart co jest słabe :-). Z tego co pamiętam wczoraj , żaden stos wam się nie skończył
Druga sprawa to prz układzie 9 mono stosów masz co rozgrywkę inny zestaw kart (trochę jak w dominionie) więc w każdej grze musisz ciut inaczej pokombinować, co wpływa dobrze na regrywalność
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 05 cze 2019, 10:47 ja oddaję swój głos na opcję wyboru z 9 stosów. (I to mono stosów, nie żadnych mieszańców)
Z prostego powodu. Jest szansa że jakiś stos się skończy więc gracze mają dodatkową presję na zakupy. Jak masz taki "full wypas" jak wczoraj to dla wszystkich wystarczy kart co jest słabe :-). Z tego co pamiętam wczoraj , żaden stos wam się nie skończył
Druga sprawa to prz układzie 9 mono stosów masz co rozgrywkę inny zestaw kart (trochę jak w dominionie) więc w każdej grze musisz ciut inaczej pokombinować, co wpływa dobrze na regrywalność
Ale tutaj chodzi o potestowanie czy gracze majac wybor nowa/stara uznają nowe karty za lepsze od poprzedników.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Jeżeli nowe karty okazałby się lepsze od starych, to jaki jest sens stosować stare?
Wg mnie cały trick/myk/przyjemność polega na tym że gramy tym co wpadło na stół (a nie "eeee nie ma karty X, eee, z nią to byłaby gra")

Wczoraj była sytuacja że do porcji szynki i balaronu dostawiono wam schabowe zraziki i surówki, no i udławiliście się (do teraz w uszach mam narzekanie Odiego na COMBO)

Edit: jak już wytestujesz które karty są najlepsze to dojdziesz do momentu że połowa kart zamieszka w klaserze wstydu i nigdy z niego nie wyjdzie.
I doabli wezmą różnorodność
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 05 cze 2019, 12:25 Jeżeli nowe karty okazałby się lepsze od starych, to jaki jest sens stosować stare?
Wg mnie cały trick/myk/przyjemność polega na tym że gramy tym co wpadło na stół (a nie "eeee nie ma karty X, eee, z nią to byłaby gra")

Wczoraj była sytuacja że do porcji szynki i balaronu dostawiono wam schabowe zraziki i surówki, no i udławiliście się (do teraz w uszach mam narzekanie Odiego na COMBO)

Edit: jak już wytestujesz które karty są najlepsze to dojdziesz do momentu że połowa kart zamieszka w klaserze wstydu i nigdy z niego nie wyjdzie.
I doabli wezmą różnorodność
Wychodzisz z założenia że nasze grono jest w stanie rozegrać grę naście razy... jak zagramy 3 razy to będzie dobrze. To chyba dobrze jest w ogóle poznać mechanikę nowych kart?

Kombo Odiego już nie jest takie super skoro okazało się cezar wojenny nie generuje chwały z Rzymu (a to było 25% punktów Odiego). Nie wiadomo jakby się to skończyło, bo prowincje Odiego zaczynały się sypać.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

A widzieliście tę grę, która polecał Wosho?
https://boardgamegeek.com/video/141509/ ... er-fog-war
Bardzo ciekawe ujęcie II WS. Takiego czegoś nie mamy w kolekcji.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wosho »

Odi pisze: 05 cze 2019, 23:19 A widzieliście tę grę, która polecał Wosho?
https://boardgamegeek.com/video/141509/ ... er-fog-war
Bardzo ciekawe ujęcie II WS. Takiego czegoś nie mamy w kolekcji.
Nie polecalem tylko przegladajac bgg i rozne recenzje przez przypadek ja trafilem, a widzialem ze jej nie wspominaliscie tutaj a wyglada ciekawie :)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Wolf ty mówiłeś o tej grze związanej z lotnictwem?

Down in Flames: Locked-On
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Nie o tej konkretnej, wspominałem ogólnie jako ciekawostka o Hornet Leader i innych, też z tego wydawnictwa, aczkolwiek one mają tylko tryb solo. Tego konkretnego tytułu, o którym piszesz nie znałem i widzę, że ma także tryb wieloosobowy.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

A tymczasem Pax Pamir coraz bliżej... powinien być ok. 16 czerwca w Niemczech. Do tej daty trzeba jeszcze trochę doliczyć (rozpakowanie, organizacja wysyłki itd.), ale w lipcu spokojnie powinniśmy mieć gry na miejscu.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Czy ktoś chętny na U-Boota we wtorek?
ODPOWIEDZ