Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

Schematyczna, nudna, losowa... okej. Ale tor pobudki się tematycznie nie klei?!? Hela! Dawaj mie widły i Zenka budź, bo do Gdańska trza nam jechać!!! :lol: :mrgreen:

P.S. Ja się z Gambitem zgadzam w 100%. Taka jest właśnie podstawka.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pewnie mu nie zapłacili i sie chłop zemścił :lol:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
MihauMihau
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2019, 23:21
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: MihauMihau »

Zapowiada się nowy dodatek:
https://stonemaiergames.com/e-newsletter/

Na razie brak jakichkolwiek innych informacji poza rokiem 2021.
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Miszon »

Rozpakowałem dziś grę i przyznam że pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to kwestia insertu.
Przyznam, że nie ogarniam co autor miał ma myśli, ten insert wygląda jakby był od innej gry:
- dużo wolnego miejsca na małe karty - jeszcze jestem w stanie zrozumieć że może to miejsce na dodatki
- brak miejsca na duże karty, które bardzo ciężko wyjąć z jedynego miejsca, gdzie można je wsadzić (brak miejsca na wsadzenie gdzieś z boku palca)
- 6 przegródek na niewiadomo co, bo na pewno nie na monety (tych w zasadzie nigdzie nie da się wsadzić, na razie upchnąłem tam, gdzie jest wolne miejsce na małe karty) - ok jedna powiedzmy że na te żetony kropli, ale reszta?
- meeple owszem popakowane do woreczków, ale jednocześnie przez to nie mieszczą się w tych przegrodkach (znowu upchnięte)
Ktoś wie, o co tu chodzi i jak to zorganizować z użyciem tego insertu, żeby miał sens i nie wpychać na siłę?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Pan_K »

Bez przesady. Insert nie jest może 1 ligą, ale jakaś myśl tam jest. Pomyśl np. na co może być 6 przegródek w grze dla 6 graczy...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1603
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

6 przegródek owszem jest ale jak chcesz włożyć tam elementy drewniane w woreczkach, w których przyszły z grą to się nie mieszczą... Ja elementy drewniane i szklane znaczniki porozkładałam (w woreczkach) po przegródkach, a monety i karty (duże) trzymam "na wierzchu", na planszach i instrukcji. Zastanawiam się na wywaleniem oryginalnego insertu.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Shodan »

eveni pisze: 03 wrz 2020, 07:46 6 przegródek owszem jest ale jak chcesz włożyć tam elementy drewniane w woreczkach, w których przyszły z grą to się nie mieszczą...
Po kiego grzyba trzymasz te elementy w woreczkach, skoro masz 6 przegródek w insercie? Ja trzymam te elementy luzem w przegródkach (osobno dla każdego gracza) i nic im się nie dzieje :wink:
Monety i szklane znaczniki (szkiełka w woreczku strunowym) w tej dużej przegródce, małe karty w dedykowanych przegródkach, jedynie duże karty w woreczku na wierzchu całości.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2020, 08:21 przez Shodan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: detrytusek »

Najpierw zagraj bo może się okazać, że zaczniesz się zastanawiać nad wywaleniem gry :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: dawid »

A wystarczy rozwiązanie za 0,1 grosza. Wsadź kawałek kartki pod duże karty i wszystko jest ok.

Elementy w woreczkach też się mieszczą bez problemu o ile woreczek nie jest za mały.

Obrazek
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1603
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

Shodan pisze: 03 wrz 2020, 08:19 Po kiego grzyba trzymasz te elementy w woreczkach, skoro masz 6 przegródek w insercie?
Lubię mieć elementy w woreczkach, trzymam gry pionowo, bez woreczków najczęściej wszystko mi przy wyjmowaniu lata.
Ale tu jest dość ciasno, plansze ładnie domykają insert, może rozważę Twoją opcję ;-)
detrytusek pisze: 03 wrz 2020, 08:19 Najpierw zagraj bo może się okazać, że zaczniesz się zastanawiać nad wywaleniem gry :).
Grałam już kilka razy, mi akurat nawet podstawowa wersja się podoba :) wywalić gry nie wywalę, ma do niej chyba wszystko oprócz monetek.
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Miszon »

Pan_K pisze: 03 wrz 2020, 06:51 Bez przesady. Insert nie jest może 1 ligą, ale jakaś myśl tam jest. Pomyśl np. na co może być 6 przegródek w grze dla 6 graczy...
Problem polega na tym, że te elementy jak są w woreczkach, to się tam nie mieszczą, a jak się wyjmie z woreczków to będą latać.
Ale jeśli mówicie, że dzięki temu że jest ciasno, to nie będzie to latać, to przetestuję opcję bezworeczkową i z podziałem kasy na 3 osobne worki.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Breżniew »

Polecam insert z Folded Space - zmieści podstawkę, Tuscany, a przy odrobinie gimnastyki jeszcze weszło to: https://www.bgextras.co.uk/arboricultur ... -i3191.htm
Problem z głowy :)
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: dawid »

Miszon pisze: 03 wrz 2020, 11:23 Problem polega na tym, że te elementy jak są w woreczkach, to się tam nie mieszczą, a jak się wyjmie z woreczków to będą latać.
Ale jeśli mówicie, że dzięki temu że jest ciasno, to nie będzie to latać, to przetestuję opcję bezworeczkową i z podziałem kasy na 3 osobne worki.
Zobacz sobie na zdjęciu sprzed kilku postów. Mieści się w woreczku z tym, że woreczek nie może być za mały bo wtedy nie da się dopasować do kształtu insertu, ani za duży bo wtedy folia się nie zmieści.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: the_ka »

Miszon pisze: 03 wrz 2020, 11:23
Pan_K pisze: 03 wrz 2020, 06:51 Bez przesady. Insert nie jest może 1 ligą, ale jakaś myśl tam jest. Pomyśl np. na co może być 6 przegródek w grze dla 6 graczy...
Problem polega na tym, że te elementy jak są w woreczkach, to się tam nie mieszczą, a jak się wyjmie z woreczków to będą latać.
Ale jeśli mówicie, że dzięki temu że jest ciasno, to nie będzie to latać, to przetestuję opcję bezworeczkową i z podziałem kasy na 3 osobne worki.
ja wydrukowałem papierowe pudełeczka z uszkiem i są idealne. wsypujesz do nich komponenty, są idealnie w kształcie przegródki w wyprasce a wyciągasz za pomocą małego uszka

https://boardgamegeek.com/filepage/1408 ... ge-buckets

edit. podmieniłem linka na właściwy. 2 pdf ma kolorowe pudełka
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jrz8888 »

Czołem.
Czy ktoś mógłby mi rozpisać najistotniejsze zmiany jakie wprowadza dodatek Toskania? Czy rozgrywka staje się bardziej zrównoważona i dlaczego?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

jrz8888 pisze: 08 wrz 2020, 19:44 Czołem.
Czy ktoś mógłby mi rozpisać najistotniejsze zmiany jakie wprowadza dodatek Toskania? Czy rozgrywka staje się bardziej zrównoważona i dlaczego?
Proszę również pamiętać o formie: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. :P
A tak poważniej to chyba podstawka nie jest niezrównoważona. Legendy miejskie o wygrywaniu bez zrobienia jednego wina, pojawiają się od czasu do czasu, ale to jakiś margines.
Toskania przede wszystkim wprowadza nową planszę, gdzie akcji jest więcej (16+1) i podzielone są na wiosnę, lato, jesień i zimę. Do tego sporo akcji już na pierwszym polu (gra 2 osobowa) ma bonusy (np. Idąc po zielone karty dobieram 2). Tor pobudki też jest przez to rozbudowany (tez sporo kart można dobrać). Dochodzą pomarańczowe karty budynków, urządzeń czy tam konstrukcji, które wystawiamy na dostawce do naszej planszy gracza albo na pustych polach. Często na tych kartach mamy dodatkowe miejsca z akcją tylko dla nas. Nie ma sprzedaży zebranych winogron, a kasę pozyskujemy na inne sposoby. Latem dochodzi akcja wymiany 3kasy/2karty/winogrono/1PZ Można wymieniać wszystko na wszystko, wiec np. 2 karty na 2 inne karty. No i gra się do 25, a nie 20 punktów. Generalnie Toskania sprawia, że gra jest mniej losowa, jest więcej opcji i kombinowania i z lekkiej, losowej eurogry robi się średniociężkie euro z losowoscią do zaakceptowania.
PS. Są jeszcze specjalni workerzy, ale pominę ich milczeniem.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2020, 22:36 przez bogas, łącznie zmieniany 1 raz.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jrz8888 »

Dzięki. Postarał się kolega.
Dopytałem, ponieważ zagiąłem parol na dodatek, a właśnie trwa przedsprzedaż. O ile Viticulture EE zakupiłem w przedsprzedaży, to tym razem poczekam.

Na chwilę obecną rozegrałem kilka partii.
Moją uwagę, co do opisu dodatku, zwróciło cofnięcie akcji sprzedaży gron. Niespecjalnie mnie to dziwi, gdyż do tej pory ani razu nie wykorzystałem tej akcji. Wydaje mi się kompletnie nieopłacalna.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

bogas pisze: 08 wrz 2020, 21:40
jrz8888 pisze: 08 wrz 2020, 19:44 Czołem.
Czy ktoś mógłby mi rozpisać najistotniejsze zmiany jakie wprowadza dodatek Toskania? Czy rozgrywka staje się bardziej zrównoważona i dlaczego?
PS. Są jeszcze specjalni workerzy, ale pominę ich milczeniem.
Może ktoś jednak przerwie to milczenie i napisze co oni dają/robią?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Breżniew »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 wrz 2020, 07:19
bogas pisze: 08 wrz 2020, 21:40
jrz8888 pisze: 08 wrz 2020, 19:44 Czołem.
Czy ktoś mógłby mi rozpisać najistotniejsze zmiany jakie wprowadza dodatek Toskania? Czy rozgrywka staje się bardziej zrównoważona i dlaczego?
PS. Są jeszcze specjalni workerzy, ale pominę ich milczeniem.
Może ktoś jednak przerwie to milczenie i napisze co oni dają/robią?
Na poczatku gry losuje się dwie karty special workerów. Na jedną z nich kładzie się mepla-panią, a na drugą mepla-pana. Gdy trenujesz nowego workera, możesz dopłacić lira, żeby wytrenować special workera. Posiada on dokładnie takie samo zastosowanie jak zwykły worker ale ma też specjalnego skilla z karty. A skille sa różne (na przykładzie talii promo, bo nie pamiętam kart z Tuscany: Builder pozwala zbudować budynek z rabatem w wysokości 2 lirów).

PS. Tu masz jeszcze 4 inne przykłady special workerów:
Spoiler:
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jakmis83 »

bogas pisze: 08 wrz 2020, 21:40 A tak poważniej to chyba podstawka nie jest niezrównoważona. Legendy miejskie o wygrywaniu bez zrobienia jednego wina, pojawiają się od czasu do czasu, ale to jakiś margines.
Ostatnio miałem taką partię, gdzie nasza czwórka sadziła, zbierała i robiła a kolega miał karty na ręku, którymi punktował.
I nie zrobił ani jednego wina.
To prawda, że jest to skrajny przypadek, który się jednak zdarza psując wg mnie tę grę.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jrz8888 »

jakmis83 pisze: 09 wrz 2020, 10:59 Ostatnio miałem taką partię, gdzie nasza czwórka sadziła, zbierała i robiła a kolega miał karty na ręku, którymi punktował.
I nie zrobił ani jednego wina.
To prawda, że jest to skrajny przypadek, który się jednak zdarza psując wg mnie tę grę.
Czyli tak jak w prawdziwym życiu bywa.
Ktoś musi się narobić, aby ktoś inny zarobił.
Wyzysk.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jakmis83 »

jrz8888 pisze: 09 wrz 2020, 12:14 Czyli tak jak w prawdziwym życiu bywa.
Ktoś musi się narobić, aby ktoś inny zarobił.
Wyzysk.
Wyzysk jak wyzysk. Takim sposobem gry jak podałem wygrał po 30 minutach rozgrywki.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Bruno »

jakmis83 pisze: 09 wrz 2020, 10:59
bogas pisze: 08 wrz 2020, 21:40 A tak poważniej to chyba podstawka nie jest niezrównoważona. Legendy miejskie o wygrywaniu bez zrobienia jednego wina, pojawiają się od czasu do czasu, ale to jakiś margines.
Ostatnio miałem taką partię, gdzie nasza czwórka sadziła, zbierała i robiła a kolega miał karty na ręku, którymi punktował.
I nie zrobił ani jednego wina.
To prawda, że jest to skrajny przypadek, który się jednak zdarza psując wg mnie tę grę.
Remedium: dodatek Goście znad Renu (nowe talie Gości), póki co niestety tylko w obcojęzycznej wersji.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No właśnie, czemu razem z Toskanią nie dolecą Goście z nad Renu?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

Bruno pisze: 09 wrz 2020, 19:48
jakmis83 pisze: 09 wrz 2020, 10:59
bogas pisze: 08 wrz 2020, 21:40 A tak poważniej to chyba podstawka nie jest niezrównoważona. Legendy miejskie o wygrywaniu bez zrobienia jednego wina, pojawiają się od czasu do czasu, ale to jakiś margines.
Ostatnio miałem taką partię, gdzie nasza czwórka sadziła, zbierała i robiła a kolega miał karty na ręku, którymi punktował.
I nie zrobił ani jednego wina.
To prawda, że jest to skrajny przypadek, który się jednak zdarza psując wg mnie tę grę.
Remedium: dodatek Goście znad Renu (nowe talie Gości), póki co niestety tylko w obcojęzycznej wersji.
No fakt. Te talie rozwiązują problem definitywnie i lubimy z nimi grać bo skupiają się na robieniu wina, a to właśnie najbardziej w tej grze lubimy ;)
ODPOWIEDZ