Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Emil_1 »

Stan na koniec 2020:
  1. Wojna o pierścień 2 edycja (mimo strasznej losowości, jak się nie pochodzi kompetetywnie a aby przeżyć przygodę to cudo)
  2. Zakazane gwiazdy (najlepsza mechanika walk ever)
  3. Mage wars
  4. Runebound 3 ED
  5. Age of Sigmar: Warcry / Warhammer 40 000: Kill Team ( chociaż czekam na Sagę, aby ograć)
  6. Spirit Island
  7. 7 cudów świata: pojedynek
  8. Terraformacja Marsa
  9. Listy z Whitechapel
  10. Warhammer: Age of Sigmar
Czekam teraz na 2 KS-y: Joan of Arc oraz HEL :)
Miłego dnia! :)
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: SickMind »

mart pisze: 09 sty 2021, 17:08 1. Twilight Imperium Gra jest długa, ale w nic nie gra mi się tak dobrze jak w ten tytuł. Szkoda, że w dodatku jest tyle błędów bo miałem kupić już na premierę... Twilight jest ze mną stosunkowo krótko ale już wskoczył na pierwsze miejsce. Najlepiej oczywiście gra się w 6 osób ale pozytywnie zaskoczyłem się nawet grą na trzy osoby.
2. Tokaido To dla odmiany jedna z moich pierwszych gier. Prosta, szybka, pięknie wydana. Musiała niestety ustąpić z pierwszego miejsca ale zawsze chętnie zagram w Tokaido.
3. Fallout Shelter Mała gra a tyle radości. Znów proste zasady, znów w miarę szybka rozgrywka. Mam nadzieję, że pojawią się dodatki!
4.Scythe Mimo, że w tej grze system walki bardzo mi się nie podoba to chyba jedyny mój problem z Scythem. Mechanika jest naprawdę ciekawa, daje wiele możliwości. Dzięki asymetrii każdą frakcją gra się inaczej a ja uwielbiam w grach asymetrię. Nie grałem jeszcze niestety w Fenrisa, kto wie, może gra niedługo przeskoczy troszkę wyżej.
5. Fury of Dracula Dobrze bawiłem się z drugą edycją długi czas, trzecia mimo obaw jest nawet lepsza. W dobrym gronie to naprawdę świetna gra. Swoją drogą ostatnio zauważyłem, że pojawiła się też czwarta edycja tej gry... ktoś orientuje się jak wiele różnic jest między 3 a 4? Na pewno nowe figurki i więcej kartonu.
6. Terraformacja marsa Jedyna gra na liście której nie mam w kolekcji. U znajomych gramy często i gra jest naprawdę dobra. Duża losowość ale na tyle elastyczna, że niemal zawsze można ugrać coś z tego co się dostanie. Niestety z dodatków podobają mi się jedynie preludia i alternatywne plansze.
7.Martwa Zima Motyw zdrajcy w kooperacji to naprawdę dobry motyw. Żałuję, że nie miałem nigdy okazji zagrać w Battlestar bo te gry są często porównywane.
8. Posiadłość szaleństwa Idealny kompromis między planszówką a RPG. Swojego czasu graliśmy w to naprawdę dużo i gra dała nam ogromną ilość dobrej zabawy. Trochę ubolewam, że nie udało mi się kupić pierwszych dodatków kiedy był dostępne a teraz już nigdzie ich nie ma :(
9.Great Western Trail Szkoda, że to jedyna godna uwagi gra w mojej kolekcji o klimatach rodem z dzikiego zachodu. Niestety nic innego w tej tematyce dobrego nie udało mi się znaleźć. Na szczęscie Great Western Trail rekompensuje to w jakimś stopniu. Dobra gra i choć nie strzela się z rewolwerów a pędzi bydło zawsze chętnie zagram w ten tytuł.
10. Puerto Rico Dla mnie to już w pewnym stopniu klasyka gier planszowych. Ostatnie miejsce na top 10 ale to i tak moim zdaniem zaszczytne miejsce. Ciekaw jestem jak będzie wyglądała nowa edycja bo jedyny mankament mojej gry to wygląd.
Siema.
Mam takie pytanko odnośnie tych błędów w dodatku Proroctwo Królów do Twilight Imperium 4. Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat albo dać namiar gdzie można o tych błędach przeczytać bo tutaj na forum nigdzie nie mogę znaleźć.
Chciałem zakupić i nie wiem czy nie warto poczekać na dodruk albo jakieś poprawki.
Z góry thx.
SnoWho
Posty: 170
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: SnoWho »

#1 Projekt Gaja
#2 Inis
#3 Wojna o Pierścień
#4 Spirit Island
#5 Mage Knight: Ultimate Edition
#6 Brass: Birmingham
#7 Twilight Imperium: Świt Nowej Ery
#8 Viticulture + Toskania
#9 Zamki Burgundii
#10 Scythe
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Dziami »

U mnie ciężkio zrobić topkę ponieważ nie gram tyle ile bym chciał, a przy około 20 partiach na miesiąc ciężko ograć 100 tytułów swoich plus to co znajomi mają. Poza tym ekipy, z którymi gram, wolą mielić te same tytuły, więc ciężko czasem ich zagonić do czegoś nowego.
Na obecną chwilę chyba wyglądało by to mniej więcej tak:

1. Agricola
2. Res Arcana
3. Dominion
4. Skytear
5. Goa
6. Pulsar 2849
7. Mombasa
8. Cry Havoc
9. Spyrium
10.Projekt Gaja

Przy czym pierwsze 5-6 miejsc to raczej pewniaki. Reszta dosyć płynnie mogła by się zmieniać.
Honorowe wzmianki:
Cywilizacja Poprzez Wieki - tak daleko tylko dlatego, że grałem wyłącznie na telefonie, a wersja planszowa leży i się kurzy,
Mage Knight - bo gram w to solo, a ja nie lubię gier solo,
Brass, Concordia, Terraformacja Marsa, Orlean, Rosyjskie Koleje - spokojnie mogłyby zmienić ostatnie 4 miejsca,
Rój, Zamek Smoków - bo to najlepsze gry logiczne,
Zamki Burgundii, GAH - bo to obok Pulsara najlepsze gry z kostkami,
Cesarski Kurier, Egizia, Lords of Waterdeep - bo oprócz sentymentu zawsze w to z chęcią zagram,
Jaipur - bo to najlepsza lekka karcianka dla dwóch osób.
7 Cudów Świata - bo to najlepsza lekka karcianka na więcej osób.

I tak można by wymieniać ;)
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: rdbeni0 »

1. Szachy. Gra jest dla mnie poza konkurencją. Pomimo "pozornej" prostoty zasad, to gra ta potrafi mnie najbardziej wciągnąć ze wszystkich.

2. i tutaj ciężko powiedzieć..... chyba Kawerna, ale tylko w przypadku poznania zasad i grania w grupie w której każdy wie o co biega. Nie lubię rozkładać i składać tej gry, nie chce mi się nigdy tego robić. Nie lubię pilnować czy jakieś "drewienko" gdzieś nie spadło, pod stół, pod krzesło. Nie cierpię pilnowania zasad, sprawdzania czy każdy dobrze gra, przypominania ile zwierząt gdzie się mieści, jak działa każdy kafelek. Nienawidzę przekonywania kogoś do tej gry, sztucznego udawadniania, że ta gra jest fajna i że warto w nią zagrać - nie chce mi się tego robić. Nie lubię dokładania zasobów, pilnowania żeby wszystko było uzupełnione, skumulowane - irytuje mnie to. Ale w przypadku gdy ekipa jest ograna - coraz bardziej ograna - i każdy sobie w głowie układa swoje plany, strategie, komba, to gra ta bardzo mocno zyskuje i bawię się świetnie. Ta gra ma aktualnie 30 miejsce w BGG, a była w ścisłej topce. Im bardziej ograne towarzystwo (a tak zaczyna być u nas), tym jest ciekawiej. Im większe doświadczenie graczy, tym lepiej mi się w to gra. Im ludzie chętniej wykręcają innowacyjne i zakręcone komba, tym chętniej mam ochotę im udowodnić, że moje kombo będzie jeszcze bardziej zakręcone i innowacyjne i niedorzeczne. Im lepiej wszyscy "w głowie" zaczynają liczyć punkty, tym bardziej pilnuję ich punktów i chcę udowodnić, że jestem kilka kroków przed nimi.

3. Agricola. Podobnie jak wyżej. Czasami wolę Agricolę - jak brakuje mi zagrywania kart trzymanych w ręce - a czasami wolę Kawernę (jak mi się nie chce myśleć o kartach). Czasami wolę karty, a czasami kafle. W Kawernę gram chętniej, ale różnica jest minimalna. Lubię Agricolę i Kawernę. Prawda jest taka, że po mocnej rundce w Kawernę/Agricolę mam ochotę zagrać w Agricolę/Kawernę - na zmianę. Preferuję 3-4 graczy, ale najczęściej gramy w 2os.

4. Prawdopodobnie będzie tutaj Cywilizacja Poprzez Wieki, ale niestety nie mieliśmy czasu dobrze tej gry ogarnąć, mamy ją słabo ograną, a zasady dopiero przyswajamy. Ale czuć potencjał, który może rozgromić konkurencję. Rezerwuję więc 4 miejsce.

5. Great Western Trail. Tak samo jak wyżej. GWT prawdopodobnie na długi czas zagości w TOP 10.

6. Robinson Crusoe. Poznajemy zasady, już coś pogrywaliśmy. Gra na pewno będzie w rankingu TOP10, ale jeszcze nie wiem na którym miejscu. Rezerwacja 6stego.

7. Zamki Burgundii. Aktualnie trochę się przejadły, ale moja kobieta je lubi (z nieznanych mi powodów) i gra ta wciągnęła ją w świat planszówek. Więc dla mnie taki pewniak, który musi znaleźć się w TOP 10. Ta gra jest dla mnie dosyć dziwna. Czasami mnie nudzi, ale po jakimś czasie i dłuższej przerwie z wielką chęcią znowu ją ogram. Gra fajna dla dwóch osób, zyskuje z ograniem, zyskuje w momencie gdy przeciwnik lubi w to grać i jest wymagający. Fajna gra. A równocześnie trochę mnie nudzi (zaznaczam to po raz trzeci). 7dme miejsce jest OK.

8. Terraformacja Marsa. Jest to długa gra, wymaga przeanalizowania sporej ilości kart. Na początku byłem nią zafascynowany i myślałem, że odkryłem coś co znacznie się wyróżnia. Z czasem zmieniłem zdanie. Gra jest fajna, ale kolorowy i marsjański pasjans zasługuje u mnie póki co "tylko" na 8 miejsce. Gra ma potencjał wskoczenia wyżej, bo w 2021 roku planuję dokupić kilka dodatków i ograć ją lepiej w naszym towarzystwie. Ludzie raczej ją lubią (taki kompromis), ale równocześnie nie jest niczyją "ulubioną" grą. Ciekawy przypadek gry, która dosyć często ląduje na stole, bo jest wyborem kompromisowym lub demokratycznym (głosujemy/odrzucamy).
Np. gdy wybieramy też w ten sposób, że np. spośród 10 gier każdy odrzuca po 3 (jest 3 graczy) i wtedy 10 - 3x3 = 1, i wtedy np. zostaje TM.

9. Istanbul z dwoma dodatkami (Big Box). Gra prawdopodobnie spadnie niżej, ale w sumie mam z nią dobre wspomnienia i kompromisowo też ląduje często na stole. Momentami mnie nudzi, ale jako że mam dwa dodatki i mamy ją całkiem dobrze ograną w towarzystwie, to gra jednak wyzwala sporo frajdy, stąd też zasługuje na TOP10. Uważam też, że grę można próbować zmodyfikować i np. zagrać do 10 rubinów

10. Marco Polo. Mało ograna póki co, ale spodobała mi się. Rezerwuję 10 miejsce, ale możliwa jest zmiana.

Gry które znam i mamy ograne, ale nie wejdą raczej do TOP10 (miejsce 11 do 20):
11. Pandemic : gra fajna, wywołuje u nas duzo emocji, ale mam wrażenie że za prosta a ja wolę mimo wszystko cięższe gry
12. Puerto Rico : nie znam zasad jeszcze dobrze, ale planuję ją lepiej ograć. Gra podobno ma jakieś wady dla 2osób. Możliwe jest wejście do top10
13. Osadnicy z Catanu : fajna, przyjemna, ale za prosta. Brak oficjalnego trybu dla 2 graczy (1vs1). Lubię ją, ale są lepsze gry. Raz na jakiś czas (z pół roku) lubię do niej wrócić. Możliwy spadek poniżej top20, raczej nie jestem do niej przywiązany, ale ze względu na lekkie zasady, to łatwo ją ograć w mniej wymagającym towarzystwie.
14. Splendor : fajna, szybka, ale za prosta. Wraz z ograniem towarzystwa, ludzie coraz bardziej narzekają na tę grę i coraz mniejsza ochota żeby w to grać. Raczej wszystkim sie znudziła, ale czasami jednak trafi na stół żeby szybko w coś zagrać.
15. Wśiąść do Pociągu : fajna, ale zbyt prosta.
16. 7cudów ś pojedynek : fajna gra, ale tylko 1v1, a ja wolę grać w więcej osób. W 1v1 nie ma żadnych szans z szachami i prawie zawsze wolę zagrać w szachy niż w 7cś pojedynek. No ale raz na jakiś czas chętnie w to zagram.

Więcej gier nie mamy specjalnie ogranych. Miejsca 2 do 10 są płynne. Pomiędzy miejscami 2 a 10 nie ma dużej różnicy. W 2021 roku możliwa jest zmiana, bo kilka gier mam zamiar kupić (np. Brass Birmingham). Szachy się wyróżniaja i mają zdecydowane TOP1, ale czasami mam ich dość i wybiore np. Osadników z Catanu, czy też Wsiąść do Pociągu. Gramy też w towarzystwie, a towarzystwo czasami np. wybierze Istanbul lub Pandemic - które lubię, ale np. w danej chwili mam ochotę na coś innego. No i w 2021 roku będzie pewnie zmiana, bo gry z pozycji 4-6 dopiero zaczynamy ogrywać, a powszechnie wiadomo że są to mocne tytuły. Kawernę/Agricolę mamy już trochę ograne i wiem, że mi się podobają - stąd też jako ograne gry lądują w TOP 2-3. No ale możliwa (bardzo prawdopodobna) jest zmiana w tej całej top liście.
Awatar użytkownika
fafer3000
Posty: 43
Rejestracja: 18 lis 2019, 22:44
Lokalizacja: Cieszyn
Been thanked: 7 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: fafer3000 »

1. Warrior Knights - Gra którą kupiłem dwa razy, bo nie mogłem dostać samego dodatku. Dla mnie top 1 ponieważ każdy obszar gry jest swego rodzaju minigrą. Żałuję, że tak rzadko w nią gram.
2. Root - Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tą grę po prostu musiałem ją kupić. Od tego czasu asymetryczne area control to mój ulubiony gatunek.
3.Rising Sun - Zagrałem w Blood Rage i myślę jakoś nie mój klimat. Zagrałem w Ankha i szukałem ofert kupna. Zagrałem w Rising Suna... I wylądował tutaj. W grze jest wszystko co lubię.
4. Oath - Cole Wehrle zrobił super grę, która podobno jest listem nienawiści do gier legacy i cywilizacyjnych. Chyba podzielam tą nienawiść. Ta gra to po prostu wspaniała opowieść i do tego area control ;)
5. Dune - żałuję, że kupiłem... po angielsku :p

EDIT: Sprzedałem... i kupiłem po polsku :p
za 40 zł różnicy uper deal

Uniwersum i klimat sprawiają, że gra się mega przyjemnie. Na mechanikę można psioczyć, ale moim zdaniem gra się super.
6. Twilight Imperium 4 - Gra pewnie byłaby wyżej gdybym miał więcej czasu żeby w nią grać. Tytuł maksymalnei trafia w mój gust tylko te 6 godzin...
7. Vast Crystal Caverns- dobry asymetryk. O ile grę bardzo lubię to już niestety większość moich znajomych niespecjalnie :(
8. Fief - Gra mimo średniego balansu bardzo mi się podoba. Ilość zabawnych sytuacji przebija wszystkie błędy tej gry.
9. Eclipse 2ed - Szybszy TI4. Mniej klimatu, ale za to można w miarę szybko zagrać. Podoba mi się budowanie statków, aż bym lego kupił :lol:
10. Viticulture EE - mimo tego, że wolę area controle i to nastawione na konfrontację gra mi się nie nudzi. Dlatego zasługuję na TOP 10
Ostatnio zmieniony 13 gru 2021, 14:37 przez fafer3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: arturmarek »

Robiłem tutaj jakiś czas temu listę, ale mam wrażenie, że sporo się zmieniło w mojej topce. Bezpośrednim motywatorem, żeby przelecieć przez swoje gry były ostatnie gry w Spirit Island. Listę robiłem przy pomocy tej stronki. Porównując dwie gry brałem mniej więcej pod uwagę jak bardzo mam ochotę zagrać, jak dużo czasu spędziłem do tej pory z grą, jak dobrze wspominam rozgrywki. W cięższe gry gram niemal jedynie z żoną dwuosobowo, w lżejsze gramy głównie z 7-letnim synem, ale też innymi osobami. Ogólnie, tylko trzech gier z tej listy nie posiadałem, gram niemal wyłącznie w swoje gry. Kupując grę robie jako-taki research więc szansa, na to, że zagram w grę, która totalnie mi nie pasuje jest mała. W spoilerze poniżej zamieszczam wszystkie gry, które mam ocenione na BGG. Tak na oko, poza ostatnią dziesiątką gry oceniam pozytywnie i chętnie zagram.

Zamieszczam całą listę dla kontekstu, nieraz ciekawsze jest zobaczenie Gloomhaven w BOTTOM10 niż w TOP10. Postarałem się zamieścić jedno zdanie nt. każdej ocenionej gry. Jeśli macie jakieś komentarze lub pytania, chętnie podejmę dyskusję.

1 Cywilizacja: Poprzez Wieki - moja ulubiona gra rywalizacyjna do grania z żoną
2 Spirit Island - pierwsza rozgrywka 1.01.2020, więc możecie uznać, że trochę za wcześnie na TOP2, ale zagraliśmy w miesiąć 15 razy, rewelacja
3 Terraformacja Marsa - gramy ze wszystkimi oficjalnymi dodatkami i promosami, prawdopodbnie zbliżamy się do 100 rozgrywek
4 Detektyw: Kryminalna gra planszowa - kampania z gry podstawowej to najlepsze doświadczenie planszówkowe
5 Kroniki zbrodni - tak wysokie miejsce zawdzięcza dodatkowi Noir
6 Wingspan - najwięcej zalogowanych rozgrywek, niemal 100
7 Patchwork - gra, która ma najlepszy współczynnik głębia/złożoność
8 Chronicles of Crime: 1400 - lekka, ciekawa detektywistyczna łamigłowka
9 Tajniacy - gra, w którą grałem w największej liczbie ekip, zawsze znakomicie się sprawdzała
10 Ticket to Ride: Europe - udaje się zagrać rodzinne w szerszym gronie
Spoiler:
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Grzdyll »

arturmarek pisze: 29 sty 2021, 13:40 72 Alchemists - rozumiem czemu może się podobać, ja więcej nie zagram, zbyt długa, irytujące podawanie sobie telefonu, najgorsze jest to, że tę długą grę może totalnie zepsuć jedno małe niedopatrzenie lub astygmatyczne błędne zaznaczenie alchemonu
Co mnie podkusiło żeby otworzyć spoiler...

Bardzo lubię czytać takie obszerne i fajnie opisane topki i z Twoimi gustami oczywiście nie sposób dyskutować ale umieszczenie jednej z najlepszych gier jakie znam poniżej Monopoly to jawna prowokacja ;)

Koniecznie daj Alchemikom jeszcze szansę, to cudownie pomyślana gra dedukcyjna, z idealną dozą przewidywalności i niepewności oraz rewelacyjną interakcją. Nie wspominając o bajecznym wykonaniu w atrakcyjnej cenie. Jedyny minus tej gry jaki znajduję to że jest tylko do 4 graczy. A telefonu wcale nie trzeba przekazywać, każdy może wpisać do aplikacji ten sam kod i każdy może grać swoim!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: arturmarek »

Grzdyll pisze: 29 sty 2021, 16:22 Bardzo lubię czytać takie obszerne i fajnie opisane topki i z Twoimi gustami oczywiście nie sposób dyskutować ale umieszczenie jednej z najlepszych gier jakie znam poniżej Monopoly to jawna prowokacja ;)

Koniecznie daj Alchemikom jeszcze szansę, to cudownie pomyślana gra dedukcyjna, z idealną dozą przewidywalności i niepewności oraz rewelacyjną interakcją. Nie wspominając o bajecznym wykonaniu w atrakcyjnej cenie. Jedyny minus tej gry jaki znajduję to że jest tylko do 4 graczy. A telefonu wcale nie trzeba przekazywać, każdy może wpisać do aplikacji ten sam kod i każdy może grać swoim!
Ja właśnie też lubię czytać obszerne listy, zamiast TOP10 bez kontekstu, wiadomo, że jak ktoś zagrał w 1000 gier to nie zrobi takiej listy na szybko w przerwie w pracy.

Co do Alchemików, to dyskwalifikujące jest dla mnie to, że nie można sie cofnąć do informacji, które się wcześniej widziało i jakieś przeoczenie, głupia pomyłka totalnie rozwala rozgrywkę. Ja nawet doceniam ten design, po prostu oczekiwany poziom frustracji przerasta oczekiwany poziom rozgrywki. A, że w porównywaniu gier kierowałem się głównie pytaniem "w którą z dwóch gier chętniej bym zagrał?" to Alchemicy wylądowali bardzo nisko.

Co do Monopoly, to właśnie uważam, że jest to gra OK, takie 5/10, nigdy sam nie zaproponuję, ale mogę zagrać, szczególnie z dziećmi.
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: kamilstany »

Dla mnie Alchemicy to naprawdę świetny tytuł.
Wiadomo z gustami się nie dyskutuje, ale...
jest to gra dedukcyjna i nikt Ci nie broni robić sobie notatki "co wcześniej widziałeś" w instrukcji masz podane jedynie przykłady jak dojść do rozwiązania. A to czy znajdziesz jakieś inne sposoby to już zależy od Ciebie i w tym tkwi zabawa ;)
Ja Alchemików pokazałem już wielu graczom i nie graczom i kilku nawet kupiło swój egzemplarz!

Również polecam Ci abyś dał im jeszcze szanse ;D

Ps1. Gdy każdy ma swój telefon to jest zdecydowanie przyjemniej
Ps2. Również preferuję topki z opisem niż luźne listy ;P
Trzy Korony1
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2017, 16:58

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Trzy Korony1 »

1. Gra o tron
2. Szogun
3. Cyklady
4. Kemet
5. Roll for the Galaxy
6. Elizjum
7. Eldritch Horror
8. Terraformacja Marsa
9.Yggdrasil: Kroniki
10. Tzolkin
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Michał M »

Aktualizuję sobie listę moich ulubionych gier mniej więcej co roku i to jest właśnie ten moment:

10: Legendary: A Marvel Deck Building Game
09: Cthulhu Wars
08: Dominant Species
07: Mare Nostrum: Imperia
06: Vast: The Crystal Caverns
05: Alien Frontiers
04: Android: Netrunner
03: Horror w Arkham: Gra karciana
02: Guild Ball
01: Vampire: The Eternal Struggle

A trochę więcej tutaj: http://metodymarnowaniaczasu.blogspot.c ... -2021.html
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: vinnichi »

Legendary mocno poleciał, androida nie dało się popchnąć wyżej na podium? :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Michał M »

vinnichi pisze: 09 lut 2021, 18:21 Legendary mocno poleciał, androida nie dało się popchnąć wyżej na podium? :D
Poleciał, bo w ciągu ostatniego roku grałem niewiele, ale nadal jest przecież bardzo wysoko.

Do Netrunnera niedługo wracam (i mam nadzieję, że na dłużej), więc myślę, że za rok spokojnie będzie na 2 albo 3 miejscu. Zobaczymy.
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: piwko »

W końcu jestem w stanie z czystym sumieniem sklecić moje TOP10. Nie mam takiego doświadczenia jak duża część postujących (wróciłem do nowoczesnych planszówek z 1.5 roku temu), ale w kilkadziesiąt gier zagrałem i wygląda to tak:

10. GoT 2 ed. z dodatkami - to miałem zagwozdkę, bo kilka gier aspirowało do miejsca w pierwszej dziesiątce, ale chyba wygrał klimat walk, negocjacji i Westeros. Długa, czasem nużąca (jeśli źle idzie i wiadomo, że przez najbliższe 4h nie ma się już szans na zwycięstwo) i pełna negatywnej interakcji, ale cóż, mi to nie przeszkadza. Podobny problem jak z miejscem drugim - ciężko zebrać się na tyle godzin żeby zagrać. Chciałbym spróbować wariantu 4-osobowego z dodatkiem "Uczta dla Wron".
9. Food Chain Magnate - trochę na wyrost, bo jeszcze za mało grałem, ale liczę że zostanie w TOP10. Nie wybacza błędów i może skończyć się szybkim rozczarowaniem dla części graczy. Warto startować z podobnego poziomu i razem uczyć się jak w to grać. Muszę jeszcze sprawdzić jak chodzi na 2 i 3 osoby.
8. The King is Dead 2nd ed. - krótka, ale bardzo intensywna gra, gdzie każda decyzja niesamowicie wpływa na końcowy wynik. Każda karta jest na wagę złota i zagranie trzeba mocno przemyśleć. Grałem we wszystkich układach i najfajniej jest we trzy osoby, choć parami też było dobrze. Muszę jeszcze spróbować zagrać w wariant zaawansowany, bo wydaje się sporo zmieniać, na lepsze.
7. War of Whispers - nie pozwala jakoś mocno zaplanować końcowego wyniku, bo wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie w ostatniej turze, ale nie przeszkadza mi to. Bawię się przy niej super i cieszę się, że Galakta zdecydowała się na polskie wydanie. Myślę, że znajdzie wielu nabywców. Klimatyczna, ale dużo fajniej jest z wydrukowanymi miastami i stogami siana - łatwiej rozeznać się na mapie.
6. Spirit Island - bardzo klimatyczny koop, który zapowiada się wyśmienicie jeśli chodzi o regrywalność. Podoba mi się szata graficzna, duchy rosnące w siłę, planowanie. Odrobinę brakuje losowości żeby nie dało się zaplanować wszystkiego, ale podobno to zapewnia dodatek. Nie widzę opcji żeby grać w to solo (w żadną planszówkę nie widzę takiej opcji - jak miałbym grać sam to zdecydowanie wolałbym poczytać książkę, włączyć konsolę lub obejrzeć film), ale żonie też bardzo się spodobała, a to niełatwe zadanie.
5. Kemet - bardzo przyjemna, luźna nawalanka. Dużo opcji rozbudowy, szczególnie z dodatkami, które muszę jeszcze ograć. Ale spodziewam się, że będzie tylko lepiej.
4. Root - wahałem się czy nie dać Roota na trzecim miejscu, ale Inis jednak jest minimalnie wyżej. Pięknie zilustrowana gra, asymetryczna, mnóstwo frakcji. Minusem jest to, że w moim odczuciu słabo działa przy 5 graczach - jest za duży chaos, niczego nie można zaplanować, bo w połowie kolejki cała nasza strategia zostanie wywrócona do góry nogami. Ale nie rozumiem zarzutów, że po ograniu frakcji nie ma po co grać, bo Root gra za nas. Zupełnie się z tym nie zgadzam - dopiero wtedy możemy więcej decyzji podejmować świadomie, wiedząc jak wpłyną na pozostałych graczy. Kupiłem wszystko co było, łącznie z matami, a teraz czekam na nadchodzącego KSa.
3. Inis - pierwsza gra, która tak bardzo mi podeszła jak zacząłem szukać fajnych planszówek. Ma mnóstwo świetnych mechanizmów (draft, przesuwanie jednostek, to że nie trzeba walczyć kiedy plemiona są na jednym kaflu), a do tego działa świetnie od 2 do 5 graczy (choć ideałem dla mnie jest 3-4, a przy 5 za długo się ciągnie). Czekam na kolejne dodatki, ta gra aż się prosi żeby ich kilka wydać.
2. TI4 - świetna gra, mająca wszystko co lubię - budowanie, walkę, dyplomację. Jedyny minus to czas niezbędny na spotkanie. Z tego powodu oceniam, że raczej ma szansę pójść w dół niż na 1. miejsce.
1. Android: Netrunner - dopiero niedawno odkryłem tę grę, ale to miłość od pierwszego wejrzenia. Bardzo żałuję, że nie jestem w stanie - w rozsądnej kwocie - kupić dodatków, bo kupiłbym wszystko. Czekam na System Core od NISEI i na bank drukuję oba ich dodatki. Fantastyczna gra.

Contesterzy:
Gra o Tron LCG/L5K LCG - w GoTa ciągle tylko jedna gra, ale na fali zachwytu nad A:N zamówiłem zestaw L5K i któraś z nich (może obie?) mają spore szanse wskoczyć do dziesiątki.
Star Wars: Rebelia - ciężko nam do niej usiąść na tyle godzin. Już dwa razy próbowaliśmy i nie udało się dokończyć. Albo porządnie to sprawdzę, albo trzeba będzie się rozstać.
7th Continent - czeka na porządne ogranie. Nie będę w nią grał sam, ale kilka gier było bardzo obiecujących i w sumie nie wiem czemu przestałem ją wyciągać.
Imperial 2030 - też muszę więcej w nią zagrać, bo bardzo lubię nieoczywiste kontrolowanie frakcji i zmienne sojusze.
OATH, Pax Pamir, Pax Ren, Rurik - dużo sobie po nich obiecuję i myślę, że co najmniej dwie z nich znajdą się w TOP10 pod koniec roku.

Ciekawie będzie tu wrócić w grudniu 2021 i sprawdzić jak zmieniła się moja lista.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: TV3 »

W żadnej chyba dziedzinie nie byłbym stanie podać dziesięciu "naj". Podobnie tu. Niejedną grę lubię. Niejedną bardzo. Ale wciskanie ośmiu kolejnych tytułów byłoby nietaktem w stosunku do 2ch poniższych.

1. Listy z Whitechapel
Emocje. Emocje. Emocje. A ja lubię emocje. Jedyny przykład gry, przy której prędkość bicia serca bywa tak niebezpiecznie zmienna. No i blef. Uwielbiam blef.

2. Pandemia Legacy
Również emocje. I fantastyczna przygoda. Bardzo lubię klasyczną Pandemię, a to taka Pandemia plus plus plus.
Nie grałem (być może: jeszcze) w drugi sezon, nad trzecim (czyli zerowym) się zastanawiam.

I zastanawiam się również, czy np. w pierwszej trójce nie znalazłby się Robinson...
Gdyby tylko... :lol:
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: tomg »

TV3 pisze: 11 lut 2021, 16:56 W żadnej chyba dziedzinie nie byłbym stanie podać dziesięciu "naj". Podobnie tu. Niejedną grę lubię. Niejedną bardzo. Ale wciskanie ośmiu kolejnych tytułów byłoby nietaktem w stosunku do 2ch poniższych.
Prawdopodobnie mamy podobne gusta zatem
może jednak wymienisz klika innych tytułów (miejsca 4-10 :-) które lubisz ?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: TV3 »

tomg pisze: 14 lut 2021, 13:34 Prawdopodobnie mamy podobne gusta zatem
może jednak wymienisz klika innych tytułów (miejsca 4-10 :-) które lubisz ?
Powinno więc tu bez wątpienia paść hasło Pandemia oraz 7 Cudów - Pojedynek - te przede wszystkim.
Wspomnieć wypadałoby też Cywilizację Poprzez Wieki.
Byłbym nie fair wobec Mr Jack'a, gdybym go do tego worka nie wrzucił.
Przy Zombicide zazwyczaj jest kupa zabawy.
Ostatnio na nowo odkrywam uroki Sztuki Wojny.
Nie wyczerpię jeszcze mojej całej puli lubienia, ale na koniec wspomnę też o Polach Arle - choć tych aktualnie już się pozbywam, starczy mi. Jednak - pozbywam się, bo uznałem, że zamiast nich obecnie wolę Brass Birmingham. Jednak to zbyt świeża gra, żebym ją do jakichś ewentualnych top'ów wrzucał. I kto wie, właśnie folia zjechała z pudła Scythe i sobie trochę po tej pozycji obiecuję...
Awatar użytkownika
Archaniol101
Posty: 118
Rejestracja: 05 lip 2020, 20:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Archaniol101 »

1. Na Skrzydłach
2. Zamki Burgundii
3. Catan (z dodatkami)
4. Wyścig do Renu
5. Robinson Crusoe
6. Łamacze szyfrów
7. Magia i miecz (2 ed.)
8. Agricola
9. Brass Lancashire
10. Odbudowa Warszawy
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Aras »

1. SW Rebelia
2. Brass Birmingham
3. Great Western Trail
4. Barrage
5. Brzdęk w kosmosie
6. Godfather
7. Blood Rage
8. Inis
9. Wicehrabiowie ZK
10. Nemesis
Awatar użytkownika
Visar
Posty: 40
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:23
Lokalizacja: Nowa Osuchowa
Been thanked: 2 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Visar »

  1. Projekt Gaja
  2. Cywilizacja poprzez wieki
  3. Brass Lancashire
  4. Wysokie napięcie
  5. Dungeon Lords
  6. Taluva
  7. Mall of horror
  8. Cryptid
  9. Reef encounter
  10. Szarlatani z Pasikurowic
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4517
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2095 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 27 lis 2020, 14:48 Odniosłem dziś takie wrażenie, że do końca roku już nic sie nie zmieni... więc oto ona, topka za ten dziwny 2020 rok :)

(W totalu zagrałem w 397 różnych gier).

TOP50
Spoiler:

Powoli mija kwartał od ostatniego moje zestawienia. Na liczniku 423 gry (zagrałem łącznie 50 gier w 3 mc, w tym 26 nowych), a w pamięć mocno zapadły mi gry:

Clank! In! Space!, Underwater Citie, Air, Land & Sea, The Manhattan Project 2: Minutes to Midnight, Die Macher, K2, Kakao, a z nowości Lisboa, Kanban EV, Urbanista, Pax Pamir, Dylematy Króla, Arnak, Rosyjskie Koleje

Myślę, że w nowym, marcowym zestawieniu powyższe pozycje mają szansę mocno awansować. A jak będzie dokładnie, zobaczymy - już niedługo wiedzie topka :)
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Admirał Thrawn »

1. Gloomhaven
2. Star wars lcg
3. Mage Knight
4. Gears of war gra planszowa
5. Star wars zewnętrzne rubieże
6. Boss monster
7. Imperium atakuje
8. Magic the gathering (Tylko casual!)
9. Gloom of Kilforth
10. Ostatni bastion

Z tym, że jestem graczem solo i ta lista jest zebraniem i połączeniem moich ulubionych gier zarówno solo, jak i granych w większym gronie. Gdybym miał jeszcze ułożyć listę moich ulubionych gier solo i gier na więcej osób to część tytułów z tej listy mogłaby się w ogóle tam nie znaleźć albo znaleźć na zupełnie innych miejscach. Na przykład takie Gloomhaven nadal byłoby na pierwszym miejscu w grze na wielu graczy (,dlatego też jest na pierwszym miejscu teraz), a w grach solo dzielnie okupowałoby ostatnie pozycje (jeśli do listy weszłoby w ogóle).
A i w magica zawsze chętnie, ale żeby turniejowo, to już nigdy więcej!
Poza tym gry ze Star wars, w dużej mierze dla klimatu i uniwersum, dla fana i innych fanów. I kiedy gra się z takimi osobami, to te gry ogromnie zyskują w moich oczach (no może poza star wars lcg, które uwielbiałbym nawet jakbym fanem Gwiezdnych wojen nie był).
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4517
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2095 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

TOP 100 by Pyton (10.03.2021)
W sumie zagrałem w 428 różnych gier.
Moje Poprzednie top50 (listopad 2020): viewtopic.php?f=64&t=39864&p=1304495#p1304495

1 Gaia Project
2 Cosmic Encounter
3 Underwater Cities
4 The Castles of Burgundy
5 Praga Caput Regni
6 Ra
7 The Quest for El Dorado
8 Carcassonne: The Castle
9 Dominant Species
10 Tigris & Euphrates


Miejsca 11-20

11 Clank! In! Space!: A Deck-Building Adventure
12 Libertalia
13 Air, Land, & Sea
14 Europe Divided
15 Yellow & Yangtze
16 Inis
17 The Godfather: Corleone's Empire
18 Die Macher
19 Sprawlopolis
20 Kanban EV

TOP 50:
Spoiler:
TOP 100:
Spoiler:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: BOLLO »

Spoiler:
Zastanawiam sie jak robisz Top 100? Do 30 bym jeszcze jakos to sensownie ukladal ale pozniej to jak leci. Czym sie kierujesz i czy np 58 miejsce nie mogloby byc rownie dobrze 72gim?
ODPOWIEDZ