Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: REBEL.pl »

japanczyk pisze: 05 lis 2020, 10:05 Bam! Dodruk wjechał niczym Hiszpańska Inkwizycja
Dodruk podstawki i obu dodatków jeszcze w grudniu tego roku :)

Obrazek
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 233
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 221 times
Been thanked: 56 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: brutusss »

Czy warto w to wchodzić bo gra jest rzeczywiście dobra czy szum był bo nakład wyczerpany i "nie będzie dodruku" ? :)

Patrząc na recenzje to raczej średniaczek...
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11078
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3278 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: japanczyk »

brutusss pisze: 05 lis 2020, 10:12 Patrząc na recenzje to raczej średniaczek...
zależy co określasz średniaczkiem - to naprawdę bardzo dobra gra Cathali, która jeszcze zyskuje z dodatkami.
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 233
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 221 times
Been thanked: 56 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: brutusss »

japanczyk pisze: 05 lis 2020, 10:20
brutusss pisze: 05 lis 2020, 10:12 Patrząc na recenzje to raczej średniaczek...
zależy co określasz średniaczkiem - to naprawdę bardzo dobra gra Cathali, która jeszcze zyskuje z dodatkami.
Przecież nie napisałem że uważam ją za średniaczka :) Patrzę na recenzje i uśredniając 6-7/10, stąd moje pytanie.

Czy jest w niej coś wyjątkowego poza oprawą graficzną co czyni z niej lepszego set collectora niż Splendor/Century (to dla mnie akurat są średniaczki ;) ) czy 7 wonders ?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 872
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 204 times
Been thanked: 305 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: konradstpn »

brutusss pisze: 05 lis 2020, 10:38
japanczyk pisze: 05 lis 2020, 10:20
brutusss pisze: 05 lis 2020, 10:12 Patrząc na recenzje to raczej średniaczek...
zależy co określasz średniaczkiem - to naprawdę bardzo dobra gra Cathali, która jeszcze zyskuje z dodatkami.
Przecież nie napisałem że uważam ją za średniaczka :) Patrzę na recenzje i uśredniając 6-7/10, stąd moje pytanie.

Czy jest w niej coś wyjątkowego poza oprawą graficzną co czyni z niej lepszego set collectora niż Splendor/Century (to dla mnie akurat są średniaczki ;) ) czy 7 wonders ?
To identyczny casus jak z Suburbią. Ocena dosyć wyraźnie podbita z uwagi na bardzo słabą dostępność.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11078
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3278 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: japanczyk »

konradstpn pisze: 05 lis 2020, 11:20 To identyczny casus jak z Suburbią. Ocena dosyć wyraźnie podbita z uwagi na bardzo słabą dostępność.
What?

To mocny off-top, ale Suburbia to jedna z najlepszych gier w gatunku.

Co do Abyss, angielska wersja jest odstępna i dodrukowywana od lat, wiec raczej nie wplywa to na ocene, a na rynku wtornym schodzila na pniu.

To jest dobra gra, IMHO zdecydowanie lepsza i ciekawsza niz Splendor czy 7C, które są dosłownie łopatologiczne. W Abyss trzeba jednak coś bardziej długofalowo pokminic
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 872
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 204 times
Been thanked: 305 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: konradstpn »

japanczyk pisze: 05 lis 2020, 11:24
konradstpn pisze: 05 lis 2020, 11:20 To identyczny casus jak z Suburbią. Ocena dosyć wyraźnie podbita z uwagi na bardzo słabą dostępność.
What?

To mocny off-top, ale Suburbia to jedna z najlepszych gier w gatunku.

Co do Abyss, angielska wersja jest odstępna i dodrukowywana od lat, wiec raczej nie wplywa to na ocene, a na rynku wtornym schodzila na pniu.

To jest dobra gra, IMHO zdecydowanie lepsza i ciekawsza niz Splendor czy 7C, które są dosłownie łopatologiczne. W Abyss trzeba jednak coś bardziej długofalowo pokminic
Nie stwierdziłem, że to kiepskie gry lecz tylko tyle, że na ich ocenę miała niewątpliwy wpływ słaba dostępność na rynku wtórnym. Abyss schodził na pniu właśnie z tego powodu. To nakręciło również spiralę cenową. Co do oceny Suburbii mam nadzieję, że to Twoje subiektywne zdanie. Mnie nie urzeka.
Gram, więc jestem.
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: bowie »

Rebel wspomniał: W konspiracji powiemy Wam, że w nowym roku też coś się szykuje

Ciekawe, czy to jakiś dodatek do Abyss, a może Pory Roku lub Libertalia?
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: JimmyPL »

bowie pisze: 05 lis 2020, 11:50 Rebel wspomniał: W konspiracji powiemy Wam, że w nowym roku też coś się szykuje

Ciekawe, czy to jakiś dodatek do Abyss, a może Pory Roku lub Libertalia?
Wydaje mi się, że słowo klucz to konspiracja, dlatego stawiałbym na Conspiracy: Abyss
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: rattkin »

Tak, karcianeczka taka.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: BOLLO »

też się zastanawiam nad wsparciem tej gry. Gambit chyba polecał z tego co kojaze. Grafika ładna ale...hmm sam nie wiem warto mieć w kolekcji, wyróżnia się czymś?
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: zajudzony »

Siema, mam pytanie, zamierzam zakupić podstawkę i myślałem też o jednym dodatku ale właśnie nie wiem który jest lepszy Kraken czy Lewiatan? Który lepiej brać na pierwszy ogień ? Dzięki za pomoc!! Pozdrawiam
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 872
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 204 times
Been thanked: 305 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: konradstpn »

BOLLO pisze: 05 lis 2020, 14:10 też się zastanawiam nad wsparciem tej gry. Gambit chyba polecał z tego co kojaze. Grafika ładna ale...hmm sam nie wiem warto mieć w kolekcji, wyróżnia się czymś?
Gambit owszem polecał. Mocne 6/10 :D
Gram, więc jestem.
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: autopaga »

Z dodatkami daje radę. Aczkolwiek to nie jest dużą gra, kolejne dodatki w połowie wywalają rzeczy z podstawki, to są w połowie patche. Kraken co prawda nic nie wywala ale jest tam tak przegięty push your luck, że ja dziękuję za ten moduł, polecam posłuchać the broken meeple w tej sprawie.
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: Marek.gdansk »

BOLLO pisze: 05 lis 2020, 14:10 też się zastanawiam nad wsparciem tej gry. Gambit chyba polecał z tego co kojaze. Grafika ładna ale...hmm sam nie wiem warto mieć w kolekcji, wyróżnia się czymś?
Nie masz zafoliowanej na półce :D (nie mogłem się powstrzymać :D )

Graficznie jest śliczna (nawet teraz a parę lat już ma), fajna szybka gierka na 30-40 minut. Polecam kupić obydwa dodatki - wtedy gra dużo zyskuję. Kraken jest ciut lepszym dodatkiem jeżeli chodzi o dodanie następnej "złej rasy", natomiast lewiatan bardziej idzie w ubijanie potworów. Za 220 złotych masz kompletną grę więc czemu nie :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: rattkin »

Podstawowy Abyss był trochę niedorobiony (niektóre umiejki, szczególnie czerwonych, o wiele za silne, problem z tym mało sensownym push your luck przy potworach), a każdy z dodatków próbował go jakoś dziwnie patchworkowo łatać i mam wrażenie, że po tych łatach jest całościowo nawet jeszcze gorzej. Ale gra sympatyczna i przez mechanizm wymuszonej aukcji (a potem "złych" perełek) pozwala trochę pomęczyć innych graczy, a to zawsze plusik.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: BOLLO »

Marek.gdansk pisze: 05 lis 2020, 20:05
BOLLO pisze: 05 lis 2020, 14:10 też się zastanawiam nad wsparciem tej gry. Gambit chyba polecał z tego co kojaze. Grafika ładna ale...hmm sam nie wiem warto mieć w kolekcji, wyróżnia się czymś?
Nie masz zafoliowanej na półce :D (nie mogłem się powstrzymać :D )
No wlasnie nie mam i dlatego sie waham a ze trafiles w punkt to masz odemnie plusa🤑
Poczytam poogladam i moze umysl sie rozjasni. Troszke tak mi do splendora podobne
gPapryk
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2020, 12:52
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: gPapryk »

REBEL.pl pisze: 05 lis 2020, 10:11
japanczyk pisze: 05 lis 2020, 10:05 Bam! Dodruk wjechał niczym Hiszpańska Inkwizycja
Dodruk podstawki i obu dodatków jeszcze w grudniu tego roku :)

Obrazek
Rebelu, czy błędy na kartach zostaną poprawione? Głównie chodzi o kartę Kat w dodatku Kraken, brakuje tam strzałki oznaczającej, że jest to karta z jednorazowym efektem. Poza tym były jakieś literówki w opisach. Drugi większy błąd znajdował się w instrukcji Kraken, brakowało tam informwcji, że po zakończonej eksploracji karty krakenów są umieszczane na stosie rady wg uznania gracza - brakowało tej informacji i nie wiadomo było co zrobić z odkrytymi kartami krakenów po zakończeniu eksploracji. Czy ambasadrzy również będą zmieniani? Obecnie we francuskim wydaniu zostały usunięte potrójne klucze + modyfikacja opisu.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: michcic »

gPapryk pisze: 23 lis 2020, 23:08 Czy ambasadrzy również będą zmieniani? Obecnie we francuskim wydaniu zostały usunięte potrójne klucze + modyfikacja opisu.
Mógłbyś napisać co dokładnie zmieniło się z tymi ambasadorami? Wygląda to na istotną zmianę. Jeśli rzeczywiście tak by było to życzyłbym sobie jakiegoś upgrade-packa do kupienia (jak w przypadku L&C). ;)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: REBEL.pl »

gPapryk pisze: 23 lis 2020, 23:08 Rebelu, czy błędy na kartach zostaną poprawione? Głównie chodzi o kartę Kat w dodatku Kraken, brakuje tam strzałki oznaczającej, że jest to karta z jednorazowym efektem. Poza tym były jakieś literówki w opisach. Drugi większy błąd znajdował się w instrukcji Kraken, brakowało tam informwcji, że po zakończonej eksploracji karty krakenów są umieszczane na stosie rady wg uznania gracza - brakowało tej informacji i nie wiadomo było co zrobić z odkrytymi kartami krakenów po zakończeniu eksploracji. Czy ambasadrzy również będą zmieniani? Obecnie we francuskim wydaniu zostały usunięte potrójne klucze + modyfikacja opisu.
Żeby była jasność - masz produkt i są w nim błędy, czy wyczytałeś gdzieś, że kiedyś były? Pytasz w takim tonie, że wygląda jakby błędy nadal występowały, a my pliki poprawialiśmy i w.w. zmiany zostały wprowadzone.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
gPapryk
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2020, 12:52
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: gPapryk »

REBEL.pl pisze: 24 lis 2020, 08:38 Żeby była jasność - masz produkt i są w nim błędy, czy wyczytałeś gdzieś, że kiedyś były? Pytasz w takim tonie, że wygląda jakby błędy nadal występowały, a my pliki poprawialiśmy i w.w. zmiany zostały wprowadzone.
No możliwe, że wydźwięk mojego komentarza nie był zbyt dobry 🙃 Chodzi mi o to, że w pierwszym druku były m.in. te błędy, o których wspominałem i zastanawiam się, czy w obecnym dodruku zostały one poprawione.
Dodatków w wersji polskiej nie posiadam, ale widziałem je w innych miejscach.
Pomimo tego, że w lutym kupiłem dodatki w wersji angielskiej, bo gdy się pytałem czy będzie dodruk, to wtedy informowaliście, że to "martwa" gra i nie będzie już dodruków, to teraz zastanawiam się nad kupnem polskich dodatków by mieć do kolekcji z polską podstawką.

Odpowiedź już od was otrzymałem, więc dziękuję 😀

Jeśli chodzi o ambasadorów (pytanie od innego forumowicza) - to autorzy gier chcieli sprostować trochę działanie ambasadorów. Głównie chodzi o to, że ambasadorzy nie powinni mieć na karcie trzech kluczy, głównym ich działaniem jest po prsotu ich efekt, który brzmi w sumie tak samo, czyli automatycznie przejmujemy kontrolę nad lokacją, ale nie powinno być zdania o kluczach. Tym samym ambasadorzy nie liczą się do lokacji, która daje punkty za klucze oraz gdy uwalnia się ambasadora to też nic się nie dzieje.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: michcic »

gPapryk pisze: 24 lis 2020, 11:24 Jeśli chodzi o ambasadorów (pytanie od innego forumowicza) - to autorzy gier chcieli sprostować trochę działanie ambasadorów. Głównie chodzi o to, że ambasadorzy nie powinni mieć na karcie trzech kluczy, głównym ich działaniem jest po prsotu ich efekt, który brzmi w sumie tak samo, czyli automatycznie przejmujemy kontrolę nad lokacją, ale nie powinno być zdania o kluczach. Tym samym ambasadorzy nie liczą się do lokacji, która daje punkty za klucze oraz gdy uwalnia się ambasadora to też nic się nie dzieje.
Dzięki za wyjaśnienie, czuję się spokojniejszy. :)

Co do zmian, wydają się sensowne. Kombos z lordem uwalniającym ambasadora spod kontroli miejsca, dający z automatu dodatkowe miejsce rzeczywiście wydaje się mega mocny, ale taka sytuacja zdarzy się bardzo rzadko i dotychczas po prostu skupialiśmy się na odpowiedniej reakcji na taki układ (należało zadbać aby jeden z graczy nie kupił obu lordów). Druga rzecz, przy której zmiana mogłaby mieć znaczenie to miejsce punktujące za lordów z przynajmniej jednym kluczem, ale miejsca ogólnie są mocno nierówne (myślę, że celowo), więc tak czy inaczej nie wpłynęłoby to na rozgrywkę.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5286
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: BOLLO »

Ten caly Abys to tak patrze taka Aquatica...
Graficznie Abys jakos bardziej mi lezy.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4529
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: Hardkor »

BOLLO pisze: 24 lis 2020, 18:56 Ten caly Abys to tak patrze taka Aquatica...
Graficznie Abys jakos bardziej mi lezy.
Jak już odwrotnie- Aquatica to jak Abyss...
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Abyss (Bruno Cathala, Charles Chevallier)

Post autor: Marek.gdansk »

REBEL.pl pisze: 24 lis 2020, 08:38
gPapryk pisze: 23 lis 2020, 23:08 Rebelu, czy błędy na kartach zostaną poprawione? Głównie chodzi o kartę Kat w dodatku Kraken, brakuje tam strzałki oznaczającej, że jest to karta z jednorazowym efektem. Poza tym były jakieś literówki w opisach. Drugi większy błąd znajdował się w instrukcji Kraken, brakowało tam informwcji, że po zakończonej eksploracji karty krakenów są umieszczane na stosie rady wg uznania gracza - brakowało tej informacji i nie wiadomo było co zrobić z odkrytymi kartami krakenów po zakończeniu eksploracji. Czy ambasadrzy również będą zmieniani? Obecnie we francuskim wydaniu zostały usunięte potrójne klucze + modyfikacja opisu.
Żeby była jasność - masz produkt i są w nim błędy, czy wyczytałeś gdzieś, że kiedyś były? Pytasz w takim tonie, że wygląda jakby błędy nadal występowały, a my pliki poprawialiśmy i w.w. zmiany zostały wprowadzone.
Żeby było jasno mam produkt czyli dodatek kraken i są mam błędy. Jeszcze coś do wyjaśnienia? A jak dostałem odpowiedź że nie ma możliwości naprawy od działu reklamacji rebel, dopytywałem się czy będzie dodruk. Po 3 zapytaniach na które dostałem odpowiedź też negatywną - przestałem pytać. I dlatego naprawiłem we własnym zakresie. A rebel nie zobaczy ode mnie ani złotówki. Dodatek do Res Arcana jest jakże miłym pożegnaniem ze strony waszego wydawnictwa. A odpowiedź że mogę użyć nieprzezroczystych koszulek wpisuję się w waszą jak zwykle profesjonalną odpowiedź.
ODPOWIEDZ