Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Arekk1973
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2020, 05:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Arekk1973 »

Mam pytanie. Czy mając w swoim mieście dwie pary mąż i żona plus jedną farmę mogę odpalić bonusy za męża dwa razy czy potrzebuje do tego drugiej farmy?
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 116
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: sinbad78 »

Tak - karta wyraźnie mówi, że musisz posiadać przynajmniej JEDNĄ farmę. W opisanym przez Ciebie przypadku, na wiosnę i jesień (to drugie bardziej prawdopodobne) obie pary (a szczególnie mąż) się aktywują.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

Ej ludziska na bank dzwig moze obnizyc zagranie KARTY LEGENDARNEJ? Bo jak tak to karczmarz moze obnizyc koszt legendarego stworzenia.. pzdr
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Everdell

Post autor: MaciekK5454 »

Hej,

Ile kosztują karty, których podane w koszcie surowce zawierają między sobą odstęp: place oba surowce czy tak jak w przypadku kart które mogą być zdobyte za posiadanie innej karty lub kupione za surowce co także zaznaczone jest odstepem, mozemy wybrać za który surowiec kupić. Przykładowo taka kartą jest farma lub wieża zegarowa. Zastanawia mnie dlaczego surowce w niektórych kartach są pokazane bezpośrednio, jeden nad drugim, a w innych z wyraźną przerwą i czy to coś sugeruje, jeżeli wiecie co mam na myśli.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell

Post autor: kurdzio »

MaciekK5454 pisze: 04 paź 2020, 23:29 Hej,

Ile kosztują karty, których podane w koszcie surowce zawierają między sobą odstęp: place oba surowce czy tak jak w przypadku kart które mogą być zdobyte za posiadanie innej karty lub kupione za surowce co także zaznaczone jest odstepem, mozemy wybrać za który surowiec kupić. Przykładowo taka kartą jest farma lub wieża zegarowa. Zastanawia mnie dlaczego surowce w niektórych kartach są pokazane bezpośrednio, jeden nad drugim, a w innych z wyraźną przerwą i czy to coś sugeruje, jeżeli wiecie co mam na myśli.
Ta przerwa nic nie sugeruje, płacisz cały koszt. Po prostu drewno, żywica, kamień i jagoda zawsze widnieją w tym samym miejscu na karcie.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Everdell

Post autor: MaciekK5454 »

Chcialem poprawic, ze nie chodzilo mi o Farme, tylko Barke, ale dzieki za odpowiedz, ma to sens :)
Jasiekjaw
Posty: 9
Rejestracja: 20 sty 2020, 18:46

Re: Everdell

Post autor: Jasiekjaw »

Witam,
Mam pytanie. Czy jeśli na karcie jest napisane "skopiuj" pole podstawowe lub polanę to mogę skopiować efekt pola dla pojedynczego pracownika które jest już zajete przez któregokolwiek z graczy? Czy tylko wolne pole pojedyncze lub grupowe?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell

Post autor: kurdzio »

Jasiekjaw pisze: 17 paź 2020, 11:06 Witam,
Mam pytanie. Czy jeśli na karcie jest napisane "skopiuj" pole podstawowe lub polanę to mogę skopiować efekt pola dla pojedynczego pracownika które jest już zajete przez któregokolwiek z graczy? Czy tylko wolne pole pojedyncze lub grupowe?
Możesz skopiować dowolne.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

pegzi pisze: 18 paź 2020, 10:27 Artykuł już dostępny - zapraszam!

https://dicelandblog.pl/everdell-i-doda ... -kolekcji/
Hej a w dodatku Bellfaire przy zdolnosciach naszych mepli nie zaczynamy jednak z 1 mniej? Bo gdzies wyczytalem ,ze nie gra sie juz z 6 ,a 5 pionkami:( pzdr
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 396
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 170 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Fyei »

szymuss pisze: 18 paź 2020, 22:44
Hej a w dodatku Bellfaire przy zdolnosciach naszych mepli nie zaczynamy jednak z 1 mniej? Bo gdzies wyczytalem ,ze nie gra sie juz z 6 ,a 5 pionkami:( pzdr
Jak grasz na 5 i 6 osób, to rzeczywiście masz do wykorzystanie jedynie 5 meepli. Zaczynasz i tak z dwoma, ale podczas przygotowania się do wiosny nie otrzymujesz żadnego. Taka sama zasada obowiązuje podczas rozgrywki z specjalnymi umiejętnościami.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Fyei pisze: 19 paź 2020, 08:14
szymuss pisze: 18 paź 2020, 22:44
Hej a w dodatku Bellfaire przy zdolnosciach naszych mepli nie zaczynamy jednak z 1 mniej? Bo gdzies wyczytalem ,ze nie gra sie juz z 6 ,a 5 pionkami:( pzdr
Jak grasz na 5 i 6 osób, to rzeczywiście masz do wykorzystanie jedynie 5 meepli. Zaczynasz i tak z dwoma, ale podczas przygotowania się do wiosny nie otrzymujesz żadnego. Taka sama zasada obowiązuje podczas rozgrywki z specjalnymi umiejętnościami.
A jak gram na 2-4 graczy ,ale ze zdolnosciami to gram normalnie na 6? pzdr
Awatar użytkownika
rand
Posty: 493
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: rand »

szymuss pisze: 20 paź 2020, 22:57
Fyei pisze: 19 paź 2020, 08:14
szymuss pisze: 18 paź 2020, 22:44
Hej a w dodatku Bellfaire przy zdolnosciach naszych mepli nie zaczynamy jednak z 1 mniej? Bo gdzies wyczytalem ,ze nie gra sie juz z 6 ,a 5 pionkami:( pzdr
Jak grasz na 5 i 6 osób, to rzeczywiście masz do wykorzystanie jedynie 5 meepli. Zaczynasz i tak z dwoma, ale podczas przygotowania się do wiosny nie otrzymujesz żadnego. Taka sama zasada obowiązuje podczas rozgrywki z specjalnymi umiejętnościami.
A jak gram na 2-4 graczy ,ale ze zdolnosciami to gram normalnie na 6? pzdr
No właśnie nie. Podczas gry, z dodatkowymi umiejętnościami gra się tylko 5cioma meeplami. Kolega napisał:
Taka sama zasada obowiązuje podczas rozgrywki z specjalnymi umiejętnościami.
Dodatkowo cytat z instrukcji: Before game setup, each player should be
dealt 2 player powers and choose 1 to use,
returning the others back to the box.
When using Player Powers, do not gain
a worker when you Prepare for spring.

Jakoś sobie tego nie wyobrażam ale niedużo razy grałem więc nie wiem, na pewno jest ciężej bo nie wszystkie umiejętności są bardzo przydatne...
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

rand pisze: 20 paź 2020, 23:35
szymuss pisze: 20 paź 2020, 22:57
Fyei pisze: 19 paź 2020, 08:14

Jak grasz na 5 i 6 osób, to rzeczywiście masz do wykorzystanie jedynie 5 meepli. Zaczynasz i tak z dwoma, ale podczas przygotowania się do wiosny nie otrzymujesz żadnego. Taka sama zasada obowiązuje podczas rozgrywki z specjalnymi umiejętnościami.
A jak gram na 2-4 graczy ,ale ze zdolnosciami to gram normalnie na 6? pzdr
No właśnie nie. Podczas gry, z dodatkowymi umiejętnościami gra się tylko 5cioma meeplami. Kolega napisał:
Taka sama zasada obowiązuje podczas rozgrywki z specjalnymi umiejętnościami.
Dodatkowo cytat z instrukcji: Before game setup, each player should be
dealt 2 player powers and choose 1 to use,
returning the others back to the box.
When using Player Powers, do not gain
a worker when you Prepare for spring.

Jakoś sobie tego nie wyobrażam ale niedużo razy grałem więc nie wiem, na pewno jest ciężej bo nie wszystkie umiejętności są bardzo przydatne...
O dzieki.. to ta zdolnosc az tak reasumuje brak 1 mepla? Czy jednak lepiej pominac ten dodatek albo zdolnosci?:) pzdr.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 396
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 170 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Fyei »

szymuss pisze: 21 paź 2020, 00:08 O dzieki.. to ta zdolnosc az tak reasumuje brak 1 mepla? Czy jednak lepiej pominac ten dodatek albo zdolnosci?:) pzdr.
Nie miałam jeszcze okazji grać ze specjalnymi zdolnościami, więc nie pomogę :P. Aczkolwiek na BGG możesz przejrzeć karty z dodatkowymi umiejkami i większość z nich w jakiś sposób albo dodaje Ci surowiec albo zmniejsza koszt, więc moim zdaniem one będą rekompensować brak tego jednego meepla. I mogą być nawet więcej warte.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

Ok otatatnie pytania bo na stronie BGG rozne opinie wiec spytam jak wy gracie/ sadzicie:

1. Czy odpala się np sąd ,który mam już wybudowany w mieście, jeżeli z gołębia pocztowego wyciągne np farme. To czy sąd da mi zasób?

2. Mamy zwykłą budowlę np farmę i tam drzwiczki ,bo np zagraliśmy żonę. Jak zagram w to miejsce ryneczek, to drzwiczki rozumiem przechodza z farmy na ryneczek?

3. Czy z legendarnej karty zielony żołądź jak ja posadze tutaj mepla ,albo przeciwnik to mozna zagrac inna legendarna karte 4 mniej?

4. Strażnik leśny może przenieść mojego zajetego mepla na inne pole akcji. Rozumiem ,ze moge np z pola akcji 3 galazki przeniesc go np na wydarzenie jezeli spelniam warunki?:)

pzdr.
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 116
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Everdell

Post autor: sinbad78 »

1) Da zasób
2) Przechodzą
3) Nie można moim zdaniem
4) Strażnik przenosi na pola na planszy, ale moim zdaniem, nie na wydarzenia.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

sinbad78 pisze: 30 paź 2020, 14:22 1) Da zasób
2) Przechodzą
3) Nie można moim zdaniem
4) Strażnik przenosi na pola na planszy, ale moim zdaniem, nie na wydarzenia.
3. a czemu by nie? Skoro karczmarz obniza koszt legendarnego stworzenia ,a dzwig leganarnej budowli
4. Z tego co czytlalem w isntrukcji to pola akcji to kazde z lapka.. Wiec czemu nie mozna dac na wydarzenie np? czy krolowa? pzdr.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

A inni gracze jak graja:) pzdr
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell

Post autor: yaro_ »

1) Tak, jest to opisane w FAQ
Q: When you play a Postal Pigeon, you reveal 2 cards and can play one of them. If this extra
card is a Construction and you have a Courthouse in your city, would you get the free resource
for playing the Construction? Similarly, if you have a Historian, would you get to draw a card
after playing both the Postal Pigeon and the extra card?
A (https://boardgamegeek.com/article/29581809#29581809):
Yes. Postal Pigeon can be awesome...but other times, all that comes in the mail is bills.
2) Drzwiczki przechodzą na nowy budynek, z FAQ:
2.7.1.1
Q: If I discard a Construction card to upgrade it to its associated Legendary Construction, and
that discarded construction had an Occupied token on it, do I need to transfer the Occupied
token to the Legendary Construction?
A (https://boardgamegeek.com/article/29584635#29584635 & 2nd printing Collector's rule
sheet):
You should transfer the occupied token to the Legendary Construction.
3) Tego nie wiem bo z Legendami gram bardzo rzadko.
4) Dla mnie pole wydarzenia jest takim samym polem jak każde inne. W końcu też wygląda jak okrąg z łapką :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

yaro_ pisze: 01 lis 2020, 13:17 1) Tak, jest to opisane w FAQ
Q: When you play a Postal Pigeon, you reveal 2 cards and can play one of them. If this extra
card is a Construction and you have a Courthouse in your city, would you get the free resource
for playing the Construction? Similarly, if you have a Historian, would you get to draw a card
after playing both the Postal Pigeon and the extra card?
A (https://boardgamegeek.com/article/29581809#29581809):
Yes. Postal Pigeon can be awesome...but other times, all that comes in the mail is bills.
2) Drzwiczki przechodzą na nowy budynek, z FAQ:
2.7.1.1
Q: If I discard a Construction card to upgrade it to its associated Legendary Construction, and
that discarded construction had an Occupied token on it, do I need to transfer the Occupied
token to the Legendary Construction?
A (https://boardgamegeek.com/article/29584635#29584635 & 2nd printing Collector's rule
sheet):
You should transfer the occupied token to the Legendary Construction.
3) Tego nie wiem bo z Legendami gram bardzo rzadko.
4) Dla mnie pole wydarzenia jest takim samym polem jak każde inne. W końcu też wygląda jak okrąg z łapką :)
Ok dzieki wielkie . No wlasnie jestem ciekawy odpowiedzi na 3 moje pytanie.. Bo skoro dzwig moze obnizyc koszt legendarnej budowli ,a karczmarz legendarnego stworzenia ,to czemu to mialo by nie zadzialac.?:P pzdr
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell

Post autor: yaro_ »

3) Sama karta mówi "Zagraj stworzenie lub budowlę za 4 mniej" , a Legendarne karty mają podpis: "Legendarny budynek" lub " Legendarne stworzenie".
W związku z tym możesz spokojnie zmniejszać koszt drugiej legendarnej karty :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

yaro_ pisze: 02 lis 2020, 08:36 3) Sama karta mówi "Zagraj stworzenie lub budowlę za 4 mniej" , a Legendarne karty mają podpis: "Legendarny budynek" lub " Legendarne stworzenie".
W związku z tym możesz spokojnie zmniejszać koszt drugiej legendarnej karty :)
Dzieki wielkie;) dlatego wlasnie prosze Rebel zeby ktos spolszczyl faq i dodal na strone Everdella ,zeby kazdy mogl sobie sciagnac:) . Czyli dobrze gram . Pzdr.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 396
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 170 times

Re: Everdell

Post autor: Fyei »

szymuss pisze: 30 paź 2020, 14:01 3. Czy z legendarnej karty zielony żołądź jak ja posadze tutaj mepla ,albo przeciwnik to mozna zagrac inna legendarna karte 4 mniej?

4. Strażnik leśny może przenieść mojego zajetego mepla na inne pole akcji. Rozumiem ,ze moge np z pola akcji 3 galazki przeniesc go np na wydarzenie jezeli spelniam warunki?:)
Ad 3. Można, bo tak jak yaro_ napisał legendarne karty, to nadal budynki i stworzenia, tyle że legendarne :D.
Ad 4. W instrukcji pola na wydarzeniach również są rozumiane jako pola akcji, więc można.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell

Post autor: Benson »

Btw. my jako pola akcji traktujemy również pole np. na Królowej, więc po zagraniu Strażnika odblokowujemy je i gramy drugi raz kartę do 3 z Królowej w tej samej rundzie.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 396
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 170 times

Re: Everdell

Post autor: Fyei »

Benson pisze: 02 lis 2020, 19:27 Btw. my jako pola akcji traktujemy również pole np. na Królowej, więc po zagraniu Strażnika odblokowujemy je i gramy drugi raz kartę do 3 z Królowej w tej samej rundzie.
Raczej nie bardzo. Strażnik leśny umożliwia Ci przeniesienie meepla na INNE pole akcji.
Chyba, że masz na myśli sytuację, gdy przenosisz meepla z Królowej i nadal masz w zapasie kolejnego, to tutaj się zgodzę ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
ODPOWIEDZ