Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Łukasz83
Posty: 14
Rejestracja: 15 wrz 2019, 09:47
Has thanked: 6 times

Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Łukasz83 »

Rozegrałem pierwszą rozgrywkę dwuosobową w tą grę i pojawiło się kilka wątpliwości, więc postanowiłem o nie zapytać.

1. Kryształy mocy, jest ich 5 na całą grę i z tego co zauważyłem służą do różnego typu wydarzeń na kartach. Przykładowo karta Crystal Runner, która przy każdym zagraniu daje do wyboru: zdobądź kryształ mocy lub sprzedaj kryształ mocy za 5 kredytów. Czy w związku z tym jeśli, powiedzmy mam 5 kryształów mocy w ekwipunku, to mogę sprzedać tylko jeden, a nie wszystkie 5? Oraz co w przypadku jeśli pozostali gracze zabrali wszystkie 5 kryształów mocy, oznacza to, że nie mogę zyskać już żadnego?

2. Acoustic Spanner, karta mówi, że w momencie zagrania należy obowiązkowo pociągnąć kartę? Oraz można opcjonalnie usunąć ze swojej talii "Program". No właśnie, co to oznacza? Oznacza to usunięcie dowolnej(?) karty ze swojej ręki lub z kupki odrzuconych kart, ale bez możliwości usunięcia kart, które znajdują się w osobistej talli zakrytej? Czy może nie dowolnej, tylko programu, a więc na przykład hakowania, ale nie można usunąć jakiegoś towarzysza lub karty potknięcia?
Obrazek


3. Na koniec tury za punkty umiejętności można zakupić dowolną ilość kart ze stosu przygody lub kart rezerwy, czyli jeśli mam do wydania 8 punktów umiejętności to mogę zakupić 4 sztuki tej samej karty FAZR? Czy może jeden rodzaj karty ze stosu kart rezerwy? Pytam o to ze względu na to, że dość szybko podczas mojej rozgrywki zniknęły karty "Śmiało kroczyć" (ang. Boldly Go) ze stosu kart rezerwy, jako chyba najbardziej przydatne w celu szybkiego poruszania się po planszy.

4. W instrukcji nie jest wytłumaczone co oznaczają poszczególne symbole na panelach, które służą do hakowania. Instrukcja mówi tylko "Natychmiastowo otrzymujesz wskazaną na porcie nagrodę albo karę", ale raczej łatwo się domyślić po symbolach. Więc to oznacza, że zyskuję kredyty za hakowanie wybranego panelu jeśli jest tam pokazany symbol kredytów, jak się domyślam. Natomiast w kwestii kary, te dwa symbole pokazane na zdjęciu oznaczają, że dorzucam swoje 2 kostki do obszaru Brzdęk, bo hałasuję w trakcie hakowania?
Obrazek

Z góry dzięki za pomoc.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: autopaga »

1. Kupujesz 1 sprzedajesz 1, nie ma nie kupujesz. W instrukcji jest napisane na temat skończoności zasobów.
2. Na niektórych kartach głównie podstawowywch pod nazwą jest małą czcionką "program" taką kartę można usunąć.
3. Można bez limitu i nie kojarzę żeby trzeba to było zrobić na koniec tury, można w trakcie.
4. Również naszukałem się w instrukcji i nie ma wytłumaczenia co to jest, doszedłem do takich samych wniosków co Ty ;)
KamilT
Posty: 29
Rejestracja: 10 gru 2014, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times
Been thanked: 4 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: KamilT »

4. W FAQ (Data Ports) jest opisane co oznaczają symbole na planszy. Gwiazdki oznaczają brzdęk.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Paskuder »

Karta lord eradikatus, na karcie jest napisane m.in. "wszyscy gracze otrzymują" i symbol serduszka. Teraz pytanie, wszyscy gracze otrzymują jedną ranę czy wszyscy leczą jedną ranę???
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: grzeslaw90 »

Paskuder pisze: 25 gru 2019, 19:21 Karta lord eradikatus, na karcie jest napisane m.in. "wszyscy gracze otrzymują" i symbol serduszka. Teraz pytanie, wszyscy gracze otrzymują jedną ranę czy wszyscy leczą jedną ranę???
Serduszko jest symbolem leczenia.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Sebs »

Pytanie o pas transmisyjny. Dobrze rozumiem, że stając na pierwszym polu pasa moge przenieść się od razu do pola numer 2, 3 lub 4 (spełniając wymagania)?
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: jnowaczy »

tak, możesz ale po użyciu pasa (tak samo jak teleportacji) nie możesz już sie poruszać za pomocą butów w tej turze
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Leser »

jnowaczy pisze: 26 sty 2020, 14:00 tak, możesz ale po użyciu pasa (tak samo jak teleportacji) nie możesz już sie poruszać za pomocą butów w tej turze
Doprecyzuję: tak samo jak po użyciu portalu. Teleportacja będąca następstwem użycia efektu karty nie powoduje "zawrotów głowy", czyli po jej użyciu można się normalnie poruszać korzystając z butów.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: PytonZCatanu »

Sebs pisze: 26 sty 2020, 12:58 Pytanie o pas transmisyjny. Dobrze rozumiem, że stając na pierwszym polu pasa moge przenieść się od razu do pola numer 2, 3 lub 4 (spełniając wymagania)?
Pamiętaj, że ostatnie pole w module dowodzenia wymaga karty kodów oraz KLUCZYKA (mam takie doświadczenia, że wielokrotnie gracze zapominali wziąć kluczyk, o kodach jakoś się pamięta).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Tomzaq »

A czy wejście na pas transmisyjny kosztuje buta? Czy mogę za darmo wleźć na pas jeśli stoję na sąsiednim polu?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tomzaq pisze: 28 sty 2020, 12:37 A czy wejście na pas transmisyjny kosztuje buta? Czy mogę za darmo wleźć na pas jeśli stoję na sąsiednim polu?
Musisz mieć 1buta.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Leser »

Tomzaq pisze: 28 sty 2020, 12:37 A czy wejście na pas transmisyjny kosztuje buta? Czy mogę za darmo wleźć na pas jeśli stoję na sąsiednim polu?
W instrukcji jest napisane wprost, że wchodzenie/wychodzenie do pomieszczeń z pasem transmisyjnym wymaga wydania buta (ostatnie zdanie sekcji poświęconej pasowi transmisyjnemu i portalowi).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: PytonZCatanu »

Co ciekawe, może normalnie przejść PRZEZ pomieszczenie na pasie transmisyjnym, jak przez każde inne (2 buty, jeden na wejście i drugi na wyjście). Buty tracisz tylko, jeśli skorzystasz z samego pasa.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Leser »

Dokładnie, tylko znów warto zaznaczyć, że nie można przejść za pomocą butów z jednego pomieszczenia z pasem do innego pomieszczenia z pasem - nie uważa się ich za połączone korytarzami.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Tomzaq »

Dzięki panowie
Who is John Galt?
Posiadam
Prażma
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2019, 10:31
Has thanked: 1 time

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Prażma »

Jak rozumieć tę kartę?
Obrazek
Zdobycie karty kosztuje 1 pkt zdrowia po czym jak ją wyrzucę to dostaje 1 pkt życia i ją usuwam z gry?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: konradstpn »

Karta kosztuje 3 sprawności. Zdobycie oznacza uzyskanie 1 punktu życia.
Gram, więc jestem.
Prażma
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2019, 10:31
Has thanked: 1 time

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Prażma »

konradstpn pisze: 01 lut 2020, 22:10 Karta kosztuje 3 sprawności. Zdobycie oznacza uzyskanie 1 punktu życia.
Tak, tak to że 3 pkt to jasna sprawa, czyli technicznie rzecz biorąc karta do jednorazowego użycia?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: PytonZCatanu »

Prażma pisze: 02 lut 2020, 18:59
konradstpn pisze: 01 lut 2020, 22:10 Karta kosztuje 3 sprawności. Zdobycie oznacza uzyskanie 1 punktu życia.
Tak, tak to że 3 pkt to jasna sprawa, czyli technicznie rzecz biorąc karta do jednorazowego użycia?
Tak, w sumie 2 życia.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: E2MD »

Przepraszam z góry, ale chyba jestem tępy bo nie ogarniam do końca

1) Pas transmisyjny
Instrukcja "Jeżeli znajdujesz się w którymś z pomieszczeń połączonych pasem transmisyjnym, możesz przemieścić się do dowolnego innego pomieszczenia na linii tegoż pasa."
Pytanie - żeby wejść na pas muszę wydać but? Żeby zejść już nie muszę?

2) Kradzież artefaktu
Instrukcja "Jeżeli znajdujesz się w pomieszczeniu z artefaktem, możesz go podnieść i położyć przed sobą"
Pytanie - mam się tam zatrzymać do końca swojej tury czy też mogę tylko przechodzić ?

3) Pozyskiwanie kredytów, sekretów, kryształów mocy, rynku, ...
De facto to jest to samo pytanie co powyżej:
Instrukcja
"Aby w wyniku efektu pomieszczenia pozyskać kredyty, weź po prostu wskazaną przez efekt liczbę kredytów z banku" oraz
"Wchodząc do pomieszczenia, możesz podnieść (bez wcześniejszego podglądania) 1 z leżących w nim sekretów"
Czyli nie muszę się tam zatrzymywać w swojej turze?
Strona 10 instrukcji mówi:
" Nagrody – Wejście gracza do niektórych pomieszczeń nagradzane jest kredytami, leczeniem lub kryształem mocy. Po wejściu do takiego pomieszczenia należy po prostu odebrać wskazaną nagrodę"
Wejście to dla mnie nie oznacza żeby się zatrzymać. Wydaję jeden but, wchodzę, zabieram co jest do zabrania i jak mam jeszcze buty i nie ma innych przeciwwskazań to wychodzę. W dodatku jak mam więcej butów to mogę wrócić do tego samego pomieszczenia by zabrać drugi mały sekret? Tak to jest?

Dzięki z góry za odpowiedzi
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Beatrice
Posty: 83
Rejestracja: 14 lut 2017, 15:10
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Beatrice »

1) patrz wyżej - but żeby wejść i but żeby zejść
2) i 3) wchodzisz, bierzesz co dają w danym pomieszczeniu i jeśli masz jeszcze buty możesz iść dalej, możesz wyjść i wejść drugi raz po drugi mały sekret
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Leser »

Jako tłumacz instrukcji dla odmiany ja pozwolę sobie zadać kilka pytań, które mogą pomóc w ewentualnym ulepszeniu instrukcji w kolejnych edycjach.
E2MD pisze: 16 mar 2020, 23:51 1) Pas transmisyjny
Instrukcja "Jeżeli znajdujesz się w którymś z pomieszczeń połączonych pasem transmisyjnym, możesz przemieścić się do dowolnego innego pomieszczenia na linii tegoż pasa."
Pytanie - żeby wejść na pas muszę wydać but? Żeby zejść już nie muszę?
Skąd pomysł, że zejście z pasa miałoby nie kosztować buta skoro w instrukcji znajdujemy następującą informację: "Wydając buty, możesz normalnie wchodzić do i wychodzić z pomieszczeń z pasem transmisyjnym"?
E2MD pisze: 16 mar 2020, 23:51 2) Kradzież artefaktu
Instrukcja "Jeżeli znajdujesz się w pomieszczeniu z artefaktem, możesz go podnieść i położyć przed sobą"
Pytanie - mam się tam zatrzymać do końca swojej tury czy też mogę tylko przechodzić ?
Skąd pomysł, że należałoby się zatrzymywać, skoro instrukcja w żadnym punkcie o tym nie mówi ani nie wspomina o "zerowaniu" butów (a robi to w kilku innych wypadkach)?
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: E2MD »

Leser pisze: 17 mar 2020, 09:40 ... Skąd pomysł ...
Hej, przecież wyraźnie napisałem że jestem tępy :D
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: Leser »

E2MD pisze: 17 mar 2020, 10:22
Leser pisze: 17 mar 2020, 09:40 ... Skąd pomysł ...
Hej, przecież wyraźnie napisałem że jestem tępy :D
Ej no... ja poważnie szukam niejasnych punktów w instrukcji, żeby je wyeliminować. To że mi się coś wydaje jasne i oczywiste, nie musi się takie wydawać czytelnikowi.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Clank! In! Space! / Brzdęk! W! Kosmosie!

Post autor: E2MD »

Leser pisze: 17 mar 2020, 10:34 Ej no... ja poważnie szukam niejasnych punktów w instrukcji, żeby je wyeliminować. To że mi się coś wydaje jasne i oczywiste, nie musi się takie wydawać czytelnikowi.
Mógłbyś wpisać po prostu że wejście i zejście z pasa wymaga wydania buta. Dla nas (ojciec i dwie córki 18/13) nie było to jasne a graliśmy w pierwszego Brzdęka.
Brakuje też opisania też bonusów z portów danych - niby są oczywiste, ale dopiero z FAQ zrozumiałem, że symbol "brzdęku" oznacza dodanie brzdęku a nie zabranie go z planszy. Zwłaszcza, że wszystkie inne bonusy są "pozytywne"
Może byś FAQ przetłumaczył by dopasować do polskiej nomenklatury?

Coś co nie dotyczy instrukcji ale możesz przekazać wyżej - kostki łowców nagród są czerwone a jedne z graczy ma pomarańczowe. Mi się te kolory mylą w złym świetle.

Poza tym gra super. Wygląda na lepszą niż pierwsza część. Czekam na Legacy.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
ODPOWIEDZ