Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Phate »

Jakiej średnicy podstawki będę potrzebował pod figurki z podstawki ?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2762
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 331 times
Been thanked: 1257 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Phate pisze: 23 cze 2020, 17:29 Jakiej średnicy podstawki będę potrzebował pod figurki z podstawki ?
https://www.ebay.com/itm/Clear-Perspex- ... Sw8Vtb8qW9
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Paskuder »

Yuri pisze: 23 cze 2020, 17:55
Phate pisze: 23 cze 2020, 17:29 Jakiej średnicy podstawki będę potrzebował pod figurki z podstawki ?
https://www.ebay.com/itm/Clear-Perspex- ... Sw8Vtb8qW9
Niech ci Bóg w dzieciach wynagrodzi dobry człowieku!

Czy ktoś się orientuje czy w nowym dodruku przy zmienionych tych największych figurkach (star spawn) podstawki też uległy zmianie czy te projektowane pod starą wersję też będą pasować?
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2762
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 331 times
Been thanked: 1257 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

A proszę Cię bardzo. Nawet mamy termin na 17 listopada :) Podstawki nie uległy zmianie, spokojnie możesz używać wymiarów z aukcji.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Phate »

Zakupiłem swoją kopie ;) figurki wyglądają lepiej niż przypuszczałem ale rzeczywiście trzeba będzie dokupić przezroczyste podstawki bo te są brzydkie :/
Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu pudła to że jakoś mało towaru jak za te 300 zł. Staram się jednak nie oceniać bo podobnie miałem z Podróżami przez Śródziemie a gra okazała się ostatecznie zacna :) Zobaczę u ciebie ostatecznie po rozgrywce.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: alpha »

A co z parametrami potwora, które są na żetonie wkładanym do czarnego plastiku?
Jeżeli wymieni się tę brzydką podstawkę na przeźroczystą, to co z żetonem?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: bananek »

Można żeton położyć obok planszy?
Chociaż ja może nie powinienem się wypowiadać, bo gram samymi żetonami akurat; figurki są tak beznadziejne w tej grze, że szkoda na nie czasu.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2762
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 331 times
Been thanked: 1257 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Na BGG jest zbiorcza lista w formie telegramu epokowego, zawierajaca spis wszystkich potorow, parametry, cechy specjalne itd. Jedna kartka A4 zalatwiajaca ten aspekt. Ja mam zalaminowana i spokoj, sprawdza sie idealnie, szybciutko odnajduje wszelkie cechy o ktorych mozna zapomniec i nie spoalniam gry

EDIT: Voila:

https://boardgamegeek.com/filepage/1486 ... gram-style
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Phate »

Jesteśmy po piereszej rozgrywce i strasznie nam się gra podoba. Mam kilka wątpliwości co do zasad ale przestudiuje jeszcze instrukcji i kompletna księgę zasad aby rozwiać wątpliwości.

Żona już pyta o dodatki - jak to teraz z nimi jest ? Widziałem w aplikacji że można kupować też to co wyszło do pierwszej edycji (ma to sens?). Co kupić najpierw z tych obecnie dostępnych na rynku ?
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 93 times
Been thanked: 93 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Rigidigi »

Phate pisze: 29 cze 2020, 08:20 Żona już pyta o dodatki - jak to teraz z nimi jest ? Widziałem w aplikacji że można kupować też to co wyszło do pierwszej edycji (ma to sens?). Co kupić najpierw z tych obecnie dostępnych na rynku ?
Dodatki kupujesz na zasadzie "bierz co jest dostępne"
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Paskuder »

Widziałem że w apce można zaznaczyć zakazaną alchemię z pierwszej edycji. Z czego apka będzie korzystać? Kafle terenu, figurki, badaczy, jakieś karty? Zastanawiam się czy jest sens kupować, czy nie lepiej skupić się na dodatkach do 2ed...
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 93 times
Been thanked: 93 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Rigidigi »

Paskuder pisze: 29 cze 2020, 08:39 Widziałem że w apce można zaznaczyć zakazaną alchemię z pierwszej edycji. Z czego apka będzie korzystać? Kafle terenu, figurki, badaczy, jakieś karty? Zastanawiam się czy jest sens kupować, czy nie lepiej skupić się na dodatkach do 2ed...
Przeczytaj mój poprzedni post w tym temacie.
Możesz korzystać przede wszystkim z badaczy, pojawiają się potwory oraz w niektórych scenariuszach kafle terenu.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Phate »

Czyli nie ma takiego dodatku "Must have" który miałby np. dużo więcej zawartości niż inne. Zacznę pewnie od tych cyfrowych dlc.
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: bananek »

Sam jeszcze nie grałem we wszystkie scenariusze, ale z opnii na które się natknąłem ponoć najlepsze z dużych dodatków są "Ulice Arkham".
Jeżeli gra się podoba to, tak jak już ktoś sugerował wcześniej, warto śledzić co jest akurat dostępne i kupować na bieżąco.
Inaczej na kolejne dodruki będziesz czekał np rok czy dwa.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Jareks1985 »

bananek pisze: 29 cze 2020, 10:22 Sam jeszcze nie grałem we wszystkie scenariusze, ale z opnii na które się natknąłem ponoć najlepsze z dużych dodatków są "Ulice Arkham".
Jeżeli gra się podoba to, tak jak już ktoś sugerował wcześniej, warto śledzić co jest akurat dostępne i kupować na bieżąco.
Inaczej na kolejne dodruki będziesz czekał np rok czy dwa.
No śmiem twierdzić, że galakta dość szybko organizuje się na dodruk, bo dostępność średnio co kilka miesięcy, fakt trzeba brać praktycznie co jest, bo szybko znika, a nowości lepiej z przedsprzedaży, bo ścieżka węża wyprzedały się w chwile po tym jak statek dopłynął do portu. :D

ostatnio na livie ffg padło pytanie o spowolnienie wydawanych dodatków do gier, odpowiedzieli, ze chcą zmienić model i wydawać dodatki lepiej przemyślane.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 142 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Paskuder »

A czy aby w drugiej edycji korzystać z zakazanej alchemii z pierwszej edycji muszę mieć zestaw konwertujący? dosyć istotne dla mnie pytanie bo mam podstawkę z drugiego druku z lepszymi figurkami ale bez zastawu.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
mluckner
Posty: 346
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 97 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: mluckner »

Paskuder pisze: 29 cze 2020, 11:03 A czy aby w drugiej edycji korzystać z zakazanej alchemii z pierwszej edycji muszę mieć zestaw konwertujący? dosyć istotne dla mnie pytanie bo mam podstawkę z drugiego druku z lepszymi figurkami ale bez zastawu.
Tak, w zestawie konwertującym masz karty postaci i żetony potworów.
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Grzeju »

Paskuder pisze: 29 cze 2020, 11:03 A czy aby w drugiej edycji korzystać z zakazanej alchemii z pierwszej edycji muszę mieć zestaw konwertujący? dosyć istotne dla mnie pytanie bo mam podstawkę z drugiego druku z lepszymi figurkami ale bez zastawu.
Jeśli nie przeszkadza tobie trochę inna jakość kart to możesz sobie wydrukować zawartośćzestawu konwertującego. Na stronie FFG są pdf-y z kartami poszukiwaczy i potworów.
Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć pdf-ów w języku polskim, ale to nie jest wielki problem. Trzeba sobie przetłumaczyć tylko umiejętność postaci.
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... _cards.pdf
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... tokens.pdf
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Jareks1985 »

Paskuder pisze: 29 cze 2020, 11:03 A czy aby w drugiej edycji korzystać z zakazanej alchemii z pierwszej edycji muszę mieć zestaw konwertujący? dosyć istotne dla mnie pytanie bo mam podstawkę z drugiego druku z lepszymi figurkami ale bez zastawu.
zestaz konwertujący z łatwościa odkupisz, sporo osób go nie uzywa, więc wystarczy że popytasz a napewno znajdziesz.

ja szukam ulepszonych figurek z Twojej edycji :D, każdy czegoś szuka :P
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 93 times
Been thanked: 93 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Rigidigi »

Jareks1985 pisze: 29 cze 2020, 11:52ja szukam ulepszonych figurek z Twojej edycji :D, każdy czegoś szuka :P
Czy jest gdzieś spis, albo zdjęcia, porównujące figurki z pierwszego i ostatniego druku?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Jareks1985 »

Nie jestem pewien ale chyba największą zmianę widać po Star Spawn

wiesz jak wygląda Star Spawn z starej wersji???
Spoiler:

tak wygląda w nowej
Spoiler:
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 93 times
Been thanked: 93 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Rigidigi »

Jareks1985 pisze: 29 cze 2020, 13:39 Nie jestem pewien ale chyba największą zmianę widać po Star Spawn
A czy figurki badaczy się też zmieniły, jakieś istotne zmiany tak jak przy Star Spawn?

edit: znalazłem jakieś zdjęcia a BGG. Jest kilka różnic, ale chyba nie są warte zmiany starych na nowe. Czy macie inne zdanie?
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 728
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Seykan »

Powiem szczerze, mi też się wydaje, że nie jest to warte zamiany. To znaczy, jasne, zależy od danej osoby, ale oprócz Star Spawn nie ma zbyt dużych różnic. A i szczerze mówiąc to już się przyzwyczaiłem do starego i jakoś ten "old schoolowy" wygląd zaczął mi się podobać ;)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Jareks1985 »

No szczerze chętnie kupiłbym tego nowego Star Spawna, bo stary mi sie nie podoba.
chociaż jest więcej upgradów, które warto rozważyć co do zakupu
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 267 times
Been thanked: 593 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: arian »

Prawda jest też niestety taka, że ten Gwiezdny Pomiot pojawił mi się na planszy na razie dwa razy na jakieś 20 rozgrywek. I to w sumie na niedługo. Może dlatego, że gram głównie w dwie osoby? Ale jeśli się tych figurek nie eksponuje, to nie wiem, czy nowy wygląd ma takie kluczowe znaczenie dla tej gry. Zamieszki to i tak dalej trzy osoby, a pozostałe figurki też często nie są piękne. 🙂 Jedyne, czego mi brakuje, to badacze z pierwszej edycji. Nawet potworów i kafelków nie chcę, bo pierwsze brzydkie i nie chce mi się już tego malować, a drugich z dodatkami jest już tyle, że dla pojawienia się raz na 10 gier nie warto tego przechowywać i dźwigać. Trzeba pamiętać, że gra losuje zawsze kafle z podstawki i jednego dodatku. To nigdy nie będzie miks dwóch dodatków. Więc jeśli pojawi się jakiś kafel z Ulic Arkham, to wiadomo, że nie pojawi się żaden z pierwszej edycji ani żadnego innego dodatku.
ODPOWIEDZ