Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: kozz84 »

Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 238
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Ezekiel »

A ja mam pytanie odnośnie insertów dostępnych na rynku. Czy jest jakiś mieszczący wszystko co wyszło po polsku (dwie podstawowe i cztery małe dodatki) przy założeniu że wszystkie karty są w koszulkach Sloyca premium? Z tych informacji które są w opisach nie mam pełnego przekonania czy coś spełnia ten warunek.
sasquach
Posty: 1851
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 942 times
Been thanked: 591 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

seki pisze: 11 wrz 2020, 12:00 Czy ktoś coś wie na temat upadku oficjalnego randomizera online? Lubiłem go, bo karty przedstawiał w formie zdjęcia i łatwo było się połapać mając inną wersję językową niż oryginalną. Inny znany mi randomizer online podaje tytuły kart oryginalnych co niewiele pomaga przy tych odjechanych często nazwach.
Coś mi się obiło o uszy, że ten oficjalny nie będzie już rozwijany.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

seki pisze: 11 wrz 2020, 12:00 Czy ktoś coś wie na temat upadku oficjalnego randomizera online? Lubiłem go, bo karty przedstawiał w formie zdjęcia i łatwo było się połapać mając inną wersję językową niż oryginalną. Inny znany mi randomizer online podaje tytuły kart oryginalnych co niewiele pomaga przy tych odjechanych często nazwach.
To jest aktualnie (moim zdaniem) najlepszy randomizer: https://aeons-end-randomizer.de/about

Zdjęć kart nie ma, ale jest biblioteka z nazwami kart z polskiego wydania (wchodzimy w: settings > zaznaczamy dziubki przy zestawach które posiadamy > wchodzimy w każdy posiadany zestaw klikając na ołówek > wybieramy language: PL > voila! mamy randomizer ustawiony pod Portalowe wydanie).

Do tego w tej apce mamy jeszcze mnóstwo dobra: randomizery Nemezis, magów, możliwość zrobienia własnych ustawień kosztów kart i typów pod randomizer, czy nawet wyrzucenia pojedyńczych kart z podstawek/dodatków które nam nie odpowiadają. Prawdziwy kombajn i przy tym prostacki w obsłudze.
SuCHaR
Posty: 273
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: SuCHaR »

Ezekiel pisze: 11 wrz 2020, 12:14 A ja mam pytanie odnośnie insertów dostępnych na rynku. Czy jest jakiś mieszczący wszystko co wyszło po polsku (dwie podstawowe i cztery małe dodatki) przy założeniu że wszystkie karty są w koszulkach Sloyca premium? Z tych informacji które są w opisach nie mam pełnego przekonania czy coś spełnia ten warunek.
Na Fejsie jest taki ziomeczek jak Tomasz Kieloch. Ma w pyte insert co prawda pomieści wszystko ale wyciąganie tego z pudła to jest dramat. Lepiej zainwestować w 2 inserty do 2 pudeł (podstawaka i wieczna wojna) i wtedy jest wsio OK, tym bardziej, że cena jest spoko :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1289 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

Scamander pisze: 11 wrz 2020, 12:52
seki pisze: 11 wrz 2020, 12:00 Czy ktoś coś wie na temat upadku oficjalnego randomizera online? Lubiłem go, bo karty przedstawiał w formie zdjęcia i łatwo było się połapać mając inną wersję językową niż oryginalną. Inny znany mi randomizer online podaje tytuły kart oryginalnych co niewiele pomaga przy tych odjechanych często nazwach.
To jest aktualnie (moim zdaniem) najlepszy randomizer: https://aeons-end-randomizer.de/about

Zdjęć kart nie ma, ale jest biblioteka z nazwami kart z polskiego wydania (wchodzimy w: settings > zaznaczamy dziubki przy zestawach które posiadamy > wchodzimy w każdy posiadany zestaw klikając na ołówek > wybieramy language: PL > voila! mamy randomizer ustawiony pod Portalowe wydanie).

Do tego w tej apce mamy jeszcze mnóstwo dobra: randomizery Nemezis, magów, możliwość zrobienia własnych ustawień kosztów kart i typów pod randomizer, czy nawet wyrzucenia pojedyńczych kart z podstawek/dodatków które nam nie odpowiadają. Prawdziwy kombajn i przy tym prostacki w obsłudze.
Właśnie ten randomizer znałem, ale nie wiedziałem, że są się w nim zmienić język na PL. Problem rozwiązany, dziękuję.
Gracko
Posty: 19
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:08
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Gracko »

Ezekiel pisze: 11 wrz 2020, 12:14 A ja mam pytanie odnośnie insertów dostępnych na rynku. Czy jest jakiś mieszczący wszystko co wyszło po polsku (dwie podstawowe i cztery małe dodatki) przy założeniu że wszystkie karty są w koszulkach Sloyca premium? Z tych informacji które są w opisach nie mam pełnego przekonania czy coś spełnia ten warunek.
Do jednego insertu raczej nie zmieścisz wszystkiego, użytkownik longmen76 robi inserty między innymi do AE, zdjęcia poniżej (dwa pierwsze to insert włożony do podstawki, kolejne dwa włożony do pudelka od Wiecznej Wojny). Brakuje mi tylko jednego dodatku.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 238
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Ezekiel »

Czyli nie ma co się siłować w takim razie, trzeba brać dwa :) dzięki
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: trixon »

Ezekiel pisze: 11 wrz 2020, 12:14 A ja mam pytanie odnośnie insertów dostępnych na rynku. Czy jest jakiś mieszczący wszystko co wyszło po polsku (dwie podstawowe i cztery małe dodatki) przy założeniu że wszystkie karty są w koszulkach Sloyca premium? Z tych informacji które są w opisach nie mam pełnego przekonania czy coś spełnia ten warunek.
Ja osobiście czekam na wersje legacy. Wydaje mi się (jak się mylę, to mnie poprawcie), że pudełko jest większe, więc łatwiej będzie zaprojektować fajny, mieszczący wszystko insert.

EDIT:
Chyba nawet są już takie projekty:
https://www.thingiverse.com/thing:3646026
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 213
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 37 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: doczek »

Ezekiel pisze: 14 wrz 2020, 13:10 Czyli nie ma co się siłować w takim razie, trzeba brać dwa :) dzięki
Ja mam wszystko w jednym pudle w koszulkach premium. Ale tak jak napisał trixon, chyba warto poczekać i władować wszystko do pudła od Legacy.
sasquach
Posty: 1851
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 942 times
Been thanked: 591 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

trixon pisze: 14 wrz 2020, 13:15 Ja osobiście czekam na wersje legacy. Wydaje mi się (jak się mylę, to mnie poprawcie), że pudełko jest większe, więc łatwiej będzie zaprojektować fajny, mieszczący wszystko insert.
Ale potem są jeszcze The New Age i Outcast :) Liczę na to, że do Legacy wpakuję wszystkie karty, a resztę do drugiego pudła.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 93 times
Been thanked: 93 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Rigidigi »

Ja uległem setkom pozytywnych opinii i kupiłem Aeon's End.
I szczerze, to pierwsze wrażenie nie jest najlepsze. Efektu wow nie miałem. Taka uboższa wersja Dominiona, tylko z potworem :lol:
Co prawda rozegrałem dopiero dwie partie na 2 i 4 osoby, ale tak nie bardzo wiem z kim w to grać? Nie wiem, co o tej grze myśleć...

Spróbuje jeszcze rozgrywki solo, może tu będzie lepiej.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1289 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

Rigidigi pisze: 14 wrz 2020, 16:48 Ja uległem setkom pozytywnych opinii i kupiłem Aeon's End.
I szczerze, to pierwsze wrażenie nie jest najlepsze. Efektu wow nie miałem. Taka uboższa wersja Dominiona, tylko z potworem :lol:
Co prawda rozegrałem dopiero dwie partie na 2 i 4 osoby, ale tak nie bardzo wiem z kim w to grać? Nie wiem, co o tej grze myśleć...

Spróbuje jeszcze rozgrywki solo, może tu będzie lepiej.
Bo to jest uboższa mechaniczne gra porównując z bogatym w różnorodne działanie kart Dominion. Ale właśnie w Aeons end można pograć solo, a i z dzieckiem też większa przyjemność, bo to zawsze lepiej wspólnie pozbroić się i spuścić manto potworkowi niż spuścić manto dziecku w rywalizacyjny i z dużą głębią decyzyjności Dominion.

Pograj z różnymi Nemesis. Ja lubię to, jak różnorodne są te potworki. Magowie i rynek jak dla mnie nie robi dużej różnorodności, tę bardziej doceniam w mechanizmach zaimplementowanych w Nemesis, którzy się mocno różnią.
sasquach
Posty: 1851
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 942 times
Been thanked: 591 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

Rigidigi pisze: 14 wrz 2020, 16:48 I szczerze, to pierwsze wrażenie nie jest najlepsze. Efektu wow nie miałem. Taka uboższa wersja Dominiona, tylko z potworem :lol:
Oho, to już trzy tygodnie jak nie było wątku tym dlaczego Aeon's End nie jest Dominionem :lol:

Polecam poczytać odpowiedzi do tego posta: viewtopic.php?f=1&t=54005&hilit=dominio ... 0#p1274411
Polecam
Cyel
Posty: 2594
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1455 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Cyel »

Ja np kupiłem Dominona, bo to taka legenda, zagrałem dwa razy i sprzedałem. Straszna susza, nie wiem po co w ogóle obrazki/nazwy kart, to mogłoby mieć grafiki jak '6 bierze!'. Sam fakt ciągłego tasowania i automatycznego działania wszystkich kart sprawiał, że czułem, że ja tam jestem tylko do dobierania karty raz na 5 minut a reszta się dzieje sama.

W Aeon's End gram ciągle i sam i z żoną. Mnóstwo decyzji, planowania i widoczny postęp przy kolejnych podejściach do hardkorowego przeciwnika :)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
sasquach
Posty: 1851
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 942 times
Been thanked: 591 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

Bez przesady. W Dominionie po prostu akcent położony jest na kupowanie kart, składnie z nich combosów i ogólnie tworzenie tali. Tam się dzieją najciekawsze rzeczy, a nie przy zagrywaniu kart, bo tu faktycznie plan jest prosty (choć w dodatkach są karty które dają wybór przy zagrywaniu). W Aeon's End tworzenie tali ważny element, ale nie jedyny. To kompletnie różne gry, każda dobra, które mają wspólny mechanizm - deck building i tyle.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Aeons jest przede wszystkim kooperacyjny i obie strony grają totalnie różnym zestawem kart (magowie podobnym, ale też nie identycznym). Poza możliwością brania "z marketu" mało jest podobieństw. Z Gloomhaven czy Valerią też bym nie porównywał Aeons, chociaż obie mają mechanikę deck buildingu :P
Cyel
Posty: 2594
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1455 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Cyel »

Dla mnie przewagą AE w porównaniu z Dominionem na pewno jest ilość momentów, gdzie gra pozwala nam podejmować jakąś decyzję. Mam wrażenie, że projektanci dostali w ogóle takie motto do pracy z grą - "Czy w tym momencie gry gracz podejmuje jakąś decyzję? Jeśli nie, to na 90% wywalamy". Nie tylko karty z wyszczególnionym wyborem ale w ogóle więcej możliwych akcji w rundzie, więcej rzeczy do wydawania Eteru niż tylko karty i karty, decyzje przy atakach Nemesis - nie tylko wybór opcji ale też np gracza, który ucierpi, decyzje czy atakować Nemesis czy Poplecznika, decyzje czy trzymać zaklęcia na bramach czy odpalić, mnóstwo efektów "dowolny gracz" albo "dowolny sojusznik" albo "odrzuć coś, żeby coś zyskać" gdzie się coś/kogoś wybiera. Nawet jeśli niektóre z tych decyzji są raczej łatwe, to nadal są i poczucie sprawczości jest dla mnie bardzo duże.

W Dominionie miałem jednak wrażenie jazdy na szynach z króciutkimi tylko przystankami na szybką decyzję...a potem gra dalej gra się sama.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Ponieważ nie znam wszystkich dodatków - są jakieś karty, które pozwalają przerwać/zmniejszyć skutki tur Nemesis ? Dla niechętnych tej grze to główny zarzut (4 tury Nemesis z rzędu) i się tak zastanawiałem, czy opcjonalnie da się ten motyw wyeliminować i wytrącić ten argument :)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mecenas »

gnysek pisze: 16 wrz 2020, 12:59 Ponieważ nie znam wszystkich dodatków - są jakieś karty, które pozwalają przerwać/zmniejszyć skutki tur Nemesis ? Dla niechętnych tej grze to główny zarzut (4 tury Nemesis z rzędu) i się tak zastanawiałem, czy opcjonalnie da się ten motyw wyeliminować i wytrącić ten argument :)
W wersji podstawowej jest mag Adelheim, który pozwala jako swoją moc odrzucić dobraną kartę Nemesis.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 562 times
Been thanked: 1266 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Fojtu »

mecenas pisze: 16 wrz 2020, 13:09
gnysek pisze: 16 wrz 2020, 12:59 Ponieważ nie znam wszystkich dodatków - są jakieś karty, które pozwalają przerwać/zmniejszyć skutki tur Nemesis ? Dla niechętnych tej grze to główny zarzut (4 tury Nemesis z rzędu) i się tak zastanawiałem, czy opcjonalnie da się ten motyw wyeliminować i wytrącić ten argument :)
W wersji podstawowej jest mag Adelheim, który pozwala jako swoją moc odrzucić dobraną kartę Nemesis.
Jest też mag, który neguje wszystkie obrażenia tury nemesis
sasquach
Posty: 1851
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 942 times
Been thanked: 591 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

Xaxos Breach Mage Adept potrafi ustawić kolejność order decku. W Legacy można wybrać umiejętność dla swojego maga która robi to samo.
Lash potrafi wtasować kartę gracza do order decku.

Ale to i tak są to tylko umiejętności które odpalisz raz na jakiś czas. Losowe tury są częścią gry i albo je akceptujesz albo idziesz grać w inną grę :)
Możesz grać jeszcze z losową, ale jawną kolejnością, ale wtedy gra będzie zbyt prosta.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Mi to akurat nie przeszkadza, bo dla mnie to jest bardziej potasowana kolejność niż stricte losowość, no ale wychodzi, że jeśli ktoś ma inne zdanie, to są nawet na to sposoby.

Btw. nie kojarzę, żeby w ostatnich kilkunastu dniach to napisał, ale na stronie Portal Games znalazłem informację, że preordery Aeon's End Legacy ruszą 2 października 2020, premiera niestety po nowym roku.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Zawsze twierdziłem że hard modów nie da rady zrobic na randomowym rynku a tu prosze pokonalismy Prince of gluttons Kadirka i Malastarem :shock:
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 343 times
Been thanked: 309 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Chudej »

Zależy jak trafisz :) Nie ujmując twojej wygranej, jak dla mnie to Książę Pożeraczy to najłatwiejszy boss, Kadir to jakieś top 3 postaci z podstawki, a od niedawna zaczynam też doceniać i Malastara, który jest świetny zwłaszcza jak się trafi jakieś pyszne drogie zaklęcie :P
ODPOWIEDZ