Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: bogas »

WRS pisze: 31 mar 2020, 10:49 Już na BGG
https://boardgamegeek.com/file/download ... er+2.0.pdf
BGG pisze:Error: This link has expired or is invalid. Please go back to the file page for a fresh link.
Coś nie ten tego chyba ;)
Czy ktoś może się orientuje czy są jakieś zmiany w zasadach w stosunku do starej wersji?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

a chciałem za dobrze ;)
już link poprawiony
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Banan2 »

WRS pisze: 31 mar 2020, 15:41 a chciałem za dobrze ;)
już link poprawiony
Są jakieś dziwne krzaczki w tekście z prawej strony np. w słowie "Jeśli" J jest krzaczkiem. Małe j jest OK.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Usunąłem pdfa, wrzuciłem jpga.
Już teraz jest bez problemów z czcionkami.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: bogas »

Co do nowego wydania to wizualnie jest dużo ładniejsze od wydania z ValleyGames, które było fatalne w mojej opinii. Ja mam Die Machera w drugim wydaniu z 1997! roku i graficznie ta właśnie wersja, wciąż najbardziej mi się podoba. Ale to rzecz gustu.
Wg mnie w starej edycji lepiej też pasowały problemy poruszane w programach partii (okazuje się, że to co było w latach 90tych tematem w DE to u nas teraz jest na tapecie). Z tego co zostało bez zmian to widzę:
Opieka społeczna, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Edukacja i Inżyniera genetyczna, ale nie ma już Zmiany waluty na euro, Energetyki jądrowej i Służby zdrowia co jest traz na czasie u nas, a jest za to Transport
(którego grafika bardziej kojarzy mi się z ekologią), Cyfryzacja i Środowisko. Niby okej, ale stare tematy były lepsze.
Natomiast Portal wydając to po polsku udowodnił, że mają cojones, bo to nie jest gra dla masowego odbiorcy, no i jeszcze ten temat! :roll: :wink:

Na pytanie czy są jakieś różnice pomiędzy zasadami nowej i starszej wersji odpowiada BGG i bardzo fajne zestawienie, które można zobaczyć tutaj: https://boardgamegeek.com/thread/221795 ... lley-games
Wychodzi na to, że zmian jest duuużo i niestety wygląda na to, że znów idziemy w stronę "upraszczania i spłycania". Jest kilka rzeczy na plus (jak całkowita rezygnacja z kostek), ale większość zmian likwiduje to co w tej grze było najlepsze, a więc mnóstwo ciężkich decyzji do podjęcia.
Bardzo dobre podsumowanie tych zmian napisał w komentarzu Thomas Donnelly z podcastu Game Brain. Tłumaczenie translatorem z drobną korektą.
Jestem zrozpaczony zmianami w grze. Są chyba 3, które lubię, z prawie tuzinem, które usuwają jedne z najlepszych „trudnych decyzji” w grze. Mówiłem o tym trochę w podcastie Game Brain,
ale tutaj jest trochę więcej szczegółów.

Nie ograniczając liczby głosów do 50, dzieje się kilka rzeczy:
1. Koalicje zmienią się z powszechnych na rzadkie. Tworzenie koalicji i zarządzanie nimi jest kluczową przestrzenią decyzyjną w grze, silnym elementem negocjacji i niezwykle interaktywną funkcją.
2. Zdolność do potencjalnego wymuszenia koalicji dała wielką siłę do zarządzania twoim programem partii. Zamiast po prostu dopasować go do wyborów, musisz mieć oko na inne partie i ich programy. Już nie.
3. Wygrane „o włos” stają się wyjątkowo rzadkie, przez co zamienianie licytacji o kolejność zamienia się w łagodny wyścig o pierwsze miejsce. Przy maksymalnej liczbie głosów wynoszącej 50, zwycięzcą wyborów był ostatni gracz, który tam dotarł (z wyjątkiem koalicji). W tym scenariuszu było 4-5 świetnych rzeczy z bycia ostatnim i 2-3 świetnych z bycia pierwszym. To była bardzo ważna dycyzja przy tych wyborach, gdy trzeba było zdecydować, czy największą przewagę da bycie pierwszym czy ostatnim.

I to nie wszystko. Weźmy na przykład sondaże. Bardzo podoba mi się pomysł, że sondaże pozwalają rzucić okiem na to, co jest pod spodem, ale zasada, że ​​jeśli publikujesz, musisz zrobić własny dobry wynik i oba złe wyniki? Straszny. Co stało się z trudnymi wyborami? Negocjacja? Wybór trendów, które należy przenieść, był świetną okazją do negocjacji. Już nie.

I wreszcie (nie w rzeczywistości, ale ostatni problem, który tu poruszę), eliminując planszę opniii narodowej i zastępując ją kilkoma punktami za wygrane wybory, osłabiono przestrzeń decyzyjną na koniec gry. Die Macher to gra o programach politycznych partii. Kiedyś dostosowywanie ich było ciągłą walką. Czy zmierzasz w kierunku obecnych wyborów? W kierunku następnych? W stronę partii, którą chcesz zmusić do koalicji? CZY przesuwasz go w kierunku opinii narodowej, która będzie istotnym elementem punktacji końcowej? Trudne, chrupiące ;) decyzje, tutaj praktycznie wyeliminowane. Wystarczy martwić się opiniami wyborczymi. Jak napisano, nie przejmuję się programami innych graczy, ponieważ koalicje będą dość rzadkie.

Podsumowując? Nowe zasady nie ułatwiają gry. Różnica między czasem nauczania nowych zasad przez Edwarda a czasem moich starych zasad wynosi 10 minut.
Ale co zostało utracone w wyniku tego uproszczenia? Trudne decyzje dotyczące licytacji pierwszego gracza, dostosowania programu partii, umieszczania członków gabinetu cieni z żetonami koalicji,
zmiany opinii publicznej, tworzenia koalicji, wygrywania sondaży, przenoszenia opnii publicznej do opinii narodowej ... wszystko osłabione lub całkowicie usunięte.
To dużo przestrzeni decyzyjnej zastąpionej przez „licytujesz pierwszy”, „tworzysz koalicję z tym, kto ma najwięcej poparcia” „musisz opublikować swój wynik i dwa negatywne wyniki”.
To gra, która gra tobą i naprawdę mi się to nie podoba.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: bogas »

Będzie post pod postem, ale trudno.
Przeczytałem co tam ludziska na tym bgg piszą i z jednymi (którym nowe wydanie się podoba) i z drugimi (którym zmiany się nie podobają) się zgadzam :P Jak cytowałem powyżej szkoda tych niektórych zmian, ale z drugiej strony gra w stara wersję miała sens praktycznie tylko w 5 graczy. Przy 3 i 4 losowość była duża albo bardzo duża, a czas gry... no cóż, nawet 5 godzin. Grając w pełnym składzie gra była długa, ale i mniej losowa (chociaż takie licytowanie w ciemno sondaży było mega słabe i dalej mocno losowe). Nowa wersja próbuje to naprawić i wychodzi na to, że niestety kosztem pewnych uproszczeń. Tak naprawdę to chętnie bym w nowa wersje zagrał, ale mając starego Die Machera na pewno w ciemno nie kupię nowego. Jednak tym którzy nie znają tej gry polecam się zainteresować, bo warto. Nawet pomimo zmian.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: PytonZCatanu »

Zamówiony :)

Nigdy nie grałem w starszą wersję, więc nad zmianami nie będę płakał. Jeśli zmiany pozwolą grać na 3-4 graczy z sensem + skrócą trochę czas gry, to plus.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

Czas gry jest rozsądny. W 2 h powinno dać się zagrać (testowałem w każdym składzie, ale bez zamulaczy!)
Natomiast na 3 osoby jest dość słabo, za mało się dzieje...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: PytonZCatanu »

WRS pisze: 02 kwie 2020, 11:11 Czas gry jest rozsądny. W 2 h powinno dać się zagrać (testowałem w każdym składzie, ale bez zamulaczy!)
Natomiast na 3 osoby jest dość słabo, za mało się dzieje...
4 osobowa partia w 2-2.5h? Byłoby super!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: bogas »

WRS pisze: 02 kwie 2020, 11:11 Czas gry jest rozsądny. W 2 h powinno dać się zagrać (testowałem w każdym składzie, ale bez zamulaczy!)
Natomiast na 3 osoby jest dość słabo, za mało się dzieje...
:shock: 2 godziny?!? Ale to chyba wariant krótki, czyli 4 wybory,? Przy normalnej grze, a więc przy 7 wyborach, to te zmiany nie wyglądają aż na tak mega skracające czas, żeby z 5 godzin zrobić 2.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

Oczywiście, że w 2 h to 4 wybory. W instrukcji obecnej wersji dłuższa gra jest opisana jako wariant.
Jednak biorą pod uwagę, że dochodzą 3 wybory ale podwójne (w tej samej turze), to jednak na 5 h bym się nie nastawiał.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: yrq »

Niedługo dostanę egzemplarz Portalu do recenzji.
Siłą rzeczy przedstawię grę z perspektywy osoby, która nie grała w starszą wersję.

Macie może jakieś rady na co zwrócić szczególną uwagę, czemu poświęcić więcej miejsca w recenzji?

Po ilu rozgrywkach czuliście, że znacie grę, a po ilu nie było już żadnych tajemnic?

Z których materiałów uczyć się zasad?
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: shuji »

yrq pisze: 02 kwie 2020, 13:49 Niedługo dostanę egzemplarz Portalu do recenzji.
Siłą rzeczy przedstawię grę z perspektywy osoby, która nie grała w starszą wersję.

Macie może jakieś rady na co zwrócić szczególną uwagę, czemu poświęcić więcej miejsca w recenzji?

Po ilu rozgrywkach czuliście, że znacie grę, a po ilu nie było już żadnych tajemnic?

Z których materiałów uczyć się zasad?
Gdzie będzie można przeczytać ta recenzje ?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: yrq »

shuji pisze: 01 maja 2020, 18:48
yrq pisze: 02 kwie 2020, 13:49
Spoiler:
Gdzie będzie można przeczytać ta recenzje ?
;) Na Ostatniej Tawernie. Tylko coś wysyłki się opóźniły, bo jeszcze gry nie mam. Potem czas na ogranie i opisanie. Trzymam kciuki, że do końca maja się uda.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: yrq »

Obrazek
Dotarło, po pierwszym czytaniu instrukcji nie przeraża.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: kisiel365 »

Miałem się powstrzymać przed zakupem ale obejrzałem rozgrywkę i się nie udało. Czy ta wersja jest rzeczywiście tak różna od poprzednich, że warto dorwać starą edycję?
W ogóle jestem w szoku, że ktoś się zdecydował na polskie wydanie gry o takiej ciężkości. Kudos Portal.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Wosho »

Czekam na jakies opinie od ogranyczh graczy :)
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: shuji »

Rozłożyłem i przeczytałem instrukcje. Zapowiada się wyśmienicie i wcale nie trudno :) warstwa wizualna z której się ludzie raczej śmieją niż krytykują moim zdaniem jest super - ascetycznie i przejrzyście, wszystko ma swoje miejsce. Ja tam lubię takie gry :)


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Andy »

Koło Fortuny? :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mikwit
Posty: 14
Rejestracja: 20 sty 2020, 08:48
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: mikwit »

kisiel365 pisze: 07 maja 2020, 15:39 Miałem się powstrzymać przed zakupem ale obejrzałem rozgrywkę i się nie udało. Czy ta wersja jest rzeczywiście tak różna od poprzednich, że warto dorwać starą edycję?
W ogóle jestem w szoku, że ktoś się zdecydował na polskie wydanie gry o takiej ciężkości. Kudos Portal.
U mnie dokładnie to samo :D Miałem sobie odpuścić, ale live Portalu zrobił swoje. Mimo, że zdaję sobie sprawę, że będę musiał poczekać na koniec pandemii, aby zagrać w pełnoprawną rozgrywkę
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: shuji »

A jeszcze pytanie do preorderowcow. Ktoś ma pomysł do czego odnoszą się te +1 +2 0 -1 i -2 na limitowanych planszetkach ? (Pod kartami programu partii)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: kaimada »

shuji pisze: 10 maja 2020, 19:10 A jeszcze pytanie do preorderowcow. Ktoś ma pomysł do czego odnoszą się te +1 +2 0 -1 i -2 na limitowanych planszetkach ? (Pod kartami programu partii)
Myślę że informuje jaki ci dana karta daje mnożnik w najbliższych wyborach.
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Silent »

Dokładnie tak jak kaimada pisze, pomaga to sobie i przeciwnikom szybciej policzyć ile zdobędziemy głosów w nadchodzących wyborach
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Uncle_Grga »

Zamówiłem już wcześniej, trochę w ciemno. Rozgrywka portalowa tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że dobrze zrobiłem. Nadmiernie trudno to nie wyglądało a mechanicznie zdaje się, że lubię.. zadowolony.pl😎
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Moonday »

Planszetki, które dokłada Portal do gry w swoim sklepie są odpowiedniej jakości? Czyli na grubej tekturze? Przydają się one w grze, czy to tylko taki miły ale mało potrzebny dodatek? Zastanawiam się czy warto dokładać ok 50 zł do ceny portalowej żeby mieć grę z tymi planszetkami.
ODPOWIEDZ