Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Blacksad »

tomg pisze: 24 paź 2020, 14:06
Lucky Duck Games pisze: 13 paź 2020, 13:43
bananek pisze: 11 paź 2020, 11:24
Gdzie będzie można dostać te promki?
Przygotowaliśmy po 1000 promek do każdej gry.
Będą je mogły dostać sklepy, które wezmą udział w przedsprzedaży.
Zatem odpowiadając: w dobrych sklepach z grami ;) (i tu zachęcamy do wcześniejszego zakupu, bo ilość promek jest ograniczona).

Zapewne zostawimy też jakiś mały zapas do naszego sklepiku.
Ale w dwóch sklepach w których gra jest w przedsprzedaży nie ma informacji o promkach ?
Zapytaj bezpośrednio sklep, w sklepie z trójką z przodu promki są w przedsprzedaży
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Lucky Duck Games »

Brak informacji spowodowany jest tym, że niektóre sklepy nie czekają na to, aż wydawca wyśle oficjalną ofertę do hurtowni i zaczynają przedsprzedaż po poznaniu ceny (wiedzą jaki mają rabat w hurtowni).
Co za tym idzie nie mają kompletu materiałów (opisy,wizualizacje etc.), ale i informacji, które wydawca wysyła do hurtowników.

Do każdej z 3 karcianek (Esy floresy, Urbanista, Pionierzy) przygotowaliśmy po 1000 promek.
Po wyczerpaniu się nakładu nie będą one dostępne (zostawimy sobie jedynie jakąś ilość na konkursy i konwenty).
Do Pionierów i Esó floresó będą to promki do gry solo.
Do Urbanisty jest to zestaw 4 dodatków: 1.Beaches, 2. Wrecktar, 3. Construction Zones, 4. Point of Interest
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Andarist »

Ktos probowal coopa? Jakies opinie? Na sile zrobiony czy dziala?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: rattkin »

W zasadzie "na siłę", bo to nic innego jak "raz ja podejmuję decyzję, raz Ty", ale jakoś w tej grze to mi nie przeszkadza, szczególnie, że często się to zamienia po prostu w siedzenie razem i kminienie, gdzie jest ten najlepszy spot (czyli właściwie do wersji solo). Bardzo trudno jest znaleźć najlepsze ułożenie, więc posiadanie drugiej osoby, która też będze szukać, jest po prostu wygodne. A więc - "działa".

Nie grałem natomiast z Interstate, a jestem go całkiem ciekaw, szczególnie jak robi wariant PvP. Coopa też zmienia w tym, że każdy ma swoje poletko do ogarniania.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: mnw »

Właśnie jestem po pierwszych partiach Sprawlopolis po odebraniu minipaczuszki z kickstartera i łamigłówka jest fantastyczna, ale trudno jak zaraza wygrać. Niektóre kombinacje celów są wewnętrznie sprzeczne (np. moja pierwsza gra z Go Green/Concrete Jungle/Block Party), przez co ciężko osiągnąć dobry rezultat, nawet mimo teoretycznie względnie dobrych decyzji. Trochę to deprymujące, ale jednak rozgrywka wciąga na tyle, że mówi się trudno i próbuje się dalej.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Legun »

Jak się to ma do Samotnej Wyspy (Palm Island)? viewtopic.php?f=1&t=58630&p=1093751&hilit=Palm#p1093751
Czy jest jakiś sens w posiadaniu obu tych tytułów? Czy któryś podoba się komuś bardziej?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:02 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: garg »

Legun pisze: 01 lis 2020, 07:59 Jak się to ma do Samotnej Wyspy (Palm Island)? viewtopic.php?f=1&t=58630&p=1093751&hilit=Palm#p1093751
Czy jest jakiś sens w posiadaniu obu tych tytułów? Czy któryś podoba się komuś bardziej?
Miałem obydwie, w kolekcji zostało Sprawlopolis.

Palm Island jest niestety trochę upierdliwe obsługowo, bo trzymanie kart w taki sposób, żeby się nie poruszyły, wymaga silnego chwytu i ręka się po jakimś czasie męczy. A jeśli coś Ci wypadnie z ręki lub przesunie się, istnieje duża szansa, że już nie dasz rady przywrócić pierwotnego układu. Sama rozgrywka jest spoko i oparta na oryginalnym koncepcie, którego nie widziałem nigdzie indziej.

Sprawlopolis jest jedną z moich ulubionych gier solo. Ogromna zmienność, szybka rozgrywka i miejsce na bardzo dużo decyzji - to tak w telegraficznym skrócie.

Na Twoim miejscu wypróbowałbym obydwa, bo warto :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: mecenas »

Legun pisze: 01 lis 2020, 07:59 Jak się to ma do Samotnej Wyspy (Palm Island)? viewtopic.php?f=1&t=58630&p=1093751&hilit=Palm#p1093751
Czy jest jakiś sens w posiadaniu obu tych tytułów? Czy któryś podoba się komuś bardziej?
Widzę, że bez rabatów gry są po 29 zł. Wydaje mi się, ze w tej cenie, trudno Ci będzie znaleźć aż tak bardzo dobre gry solo jak te dwa tytuły. Warto spróbować oba. U mnie zdecydowanie bardziej sprawdziło się Sprawlopolis, bo w sumie ma większą regrywalność. W Samotnej wyspie, partie wydają się bardziej podobne do siebie, gdy w Sprawlopolis, trzy karty celów bardzo urozmaicają Twoje nastawienie do tego jak będziesz grać.
Plus tak jak wspomniał Garg - Samotna Wyspa pomimo świetnego pomysłu wydaje się czasem upierdliwa.
Awatar użytkownika
Fingus
Posty: 84
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:03
Has thanked: 12 times
Been thanked: 18 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Fingus »

Sprawlopolis kupiłem w wersji pnp i bardzo, bardzo polecam, świetna układanka, jeśli ktoś lubi puzzelki, to nie powinien się zawieść. Palm Island ma do pobrania darmową wersję do wydruku, nie wiem czy różni się czymś od retailowej (poza brakiem grafik), ale niestety niezbyt mi podeszło, to mielenie kart w garści nie jest szczególnie satysfakcjonujące.
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Chizu »

Czy ktoś może miał okazję zagrać w Sprawlopolis z dodatkiem/dodatkami? Mam wersję PnP i nawet przeszło mi przez myśl czy nie kupić "Urbanisty" ze względu na promki. Jednak gra z wysyłką kosztuje ~40zł, a za 2$ można dokupić dodatki dodawane do "Urbanisty", do tego za kolejnego dolara można nabyć Interstate (którego nie ma w polskiej wersji).

Pytanie czy warto, bo podstawka i tak ma dużą regrywalność. Na BGG najwyższą ocenę na najnowszy dodatek Interest (8.2), ale tylko 12 oceniających, wysoką średnią ma też Beaches (7.8), a trochę gorzej wypadają 3 mini dodatki Wrecktar, Construction Zones & Points of Interest (7.2-7.3).
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: ponika »

Protip: Obecnie na pnparcade jest druga czesc, Agropolis do pobrania za darmo (ma ograniczone karty celów do 9 i instrukcję z pierwszej części).
Wydrukowanie pnp jest banalnie proste, to są trzy kartki druku, każdy punkt ksero powinien móc puścić to na papierze 300g.

A propos dodatków, to za dolara są na pnp arcade: https://www.pnparcade.com/products/spra ... s-wrecktar
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2023, 12:07 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: karmazynowy »

W polskim wydaniu Urbanisty nie ma tego portfelika na karty?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: warlock »

W zagranicznych też chyba nie było - tylko w tej wersji kickstarterowej (ale mogę się mylić).
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: mecenas »

Portfelik to znaczek rozpoznawczy ButtonShy Games. Czyli ze strony wydawnictwa można dorwać w portfeliku.

Wszelkie wydania poza tym wydawnictwem mają pudełka. To samo się tyczy wydania od Quined Games - jest w pudełku.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:00 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Coin22 »

Super koncepcja tej gry ale umówmy się, bez tego portfela to gra traci mocno bo to pudełko jest chyba za duże na ok 18 kart...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: rattkin »

Też tak uważam. Pakowanie ich gier w pudełka to zabicie całej koncepcji. Będąc w pudełkach, te gry nagle muszą konkurować z innymi w niewielkich opakowaniach, a to trochę nierówna walka. Nie do końca, bo to wciąż ciekawe gry, no ale jednak oparte tylko na kilkunastu kartach.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Coin22 »

Ciekawostka, spytałem ButtonShy bezpośrednio ile kosztuje u nich taka akcja, żeby dostać grę w portfelu.
Gra kosztuje 12$
Wysyłka do Polski do 3 sztuk gry + 3 sztuk dodatków kosztuje 13.50$
Free shipping do Europy jest jak się zamówi za 50$

A Urbanista dziś w PL dostepny za jakieś 30zł więc niemała dopłata za formę...
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: mecenas »

rattkin pisze: 08 gru 2020, 22:48 Też tak uważam. Pakowanie ich gier w pudełka to zabicie całej koncepcji. Będąc w pudełkach, te gry nagle muszą konkurować z innymi w niewielkich opakowaniach, a to trochę nierówna walka. Nie do końca, bo to wciąż ciekawe gry, no ale jednak oparte tylko na kilkunastu kartach.
Na pewno fajniej by było w tej formie, że jest to gra w portfelu, ale wydaje mi się, że zwłaszcza Sprawlopolis bardzo dobrze się broni jako mała gra nieważne jak duże pudełko ma.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: warlock »

Zagrałem wczoraj 8 partii i jestem zachwycony ;). Jako łamigłówka solo Sprawlopolis spisuje się ZNAKOMICIE. Zerowy setup, solidne móżdżenie i duże wyzwanie (ciężko żonglować wszystkimi warunkami punktacji) ;). A to wszystko w 10-15 minut i na 18 kartach.

Z tych ośmiu dwie zagrałem kooperacyjnie i ten tryb jest totalnie na siłę ;). Całkiem fajnie podyskutować o różnych opcjach bo w toku rozmów można wypracować efektywniejsze ruchy, ale Urbanista to przede wszystkim gra solo, nie ma co się oszukiwać :). Chociaż w parze zagram jak ktoś poprosi, ale na dwie osoby wolę wyciągnąć Pionierów (którzy tak naprawdę są rywalizacyjnym Sprawlopolis) ;).

Też wolałbym portfele, nie ukrywam. Ale polska edycja tych gier jest dzięki temu tak tania (i to z dodatkami), że taki kompromis mnie zadowala ;).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: PytonZCatanu »

Reklamujecie i reklamujecie, aż człowiek zamówił :) A gdybyście mieli wybierać miedzy Urbanistą i Samotną Wyspą?
blacksad77
Posty: 33
Rejestracja: 24 kwie 2019, 08:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 8 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: blacksad77 »

PytonZCatanu pisze: 09 gru 2020, 11:04 Reklamujecie i reklamujecie, aż człowiek zamówił :) A gdybyście mieli wybierać miedzy Urbanistą i Samotną Wyspą?
Urbanista, zdecydowanie.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 862
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Urbanista / Sprawlopolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: konradstpn »

warlock pisze: 09 gru 2020, 10:44 Chociaż w parze zagram jak ktoś poprosi, ale na dwie osoby wolę wyciągnąć Pionierów (którzy tak naprawdę są rywalizacyjnym Sprawlopolis) ;).
A jakie wrażenia po zagraniu w Pionierów ? Warto?
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ