Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3364
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

mecenas pisze: 06 lis 2020, 17:09
seki pisze: 06 lis 2020, 17:06 Portal Games poinformował o przedsprzedaży wersji Legacy. https://sklep.portalgames.pl/aeon-s-end ... 1112c521d1

Ale karty będą się różnić od polskiego wydania Aeons end podstawka i Wieczna wojna. Drukują to w innej drukarni, w Chinach zamiast w Polsce, jak pozostałe pudełka. Jestem tym faktem zdruzgotany i nie wiem nawet co zrobić. Chyba sprzedam oba polskie pudła, kupie angielski oryginał i daruje sobie przyszłe zakupy jakichkolwiek gier od Portalu.
Radzę tak zrobić. Polskie wydanie jest strasznym syfem w porównaniu do wersji angielskiej... jakość komponentów w stosunku do oryginalnego wydania jest dużo lepsza. Postaci są na kartonie grubości żetonów, a nie na takim cienkim badziewiem . Zwykłe karty to samo, są co najmniej dwa razy grubsze i od drugiej edycji masz zakładki na każdy rodzaj nemesis, by lepiej uporządkować elementy.
Tak, znam różnice. Jakość była przeze mnie akceptowalna. Ale niewątpliwym plusem Aeons end Legacy było to, że po rozegraniu kampanii karty zwiększają póle kart do rozegrania podstawowej gry. W przypadku wersji PL będzie to niemożliwe a nie będę koszulkował ponad tysiąca kart. Ja odpadam. Żałuję, że kupiłem wersje Portalu.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: trixon »

seki pisze: 06 lis 2020, 17:14 Tak, znam różnice. Jakość była przeze mnie akceptowalna. Ale niewątpliwym plusem Aeons end Legacy było to, że po rozegraniu kampanii karty zwiększają póle kart do rozegrania podstawowej gry. W przypadku wersji PL będzie to niemożliwe a nie będę koszulkował ponad tysiąca kart. Ja odpadam. Żałuję, że kupiłem wersje Portalu.
Problemy pierwszego świata :D Ale...
Mam dokładnie takie samo uczucie... Kupujesz u jednego wydawcy aby mieć w pewność kompatybilności wszystkich części. A tu taki wał...
Mam wszystkie części i dodatki. Miałem nadzieję, że po wyjściu legacy, wszystko przerzucę sobie do pudła po nim, zamówię jakiś insert z druku 3d i będę miał ładny komplet. A teraz naprawdę nie wiem co z tym fantem zrobić. Z jednej strony mam ochotę rozegrać legacy, a z drugiej chciałbym pokazać moim portfelem, że tego typu praktyk nie pochwalam.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 702
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Largo »

Hmmm ograłem w wersji PL Podstawkę i dwa dodatki, a teraz po sprzedaży tego chciałem zainwestować w Wieczną Wojnę i dwa kolejne dodatki celem połączenia później z Legacy, ale chyba wychodzi na to, że powinienem skusić się na wersję ang :? ominął mnie już Inis przez to całe zamieszanie z błędami, a teraz widzę, że kwestia zakupu AE od Portalu też stoi pod znakiem zapytania.
Rozumiem, że tak jak wszyscy mówią Legacy to najlepsza część cyklu i jeżeli ktoś polubił AE to pozycja obowiązkowa?
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: _leigam_ »

Byłem na 100% pewny że kupie legacy jak się tylko pojawi bo lubimy grać w tę serie, (mimo że za grami legacy nie przepadam), ale czegoś takiego się nie spodziewałem. Z bólem ale odpuszczam, to przegięcie.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 607
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Bludgeon »

Jeśli dobrze rozumiem to różnice w kartach będą tylko w gramaturze, tylko nie jestem pewien co to znaczy. Różnice w dotyku, czyli co? Poziomie śliskości? Odblaskowości? Znalazłem w necie że gramatura może (ale nie musi) przekładać się na grubość. Więc będą te karty cieńsze/grubsze czy nie?

Całego AE i tak mam już w koszulkach więc może nie będzie źle.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11136
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3388 times
Been thanked: 3286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

Ale dramatyzujecie...
Ważne że gra będzie po Polsku, zresztą w tej grze nie ma tasowania talii tylko ja układasz, co Ci da wiadomość ze czeka na Ciebie jedna z kart z Legacy? Ze spalisz ja na jakimś Nemesis i odrzucisz bo będziesz wiedział ze to ta konkretna karta? Serio jak często będą się takie rzeczy zdarzyły, w dodatku nawet nie wiemy jakie będą te różnice - po prostu uczciwie i zawczasu dali znać, że może to purystom przeszkadzać
SnoWho
Posty: 173
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: SnoWho »

Według tego co napisali - w koszulkach róznica ma nie być tak wyczuwalna. A patrząc na to, żę tam karty się przekłada a nie tasuje to aż takiego dramatu nie ma :)
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 427
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 197 times
Been thanked: 559 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: qreqorek »

Już nie raz się przejechałem, ale chciałem tym razem zaufać... Trzeba podjąć raz na zawsze męską decyzję - gry w wersji PL dla mnie nie istnieją. I tak mam ich całe mnóstwo w wersji EN, co mnie podkusiło aby tą pozycję mieć w PL? Zaraz się okaże, że ponieważ Legacy ma słabą sprzedaż, to Portal zrezygnuje z wydawania dalszych dodatków. A ja tak czekam na The New Age. Zamiast czekać już bym grał...
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3364
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

Cóż... ja nie mam idealnej pamięci i mimo układania kart w deck, po przełożeniu nie pamiętam co w jakiej kolejności ułożyłem. Zdarza się, że kwestia dociągnięcia cennego klejnotu, bądź mocnego zaklęcia decyduje o sukcesie. Wolał bym, by decyzje podejmowane w trakcie gry, związane z pozbywania się kart i dociągania nowych, wynikały wyłącznie z mojej umiejętności gry, a nie z powodu tego, że widzę kolejną kartę legacy bądź nie legacy. Pewnie, możemy nawet grać w odkryte karty, jak komuś to wszystko jedno,

Niektórzy na forum dyskutują nawet o jakości papieru w instrukcji, więc rozmowa o różnicach w odcieniu i gramaturze kart jest chyba bardziej istotna. Oczywiście, można akceptować wszystko jak leci. Nikomu nie bronie.
Bludgeon pisze: 06 lis 2020, 18:24 Jeśli dobrze rozumiem to różnice w kartach będą tylko w gramaturze, tylko nie jestem pewien co to znaczy. Różnice w dotyku, czyli co?
Portal pisał, że " barwy kart mogą się NIEZNACZNIE różnić". Jeśli będzie to niedostrzegalne to luz, ale dobrze wiemy, że barwy nie da się odwzorować tak samo w różnych drukarniach, więc zakładać trzeba że różnice będą widoczne gołym okiem.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11136
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3388 times
Been thanked: 3286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

seki pisze: 06 lis 2020, 19:19 Niektórzy na forum dyskutują nawet o jakości papieru w instrukcji (tak, na Ciebie patrzę japanczyk!), więc rozmowa o różnicach w odcieniu i gramaturze kart jest chyba bardziej istotna, nie sądzisz?
Akurat gramatura leżącej karty na stole to naprawdę nieistotna rzecz, a instrukcja na papierze toaletowym... no cóż:-P
seki pisze: 06 lis 2020, 19:19 Portal pisał, że " barwy kart mogą się NIEZNACZNIE różnić". Jeśli będzie to niedostrzegalne to luz, ale dobrze wiemy, że barwy nie da się odwzorować tak samo w różnych drukarniach, więc zakładać trzeba że różnice będą widoczne gołym okiem.
Ale tutaj zakladacie ponjednym zdaniu. Pytanie czy będzie to różnica odcieni jak w Res Arcana, gdzie bez informacji ze takowa jest większość osób tego nie zauwazyla czy jak pomiędzy dodatkiem a podstawka Tyrants of Underdark ;)
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Skoro to jest produkowane w Chinach tam gdzie szła wersja kickstarterowa to podejrzewam, że Legacy będzie w całości wyglądać tak jak wydanie ENG także raczej jest się z czego cieszyć np. planszetki magów na grubej tekturze bez odpadającej farby na brzegach z zaokrąglonymi rogami. Z tym, że jeszcze bardziej będzie widać, że jedno odstaje od drugiego chcąc połączyć Legacy z AE/WE.

Osobiście i tak bardziej czekam na New Age i Outcasts.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 277 times
Been thanked: 437 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: tomp »

Pytanie kieruje do recenzentów, którzy mają dostać / dostali egzemplarz recenzencki.
Czy ktoś z was odważy się zrobić porównanie dotyczące różnicy kart ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

W sumie grubość kart by nie była problemem, gdyby nie talia Nemesis. W przypadku rynku i naszej talii to ma niewielkie znaczenie, nawet jakby zrobili nagle okrągłe to by niewiele zmieniło, przez brak tasowania. A może i nawet inne karty magów dałoby radę przeżyć, bo to też nie jest niejawna część gry. Ale niestety w przypadku Nemesis będzie to jednak sugestia, z jakiej puli karta zaraz wskoczy i to już jest jakiś tam rpbolem (na siłę też można tutaj powiedzieć, że przy tej ilości kart nie wiemy dokładnie jaka nas czeka, czy podstawowa, czy może specyficzna dla danego bossa - im więcej jednak zagramy tym większa to sugestia). Generalnie więc jest lipa.

Natomiast rozumiem jak najbardziej to, że robią to w Chinach, tam gdzie oryginał - zapewne drukarnia dzięki temu dała jeszcze lepszą cenę, bo te same elementy do cięcia itp. wykorzystają, no i wszelkie ustawienia maszyn będą już znane i wypróbowane.

W tej sytuacji po prostu skoda, że od początku nie drukowali w Chinach, zwłaszcza, że jak przyznali jest to tańsze - a karty magów przynajmniej by były lepsze, więc same zalety.

Mam nadzieję, że tej samej kaszany nie odwalą z pozostałymi (jeśli dobrze liczę) czterema dodatkami, których brak jeszcze w PL, bo o ile Legacy można wziąć bez łączenia z pozostałymi wersjami PL, to takie dodatki wtedy będą kompletnie na śmietnik od dnia zakupu.

A samo Legacy być może kupię, ale tylko z nastawieniem, że nie będę mieszać z resztą. I może poczekam na jakąś promocję jak będzie słabo schodzić.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Beznadziejna decyzja..
Co prawda mozna z nia zyc bo to nie jest gra competetive, plus jak ktos chce mozna zakoszulkowac w nieprzezroczyste koszulki, ja np mam wszystkie karty w ultra pro solid clear i koszulkuje z definicji wszystkie gry.
Czemu tak zrobili? Przeciez to nei jest rownoczesna premiera wiec mogli to nawet wydac pozniej zaden problem.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

No wyjaśnili na stronie, że powodem jest zbyt wysoki koszt produkcji w PL, strzelam, że wtedy sugerowana cena by się w 300zł nie zmieściła i stąd taka decyzja.
sasquach
Posty: 1846
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 941 times
Been thanked: 588 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

Dobra, wyjaśnijmy sobie coś. Jeśli faktycznie zależy wam głównie na Legacy głównie jako dodatku z nowymi kartami, a nie kampanią to srogo się zawiedziecie. W grze jest tylko 8 różnych kart graczy, jakieś 20 kart Nemezis i 5 planszetek Nemezis które można bez problemu zastosować w normalnej rozgrywce. Pozostałem są albo zbyt słabe, zbyt potężne, albo używają mechanik legacy, wliczające to samych Magów których stworzycie grając w kampanię. Jest to więc wielkość małego dodatku plus kilka Nemezis. Jak komuś bardzo zależy to może wykorzystać pozostałe karty, ale sam nie widzę w tym sensu.

Natomiast siła Legacy jest w kampanii i to dla niej polecam kupić grę. Naprawdę świetnie się bawiłem grając, rozwijając postać oraz jej zaklęcia, walcząc z coraz trudniejszymi przeciwnikami. Fabuła nie powala, ale fajnie, że coś tam jest dodane i jakoś prowadzi od jednej walki do drugiej.

Podsumowując, jeśli ktoś będzie chciał grać tylko kampanię to zmiana drukarni nie ma znaczenia. Jeśli ktoś głównie szuka nowych kart to lepiej niech kupi mały dodatek. Reszt ma potencjalny problem :(
longmen76
Posty: 667
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: longmen76 »

sasquach pisze: 07 lis 2020, 01:16 Dobra, wyjaśnijmy sobie coś.
No i to jest sensowna odpowiedź. Dziękuję Ci z całego serca za taki post. Twój wpis grzebie pod grubą warstwą ziemi wszytko co napisali poprzednicy. Jak widać można przelać morze wpisów, które są po prostu do kosza...
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

Jeżeli chodzi o angielską wersję legacy to karty też się wyraźnie różną przez większy margines ramki. Mi to w grze nie przeszkadza, bo przy kartach gracza to nie ma znaczenia, a talii nemezis się nie powinno mieszać. Co najwyżej można zobaczyć, że następna karta już będzie Tier 2 lub 3 ale każdy chyba też umie liczyć i jak tylko chce to może tą samą informację uzyskać z talii nemezis złożonej jednej podstawki.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

c08mk pisze: 07 lis 2020, 01:49a talii nemezis się nie powinno mieszać
Do talii dokladasz wspólne karty podstawowe, wiec ciężko nie mieszać, chyba, że chodzi o to, żeby używać podstawowych z legacy z Nemesis z legscy i nie mieszać z podstawką.
Cyel
Posty: 2591
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1453 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Cyel »

Ogólnie niezalecane jest mieszanie podstawowych kart Nemesis pomiędzy zestawami, z których pochodzą (np pierwszy starter i War Eternal) bo może to skutkować niezbalansowaniem talii Nemesis w kierunku jednego aspektu (np ciągłe atakowanie Gravehold a brak atakowania graczy).
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

Ogólnie można mieszać i tak też grałem jakiś czas dla większej różnorodności. W praktyce jak już były 3 podstawki to przy trzech kompletach kart podstawowych (3x tier I, II, III) przestałem mieszać wszystko ze wszystkim i używam tylko poszczególnych tier (np. Legacy tier 1 + AE tier 2 + WE tier 3). To już w zupełności wystarcza żeby osiągnąć dobrą grywalność na talii podstawowej nemezis.
Jeszcze dodam, że Legacy ma dwa zestawy kart podstawowych, które można używać po skończeniu kampanii. Zwykła, która jest zgodna z zasadami i jest jeszcze talia fully evolved. Trzeba z kart pozostałych po kampanii wyciągnąć te w pełni rozwinięte. Dzięki tej talii można grać na znacznie wyższym poziomie trudności.
longmen76
Posty: 667
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: longmen76 »

To w sumie jestem zaskoczony tym, że nie zaleca się mieszać kart podstawowych z poszczególnych podstawek.
Ostatnio przy kilku rozgrywkach posługiwałem się randomizerem https://aeons-end-randomizer.de/randomi ... esis-cards
Jak sprawdzam randomizer miesza karty podstawowe rzędu 1 / 2 / 3 - to jak do tego podchodzicie w praktyce?
Używacie randomizera do wszystkiego czy tylko do kart w markecie?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11136
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3388 times
Been thanked: 3286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

longmen76 pisze: 07 lis 2020, 12:27 To w sumie jestem zaskoczony tym, że nie zaleca się mieszać kart podstawowych z poszczególnych podstawek.
Ostatnio przy kilku rozgrywkach posługiwałem się randomizerem https://aeons-end-randomizer.de/randomi ... esis-cards
Jak sprawdzam randomizer miesza karty podstawowe rzędu 1 / 2 / 3 - to jak do tego podchodzicie w praktyce?
Używacie randomizera do wszystkiego czy tylko do kart w markecie?
Nie zaleca się co nie znaczy ze nie można;)
Ja mieszam wszystko, ale różnica w trudności jest mocno odczuwalna
Cyel
Posty: 2591
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1453 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Cyel »

longmen76 pisze: 07 lis 2020, 12:27 To w sumie jestem zaskoczony tym, że nie zaleca się mieszać kart podstawowych z poszczególnych podstawek.
Ostatnio przy kilku rozgrywkach posługiwałem się randomizerem https://aeons-end-randomizer.de/randomi ... esis-cards
Jak sprawdzam randomizer miesza karty podstawowe rzędu 1 / 2 / 3 - to jak do tego podchodzicie w praktyce?
Używacie randomizera do wszystkiego czy tylko do kart w markecie?


Ja randomizuję wszystko prócz kart Nemesis, przy których trzymam się jednej podstawki (+ pojedyncze karty z dodatków). Nie używam zresztą randomizera do kart Nemesis w ogóle, bo nie chcę sobie spoilować co tym razem znalazło się w talii Nemesis z kart podstawowych. Randomizuję Nemesis, magów, rynek.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 403
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Co prowadzi znów do tego samego wniosku, że jak nie będziemy mieszać kart dotyczących Nemesis między Legacy a resztą, to powinno się mimo innych grubości kart dać pograć, bo dzięki zasadzie nie tasowania użytych kart i ich ustalonej kolejności, nie wpłynie to jakoś na zwiększenie naszych szans. Będzie co prawda wiadomo czy następna dobrana karta będzie z Legacy czy nie, ale to wszystko, a kolejność i tak sami wcześniej ułożyliśmy. Wyjątkowo dzięki zasadom nie ma całkowitej katastrofy i karty magów powinny być używalne między zestawami.

Poza tym, Legacy ma tak dużo kart, że chyba i tak robi za podstawkę z dodatkami w pewnym sensie, więc na pewno nie znudzi się przez kilkanaście rozgrywek (zwłaszcza, że najpierw trzeba w ogóle ukończyć grę, żeby grać wszystkim).
ODPOWIEDZ