Specyficzne euro dla dwóch osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: ArnhemHorror »

Czołem wszystkim! Szukam gry, która dobrze działa na dwie osoby, ponieważ chcę grać głównie z żoną. Ja mogę zagrać we wszystko, natomiast jej ulubione gry to m.in. Orlean, Altiplano, Tyrants of the Underdark, Innowacje, Imperial Settlers, Splendor oraz Szarlatani. Od czasu do czasu zagra równie w Clanka! oraz Roll for the Galaxy.

Zauważyłem, że moja luba w grach nie tworzy raczej długofalowych strategii, a przyjemność sprawia jej głównie element taktyczny i możliwość tworzenia kombosów. Stąd popularność różnej maści bag- oraz deckuilderów, czy np. Innowacji ze zmieniającą się co rundę sytuacją na stole. Satysfakcjonujące jest też mimo wszystko poczucie rozbudowy. Nie cierpi natomiast w grach aukcji oraz układanek przestrzennych. Worker placement często irytuje zajmowaniem pól i koniecznością zmiany planów w trakcie tury. Kooperacje też raczej odpadają. No, ale żeby ułatwić dodam, że od wszystkiego pewnie są wyjątki :)

Nie sprawdziły się: Wyspa Skye, Dice Settlers, Patchwork, Agricola, Carpe Diem, Pandemic, Lorenzo il Magnifico, Majesty, Concordia, Marco Polo.

Będę wdzięczny za wszelkie propozycje.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: Witchma »

Może Terraformacja Marsa? Gram tylko w 2 osoby i według mnie dobrze się sprawdza.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: Largo »

Mam w domu bardzo podobną sytuację ;)
U nas sprawdza się oprócz wymienionych przez ciebie:
Azul
Architekci Zachodniego Królestwa
Na skrzydłach
Everdell
Wsiąść do Pociągu (polecam mapę Zjednoczone królestwo/pensylwania)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: Andy »

wilecki pisze: 26 sty 2020, 12:43 Zauważyłem, że moja luba w grach nie tworzy raczej długofalowych strategii, a przyjemność sprawia jej głównie element taktyczny i możliwość tworzenia kombosów. Stąd popularność różnej maści bag- oraz deckuilderów, czy np. Innowacji ze zmieniającą się co rundę sytuacją na stole. Satysfakcjonujące jest też mimo wszystko poczucie rozbudowy.
W takim razie Impuls powinien się spodobać.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: ArnhemHorror »

Witchma pisze: 26 sty 2020, 12:46 Może Terraformacja Marsa? Gram tylko w 2 osoby i według mnie dobrze się sprawdza.
Z jakichś względów pierwsza partia w 4 osoby w TM nam nie podeszła. Jeśli będzie okazja, to spróbujemy jeszcze raz we dwójkę.
Largo pisze: 26 sty 2020, 13:39 Mam w domu bardzo podobną sytuację ;)
Gratuluję niebanalnej i wymagającej małżonki :)
Largo pisze: 26 sty 2020, 13:39 U nas sprawdza się oprócz wymienionych przez ciebie:
Spoiler:
Azul wygląda na grę, która rzeczywiście mogłaby się spodobać! Architekci spadli niedawno z szortlisty z powodu podobno słabszej rozgrywki dla dwojga, gdzieś czytałem. A zatem teraz trafiają do ponownego rozpatrzenia, zwłaszcza że teraz cena polskiej wersji kusi. WdP mieliśmy już tak mocno ograną, że wyleciała z kolekcji, ale poszukam te mapy w aplikacji - przydadzą się na wakacje :) Everdell i Na Skrzydłach wydawały mi się być trochę przerostem formy nad treścią, ale poczytam więcej.
Andy pisze: 26 sty 2020, 17:31 W takim razie Impuls powinien się spodobać.
W taki razie Impuls powędruje do koszyka!
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: Largo »

Zapomniałem jeszcze dodać Sagrade do listy. Jeżeli chodzi o wdp to najczęściej ogrywamy mapę zjednoczonego królestwa, a ostatnio Polski. Obie świetnie sprawdzają się na dwie osoby. Sam czaję się jeszcze na kraje północy, bo to podobno najlepsza opcja na taki skład graczy.
W architektach podczas gry w dwie osoby można dorzucić dummy playera. Łatwy w obsłudze, a jest ciaśniej, chociaż we dwójkę też jest dobrze. Nie ma takiej presji i swobodniej można planować. Wiele osób poleci Ci paladynow zachodniego królestwa na dwie osoby, ale chociaż to wg mnie wybitna eurogra to dla małżonki byłaby za ciężka. Sam jak w nią gram to po skończonej partii czuje się jakbym z tonę węgla łopatą przerzucił i musiał iść spać odrazu :-P
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1151 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: Bruno »

Dla pary zawsze polecę Pola Arle (dla Was: szczególnie z dodatkiem, dzięki któremu można skopiować akcję z pola już zajętego), ale niestety dostępne już tylko na rynku wtórnym.

Zgodnie z przewidywaniami kolegi wyżej :wink:, z rzeczy łatwiej dostępnych: we dwójkę bardzo dobrze chodzą Paladyni Zachodniego Królestwa (bez żadnych dummy players). Mało interakcji, sporo optymalizacji. Dodatkowym "plusem dodatnim" dla żony może być wykonanie, tj. miłe dla oka grafiki, komiksowo-kreskówkowe, oraz różne fajne kształty drewnianych znaczników. Wszystko to sprawia, że choć jest to dość wymagający tytuł, to można poczuć odrobinę klimatu.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: p_olo86 »

Concordia powinna pasować do wymagań i dobrze się skaluje na każdą ilość graczy.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: shod »

ja polecę Century: Golem edition [ew. Korzenny szlak] i nasze ostatnie odkrycie - Res Arcana - autor Rolla ;).
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: marcindlubacz »

Paladyni zachodniego królestwa.
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: Pumar »

Nie do końca wiem jak połączyć taktycznosc i irytację z powodu potrzeby zmiany planów;)
Troyes, Bruxelles 1893 - dwie bardzo dobre taktyczne gierki.
Na dwie osoby może coś w stylu Keyforga? Jak najbardziej taktyczne z tworzeniem kombosów.
Taktyczne i tworzenie kombosow to tash kalar ale jest trochę układanka przestrzenna więc trudno powiedzieć ;)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: KamradziejTomal »

Myślę, że dobrze może się sprawdzić:

Pięć Klanów - mankala na sterydach. jest tutaj co prawda licytacja ale w bardzo lekkim wydaniu i nie jest aż tak istotna IMO

Jaipur - zawsze godny polecenia dla 2 osób.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: ArnhemHorror »

Pumar pisze: 27 sty 2020, 08:44 Nie do końca wiem jak połączyć taktycznosc i irytację z powodu potrzeby zmiany planów;)
Dlatego napisałem, że chodzi o dość specyficzną grę ;)
Pumar pisze: 27 sty 2020, 08:44 Troyes, Bruxelles 1893 - dwie bardzo dobre taktyczne gierki.
Na dwie osoby może coś w stylu Keyforga? Jak najbardziej taktyczne z tworzeniem kombosów.
Taktyczne i tworzenie kombosow to tash kalar ale jest trochę układanka przestrzenna więc trudno powiedzieć ;)
Bruxelles 1893 nawet mnie zaciekawiła, ale obawiam się o te elementy aukcji i worker placementu. Na szczęście wygląda na to, że można wypróbować w sieci przed zakupem! Keyforge troszkę zbyt konfliktowy.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: autopaga »

KamradziejTomal pisze: 27 sty 2020, 09:13 Myślę, że dobrze może się sprawdzić:

Pięć Klanów - mankala na sterydach. jest tutaj co prawda licytacja ale w bardzo lekkim wydaniu i nie jest aż tak istotna IMO

Jaipur - zawsze godny polecenia dla 2 osób.
Cały sens pięciu klanów na dwie osoby to licytacja. Na pewno to nie jest gra dla osoby opisanej w pierwszym poście.

Popieram pola arle i paladynów. Ja proponuję jeszcze gry, które można wyrwać teraz w śmiesznie niskich cenach pulsar 2849 i santa maria.
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: Pumar »

Tak jeszcze teraz mi wpadło - Pory Roku spełniają wszystkie wymogi
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: ArnhemHorror »

Dzięki wszystkim za propozycje. Najczęściej pojawiały się Pola Arle oraz Paladyni. Ze wstydem musze przyznać, że Pola leżą sobie na półce w oczekiwaniu na pierwszą rozgrywkę solo. Nie brałem tej gry pod uwagę po dość chłodnym przyjęciu Agricoli. To chyba trzeba zrewidować, a więc to ta gra pójdzie na pierwszy strzał.

Następnie w kolejce do zamówienia czekają już Impuls oraz Ktosie Zachodniego Królestwa (jeszcze nie mogę się zdecydować które konkretnie), zwłaszcza że te gry prawie nic nie kosztują w polskich wersjach. Na liście rezerwowej Azul, ale to raczej na wymianę, jeśli któraś z powyższych się nie sprawdzi. Pozostałe tytuły jeszcze do ogarnięcia.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: autopaga »

Architekci chodzą bardzo słabo na 2 osoby, trzeba grać z botem, nie polecam. Pola Arle totalnie nie są podobni do agricoli, Kawerna już bliżej. Sam fakt posiadania sztywnej liczby pionów akcji (członków rodziny przez całą grę) kompletnie zmienia punkt widzenia na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: PytonZCatanu »

Moja żona uwielbia grać w Projekt Gaja na 2 osoby. Mamy za są 11 partii w 12 miesięcy (dzieci i te sprawy - częściej się nie da).

Gra świetnie funkcjonuje w każdej konfiguracji graczy (1-4), na 2 osoby da się zamknąć w 90 minut i nie ma ani grama losowości.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: warlock »

Jakie Pola Arle, ludzie. Przecież to jest czysto strategiczna gra bez losowości.
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: dżedaj »

Dobre Euro na 2 osoby to Great Western Trail - moja kobieta uwielbia :D
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Specyficzne euro dla dwóch osób

Post autor: jrz8888 »

Gra z żoną?
Zamki Burgundii.
Nie ma opcji, aby kobiecie ta gra się nie spodobała.
ODPOWIEDZ