Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Banan2 »

Trochę nie rozumiem Waszych narzekań, że, w tym przypadku Diuna, ma być przetłumaczona. Tłumaczenie zgubi klimat?! Serio? Czy to też oznacza, że w przetłumaczonej książce Diuna jest mniej klimatu niż w oryginale? Oczywiście tłumaczenie typu "Wirujący seks" będzie do bani, ale chyba mimo wszystko trochę przesadzacie.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Jools »

Malkotenci ;)
Nie wszystko da się w grze dokładnie fabularnie przełożyć, nawet w wersji angielskiej.
Ja mam u siebie przetłumaczone "Projectile weapon" jako "Broń balistyczna", i tyle. Pasuje, działa, gra się świetnie.
dannte
Posty: 731
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 425 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: dannte »

Banan2 pisze: 21 paź 2020, 14:26Trochę nie rozumiem Waszych narzekań, że, w tym przypadku Diuna, ma być przetłumaczona. Tłumaczenie zgubi klimat?! Serio? Czy to też oznacza, że w przetłumaczonej książce Diuna jest mniej klimatu niż w oryginale?
Ok, to może ja odpiszę, żeby uciąć jakieś niepotrzebne dyskusje, bo "Waszych" odnosi się do mnie, jako że to ja podjąłem temat problemu z tłumaczeniem, nikt inny nie wyraził podobnego zdania. A posty takie jak twój zupełnie nie odzwierciedlają tego co napisałem.
1) Nie narzekam, po prostu nie wierzę, że to zadziała. Chciałbym być mile zaskoczonym, jeśli nie mam racji. Kropka.
2) Nie ufam umiejętnościom edycyjnym GF9, jestem bardzo ciekaw (i nie jest to sarkazm) jaka okaże się wersja polska.
3) Nie mam problemu z polską Diuną, bo używają one kreatywnych tłumaczeń - to o czym pisałem to nie były nazwy własne, a kategoryzacja przedmiotów bądź nazewnictwo efektów/mechanik. Akurat bardzo lubię polskie wersje, bez nich bardzo możliwe, że Diuny bym nawet nie poznał.
4) Na marginesie, są dobre tłumaczenia i złe tłumaczenia. Zobacz tutaj: KLIK. Osobiście nie podobają mi się dwa z tych przykładów: destylozon oraz Dżihad Kamerdyński. Reszta jest jak najbardziej ok, niektóre lepsze, niektóre gorsze. Nie umiem wyjaśnić dlaczego te dwie mi się nie podobają - może są głupie albo może mój mózg je inaczej odbiera? Jakie to ma znaczenie? Co tu rozumieć?

O tłumaczenia nazw własnych - tak jak mówiłem - się nie obawiam. Naprawdę nikt tutaj na nic nie narzeka. Tylko sobie dyskutujemy.

No i żeby nie było, mówię o sobie, kilka gier tłumaczyłem fanowsko, wiem z czym to się je. Można to zrobić źle, można to zrobić dobrze, a można to zrobić poprawnie. Niektórym wystarczy tłumaczenie poprawne, ja wymagam dobrego. I tyle. Nie twierdzę, że masz nie kupować gry, bo na pewno będzie słabo przetłumaczona i straci 100% klimatu. Mówię tylko, że nie interesują mnie jej losy (czy się uda czy się nie uda), ale jak najbardziej jestem ciekaw jak ostatecznie wypadnie. Co jest w tym złego? Czy po tym poście nadal coś jest niezrozumiałe?

A jeśli chodzi o użycie słowa "czarnowidztwo", to rzeczywiście może niefortunne - w dużym stopniu miałem na myśli to, że GF9 ma duży problem ze sformułowaniem poprawnych reguł i wyjaśnień w swoich grach, a zabiera się za kolejne wersje językowe. Nie mówię tylko o Diunie, te same problemy edycyjne mają z Firefly: B&B. I proszę, nie czepiajcie się teraz, że narzekam na sam pomysł wydania polskiej wersji, bo już naprawdę wyczerpaliśmy temat. Ja jedynie stwierdzam fakty wynikające z moich obserwacji.
Torquemada666
Posty: 800
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 254 times
Been thanked: 128 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Torquemada666 »

Jak to jest, że taki tytuł dostaje polską wersje i jest w ofercie tylko jednego sklepu?

Edit: przeszukałem bardziej i widzę, że pojawia się w innych sklepach.

Jestem ciekaw czy faktycznie będzie w październiku.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1561
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 63 times
Been thanked: 106 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Muad'Dib »

Wygląda na to, że Strefa miała najlepsze rozeznanie w tej kwestii stąd miała jako pierwszy sklep.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
TTR_1983
Posty: 3939
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: TTR_1983 »

Strefa już ma. To pełne, polskie wydanie.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Szewa »

I już jest rozsyłana, kumpel dostał maila, że paczka gotowa i czeka na odbiór przez kuriera :)
No ładnie ładnie.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Torquemada666
Posty: 800
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 254 times
Been thanked: 128 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Torquemada666 »

TTR_1983 pisze: 21 paź 2020, 18:52 Strefa już ma. To pełne, polskie wydanie.
Kurczę, bardzo jestem ciekawa tego wydania. Zamówiona gra w innym sklepie, z odbiorem osobistym i zapłatą na miejscu. Jeszcze odrobina wahania jest :)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Szewa »

Mamy to! Widziałem tłumaczenie :)

Jest Melanż, jest Rusznica Lasterowa <3
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Muadib
Posty: 24
Rejestracja: 06 lut 2020, 09:03
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Muadib »

..fatalny marketing ..hahahhaha..jak taka gravmogla przejsc bez wiekszych zapowiedzi..1miesiac temu kupilem ang wersje..i nie kupie polskiej...gdybym wiedzial ze takowa nadchodzi to na pewno bym zaczekal
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1561
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 63 times
Been thanked: 106 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Muad'Dib »

Muadib pisze: 26 paź 2020, 08:23 ..fatalny marketing ..hahahhaha..jak taka gravmogla przejsc bez wiekszych zapowiedzi..1miesiac temu kupilem ang wersje..i nie kupie polskiej...gdybym wiedzial ze takowa nadchodzi to na pewno bym zaczekal
Nawet ciężko to nazwać marketingiem. Od wielu miesięcy były pogłoski o polskiej wersji ale wszyscy uważali, że to plotki. Które wydawnictwo by się podjęło wydania tego u nas. A tu zonk, GF9 samo wypuściło. Ta firma tak generalnie działa :) Podobne hece były przecież jak Games Factory chciało u nas wydać Spartacusa, wszystko było cacy i nagle w noc przed kampanią crowdfundingową przyszedł mail, że sorry ale nie możecie tego zrobić po swojemu :)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Muadib
Posty: 24
Rejestracja: 06 lut 2020, 09:03
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Muadib »

Nadal nie rozumiem ruchu wydawcy....wyobrazacie sobie taka gre, np pod dachem portalu...
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Jools »

Do tego widoczne literówki i błędy merytoryczne w wersji PL (np karta Karamy).
Torquemada666
Posty: 800
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 254 times
Been thanked: 128 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Torquemada666 »

Jools pisze: 26 paź 2020, 13:55 Do tego widoczne literówki i błędy merytoryczne w wersji PL (np karta Karamy).
Ktoś coś, jak wygląda wersja PL? Podzielcie się opiniami jak już macie grę :)
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 69 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: piwko »

Torquemada666 pisze: 28 paź 2020, 09:08
Jools pisze: 26 paź 2020, 13:55 Do tego widoczne literówki i błędy merytoryczne w wersji PL (np karta Karamy).
Ktoś coś, jak wygląda wersja PL? Podzielcie się opiniami jak już macie grę :)
Ja mam. Co Cię interesuje? Sprawdzę.

W trakcie czytania instrukcji zauważyłem dużo literówek i powtórzeń.

Jestem zdziwiony, że ta gra pojawiła się bez żadnej zapowiedzi. Plotek nie liczę.
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 286
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Azel »

piwo08 pisze: 28 paź 2020, 09:47 W trakcie czytania instrukcji zauważyłem dużo literówek i powtórzeń.
Wpływa to jakoś na odbiór instrukcji? Reszta jest jasna i zrozumiała, czy trzeba się sporo domyślać (nie licząc kwestii, które załatwione są poprzez FAQ)?
A jak to wygląda na kartach?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Jools »

Gra jest tak trudna w poprawnej interpretacji zasad że obawiam że polska wersja może tylko to pogłębić ;)
Np. nie oglądajcie zasad Humigraja, tyle błędów tam nawalił że szkoda gadać.
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 286
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Azel »

Jools pisze: 28 paź 2020, 10:50 Gra jest tak trudna w poprawnej interpretacji zasad że obawiam że polska wersja może tylko to pogłębić ;)
Np. nie oglądajcie zasad Humigraja, tyle błędów tam nawalił że szkoda gadać.
Haha, właśnie przedwczoraj oglądałem. Na szczęście leciało w tle, więc nie zwracałem mocno uwagi.
Polecisz kogoś, kto poprawnie wytłumaczył?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Jools »

Azel pisze: 28 paź 2020, 11:02
Jools pisze: 28 paź 2020, 10:50 Gra jest tak trudna w poprawnej interpretacji zasad że obawiam że polska wersja może tylko to pogłębić ;)
Np. nie oglądajcie zasad Humigraja, tyle błędów tam nawalił że szkoda gadać.
Haha, właśnie przedwczoraj oglądałem. Na szczęście leciało w tle, więc nie zwracałem mocno uwagi.
Polecisz kogoś, kto poprawnie wytłumaczył?
Chciałbym polecić, ale niestety żadnego nie oglądałem.
Ja się uczyłem z instrukcji GF9 EN + FAQ GF9 + forum BGG + discord + zasady z turnieju WBC + instrukcja Dune AH 1979 + podcasty designerów.
Ale obowiązujące oficjalne to te od GF9.

Jakbym miał szukać zasad na YT, to tylko i wyłącznie kogoś w wersji angielskiej.
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 69 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: piwko »

Azel pisze: 28 paź 2020, 10:20
piwo08 pisze: 28 paź 2020, 09:47 W trakcie czytania instrukcji zauważyłem dużo literówek i powtórzeń.
Wpływa to jakoś na odbiór instrukcji? Reszta jest jasna i zrozumiała, czy trzeba się sporo domyślać (nie licząc kwestii, które załatwione są poprzez FAQ)?
A jak to wygląda na kartach?
Nie grałem wcześniej w wersję angielską więc trudno mi porównywać, ale po obejrzeniu filmu na YT instrukcja wydała mi się całkiem zrozumiała. Pewnie dopiero w czasie gry wyjdzie ;)
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1517
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 306 times
Been thanked: 319 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Tringa »

piwo08 pisze: 28 paź 2020, 09:47
Torquemada666 pisze: 28 paź 2020, 09:08
Jools pisze: 26 paź 2020, 13:55 Do tego widoczne literówki i błędy merytoryczne w wersji PL (np karta Karamy).
Ktoś coś, jak wygląda wersja PL? Podzielcie się opiniami jak już macie grę :)
Ja mam. Co Cię interesuje? Sprawdzę.

W trakcie czytania instrukcji zauważyłem dużo literówek i powtórzeń.

Jestem zdziwiony, że ta gra pojawiła się bez żadnej zapowiedzi. Plotek nie liczę.
Bardzo dużo? Mam ENG wersję, ale mam kilka graczy tylko z polskim i już mam grę w koszyku. Warto brać ją po PL?
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 69 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: piwko »

Tringa pisze: 28 paź 2020, 13:07 Bardzo dużo? Mam ENG wersję, ale mam kilka graczy tylko z polskim i już mam grę w koszyku. Warto brać ją po PL?
Hmm nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci czy warto. To już każdy musi sam ocenić. Na pewno nie jest to nic co zaburzy rozgrywkę i raczej może przeszkadzać tylko purystom językowym, ale zwróciłem uwagę na te błędy i literówki. Zwykle (jeśli jest 1-2) nie zwracałbym uwagi. Tu jest więcej, ale czy przeszkadza? Mi nie. Natomiast mało profesjonalnie wygląda już pierwsze zdanie wstępu powtórzone dwukrotnie. No i to, że gra ukazała się praktycznie bez żadnej zapowiedzi to też kicha jak dla mnie.

Ja chciałem Diunę kupić po angielsku, więc cieszę się, że wyszła po polsku i na pewno kilka razy przetestuję w mojej grupie :)
Nycte
Posty: 426
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Nycte »

A jak z sama gra? Dużo błędów (nie tylko stylistycznych ale takich co powodują zmiany w zasadach w porównaniu do ang wersji)?
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Jools »

Jako że bardzo długo studiowałem zasady Diuny (w wersji ENG), to mógłbym dokonać porównania, ale potrzebowałbym do tego polską instrukcję, bo sam posiadam tylko egzemplarz EN.
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 286
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Azel »

Nadal nie ma do pobrania polskiej wersji instrukcji? Trochę to słabe...
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
ODPOWIEDZ