Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
TOKULIGOWSKI
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2014, 15:33
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: TOKULIGOWSKI »

Jestem wychowawcą w Domu Dziecka gdzie staram się dzielić pasjami z moimi podopiecznymi. Udało mi się utworzyć niewielką grupkę planszówkową, z którą od czasu do czasu realizuję swoje pasje (i jeszcze mi za to płacą :)). Szukam tytułów na 2 krok w planszowym świecie dla nieopierzonych nastolatków. Gry które już mam w placówce (częściowo z własnej kolekcji) i dobrze chodzą to: Wiedźmin, brzdęk, colt expres, epoka kamienna, zombiaki, splendor, diamenty, wikingowie na pokład + oczywiście klasyka - carssasone, tiket to ride i catan. Szukam tytułu z jednej strony lekkiego z drugiej takiego, w który można już sensownie pograć - ciężar zbliżony do powyższych tytułów - gatunek właściwie nie ważny - choć myślę o jakiejś grze konfrontacyjnej - np. królestwo królików.

Korzystając z okazji wspomnę jeszcze - jeśli ktoś ma sensowne tytuły familijne (sensowne czyli nie Chińczyki i pochodne ale i nie brass czy coś równie długiego i\lub trudnego dla dzieci w wieku 12-17 lat), które kurzą mu się na półce proszę o kontakt - chętnie przyjmę je do mojej placówki (jako dowód, iż trafiło do dzieci nie do mnie mogę wysłać zaświadczenie z pracy oraz umieścić informacje na stronie Internetowej naszego Domu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
j_g
Posty: 2000
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 251 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: j_g »

lekkie - survive: escape from atlantis, wyprawa do eldorado, shushi go party, sabotażysta, prezencik, na sprzedaż, fasolki, team play, celestia, tajniacy, decrypto, sen, korsar, trucizna, lords of xidit, obecność.

rzeczywiście na drugi krok - orlean z dodatkiem handel/intryga, great western trail, hansa teutonica, elizjum, najemnicy, concordia, zamki burgundii, spartacus z dodatkami, klany kaledonii.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: anna26 »

Survive Escape from Atlantis też polecam oraz
Zamki Burgundii są bardzo fajną grą z dużą regrywalnością.
Fajne i szybkie typu azul i sagrada.
Może wielka pętla ? Cyklady?
Mogą się też sprawdzić niektóre wykreślanki np kartografowie, rzuć na tacę.
Z karcianek Hero realms, 51 stan lub osadnicy
Z małych też polecam truciznę, sushi go party, sen, fasolki. Jeszcze cytadela jest ok.
Monolith arena lub neuroshima hex są grami confrontacyjnymi.
TOKULIGOWSKI
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2014, 15:33
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: TOKULIGOWSKI »

Dzięki piękne. Na chwilę obecną na celowniku: Survive Escape from Atlantis (o ile znajdę w sklepie). Zamki przyniosłem swoje ale były za trudne (jeszcze nie ten etap :)). Proponowałem też bolidy ale etap licytacji nie spodobał się dzieciakom a bez niego gra jest bardzo okrojona. Myślałem jeszcze o snow tails ale nie wiem czy gra jest dostępna w sklepie na fakturę (na i szop nie ma). A jakaś naparzanka na planszy? Cyklady odpadają przez licytację, Bloodrage nie ten etap. Królestwo królików może? Albo Misja czerwona planeta?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 999
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1005 times
Been thanked: 450 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: KurikDeVolay »

Small World! Area Control, łatwe zasady, przystępna, dosyć "sprawiedliwa".
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: bobule »

TOKULIGOWSKI pisze: 10 maja 2020, 10:38 Dzięki piękne. Na chwilę obecną na celowniku: Survive Escape from Atlantis (o ile znajdę w sklepie). Zamki przyniosłem swoje ale były za trudne (jeszcze nie ten etap :)). Proponowałem też bolidy ale etap licytacji nie spodobał się dzieciakom a bez niego gra jest bardzo okrojona. Myślałem jeszcze o snow tails ale nie wiem czy gra jest dostępna w sklepie na fakturę (na i szop nie ma). A jakaś naparzanka na planszy? Cyklady odpadają przez licytację, Bloodrage nie ten etap. Królestwo królików może? Albo Misja czerwona planeta?
Survive jest na mepel.pl ale za 140zł. Myślę, że nie ma sensu brać gier zbyt złożonych (okolice weight 3.00 na BGG) bo się dzieciaki odbiją, a to ma im sprawiać przyjemność. Jak komuś sprawia przyjemność granie w Uno, to nie każę mu przecież grać w Teraformacje Marsa (przykład celowo przejaskrawiony ;) )

Jeśli chodzi o Misje czerwoną planetę - to bardzo dobry pomysł. Plusy? Gra jest aż do 6 osób, poza tym interakcja w tej grze jest bardzo fajna. Można komuś podłożyć świnię i statek z danymi astronautami poleci w czarną dziurę zamiast na Marsa ;) Fajny jest też mechanizm zagrywania kart (trochę podobny do tego w Concordii), masz kilka rodzajów kart, każda z nich robi co innego. No i w zależności jaką kartę z którą wartością zagrasz, to szybciej (bądź później) będzie twoja tura. A ma to znaczneie w momencie, gdy chcemy umieścić na statku swoich astronautów, a gracze grający przed nami zasabotowali i te statki zniszczyli psując nam cały nasz misterny plan ;) Myślę, że zasady są spokojnie do ogarnięcia w trakcie jednej rozgrywki.
TOKULIGOWSKI
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2014, 15:33
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: TOKULIGOWSKI »

Faktycznie zapomniałem o Smallword! Dzięki KurikDeVolay.
Czerwona planeta na celowniku. Jakieś jeszcze propozycje?
Cyel
Posty: 2583
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1442 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: Cyel »

W moim planszówkowym klubie szkolnym (LO) dzieciaki bardzo lubią Cyklady, Concordię, Aeon's End. Najchętniej chyba grywają w Cyklady.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: bowie »

Dobrze radzę, weź Cyklady. Przetestowane od 7 do 13 lat. Będą łoić non stop :)
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: Dianne »

Rozważ Koszmarium ;) Wygląda jak gra dla dzieci, ale my się w to zagrywamy w gronie 25-35 lat 😁 Niby proste potworki do zbudowania, ale efekty ze stawianych kafli potrafią ładnie namieszać przeciwnikowi (i przy okazji mogą być wprowadzeniem do kombienia kart w bardziej zaawansowanych tytułach). Dodatkowym atutem pewnie będzie to, że można ją dostać za +/- 20 zl, co wg mnie jest najlepiej wydanym 20 zl na planszówki w moim życiu 🤣 A, no i ta gra składa się z grubych, solidnych żetonów (a nie zwykłych kart), więc nawet przechodząc przez ręce wielu dzieciaków nie powinna się zniszczyć.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: Uncle_Grga »

A nie myślałeś o starej poczciwej Magii i Miecz, zwanej dziś Talizmanem 😉. Różne dzieciaki już animowanem MIMem i zawsze dzialalo..

Cyklady ok, ale mogą się trochę kłócić.. jest sporo negatywnej interakcji tam.. Ale rzeczywiście dzieciaki lubią..

Że swojej strony ja proponowalbym tradycyjne budowanie silniczkow typu: Korzenny Szlak, Majestat albo dzisiejszą nowość czyli Nowy Wspaniały świat. Można dorzucić nieśmiertelny Splendor. Będą działać.

Jak masz mniejsze dzieciaki sprawdź Szarlatanow z pasikurowic lub Potwory z Tokio.. jak starsze zobacz Szeryfa z Nottigham lub nawet Avalon.

Dla wszystkich Sushi Go Party..

Sprawdzone w grupach.. działa😉
TOKULIGOWSKI
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2014, 15:33
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: TOKULIGOWSKI »

Hej!
Dzięki wszystkim za odpowiedź. Cyklady wydają mi się trochę za skomplikowane (sam w prawdzie gram) - dzieciaki (przynajmniej moje) mają problem z szacowaniem sił na zamiary (bardzo wyszło przy Bolidach). Koszmarium hm... nie wiem co na to dyrekcja :).
Ale Potwory w Tokio, Szarlatani, Szeryf i Sushi Go Party genialne - dochodzi do dylematu co kupić obok Smallword'a. A Talizman też dobry - przynoszę swój - niestety nie zawsze mam czas na tak długą grę. Ktoś coś jeszcze? Do 1 VI jeszcze trochę czasu :).
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim - oczywiście kciuki w górę :).
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gry na 2 krok w planszowym świecie dla nastolatków

Post autor: Piaskoryb »

Hej,
skreśliłbym Szeryfa, to gra która sprawdza się od czaaasu do czaasu (czyli sporaycznie) w gronie ludzi którzy chcą i potrafią się w czuć w taką zabawę i celowo nakręcają zabawę rozmowami i wczuwaniem się w rolę ;p Większość zapytana i tak będzie chciała coś innego i ostatecznie szeryf będzie zbierał kurz ;P

Szrlatani to lekka giereczka rodzinna, nic serwowane na główne danie ani też nie na deser. Coś jakby przystawka przed obiadem? Może. Leciutka gra pusz your luck. Może się łatwo znudzić na rzecz bardziej fajnych tytułów.

Potwory w tokio, czy może być coś lepszego niż granie potworami wielkimi jak wierzowce i tłuczenie swoich przeciwników po głowach? To napewno będzie dobry wybór ale tylko na 4 graczy chyba jest ;p

Sushu party nie może być złym wyborem! Fajna giereczka na dużą ilość osób, to chyba jeden z najlepszych wyborów i najbezpieczniejszy bo to nie może się nie spodobać ;p

Czerwona planeta którą ktoś polecał, też może być bardzo dobrą opcją, nawet Dice Tower mieli z tą giereczką dobrą zabawę i można klepać w 6 osób.
Królestwo królików, napewno fajne wydanie, super grafiki, pionki itp Gra zmuszająca do kombinowania i improwizowania oraz wykorzystywania okazji. Duuża losowośc.

Ktoś polecał spartacusa - może i być dobra ale zalecany wiek to 17 lat xD Krew, zdrada, morderstwa, hazard i walki na arenie. Mmm brzmi niezle :D

Concordia to niezla strategia ale bez wbijania innym noża wplecy. Fajne kolorowe plansze i możliwość przegrzania mózgu:D przyjazne współzawodnictwo w czasach imperium rzymskiego, zero losowości 100% strategii. Przyjemne współzawodnictwo gdzie nikt nigdy nie jest poszkodowany. Jedna z naszych ulubionych.

Aeon end - gra się czarodziejami i walczy z potworami. Kooperacja i Budowanie talii i niezly klimacik. do 4 osób. Kazdy z głównych złych wymaga innego podejścia a gracze musza ze soba współpracować żeby go pokonać. Jest wielu bohateró do wyboru z różnymi zdolnościami itp Trudna gra ale miło się gra :) Mam obecnie tą giereczkę wystawioną za 80 z dodakiem po eng. Ale jeśli nie zejdzie do konca tygodnia to moge Ci wysłać ją za darmo jeśli pokryjesz koszt wysyłki czyli jakies 13zł inpostem by było. Napisz do mnie w wtorek środę w nast tygodniu tylko żeby przypomniec ;)
ODPOWIEDZ