Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Asurmar »

hipcio_stg pisze: 25 cze 2020, 16:40 Gdzieś kiedyś przeczytałem, że autor rozważa przy splendorze ver 2 wprowadzić zasadę gry do 16pkt i zdobycia przynajmniej po 1 karcie z każdego koloru. Nie testowałem tego jeszcze, ale mam zamiar.
Takie zasady są w wersji Splendor Marvel. Dodatkowo trzeba mieć jedną kartę 3 rzędu i jest płytka z premią 3pkt dla osoby która uzbiera najwęcej Avengersów (sic!):
https://www.wydawnictworebel.pl/games/s ... -1534.html
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 1455 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Cyel »

Ciekawa zmiana, muszę wypróbować czy nadaje sens silniczkowaniu w Splendorze.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: hipcio_stg »

Cyel pisze: 26 cze 2020, 11:49 Ciekawa zmiana, muszę wypróbować czy nadaje sens silniczkowaniu w Splendorze.
Myślę, że skutecznie obcina strategię wygrywającą. Najgorzej jak masz wszystko i ktoś kradnie jedyną niebieską dostepną kartę, a ta akurat brakuje...
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: ko2a »

Halo splendorowe świrki. Wracam do korzeni po 7 latach w planszowkach. To była pierwsza gra która nas wkupila w te hobby. Chciałem ją nabyć ponownie natomiast zauważyłem na kopii mojego kumpla że te nowe mają dziwnie lekkie żetony. Czy coś wiadomo w tej kwestii?
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Kisun »

Nowe dodruki mają lżejsze żetony.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: ko2a »

Kisun pisze: 16 lis 2020, 21:29 Nowe dodruki mają lżejsze żetony.
Stare gdzieś do dostania? Czy tylko drugą ręką?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

ko2a pisze: 16 lis 2020, 22:33
Kisun pisze: 16 lis 2020, 21:29 Nowe dodruki mają lżejsze żetony.
Stare gdzieś do dostania? Czy tylko drugą ręką?
A nowe Marvelowe wydanie nie lepsze?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: ko2a »

Dr. Nikczemniuk pisze: 17 lis 2020, 09:49
ko2a pisze: 16 lis 2020, 22:33
Kisun pisze: 16 lis 2020, 21:29 Nowe dodruki mają lżejsze żetony.
Stare gdzieś do dostania? Czy tylko drugą ręką?
A nowe Marvelowe wydanie nie lepsze?
Podpinam sie pod pytanie
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Kisun »

Jakie żetony będą w wydaniu Marvel, to się okaże jak pomacamy. Znając tendencję rynku, to nie sądzę by były inne niż obecnie produkowane.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: paracelsus444 »

Do tej pory myślałem że splendor marvel to tylko zmiana grafiki. Odkąd zobaczyłem, ze doszlo do minimalnej zmiany zasad, gryzie mnie pytanie, czy jest bardziej zbalansowany niż podstawka. Do tej pory nie opłacało się kupować kart pierwszego poziomu, teraz na tańszych kartach są symbole avengersów pozwalające się bić o bonusową płytkę, a na trzeciopoziomowych kartach jest żeton który zapycha rękę. No i warunek wygranej też jest spoko. Ktoś doświadczony w splendorze już ograł tę wersję i mialby coś do powiedzenia w tej sprawie?
Na logikę wydaje się ta wersja lepsza, jednak opinie w internecie i na youtube słyszałem różne... Szkoda że nie zmieniono wartosci koszt/punkty na kartach, ale wiadomo że mieli juz mechanizm który odniósł sukces, więc pewnie nie chcieli kombinować z testowaniem nowych wartości kart.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja wczoraj pyknąłem partyjkę.
Co do wykonania to karty w koszulkach nie mieszczą się w przegródkach (leżą na pleckach a właściwie to pierw kładę na dno kafelki a na nie karty bo tam na dole też jest ciasno :roll: ), tak jak poprzednio :evil:
Moja żona miała zastrzeżenia co do grafik które są szkaradne. Tak jakoś ostatnio jest że albo mamy cycate superbohaterki albo demonicznych oponentów.
Co do samej gry, uważam że jest lepiej.
To że zielone zapychają rękę zmusza do inwestowania w tanie karty, szczególnie jeśli już na samym początku gry wpadnie nam zielony żeton. To też daje kolejną strategię bo albo idę w tanie karty a potem dobiorę coś co da mi zielony żeton, albo na odwrót (w podstawowym splendorze gra na śmieciuchy w ogranym gronie była skazana na porażkę). Brak zielonego przyspiesza rozwój, ale potem z zielonym jest wolniej, więc?
Żeton Avengersa dający 3pkt. też może sporo namieszać, więc znów tania karta z symbolem Avengersa może być łakomym kąskiem.
To tyle co mi się nasunęło po jednej partyjce, resztę muszę dotestować.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: paracelsus444 »

Miło to słyszeć, mam mega sentyment do splendoru. Jak będziesz mieć jeszcze jakieś uwagi po kolejnych testach to pisz koniecznie! :D zastanawiam się jeszcze czy lepiej działa Marvel czy splendor z dodatkiem kafle miast zmieniających warunki wygranej :)
Mienki
Posty: 57
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:45
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Mienki »

Moglibyście opisać te strategie? Ja co prawda w splendor grałem tylko kilka razy, głównie w 2 osoby. Rozumiem ze omijacie 1 poziom i bierzecie conajmniej drugi czy idziecie od razu w 3?

W grze 4 osobowej mozna by chyba isc w 3 poziom, natomiast w 2 osobowych grach braknie klejnotów w puli.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: paracelsus444 »

Mienki pisze: 30 sty 2021, 11:55 Moglibyście opisać te strategie?
Na stronie 18 (poprzednia) masz opisane przez uzytkownika cyel między innymi. Poczytaj strone 18.
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Kisun »

Kisun pisze: 17 lis 2020, 13:35 Jakie żetony będą w wydaniu Marvel, to się okaże jak pomacamy. Znając tendencję rynku, to nie sądzę by były inne niż obecnie produkowane.
Sypię głowę popiołem. W Marvelu żetony są cięższe z rdzeniem metalowym - jak w kasynie ;) Za to wypraska bardzo delikatna, zwłaszcza wnęka na karty, cieńsza zapadła by się pod własnym ciężarem ;)
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: ozon »

Kisun pisze: 30 sty 2021, 18:03
Kisun pisze: 17 lis 2020, 13:35 Jakie żetony będą w wydaniu Marvel, to się okaże jak pomacamy. Znając tendencję rynku, to nie sądzę by były inne niż obecnie produkowane.
Sypię głowę popiołem. W Marvelu żetony są cięższe z rdzeniem metalowym - jak w kasynie ;) Za to wypraska bardzo delikatna, zwłaszcza wnęka na karty, cieńsza zapadła by się pod własnym ciężarem ;)
Nowe wydanie zwykłego Splendora z 2021r. też ma cięższe żetony (ok. 13g) niż wcześniejsze (2014r. - ok. 8g). Te najnowsze żetony mają też ok. 0,5-1mm większą średnicę.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: charlie »

Jeżeli jest ktoś jeszcze, kto nie zagrał w Splendor, to jest od niedawna dostępny online na BGA.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: MichalStajszczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 25 cze 2020, 14:18 Kupowanie kart pierwszego rzędu i zgarnięcie 3-4 arystokratów i wygranie daje mega radochę :D
Mnie największą radochę sprawiło zdobycie 21 punktów :wink:
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: hipcio_stg »

MichalStajszczak pisze: 03 maja 2021, 20:10
Dr. Nikczemniuk pisze: 25 cze 2020, 14:18 Kupowanie kart pierwszego rzędu i zgarnięcie 3-4 arystokratów i wygranie daje mega radochę :D
Mnie największą radochę sprawiło zdobycie 21 punktów :wink:
Tak tylko przypomnę, że można raz na turę zabrać tylko jednego arystokratę, a kupując karty pierwszego rzędu nigdy nie powinieneś zdążyć wygrać. ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: MichalStajszczak »

hipcio_stg pisze: 04 maja 2021, 09:16 Tak tylko przypomnę, że można raz na turę zabrać tylko jednego arystokratę, a kupując karty pierwszego rzędu nigdy nie powinieneś zdążyć wygrać.
Arystokratów w tej partii zebrałem chyba w sumie trzech ale oczywiście w różnych turach. W ostatnim ruchu zdobyłem 8 punktów (karta za 5 + arystokrata). A to, że wygrać zdążyłem, to oczywiście zapewne wina współgraczy (przy czym to nie byli początkujący ale tacy, którzy zwykle ze mną w Splendor wygrywają) albo dość nietypowego układu kart (na początku partii wszystkie 4 karty w drugim rzędzie i dodatkowo 3 w pierwszym były w tym samym kolorze i był to kolor, który nie występował na żadnej karcie arystokraty).
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Hardkor »

hipcio_stg pisze: 04 maja 2021, 09:16
MichalStajszczak pisze: 03 maja 2021, 20:10
Dr. Nikczemniuk pisze: 25 cze 2020, 14:18 Kupowanie kart pierwszego rzędu i zgarnięcie 3-4 arystokratów i wygranie daje mega radochę :D
Mnie największą radochę sprawiło zdobycie 21 punktów :wink:
kupując karty pierwszego rzędu nigdy nie powinieneś zdążyć wygrać. ;)
W sensie tylko pierwszego czy jak? Bo wiem dobrze, ze niby jest jakaś super taktyka na splendor, gdzie gdy grasz z nowymi to zawsze wygrywasz, a gdy z wyjadaczami to tak naprawde robicie prawie to samo, ale parę osób o niej mówiło, a nikt konkretnie
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: hipcio_stg »

Hardkor pisze: 04 maja 2021, 11:47
hipcio_stg pisze: 04 maja 2021, 09:16
MichalStajszczak pisze: 03 maja 2021, 20:10 Mnie największą radochę sprawiło zdobycie 21 punktów :wink:
kupując karty pierwszego rzędu nigdy nie powinieneś zdążyć wygrać. ;)
W sensie tylko pierwszego czy jak? Bo wiem dobrze, ze niby jest jakaś super taktyka na splendor, gdzie gdy grasz z nowymi to zawsze wygrywasz, a gdy z wyjadaczami to tak naprawde robicie prawie to samo, ale parę osób o niej mówiło, a nikt konkretnie
Spoiler:
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Hardkor »

hipcio_stg pisze: 04 maja 2021, 11:54
Hardkor pisze: 04 maja 2021, 11:47
hipcio_stg pisze: 04 maja 2021, 09:16

kupując karty pierwszego rzędu nigdy nie powinieneś zdążyć wygrać. ;)
W sensie tylko pierwszego czy jak? Bo wiem dobrze, ze niby jest jakaś super taktyka na splendor, gdzie gdy grasz z nowymi to zawsze wygrywasz, a gdy z wyjadaczami to tak naprawde robicie prawie to samo, ale parę osób o niej mówiło, a nikt konkretnie
Spoiler:
Jak obejdziesz problem braku surowców (grasz na dwie osoby to musisz wziac raz 2 takie same zetony, dwa razy po 3 rozne i zarezerowwac dwie karty) tym sposobem masz 5 ruchów na zdobycie jednej duzej karty za 6 i wszystkie zetony wykorzystane o ile przeciwnik Ci nie wezmie choc jednego. Wtedy dodatkowy ruch na wziecie kolejnej rezerwy.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: paracelsus444 »

Hardkor pisze: 04 maja 2021, 14:01 Jak obejdziesz problem braku surowców (grasz na dwie osoby to musisz wziac raz 2 takie same zetony, dwa razy po 3 rozne i zarezerowwac dwie karty) tym sposobem masz 5 ruchów na zdobycie jednej duzej karty za 6 i wszystkie zetony wykorzystane o ile przeciwnik Ci nie wezmie choc jednego. Wtedy dodatkowy ruch na wziecie kolejnej rezerwy.
W grze na 3-4 graczy jest łatwiej. Tak czy siak grając na 2 osoby ta taktyka też działa, wystarczy kupować najpierw karty 2 rzędu które zawsze dają punkty i zbierać konkretne surowce potrzebne na zakup kart 3 rzędu.
Może się to nie podobać ale taktyka na olewanie kart 1 rzędu niestety działa i już wiele osób o tym pisało, sprawdzałem to już wiele razy osobiście.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: Hardkor »

Nie chce ktoś się umówić i złoić mi dupę na BGA? Z chęcia zobaczę taktykę w akcji i się przekonam :) Jak cos mam premium.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ