(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: niepooczach »

Hej hej! Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem powrotu do wojennych spotkań i chyba w końcu nadszedł ten moment, kiedy mogę sobie pozwolić na wtorkowe granie. Mam nadzieję, że jeszcze znajdzie się miejsce przy stole :D Pewnie nie od razu dam radę wskoczyć w jakieś większe, nowsze tytuły, ale stopniowo będę nadrabiał :)

Z moich zbiorów mogę dołożyć do puli gier:

Conflict of Heroes + Firefight Genarator + Solo
Unconditional Surrender 2ed. + Case Blue
Red Winter
Enemy Action: Ardennes
Semper Fidelis
D-Day at Omaha Beach
Fields of Fire 2ed.
Warfighter: IIWW TCC
Shogun
Zakazane Gwiazdy

pzdr i do zobaczenia
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Witaj w domu😀
Ps. Red winter
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

No i bardzo dobra wiadomość. Dodam Ciebie i Twoje gry do spisu na forum.

Na Semper Fidelis na pewno znajdziesz chętnych. Ja np Red Winter bym kiedyś spróbował.
No i może udałoby się z Markusem jeszcze umówić na Zakazane Gwiazdy, niekoniecznie we wtorkowym terminie.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Jan_1980 pisze: 26 maja 2018, 12:23 Mam nadzieje, że nie będę żałował tego co napiszę...mogę zagrać w CC, ale jakiś ciekawy, nie za duży scenariusz:)
hyhy no ładnie :) W CC wszystkie scenariusze są ciekawe, dzięki fabule wyciąganej z kart.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Z otchłani na wyżyny frekwencji. Super! Chyba trzeba będzie dostawić stolik na podwórku przed Krolmem ;)

Dopisałem gry do spisu gier, i widzę w spisie że Hańcza już kupił Holdfasta - mamy dostępne już 54 gry wojenne!
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Odnajdują się po kolei "zagubieni w akcji" :) Pamiętam jeszcze ze 2-3 żołnierzy którzy wciąż nie wrócili. Może uciekną z niewoli obowiązków, przenikną przez front i wrócą do obiegu?

Co do BoB to graliśmy z Jankiem scenariusz szkoleniowy aby poznać podstawowe mechaniki ale widząc że gra nie podchodzi Jankowi nie cisnąłem dalej. Uznaję że gra w naszym gronie po prostu nie jest wam znana.

Jak dla mnie:

CC: Europe - zbyt statyczne i drobiazgowe, zbyt nużące aby przez 2h obchodzić jakiś staw czy rozstrzygać potyczkę o oborę, wizualnie wygląda jak prototyp, mnie odstrasza
CoH - szybkie, proste, intuicyjne, widowiskowa akcja choć można mieć zastrzeżenia co do realizmu mechanik (ja nie mam z tym problemu), zasady pamiętasz po pół roku, zawsze chętnie zagram!
BoB- nieco trudne mechaniki bo nieintuicyjne i szybko zapomina się zasady, gra szybsza niż CC ale wolniejsza niż CoH, NAJLEPSZE MECHANIKI ale brzydkie mapy. cenię za największy REALIZM pola bitwy ale męczy mnie nieustanne czytanie zasad i ogarnianie niuansów w czym nie jestem orłem, ma sens gdy gra się regularnie
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

A'propos wskazówek do zakupów gier (niekoniecznie dla Hańczy ;) ) to przejrzałem sobie nasze "archiwum gier utraconych" pod kątem tego co było grane i lubiane. Oczywiście to subiektywny ranking bo nie wszyscy się wpisali, ale najpopularniejszy był Quartermaster General (z dodatkiem), potem dobrze ograne przeze mnie i Janka "AVL" i "AVD". Z innych kilka razy był też grany polski dodatek do CoH no i Churchill (który tylko mi zdecydowanie nie podpasował).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Quartermaster zrobił bardzo fajny początek. Grupa się poznała lepiej, a i gra była przednia (noni kończyła się w 2 godziny). Podobną rolę spełniał potem T&T. Idąc tym tropem zamówiłem wieloosobówki (Time of Crisis i Marię). Pamiętajcie, że jest też na rynku QG1914, przez wielu oceniany jako znacznie lepszy do pierwszego QG, no i na 5 osób.

Jutro będę, rzecz jasna, ale jeszcze nie mam żadnej z zapowiadanych nowości. Chętnie zagram w Combat Commandera, Semper Fi, 1989, albo nawet w T&T, w zależności od konfiguracji obecnych.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Ja jutro na pewno będę ale z powodu wywiadówki w szkole spóźnię się i nie wiem ile. Jeżeli panie będą jak zwykle przeciągać zebranie masą zbędnych pytań o jakieś tam składki po 2zł na jakieś bzdety to żołnierskim ciętym językiem zakończę wywiadówkę :lol:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

hancza123 pisze: 28 maja 2018, 07:56 Jeżeli panie będą jak zwykle przeciągać zebranie masą zbędnych pytań o jakieś tam składki po 2zł na jakieś bzdety to żołnierskim ciętym językiem zakończę wywiadówkę :lol:
Cytując klasyka powiesz im "nie chce mi się z tobą gadać" ? ;-)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 28 maja 2018, 08:53
hancza123 pisze: 28 maja 2018, 07:56 Jeżeli panie będą jak zwykle przeciągać zebranie masą zbędnych pytań o jakieś tam składki po 2zł na jakieś bzdety to żołnierskim ciętym językiem zakończę wywiadówkę :lol:
Cytując klasyka powiesz im "nie chce mi się z tobą gadać" ? ;-)
oby nie było ostrzej, jak w tej scenie z kałachem :]

Ja jeszcze nie mam pewności co do mojej obecności na froncie jutrzejszym.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 28 maja 2018, 07:36 Quartermaster zrobił bardzo fajny początek. Pamiętajcie, że jest też na rynku QG1914, przez wielu oceniany jako znacznie lepszy do pierwszego QG, no i na 5 osób.
A może namówmy szefa Krolma żeby od czasu do czasu coś nam kupił - ten tytuł wydaje się dość lekki więc mógłby się sprawdzić w szerszym gronie :)
Ostatnio zmieniony 28 maja 2018, 11:41 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Odi pisze: 28 maja 2018, 07:36 Quartermaster zrobił bardzo fajny początek. Pamiętajcie, że jest też na rynku QG1914, przez wielu oceniany jako znacznie lepszy do pierwszego QG, no i na 5 osób.
W Rebelu QG 1914 kosztuje 153zł (uwzględniając rabat Mikiego).

To może zamiast BoBa właśnie tą grę kupować? A może zrzuta po 30zł? Głośno myślę.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

hancza123 pisze: 28 maja 2018, 11:25
Odi pisze: 28 maja 2018, 07:36 Quartermaster zrobił bardzo fajny początek. Pamiętajcie, że jest też na rynku QG1914, przez wielu oceniany jako znacznie lepszy do pierwszego QG, no i na 5 osób.
W Rebelu QG 1914 kosztuje 153zł (uwzględniając rabat Mikiego).

To może zamiast BoBa właśnie tą grę kupować? A może zrzuta po 30zł? Głośno myślę.
głośno myślę: nie dorzucam się do żadnych zrzutek, jakoś nie przepadam za taką rozmytą formą własności.

Najpierw ustabilizujmy frekwencję, pograjmy w to co mamy, pomysły na zakupy wyjdą w praniu.
Na tę chwilę przypomina to wydawanie kasy na szybkiego z jakiś subwencji/budżetów którym mija termin ważności :-)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Też uważam, że zrzutki to nienajlepszy pomysł, może z jednym wyjątkiem: Here I Stand, Virgin Queen i gry podobnej ciężkości.

Tutaj, gdyby każdy wyłożył jakiś grosz, traktowałbym to jako swego rodzaju gwarancję realnego wejścia w system. To są tak ciężkie gry, a przy tym wymagające stałego składu, że jakaś forma wymuszenia uczestnictwa w rozgrywkach byłaby wręcz niezbędna.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Hańcza, ja bym jutro pograł znowu w ten karciany Stalingrad. Trzeba wykombinować metodę obrony Sowietami może faktycznie trzeba iść najpierw na masę :)
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: niepooczach »

Ja będę nieco po 17. Mogę posiedzieć i popatrzeć/pogadać dla towarzystwa albo zagrać w cokolwiek z zastrzeżeniem, że będzie mnie trzeba pewnie wprowadzić w zasady. Ewentualnie, bez problemu, mogę pyknąć jakąś potyczkę w CoH'a.
Rzuciłem okiem na swoją półkę i mam jeszcze Space Empires z dodatkiem i Commands&Colors Napoleonics.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

A nawet zagrałbym w C&C Napoleonics
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Konkretnie się nie umawiam bo będę chyba dopiero o 19.00. Najchętniej pomęczę dalej z Higlanderem ten Stalingrad. Kurcze musi być sposób na obronę miasta!! Bardzo chętnie zagram też w CoH lub Command & Colors czy Iron Curtain. Na grube tytuły się jutro nie piszę z racji spóźnienia.

Quartermaster jest najbardziej przemłóconą grą przez wszystkich. Zaletą jest duża grywalność i to że gra 5-6 osób razem, co jest tu rzadkością. Gry wojenne są zwykle dwuosobowe. Chyba tego QM 1914 powinniśmy jednak mieć. Rozumiem że nie lubicie zrzutek i być może kupię to sam. Nie chodzi tu wcale o bezsensowne wydawanie kasy (jak pisze Markus) ale o to że przebudowuję obecnie swoją kolekcję na bardzej militarną (sprzedam trochę gier cywilnych) oraz o to że straciliśmy bezpowrotnie dostęp do "kaspijskiej ropy" i trzeba się nieco dozbroić.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

No ta ja mógłbym przed Stalingradem coś na 2h rozegrać:
- CC Tournament Pack
- CoH (byle nie ten scenariusz co za pierwszym razem)
- ewentualnie rozpoznanie "Rommel in the Desert"

albo coś konkretnego - mogę kogoś chętnego przeczołgać w "Pacific Victory" albo dać się przeczołgać w "1989" ;)

Generalnie polecam grać w trudno dostępne tytuły z "torby", póki mamy do nich dostęp.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Hańcza gdzie ja napisałem o bezsensownym wydawaniu kasy? Źle zinterpretowałeś mnie.
Chodziło mi o sposób tj "już , tu i teraz"
W powiększaniu kolekcji nie ma nic złego. Sam planuję coś dokupić ale tak szczerze to naprawdę jest w co grać. Więc sugerowałem aby takie rzeczy obgadać LIVE w Krolmie. Na spokojnie prze planszy i pizzy
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Też mi się wydaje, że na razie, może poza T&T i Holdfastem, nie mamy żadnego porządnie ogranego tytułu. Jest co rozkminiać. Ale przyznam, że QG1914 to akurat strzał celny w moje gusta :)

Jutro chętnie zagram ze Sławkiem w C&C, a potem ewentualnie zwolnię miejsce dla Hanczy. Wezmę też Iron Curtain.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Dobra luz. Po prostu dawno nie grałem w gry wojenne i mam pewnie większy głód. A że od 2 lat mam kilka gier na celowniku, mam i nie strzelam, no to kusi aby od razu puścić serię :D No ale aby nie robić tego głupio prowadzę jednak konsultacje społeczne. To z wami chcę grać. Już wiem że np. Stalingrad: Inferno on Volga na który się napaliłem może nie ma sensu, a Holdfast tak i już zamówiłem.

QM ma ogromny walor integrujący grupę przy jednej rozgrywce. Nigdy nie da takiej satysfakcji którą daje cięższa gra ale często można go rozłożyć jako uzupełnienie spotkania. O kurczę oprócz QM 1914 wychodzi wkrótce nowość: QM The Cold War... Jak to niby ma śmigać na 5-ciu??
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: niepooczach »

OK super, wezmę na jutro C&C. W swojej kategorii naprawdę zacna gierka :)
QG wspominam bardzo miło. Mógłbym powiedzieć, że ta gra najbardziej kojarzy mi się z dawnymi spotkaniami. Jak tylko będę miał okazję, to na pewno chętnie zagram!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Odi pisze: 28 maja 2018, 18:51Ale przyznam, że QG1914 to akurat strzał celny w moje gusta :)
Bardzo polecam QG14. Trudno mi powiedzieć czy jest lepszy od QG39, który z dwoma dodatkami na pewno jest "głębszy", ale ja dotąd grałem tylko podstawką. W każdym razie QG14 wydaje mi się bardziej user friendly, z bardzo fajnym mechanizmem przeciągania liny w czasie rozstrzygania bitew. Grałem chyba z osiem razy (w pełnym składzie), i zawsze było bardzo emocjonująco do samego końca. Gracze siadający do QG14 po raz pierwszy nie mieli żadnych problemów z opanowaniem mechaniki. Częściej wygrywały Państwa Centralne, ale to chyba jest charakterystyczne dla pierwszych rozgrywek, potem gra okazuje się świetnie zbalansowana.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ