Genua (Traders of Genoa)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Filip z Lublina »

są:)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1799
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Legun »

Po tygodniu przerwy na "Narciarzy z Aosty" :wink: zagraliśmy znów w Genuę i muszę przyznać, że coraz wyraźniej widzę, jakie mocne strony mają poszczególne rodzaje zarabiania w tej grze. Na dziś wygląda to tak, że układają się zgrabnie od małych geszeftów do strategicznych inwestycji.
1) Wiadomości - nakłady minimalne a efekt uzyskiwany mimochodem. Można je gromadzić celem wykorzystania w późniejszych etapach lub zupełnie przez przypadek, w trakcie czyjegoś ruchu.
2) Zamówienia (małe) - też można je gromadzić w celu późniejszego wykorzystania. Najlepsze w środkowej części gry, zwłaszcza te, które przy wykorzystaniu dostarczają zasobów będących raczej inwestycją (Gildia, Katedra, Pałac).
3) Własność - ma sens jeśli jest w stanie wygenerować dochód lub jakieś kombo. Może być przedmiotem ostrych kontrakcji, co uruchamia mechanizm "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta". Ciekawie ogranicza aktywność innych graczy.
4) Duże zamówienia (to lepiej byłoby nazwać kontraktami, zaś to, co w polskim tłumaczeniu nazwana kontraktami pozostawić jako przywileje - lecz trudno, chyba już za późno) - jest pokusa, by je realizować jak najwcześniej, bo dowolna karta specjalna jest dużym bonusem. Przyciągają uwagę i najbardziej organizują grę.
5) Kontrakty/Przywileje - duża losowość, lecz możliwe spore zyski. Tu najbardziej trzeba uważać na to, co robią inni. Swoją drogą, to największy szkopuł przy ewentualnym ograniczaniu długości gry przez zmniejszenie liczby etapów. To, że się zrobi mniej zamówień i opanuje mniej budynków, to nie ma takiego znacznie. To, że nie ma szans na wprowadzenie do gry wszystkich 14 przywilejów, to jest zasadnicza zmiana.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
loreciak

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: loreciak »

Happosai pisze:podczas ostatniej rozgrywki nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: czy możemy wykonać małe zlecenie w budynku, w którym musimy wykonać akcję, żeby zdobyć wymagany w zleceniu towar?
czyli: wchodzę do portu, wykonuję akcję biorąc żeton towaru i od razu wymieniam go na towar... potrzebny mi do wykonania małego zamówienia w porcie.
co Panowie na to?
Są takie zlecenia, ale to nie oznacza, że można je od razu wykonać. Realizując małe zamówienie, towar potrzebny do jego realizacji musimy mieć przed wykonaniem akcji w tym budynku (na początku akcji trzeba oddać towar niezbędny do realizacji małego zamówienia). Czyli nie da się wejść do portu, wykonać w nim akcję otrzymując żeton dowolnego towaru, wymienić go na potrzebny do realizacji zamówienia towar i zrealizować małe zamówienie. Taką realizację zamówienia można wykonać w kolejnej akcji w tym budynku.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Andy »

Legun pisze:Po tygodniu przerwy na "Narciarzy z Aosty" :wink: zagraliśmy znów w Genuę
Zapomnieliście zabrać grę do Włoch? :shock: :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Filip z Lublina »

ja_n pisze:Zdecydowanie tak. Ale jestem przekonany (choć tego nie sprawdzałem), że nie ma zamówień wymagających towarów i realizowanych w budynkach, które tych towarów dostarczają. To dotyczy wyłącznie portu. Rzeczywiście zamówienia "portowe" są dużo łatwiejsze do zrealizowania niż inne. Są takie zamówienia w grze?
loreciak pisze:Są takie zlecenia, ale to nie oznacza, że można je od razu wykonać. Realizując małe zamówienie, towar potrzebny do jego realizacji musimy mieć przed wykonaniem akcji w tym budynku (na początku akcji trzeba oddać towar niezbędny do realizacji małego zamówienia). Czyli nie da się wejść do portu, wykonać w nim akcję otrzymując żeton dowolnego towaru, wymienić go na potrzebny do realizacji zamówienia towar i zrealizować małe zamówienie. Taką realizację zamówienia można wykonać w kolejnej akcji w tym budynku.
no to mamy dwa bieguny:/
czy któryś z Was posiłkował się bardziej lub mniej oficjalnymi danymi?
loreciak

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: loreciak »

Happosai pisze:
ja_n pisze:Zdecydowanie tak. Ale jestem przekonany (choć tego nie sprawdzałem), że nie ma zamówień wymagających towarów i realizowanych w budynkach, które tych towarów dostarczają. To dotyczy wyłącznie portu. Rzeczywiście zamówienia "portowe" są dużo łatwiejsze do zrealizowania niż inne. Są takie zamówienia w grze?
loreciak pisze:Są takie zlecenia, ale to nie oznacza, że można je od razu wykonać. Realizując małe zamówienie, towar potrzebny do jego realizacji musimy mieć przed wykonaniem akcji w tym budynku (na początku akcji trzeba oddać towar niezbędny do realizacji małego zamówienia). Czyli nie da się wejść do portu, wykonać w nim akcję otrzymując żeton dowolnego towaru, wymienić go na potrzebny do realizacji zamówienia towar i zrealizować małe zamówienie. Taką realizację zamówienia można wykonać w kolejnej akcji w tym budynku.
no to mamy dwa bieguny:/
czy któryś z Was posiłkował się bardziej lub mniej oficjalnymi danymi?
To wynika z instrukcji. Żeby zrealizować małe zamówienie należy wykonać akcję związaną z tym budynkiem i przekazać odpowiedni towar. Akcja w porcie daje Ci Żeton specjalny (nie towar), który wymieniasz na towar PO akcji w tym budynku (po otrzymaniu żetonu specjalnego). Wykonując akcję w porcie, nie masz jeszcze tego towaru.
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: cannehal »

Cytuję za instrukcją:

Dowolny Towar - ... Zamiany można dokonać nawet tuż po otrzymaniu tego żetonu z zasobów ogólnych.

Małe Zamówienie - Aby małe zamówienie mogło być uważane za zrealizowane, gracz musi wykonać akcję związaną z budynkiem wymienionym na karcie oraz przekazać związany z zamówieniem Żeton towaru do zasobów ogólnych.

Sytuacja z małym zamówieniem w Porcie:

Gracz wykonuje akcję w Porcie, otrzymuje żeton Dowolny Towar, wymienia go tuż po otrzymaniu na towar. Z racji zakończonej akcji może zrealizować Małe Zamówienie.

Oczywiście jest to moja interpretacja. Co autor miał na myśli to już inna bajka... ;)

Pozdrawiam
loreciak

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: loreciak »

cannehal pisze:Cytuję za instrukcją:

Dowolny Towar - ... Zamiany można dokonać nawet tuż po otrzymaniu tego żetonu z zasobów ogólnych.

Małe Zamówienie - Aby małe zamówienie mogło być uważane za zrealizowane, gracz musi wykonać akcję związaną z budynkiem wymienionym na karcie oraz przekazać związany z zamówieniem Żeton towaru do zasobów ogólnych.

Sytuacja z małym zamówieniem w Porcie:

Gracz wykonuje akcję w Porcie, otrzymuje żeton Dowolny Towar, wymienia go tuż po otrzymaniu na towar. Z racji zakończonej akcji może zrealizować Małe Zamówienie.

Oczywiście jest to moja interpretacja. Co autor miał na myśli to już inna bajka... ;)

Pozdrawiam
Z instrukcji fragment dotyczący wykonywania akcji w budynkach:

Bez względu na otrzymaną liczbę dóbr, akcję uważa się za wykonaną.

Wynika z tego, że akcja w budynku kończy się po otrzymaniu żetonu specjalnego. Wymiana tuż po otrzymaniu odbywa się więc po wykonaniu akcji (wymiana nie jest częścią akcji w porcie).
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: ja_n »

loreciak pisze:Wynika z tego, że akcja w budynku kończy się po otrzymaniu żetonu specjalnego. Wymiana tuż po otrzymaniu odbywa się więc po wykonaniu akcji (wymiana nie jest częścią akcji w porcie).
No w porządku, ale nic nie broni po akcji wymienić żeton na towar i następnie (nada po wykonaniu akcji) zrealizować małe zamówienie. Nigdzie nie ma ograniczenia że małe zamówienie trzeba realizować bezpośrednio po wykonaniu akcji i nie można w międzyczasie dokonać podmianki żetonów specjalnych (różnych, zarówno żetonu Dowolny Towar, jak i żetonu 1:1).
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: cannehal »

ja_n pisze:
loreciak pisze:Wynika z tego, że akcja w budynku kończy się po otrzymaniu żetonu specjalnego. Wymiana tuż po otrzymaniu odbywa się więc po wykonaniu akcji (wymiana nie jest częścią akcji w porcie).
No w porządku, ale nic nie broni po akcji wymienić żeton na towar i następnie (nada po wykonaniu akcji) zrealizować małe zamówienie. Nigdzie nie ma ograniczenia że małe zamówienie trzeba realizować bezpośrednio po wykonaniu akcji i nie można w międzyczasie dokonać podmianki żetonów specjalnych (różnych, zarówno żetonu Dowolny Towar, jak i żetonu 1:1).
No właśnie to chciałem mniej więcej przekazać. Nie jest napisane w instrukcji co ma być w jakiej kolejności i co ma być pierwsze. ;)

Czytał ktoś niemiecką instrukcję i może to potwierdzić?

Pozdrawiam
loreciak

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: loreciak »

ja_n pisze:
loreciak pisze:Wynika z tego, że akcja w budynku kończy się po otrzymaniu żetonu specjalnego. Wymiana tuż po otrzymaniu odbywa się więc po wykonaniu akcji (wymiana nie jest częścią akcji w porcie).
No w porządku, ale nic nie broni po akcji wymienić żeton na towar i następnie (nada po wykonaniu akcji) zrealizować małe zamówienie. Nigdzie nie ma ograniczenia że małe zamówienie trzeba realizować bezpośrednio po wykonaniu akcji i nie można w międzyczasie dokonać podmianki żetonów specjalnych (różnych, zarówno żetonu Dowolny Towar, jak i żetonu 1:1).
Rzeczywiście nigdzie nie jest zabroniona realizacja małego zamówienia po wykonaniu akcji. Ja założyłem od początku, że towar potrzebny do realizacji zamówienia trzeba posiadać przed wykonaniem akcji dlatego gdzieś mi umknęło, że nigdzie to nie jest zabronione.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1799
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Legun »

Andy pisze:
Legun pisze:Po tygodniu przerwy na "Narciarzy z Aosty" :wink: zagraliśmy znów w Genuę
Zapomnieliście zabrać grę do Włoch? :shock: :wink:
Genua ma trochę za dużą planszę, by zabierać ją, jeśli ma się jeszcze do wzięcia narty, buty i kaski :(. Natomiast bardzo dobre do transportu są "Sterowce" (można grać bez małych plansz graczy) - świetnie się też sprawdzają jako gra rodzinna. W każdym razie starszak Maja daje sobie radę z niewielkimi poradami rodziców.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: bogas »

Nurtuje mnie jedna rzecz dotycząca Wiadomości. W instrukcji czytamy:
instrukcja pisze:W momencie dostarczenia Wiadomości gracz, które tego dokonał, otrzymuje 30 Dukatów z banku
Zastanawia mnie zwrot "gracz, który tego dokonał". Czy wobec tego wiadomość (czy wiadomości) w jednej turze może dostarczać tylko kupiec, który porusza wieżą i dokonuje połączenia pomiędzy wymaganymi budynkami? Czy może to być każdy gracz, który ma kartę Wiadomości i akurat kupiec połączył mu budynki?
Jeśli druga opcja to pytanie, kiedy zgarniamy te 30 dukatów za Wiadomości? Od razu gdy dwa budynki zostaną połączone (czyli możliwe, że już po jednym ruchu) czy czekamy na koniec tury?
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Dzika Mrówka »

bogas pisze:Zastanawia mnie zwrot "gracz, który tego dokonał". Czy wobec tego wiadomość (czy wiadomości) w jednej turze może dostarczać tylko kupiec, który porusza wieżą i dokonuje połączenia pomiędzy wymaganymi budynkami? Czy może to być każdy gracz, który ma kartę Wiadomości i akurat kupiec połączył mu budynki?
Jeśli druga opcja to pytanie, kiedy zgarniamy te 30 dukatów za Wiadomości? Od razu gdy dwa budynki zostaną połączone (czyli możliwe, że już po jednym ruchu) czy czekamy na koniec tury?
Hmm, ale równie dobrze "gracz może tego dokonać" ;p poprzez odpowiednie wynegocjowanie kierunku ruchu wieży, więc raczej odnosi się to do dowolnego gracza. A zgarniać kasę chyba można od połączenia odpowiednich budynków aż do usunięcia wieży z planszy na końcu tury.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1799
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Legun »

bogas pisze:Nurtuje mnie jedna rzecz dotycząca Wiadomości. W instrukcji czytamy:
instrukcja pisze:W momencie dostarczenia Wiadomości gracz, które tego dokonał, otrzymuje 30 Dukatów z banku
Zastanawia mnie zwrot "gracz, który tego dokonał". Czy wobec tego wiadomość (czy wiadomości) w jednej turze może dostarczać tylko kupiec, który porusza wieżą i dokonuje połączenia pomiędzy wymaganymi budynkami? Czy może to być każdy gracz, który ma kartę Wiadomości i akurat kupiec połączył mu budynki?
Jeśli druga opcja to pytanie, kiedy zgarniamy te 30 dukatów za Wiadomości? Od razu gdy dwa budynki zostaną połączone (czyli możliwe, że już po jednym ruchu) czy czekamy na koniec tury?
Logika podpowiada, że 30 dukatów dostaje gracz, który miał kartę wiadomości, natomiast ten, którego to jest ruch jest tu jedynie biernym posłańcem ;). W każdym razie możliwość dostarczania wiadomości tylko w swoim ruchu jest sprzeczna z resztą mechaniki gry. O ile pamiętam, pieniądze dostaje się po zakończeniu ostatniej akcji, zaś przed rozkładaniem znaczników własności.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Yelonek
Posty: 3
Rejestracja: 21 lut 2009, 17:35

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Yelonek »

Można wtrącić?
Co jeśli mam dwa zamówienia do jednego budynku?
Obecnie rozumiem to tak, że skoro małe zamówienie nie blokuje wykonania akcji w budynku to też nie jest akcją, więc można ich wykonać dowolną ilość.

Również:
Za pomocą 1:1 można wymienić znacznik na kontrakt, żeton na zamówienie itp? Wydaje mi się to jedyną logiczną możliwością, bo jeśli wymieniać karty i żetony w obrębie rodzaju, to na co wymieniać znaczniki?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1799
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Legun »

Yelonek pisze:Można wtrącić?
Co jeśli mam dwa zamówienia do jednego budynku?
Obecnie rozumiem to tak, że skoro małe zamówienie nie blokuje wykonania akcji w budynku to też nie jest akcją, więc można ich wykonać dowolną ilość.
Małe zamówienia załatwia się "przy okazji" więc ja nie widzę przeszkód w załatwieniu dwóch jednocześnie.
Yelonek pisze:Za pomocą 1:1 można wymienić znacznik na kontrakt, żeton na zamówienie itp? Wydaje mi się to jedyną logiczną możliwością, bo jeśli wymieniać karty i żetony w obrębie rodzaju, to na co wymieniać znaczniki?
Z tego, co ja zrozumiałem i stosuję, to można wymieniać wszystko za wszystko.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: cfalek »

witam

wlasnie skonczylem rozgryzanie prezentu, w wariancie 2 osobowym i mam troche pytan. Czytam ten watek i troche bgg trafilem na http://www.boardgamegeek.com/thread/436 ... -wi/page/3
gdzie jest:
(P6) When a successful negotiation has been made to a building, the player immediately uses the action of that building. He may choose not to use that action, but it still costs him an action; no-one else may use that building action this turn.
co niezgadza sie z tym co napisano w polskim watku.
Szczerze powiem ze przebijanie sie przez te watki, tylko odnosnie jednego pytania jest meczace niemilosiernie i jezeli ktos moze od razu odpowiedziec na ponizsze pytania to bede go blogoslawil:

1) Podliczanie kontraktow - mam moj zeton na karczmie i skladzie przypraw (przylegaja bokiem). mam tez pod koniec gry karty kontraktow z tymi budynkami. pod koniec powienienem liczyc tak ze:
-patrze ze do karczmy przylega jeden budynek(sklad przypraw) i dostaje 10, dalej patrze ze do skladu przypraw przylega tez jeden(karczma i mam 10 = 20
-patrze na karczme i mysle ze jest w ciagu 2 przylegajacych i dostaje 30, to samo do przypraw 30 i w sumie 60
-patrze na jedna ciagle linie przylegajacych moich budynkow i mam w sumie 30

Czy na park, targowisko, port - moge stawiac znacznik i liczy sie on pod koniec?

2)Przyleganie budynkow - rozumiem ze w przeciwienstwie do poruszania, przyleganie mozliwe jest naroznikiem? - bo inaczej to nie wiem jak postawic znacznik wlasnosci na willi

3) nie zalapalem " w odroznieniu do duzych zamowien gracz ne zuzywa specjalnej karty akcji do zrealizowania malego zamowienia"- co to jest tak specjalna karta akcji?

4)jakie jest podsumowanie rozmow na temat traktowania karty dodatkowa akcja.
Dla mnie jakby miala dzialac normalnie jak akcja, to w opisie wystarczylaby mi jej nazwa, dalsze wyjasnienia w instrukcji nasuwaja mi tabuny interpretacji. Na razie gram ze jest to dla mnie umowliwienie brania udzialu w wiekszej niż jedna, liczbie negocjacji, w turze. Choc nie umiem na razie, podpierajac sie instrukcja, odperzec argumentu o tym ze umozliwia ona pozbawienie kogos dobr w negocjacji i uniemozliwienie zagrania akcji, bo wlasnie ktos postanowil sobie zagrac karta dodatkowa akcja.
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: cfalek »

i jeszcze o realizacji duzych zamowien, czy moge przystapic do realizacji duzego zamowienia majac dwa zetony towaru i karte 1:1 lub dowolny towar? czy tez koniecznie musze na poczatku tej akcji miec trzy wymagane zetony
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: cfalek »

Legun pisze:
Yelonek pisze:Można wtrącić?
Co jeśli mam dwa zamówienia do jednego budynku?
Obecnie rozumiem to tak, że skoro małe zamówienie nie blokuje wykonania akcji w budynku to też nie jest akcją, więc można ich wykonać dowolną ilość.
Małe zamówienia załatwia się "przy okazji" więc ja nie widzę przeszkód w załatwieniu dwóch jednocześnie.



Znalazlem takie cos:
http://www.riograndegames.com/uploads/G ... eRules.pdf (nie wiem tylko co myslec o tym ze nie mozna tej gry znalezc na ich stronie) i :
The fulfillment of a small order, as opposed to a large one, does not take an
action, but the fulfilling player must be the player who takes the action for
the building. However, a player is not allowed to fulfill both small orders
for a building in the same turn. - czyli ze nie mozna
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: zephyr »

Przeczytaj instrukcję uważnie
1) Podliczanie kontraktow - mam moj zeton na karczmie i skladzie przypraw (przylegaja bokiem). mam tez pod koniec gry karty kontraktow z tymi budynkami. pod koniec powienienem liczyc tak ze:
-patrze ze do karczmy przylega jeden budynek(sklad przypraw) i dostaje 10, dalej patrze ze do skladu przypraw przylega tez jeden(karczma i mam 10 = 20
-patrze na karczme i mysle ze jest w ciagu 2 przylegajacych i dostaje 30, to samo do przypraw 30 i w sumie 60
-patrze na jedna ciagle linie przylegajacych moich budynkow i mam w sumie 30

Czy na park, targowisko, port - moge stawiac znacznik i liczy sie on pod koniec?

2)Przyleganie budynkow - rozumiem ze w przeciwienstwie do poruszania, przyleganie mozliwe jest naroznikiem? - bo inaczej to nie wiem jak postawic znacznik wlasnosci na willi

3) nie zalapalem " w odroznieniu do duzych zamowien gracz ne zuzywa specjalnej karty akcji do zrealizowania malego zamowienia"- co to jest tak specjalna karta akcji?

4)jakie jest podsumowanie rozmow na temat traktowania karty dodatkowa akcja.
Dla mnie jakby miala dzialac normalnie jak akcja, to w opisie wystarczylaby mi jej nazwa, dalsze wyjasnienia w instrukcji nasuwaja mi tabuny interpretacji. Na razie gram ze jest to dla mnie umowliwienie brania udzialu w wiekszej niż jedna, liczbie negocjacji, w turze. Choc nie umiem na razie, podpierajac sie instrukcja, odperzec argumentu o tym ze umozliwia ona pozbawienie kogos dobr w negocjacji i uniemozliwienie zagrania akcji, bo wlasnie ktos postanowil sobie zagrac karta dodatkowa akcja.
ad 1 - akty własności budynków są zupełnie niezależne od żetonów położonych na budynkach
położone żetony są warte 10 na koniec gry, niezależnie od czegokolwiek
ale w trakcie gry za każdym razem gdy ktoś skorzysta z budynku dają właścicielowi 10 z banku

karty własności tylko i wyłącznie punktują na koniec gry, są warte co najmniej 10, ale posiadanie kilku kart budynków znajdujących się koło siebie jest premiowane, dokładna rozpiska znajduje się na karcie, maksymalnie jedna karta daje właścicielowi 50 (jeśli jest 5 lub dalej w rzędzie)
związek z budynkami na mapie jest symboliczny, te karty nie mają żadnego wpływu na rozgrywkę

ad 2 - nie da się postawić krążka na willach (nie żeby to jakoś specjalnie przeszkadzało jak się rozumie pkt 1)

ad 3 - jakiś błąd w instrukcji jeśli to tak sformułowali, chodzi o to że jak się robi duże zamówienie to nie można dostać przy okazji aktu własności, a jak się robi małe to dostaje się też to co normalnie daje budynek

ad 4 - jeżeli masz taki kartonik to masz prawo do wykonania więcej niż jednej akcji - co IMO automatycznie daje ci prawo do negocjacji
instrukcja sensowna - można wykorzystać w turze innego gracza jest trochę słabo czytelne, ale IMO chodzi o to że normalnie można używać kartoników tylko w swojej turze, a to jest wyjątek
jest zaznaczone że można używać więcej niż jednego takiego katonika na turę i że nie daje bonusu korzystania 2 razy z wynegocjowanego raz budynku
ja gram tak że po prostu masz większy limit akcji, ale jak coś wynegocjujesz to musisz odrzucić kartonik

i jeszcze o realizacji duzych zamowien, czy moge przystapic do realizacji duzego zamowienia majac dwa zetony towaru i karte 1:1 lub dowolny towar? czy tez koniecznie musze na poczatku tej akcji miec trzy wymagane zetony
tak, wchodzisz do willi i pokazujesz kartkę
1:1 i dowolnego towaru można użyć przed wykonaniem akcji więc i przed zamówieniem (ale nie w trakcie negocjacji poza swoją turą)

edit:
z resztą to gra negocjacyjna - można wynegocjować zasady :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: cfalek »

ad 1 -z czytania forum kojarzylem ze cos z tymi kontraktami ma byc inaczej.
instrukcja moim zdaniem wprowadza zamieszanie bo najpierw mowi o "im wiecej kart przylegajacych budynkow posiada gracz" by pozniej przejsc do "pojedynczy budynek wart jest". Czyli skoro w jednym zdadniu mowa o karcie, a dalej o budynku uznalem ze trzeba miec i kontrakt do budynku i znacznik wlasnosci na nim.

by miec jasnosc absolutna to upewniam sie ze, jezeli mam karte budynku x to dostane dukaty nawet, jezeli stoi na nim znaczkik wlasnosci kogos innego

ad 2) jak powyzej jest wyjasnione to faktycznie nie jest konieczne(nie musi byc mozliwe) postawienie znacznika na willi (by miec szansze na przyleganie wiecej liczby budynkow niz trzy) - przyleganie jest traktowane tak samo przy przejmowaniu budynkow co poruszaniu sie wieza.
I wszystko byloby juz dla mnie ok gdyby nie zdanie:

As a player is allowed only one action in a building in a turn, it is not
possible for more than one large order to be fulfilled at any given Villa in a
turn (exception: “1 building action” special card).


jak karta specjalna korzystanie z budynku moze powodowac skorzystanie z willi 2x, skoro uzgodnilismy ze nie da sie postawic na niej znacznika wlasnosci?

ad 3) uff, bo juz myslalem ze osleplem i nie widze czegos w instrukcji

ad4) pomimo odmiennych zdan co do instrukcji mysle ze zgadzamy sie do funkcji tej karty. Najlepiej dziala dla prowadzacego wieze, bo moze wejsc tam gdzie chce i nic nie placic za realizacje akcji.

co do realizacji zamowienia duzego z zestawem 2 towary + karta 1:1 lub kazdy towar, tez mysle jak Ty, choc wolalem sie upewnic, bo widze ze towary do tych zamowien zostaly starannie dobrane i myslalem ze moze jest to po to by wzmagac negocjowanie nimi.
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: cfalek »

zagralem w 4 osoby i pojawily sie watpliwosci co do:

-czy jezeli padly oferty co do wejscia do przylegajacego budynku, ale nie doszlo do zatwierdzenia (umowy) to wejscie kupca do tego budynku powinno byc traktowane jak wejscie do budynku ktory nie podlegal negocjacjom?

mi sie wydaje ze tak, ale nie udalo mi sie przekonac innych i podejscie ewoluowalo od tego ze po tym wejsciu tylko osoby, ktore oferowaly moga dalej negocjowac z kupcem, by zmienic to ze kupiec sie pyta czy ktos podobija najwyzsza oferte, a ci co ja skladali przed wejsciem, nie moga sie wycofac.

-rozumiem ze nie jest zabronione by kupiec moze przed ruchem powiedziec ze pojdzie gdzies jak dostanie to i to

-rozumiem ze nie jest konieczne dla kupca by czekal na to, az wszyscy zloza oferty?

czy udalo sie wypracowac jakies "normy" poprawiajace plynosc - czy tez to przychodzi samo z czasem?
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Dzej »

cfalek pisze:zagralem w 4 osoby i pojawily sie watpliwosci co do:

-czy jezeli padly oferty co do wejscia do przylegajacego budynku, ale nie doszlo do zatwierdzenia (umowy) to wejscie kupca do tego budynku powinno byc traktowane jak wejscie do budynku ktory nie podlegal negocjacjom?

mi sie wydaje ze tak, ale nie udalo mi sie przekonac innych i podejscie ewoluowalo od tego ze po tym wejsciu tylko osoby, ktore oferowaly moga dalej negocjowac z kupcem, by zmienic to ze kupiec sie pyta czy ktos podobija najwyzsza oferte, a ci co ja skladali przed wejsciem, nie moga sie wycofac.

-rozumiem ze nie jest zabronione by kupiec moze przed ruchem powiedziec ze pojdzie gdzies jak dostanie to i to

-rozumiem ze nie jest konieczne dla kupca by czekal na to, az wszyscy zloza oferty?

czy udalo sie wypracowac jakies "normy" poprawiajace plynosc - czy tez to przychodzi samo z czasem?
1.Jeśli żadna umowa przed wejściem nie została zatwierdzona, to nie ma żadnych zobowiązań.
2.Nie jest
3.Tak
4. Zależy od graczy :)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Szarlatan
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2011, 22:12

Re: Genua (Traders of Genoa)

Post autor: Szarlatan »

Czytam ten temat, czytam i czytam... I trochę nie chce mi się wierzyć, choć reguły potwierdzają tutejszą wersję. Do rzeczy: czy klocek 1:1 pozwala wymienić wszystko za wszystko co leży na planszy? Czy używając żetonu 1:1 mogę zamienić np. piwo na kartę dużego zlecenia lub kontraktu?

Wybaczcie, że powtarzam pytanie, które już padło w innej formie ale nie ma jasnej odpowiedzi (albo ja jestem za głupi żeby ją zrozumieć).
ODPOWIEDZ